Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

hamileyken işyerinde uygulanan mobing

Konuyu Kilitleyin
Old 12-02-2019, 13:11   #1
Konuk

Varsayılan hamileyken işyerinde uygulanan mobing

merhaba,

11 haftalık hamileyim ve işyerine hamile olduğum için 7,5 saat çalışma talebinde bulundum fakat patronum çok aşırı derecede tepki gösterdi bu duruma, benden önce kimsenin böyle bir taleple gelmediğini ve kimseye böyle bir çalışma saati düzenlenmesi yapılmadığını ve onlar gelebildiyse benimde gelmek zorunda olduğumu sert bir şekilde ifade etti, hakkım olmayan hukukta yer almayan bir talepte bulunmadığımı ifade etmeme rağmen o halde hukuku da tanımadığını ve şartlar bu çalışmak istersen çalışırsın yoksa çıkarsın şeklinde daha da sert bir şekilde sinirlerimi aşırı derecede bozup ağlatarak odasından çıkmama sebep oldu ertesi gün ise beni arayarak evet böyle bir hakkın varmış dedi. normalde 8:30 18:00 5 gün (cumartesi pazar çalışma yok ) olan çalışma şeklimi 9:00 17:30 hafta içi ve cumartesi olarak değiştirdi cumartesi günleri ofis kapalı fakat tek başıma gelip ofiste yapabileceğim iş olmadığı halde kapalı ofise gelip çalışmamı talep etmekte bende bu durumun bana uymadığını zaten riskli ve zor bir hamilelik yaşadığımı cumartesi günü tek başıma başıma bir iş gelse kimsenin olmadığını ve böyle bir sorumluluk alamayacağımı söylememe rağmen yapacak bir şey olmadığını (ki normal personel 42,5 saat çalışırken benim şartlarımı onlardan zor hale getirerek 45 saat yapmak istiyor) söyleyerek çalışma günlerimde çalışma şeklimi daha da ağır ve yorucu hale getirmeye sürekli psikolojik olarak strese sokup üzmeye çalışıyor artık dayanamıyorum her gün stresli bir ortamda çalışarak kendime ve bebeğime bir zarar gelmesinden çok korkuyorum yasal olarakta ne yapmam gerektiğini bilmiyorum bu konuda yardımınıza çok ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.
Old 14-02-2019, 19:40   #2
Nur Deniz

Sayın Konuk, öncelikle bebeğiniz için tebrik ederim.
Durumunuzun kısa yoldan çözüme kavuşması için sözlü değil yazılı dilekçe vermenizi öneririm. Bir örneğini kendinize alınız.

ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) ve 16.08.2013 28737 sayılı Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğin 9. maddesine göre gebe ve emziren kadınların günde 7.5 saatten fazla çalıştırılamayacağı yazar. Bu durumda sizin cumartesi günüde çalıştırılmak istenmeniz mobingtir. Yalnız mobing için 6 ay süresi göz önüne alınmaktadır.

Ayrıca rutin doktor kontrolleriniz için ücretli izin verilmesi şartı verilmiştir.

Kolaylıklar dilerim.
Old 15-02-2019, 13:35   #3
Konuk

Sayın Nur Deniz, iyi dilekleriniz ve yanıtınız için çok teşekkür ederim. "Yalnız mobing için 6 ay süresi göz önüne alınmaktadır." demişsiniz bu konuda bilgim yok tam olarak ne demek? Bir de çalışma saatlerimi 2 hafta önce değiştirdi fakat ben geçen hafta cumartesi gelmedim işe bundan sonra da cumartesi günü gitmeyi düşünmüyorum işveren bu konuda yaptırım uygulayabilir mi? cumartesi günü işe gelmediğim için işime son verebilir mi? bu konuda bilginiz varsa ve yanıtlarsanız çok sevinirim.
Old 18-02-2019, 09:05   #4
Adli Tip

Mobbing, işçiye işveren ya da bir başka işçi tarafından sistematik bir şekilde uygulanan yıldırma davranışlarıdır.
Sizinle işvereniniz arasında sadece çalışma sürelerinin düzenlenmesiyle ilgili bir anlaşmazlık var gibi görünüyor anlattıklarınızdan. Çalışma sürelerini düzenlemek işverenin yönetim hakkındandır. Mobbing'i işçinin ispatlaması gerekir. İşvereninizin düzenlediği çalışma sistemini hukuka aykırı buluyorsanız, bunun İş Kanunu 22. madde kapsamında esaslı bir değişiklik olduğunu ve bu değişikliği kabul etmediğinizi yazılı olarak bildirebilirsiniz. Yapacağınız hukuki işlemler ÖNCESİNDE bir avukattan doğrudan yardım almanızda yarar olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi