Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Karşılıksız kalan çekler için bankaların ödemekle sorumlu olduğu tutar 410 YTL'ye çık

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-01-2007, 10:46   #1
av.remzieroglu

Varsayılan Karşılıksız kalan çekler için bankaların ödemekle sorumlu olduğu tutar 410 YTL'ye çık

Merkez Bankasının konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğ ile bankaların karşılıksız çeklerdeki ödeme yükümlülüğü, 29 Ocak 2007 tarihinden geçerli olmak üzere 370 YTL'den 410 YTL'ye yükseltildi.
Old 19-01-2007, 11:09   #2
av.m.a.g

bankaların istekleri doğrultusunda çıkmış bir karar.
Old 19-01-2007, 11:38   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan simali2
bankaların istekleri doğrultusunda çıkmış bir karar.

Sayın simali2,

Tek cümlelik mesajlar her zaman tehlikelidir. Bu yüzden üyelerimize bir konuda(varsa)düşüncelerini temellendirmelerini tavsiye ediyoruz. Ki diğer üyeler de daha önce düşünemedikleri konuda yeni açılımları, ufukları öğrenmiş olmaktadır.

Bugün bir çok foruma tek cümlelik mesajlar atmışsınız. Ben şahsen yazılanları anlamak isterim. Sanırım siz de anlaşılmak istersiniz.

O halde, neden bankaların istekleri doğrultusunda böyle bir karar çıktığını ayrıntılı açıklayabilir misiniz?

Saygılarımla
Old 19-01-2007, 15:45   #4
av.m.a.g

sayı suat ergin,

öncelikle sorunuza cevap vereyim;

Alıntı:
O halde, neden bankaların istekleri doğrultusunda böyle bir karar çıktığını ayrıntılı açıklayabilir misiniz?

Banka sahipleri bilindiği üzere aynı zamanda büyük nüfuz sahibi kişiler, yaklaşık 1,5 yıl kadar bu işin içerisinde olduğum içinde bilmekteyim ki; bankacılıkla ilgili çıkarılan tüm mevzuatı bir incelerseniz genelde bankaların lehine hükümler içermektedir. Yakın geçmişte çıkarılan kredi kartı magdurlarına yönelik af kanunu öncesi görüşmeler ve bu görüşmelerin basına yansıyan haberleri, vs. yakından takip ettiğim için bu yönde düşünmekteyim.

Bir banka müşterisine çek karnesi veriyor ise ve karne ile kişi ticari hayatta faaliyette bulunuyorsa, çekleri kullandıran bankanın da bir yerde orantılı olarak sorumluluğunun olması gerektiğini düşünmekteyim. ancak ne yazık ki bankaların sorumluğu orantısız. söz konusu haberde,

Alıntı:

Merkez Bankasının konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı. Tebliğ ile bankaların karşılıksız çeklerdeki ödeme yükümlülüğü, 29 Ocak 2007 tarihinden geçerli olmak üzere 370 YTL'den 410 YTL'ye yükseltildi.

bankanın ödemekle yükümlü olduğu miktarın zaten cüzi bir miktar olan 370 ytl den 410 ytl ye, 40 ytl lik bir artışla yükseltildiğinden bahsedilmekte. Bu miktarın daha yüksek olması gerektiği yerde böyle çok aşağılarda seyretmesinin sebebi nedir ? 100.000 ytl lik bir çek keşide eden bankanın müşterisi, çekin karşılığının olmaması halinde, banka 410 ytl ödeyerek sorumluluğundan kurtulacak, mantıklı geliyormu size? Buradaki düzenlemenin amacı ne? Olması gereken ne? Banka her önüne gelene çek karnesi versin, kredi kartı versin, ancak olumsuz sonuçlarda ben bilmem, anlamam desin, bu durumu ben hoş karşılamıyorum. bu konudak düşüncelerimi de tek cümle ile açıklamak istedim o kadar.

Bu konuda yazdığım tek cümlelik cevap benim şahsi düşüncelerimdir. Adı üstünde düşünce, bu düşüncemi temellendirsem bile, yine benim düşüncem, katılan olur olmaz. Ortada sorulan bir soru yok, temellendirilecek bir cevap olamayacağını düşündüğümden böyle yazmış bulundum.

Saygılar
Old 19-01-2007, 15:50   #5
Av.Suat Ergin

Sayın simali2,

Son paragrafı hariç yazdıklarınıza aynen katılıyorum. İlk mesajınızda yazdığınız tek cümleyle bunu anlamam mümkün değildi. İkinci açıklamanız ise, işin içinde bulunan bir avukat tarafından yazılmış olması bakımından gayet bilgilendirici ve içerikliydi.

Teşekkür ederim.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi