Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

"maliye ..gazetesi" adı altında Maliye ile bağlantılı olduğu izlenimi veren satıcılar

Yanıt
Old 22-06-2010, 14:11   #1
Av. Gülgün

Varsayılan "maliye ..gazetesi" adı altında Maliye ile bağlantılı olduğu izlenimi veren satıcılar

Sevgili arkadaşlar,
Sanıyorum ki içinizde ofisin kapısı çalıp da açtığında karşısında eli çantalı, ciddi giyimli ve ciddi görünümlü "Merhaba, maliyeden geliyoruz." diyen kişilerle karşılaşıp da bu kişileri ofisin içinde bulan yalnız ben değilimdir.

Kendileri maliyeyle doğrudan bağlantısı olmayan kimseler olup, 'maliye .. Gazetesi'nin satışı için bu yöntemi geliştirmiş ve başarıya ulaşmışlardır. Dalgınlığımızdan ve iyi niyetimizden faydalanarak - zannediyorum ki özellikle ve öncelikle ben gibi meslekte yeni olan arkadaşlarımızı ve stajyerleri- ellerindeki gazeteyi alma konusunda ikna ediyorlar.

Burada kafama takılan şu ki, kendilerini bir kurumun görevlisiymiş gibi gösterip sonrasında asıl niyetlerini açıklıyorlar. Ancak içeri girip de ürünlerini(!) pazarlamaya başlayana kadar - hatta belki sonrasında bile- maliye görevlisi izlenimi çizmeye devam ediyorlar.

Yalnız olmadığımı öğrenmek ve bu konudaki fikirleri paylaşmak dileğiyle
Old 23-06-2010, 13:07   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Gülgün
Sevgili arkadaşlar,
Sanıyorum ki içinizde ofisin kapısı çalıp da açtığında karşısında eli çantalı, ciddi giyimli ve ciddi görünümlü "Merhaba, maliyeden geliyoruz." diyen kişilerle karşılaşıp da bu kişileri ofisin içinde bulan yalnız ben değilimdir.

Kendileri maliyeyle doğrudan bağlantısı olmayan kimseler olup, 'maliye .. Gazetesi'nin satışı için bu yöntemi geliştirmiş ve başarıya ulaşmışlardır. Dalgınlığımızdan ve iyi niyetimizden faydalanarak - zannediyorum ki özellikle ve öncelikle ben gibi meslekte yeni olan arkadaşlarımızı ve stajyerleri- ellerindeki gazeteyi alma konusunda ikna ediyorlar.

Burada kafama takılan şu ki, kendilerini bir kurumun görevlisiymiş gibi gösterip sonrasında asıl niyetlerini açıklıyorlar. Ancak içeri girip de ürünlerini(!) pazarlamaya başlayana kadar - hatta belki sonrasında bile- maliye görevlisi izlenimi çizmeye devam ediyorlar.

Yalnız olmadığımı öğrenmek ve bu konudaki fikirleri paylaşmak dileğiyle

Ben kapıda karşılayıp, içeri dahi sokmuyorum.
Old 23-06-2010, 15:22   #3
Av. Gülgün

Kim olduklarını anladığımda artık çok geçti...
Old 24-06-2010, 23:40   #4
Av.Selim Balku

Bende almıyorum da

Ben konuyu anlamadım, bu kişilerin maliye ile uzaktan yakından ilgileri olmadığını nereden biliyorsunuz?

Bu şekilde bir dolandırıcı grubu mu var, yoksa gelenlerin bu şekilde satış yapmasını mı eleştiriyorsunuz?

Kolay Gelsin...
Old 25-06-2010, 09:46   #5
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Ben konuyu anlamadım, bu kişilerin maliye ile uzaktan yakından ilgileri olmadığını nereden biliyorsunuz?

Bu şekilde bir dolandırıcı grubu mu var, yoksa gelenlerin bu şekilde satış yapmasını mı eleştiriyorsunuz?
Bu kişilerin Maliye ile uzaktan yakından bir ilgileri yok. İçinde Maliye kelimesi geçen ufak bir gazete kurmuşlar (ismi uyduruyorum örneğin "Maliye Haberleri Gazetesi"), daha sonra satış elemanları kurumsal çalışmayan, küçük işletmeleri (yalnız çalışan avukatlar, esnaflar, muhasebeciler, mimarlar vs.) tek tek dolaşıp bu gazeteyi satmaya çalışıyor.

Buraya kadar herşey normal, ancak sorun şu ki, satış elemanları içeriye girdiklerinde Maliye'den geliyor ve Maliye ile bağlantılı bir yayın satıyor izlenimi yaratıyorlar. Ve bu işi de oldukça akıllıca yapıyorlar: Örneğin "biz Maliye'den geliyoruz" veya "Vergi Dairesi memuruyuz" veya "Vergi denetimine geldik" demiyorlar. Öyle deseler doğrudan dolandıcılık suçu oluşacak. Ama maliye memurlarının giyim tarzı ile, onlar gibi bir çanta vs. kullanıp, üzerlerinde maliyeninkine benzeyen bir yaka kartı taşıyıp (ki yaka kartında uzaktan baktığınızda kocaman MALİYE yazısı, altında küçücük "Haberleri Gazetesi" var), kapıdan girer girmez de "biz Maliye Gazetesinden" geliyoruz" ifadesi kullandıklarında siz de yarattıkları ilk izlenim Maliye ile bağlantıları olduğu oluyor.

Daha sonra da "bir gazetemiz var almayı düşünür müsünüz?" yerine "size Maliye gazetesini bırakıyoruz" deyip, elinize gazeteyi tutuşturduktan sonra para talep ettiklerinde (ki gazete normal gazetenin 10 katı fiyatında), resmi Maliye Memurları ile muhatap olduğunu düşünen kişinin bu parayı vermemesi çok güç.

Bu satış taktiğini işi bilen kişiler çözse bile, örneğin siz büroda değilken muhatap oldukları sekreterinizin vs. çözmesi hiç kolay değil ve bu şekilde 2-TL'ye 4 sayfalık anlamsız bir gazeteyi elinizde bulabiliyorsunuz.
Old 25-06-2010, 12:19   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Bize de geldiler. Geçen yıl geldiklerinde bizim sekreter Maliye'yi duyunca maliye memuru sanıp, toplantı odasına çooktaan almış ve Çay kahvelerini bile ikram etmişti. Bana Maliyeden geldiler dediğinde kalkıp yanlarına gittim. Biraz havadan sudan konuştular. Hal hatır, anlam veremedim önce. Sonra bir gazete çıkardılar ve aynen Sayın Admin'in anlattığı şekilde 10 tane mi 20 tane mi bırakalım dediklerinde olayı anladım. Teşekkür ettim. Vergi hukukunu hiç sevmediğimi ve hiç ilgi duymadığımı uygun bir ifade ile söylediğim halde, ısrar eden tavırları hiç hoşuma gitmedi. İstedikleri parayı vermemek de " küçük paraya tamah eden insan durumuna düşürüp", insanı zor durumda bırakıyor ama vermemek lazım.

Bu yıl da gelip aynısını ortağıma yapmışlar.

Birilerinin buna dur demesi lazım artık.
Old 03-04-2013, 18:53   #7
yavuzselimaydın

Dün ben ofiste olduğum halde stajyer arkadaşıma gazete satmayı başarmışlar. Kendisi avukat bey içeride onu çağırayım dediyse de acelem var deyip parayı alıp gitmişler. Bir daha ki gelişlerini dişlerimi gıcırdatarak bekliyorum.
Old 04-04-2013, 08:52   #8
Av. Engin EKİCİ

Büroyu ilk açtığım zamanlarda gelmişler
ve Sayın Admin'in
Alıntı:
...Maliye'den geliyor ve Maliye ile bağlantılı bir yayın satıyor izlenimi yaratıyorlar. Ve bu işi de oldukça akıllıca yapıyorlar...
şeklinde aynen izah ettiği gibi davranmışlar, bunun üzerine benim "Maliye personeli misiniz, değil misiniz? Bana, değilsiniz gibi geldi" şeklindeki çıkışım üzerine bocalamalarıyla konu anlaşılmıştı.

Müteaddit defalar gelmelerine rağmen Sayın Av. Suat ERGİN'in
Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ben kapıda karşılayıp, içeri dahi sokmuyorum.
yaptığı gibi yapıyorum.

Açıkça suistimal işte..
Old 10-04-2013, 15:45   #9
av.araf

Bu güzel havada kendimi çalışmaya ancak bu saatlerde ikna etmiş, zar zor konsantre olup dilekçe yazmaya başlamıştım ki kapı çaldı. Kapıyı açmamla birlikte (tıpkı tariflerdeki giyim ve üsluba sahip) bir bay ve bir bayan içeri girdi. Odanın orta yerine kadar kendilerini tanıtmaksızın daldıkları için çok sinirlendiğim ve sinirimi yatıştırmaya çalıştığım esnada gazeteyi uzattılar. İlgilenmiyorum sağolun deyip kapıyı açtım , biz yıllardır bu gazeteyi avukatlara veriyoruz nezaketen bir tane olsun alsaydınız deyince beyefendi, benim sinirler yerinde duramaz oldu ve "nezaketen odamın orta yerine dalmadan önce kendinizi tanıtsaydınız " deyi verdim.
Ama asıl mesele sonrasında tabi ki. Kendi kendime " acaba ben maliye memurlarını mı kovdum az önce, şimdi beni yakın takibe alırlarsa, eften püften şeyleri bahane edip başımı ağrıtırlarsa korkusu düştü içime. İnternete bi bakayım neymiş bu maliye gazetesi dedim ve şükür ki yukarıdaki mesajları gördüm yoksa bu gün beni uyku tutmazdı
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi