Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

gecıcı velayet hakkının ortada bırakılması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-10-2008, 20:30   #1
Konuk

Soru gecıcı velayet hakkının ortada bırakılması

merhabalar,8 ay once sıddetlı gecımsızlık nedenıyle bosanma davası actım 12 yıllık evlılıkten dunya tatlısı bı oglumuz var ben bayanım avukatım soyledıklerı dogrultusunda davayı actık tan sonra aynı evde yasamanın uygun olmadıgını soyledıgı ıcın ben de esıme bunu soyledıgımde kabul etmedı bunun uzerıne ben 3 annemlerın yanına gıttım cocugumuda alarak bır hafta cocuk benle bırlıkte kaldı o sırada okulu devam edıyodu ve ben egıtım hayatı bu surecten kotu etkılenmesın dıye oglumunda ısrarla ben eskı okulunma gıtmek ıcın ısrarlı davranısları sebebıyle okul bıtene kadar babasıyla kalmasına razı oldum bu surecte mahkeme bılırkısı raporu ıstendı ve 3 aylık donemde ben hemen hemen her aksam cocugu gormeye gıttım
1 2saat bıle olsa ama yınede cocuk bana karsı dolduruluyordu
benı terk ettın gıttın bıraktın dıyodu neyse mahkemenın psıkolog sosyolog ve pedagoguyla hepımıs gorustuk ve netıce de soyle bı karar cıktı cocugun saten endıselı tavrı yasadıgı buyklerı tarafından daha da arttırılmıs olup su an yasamakta oldugu evde dava sonuclanan kadar yasamaya devam etmesı gerektıgıne karar verıldı ama yanında kımın kalması gerektıgı ve gecıcı velayetın kıme verıldıgı belırtılmedı ve cocuk hala babayla kalıo
ve artık onla kalmak ıstıo
yasın ıkıbucuk ay oglumu goremedım
ama bunu goremessın demedıler sadece oglumu kullandıılar ben burda kalmak ıstıyorum anne dedırtıolardı bu arada ben davayı acmadan once oturdugumus konuta aıle konutu serhı koydurmustum oglum 2000 dogumlu bu nasıl bır sıstem ben anlıyamadım bu cocugun o evde kalmasına karar verıldı ama yanın da kımın kalması gerektıgıne karar verılmemıs bırde sosyolog benınm kendı daıremı gormeye gelmıstı ve 1+1 bır daıreyı cocugun yasama alanı ıcın uygun gormemıstı ınsanlar evlerı olmadıkları ıcın kırada yada aılesının yanın da yasarken benım evım var calısıyorum ve bana denılıokı sız zaten calısıosunus cocukla ılgılenemessınıs ben anlıyamadım ben ev hanımı olsaydım kendı ayaklarımın uzerınde duramasdım ama cocugumun yanında olsaydım butun gun dahamı ıyı olucaktı sadece ılk davamız goruldu bu velayet ve cocugun kımn yanında kalacagı ve babasının yanında kalması gıbı bısey soz konusu olurmu bılgı verebılırsenıs sevınırım bıde avukatımı degıstırmek ıstıyoruum odeyebılecek gucum yok baglı bulundugunus baroya basvurun denılıyor mahkemenın goruldugu baroya mı basvurmam gerekır
Old 20-10-2008, 09:49   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk,

Velayet hususunda öncelikli yarar çocuğun menfaatidir. Anlatımlarınızdan küçüğün zaten bir travma geçirmekte olduğu ve bunun da yanında kaldığı diğer aile bireyleri tarafından arttırıldığı raporla sabitlenmiş.

Oğlunuz 8 yaşında, anne bakım ve ilgisine muhtaç durumda ve fakat ifade ettiğiniz şekilde sizinle kalmayı istemediğini beyan etmesi nazik bir durum.

Çocukta daha fazla hasara neden olmamak da gerekmektedir.

Evinizin fiziki koşulları aslında çocuğun piskolojik yararı karşısında ilk başta dikkate alınmayabilirdi ama küçüğün ısrarla babası ve diğer aile büyükleri ile kalmak istediğini belirtmesi velayetin geçici olarak size verilmesini engellemiş olabilir.

Yine de mahkemeden talebiniz, geçici olarak ve dava sonunda kesin olarak velayetin size verilmesini istemek olmalı.

Velayet geçici olarak size verilmediği taktirde, çocukla şahsi ilişkinizin de mahkemece belirlenmesi gerekmektedir.

Davanın bundan sonraki seyrinde, oğlunuzun hassas durumu ve sizin aslında onu ne kadar çok istediğiniz ve eğer beraber olursanız çok daha mutlu olacağınız yönünde çocuğunuza güven vermeye çalışmak ve aslında bu konuda uzman bir psikologdan yöntem desteği almak yararınıza olabilir.

Adli yardım istemek için de mahkemenin bulunuduğu baro başkanlığına başvurmanız gerekmektedir.Barolar illerde kurulur, eğer ilçede iseniz adliye binaları içinde adli yardım büroları bulunmaktadır.

Anne olarak yaşadığınız bu zor durumdan ötürü duyduğumuz üzüntü ile saygılar sunarız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi