Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evimin eşyaları ne olcak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-04-2008, 09:41   #1
Konuk

Varsayılan evimin eşyaları ne olcak

merhaba ben eşimden ayrılmak üzere olan bir bayanım
eşimle bazı tartışmalarımız oldu ve eşim tarafından evden kovuldum benim sorum ben şu an kendi annemlerle kalıyorum
evimdeki eşyaları eşimin onlara el koymaması için ne yapabilirim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim
Old 15-04-2008, 13:29   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı; sizin olduğunu iddia ettiğiniz özel eşyalarınız, çeyiz eşyaları ve yine diğer taşınır mallar için tespit ve eşyaların teslimini mahkemeden isteyebilirsiniz.

Bunun için tespitini istediğiniz eşyaları cins, değer, adet ve tutar olarak dilekçenizde belirtmeniz gerekmektedir.

bu şekilde kişisel eşyaların size teslimini sağlayabilirsiniz.Uygulamaya göre genellikle diğer eşyalar, bulundukları yerde davalı eşe veya akrabalarına yediemin olarak teslim edilmektedir.

Ayrıca yine dava yolu ile, bu eşyaların aynen iadesini olmadığı taktirde bedelleri toplamının tarafınıza ödenmesine ilişkin bir davada açabilirsiniz.

Şu anda eşinizden boşanma davası olmaksızın nafaka da talep edebilirsiniz.

Ayrıca, Aile Mahkemesi Yargıcından, eğer kovulduğunuzu söylediğiniz ortak konutta oturmak istiyor iseniz?; bu evin sizin barınmanıza özgülenmesini, eşyaların sizin kullanmanıza hasredilmesini isteyebilirsiniz.Bu dava aşamasında da,ve ailenin korunmasına yönelik kanun kapsamında davadan önce de yapılabilir.

Mevcut ve sonrasında gelişmesi muhtemel durumlarınıza göre, mutlaka bir meslektaşımızdan hukuki destek almanızı önermekteyiz.

Eğer maddi durumunuz iyi değil ise,talebiniz halinde bulunduğunuz il Baro'sunca size bir avukat atanacaktır.Bunu haklarınızın çeşitliliği ve zaman kaybına uğramamanız açısından önemle tavsiye etmekteyiz.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi