Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-04-2008, 13:20   #1
nıhal

Mutsuz nafaka

ben esımden 4 sene önce bosandım 3 tane cocugum benımle kalıyor kızım 30 yasında ogullarımdan bırı resıt ve okumuyor 13 yasındakı oglumada ayda 750 ytl almaktayım kızımın saglık ve psıkolojık problemlerı var 2 yıl öncesıne kadar kızım da 750 ytl alıyordu sımdı yenıden nafaka davası acma sansımız varmı? kızım ıcın yas sınırı varmı? babasını gecmıse yönelık (kı bırarada olsaydık gene aynı sıddet uygulanacaktı)olarak sıkayet edebılırmı? cunku cocukluktan baslayan ayrılmamızla son bulan cocuklara aıle ıcı sıddet ve psıkolojık ıskence ve dayak gıbı vs vs eylemde bulunup bu gun eger kızım calısamıyorsa toplum ıcınde konusamıyor tek basına bır yere gıdemıyorsa(babanın yaptıgı tutum ve tavırdan kaynaklanıyor)bunlar ıcın sıkayet veya tazmınat davası acabılırmı?yardımlarınız ıcın tesekkurler lutfen acıl cevap
Old 03-04-2008, 14:46   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

13 yaşındaki oğlunuz için almakta olduğunuz nafakanın arttırılması davası açabilirsiniz.

Ayrıca, 30 yaşımdaki kızım iki sene öncesine kadar nafaka almakta idi demişsiniz.Buna göre boşanma kararınızın içinde ona ilişkin bir karar da olması muhtemeldir.eğer var ise yine bunun arttırılmasını dava edebilirsiniz.

Yok ise, kızınızın sağlık problemleri oluşu ve yardım edilmediği taktirde yoksulluğa düşecek durumda olması nedeniyle yardım nafakası alması için eski eşinize dava açılabilir.Kızınızın özel sağlık durumu ve bakıma muhtaç olması sebebiyle nafaka da yaş sınırı bulunmamaktadır.

Boşanma ile birlikte sizin için bir nafakaya hükmedilmedi ise, şimdiden sonra kendiniz için yoksullak nafakası talep edemezsiniz.

BK.hükümlerine göre babaya manevi tazminat davası yöneltilebilinir, bunda da kızınızda mevcut arazların aile içinde yaşadığı travmadan kaynaklandığının yani sebep-sonuç ilişkisinin varlığının ispatı gerekir.

Her ne kadar sorduğunuz soruya ilşikin açıklamalarda ve cevaplarda bulunuyor isek de boşanma dosyanızın incelenmesi de gerekmektedir.Haklarınızı tam ve en kısa şekilde alabilmeniz için mutlaka bir avukattan hukuki yardım almanızı önermekteyiz.

Eğer maddi durumunuz iyi değil ise, bulunduğunuz il Barosu size mutlaka avukat tayin edecektir.Yine eğer ilçede iseniz adliye binası içinde bulunan yardım büroları talebiniz üzerine harekete geçecektir.

Geçmiş olsun der, saygılar sunarım.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi