Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kocam Tarafından Aldatılıp Terkedildim Ne Yapabilirim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-02-2008, 15:53   #1
gönül

Varsayılan Kocam Tarafından Aldatılıp Terkedildim Ne Yapabilirim

merhaba, ben 16 yıllık evli bir bayanım, 12 yaşında bir kizim ve 3 yaşında bir oglum var, ev hanımıyım. kocam yaklaşik 2 sene once beni bir bayanla aldatmaya başladi, bu süre zarfinda evi terketti bana şiddet uyguladi, çocuklariyla yeterince ilgilenmedi ben bir başıma kaldim, maddi anlamda biraz destek oldu ama manevi anlamda çok sorunlar yaşadim, bu manevi zorluklarla çocuklari habersizce kocama biraktim, çocuklari birakmaktaki bir sebebim de belki zorda kalir bana geri döner düşüncesiydi ama olmadi. sonrasinda kocam bana uzun birsure çocuklari göstermedi, simdi çok nadir gösteriyor. zaten göstersede benim maddi anlamda çocuklarla ilgilenecek durumum da yok. kocam şuan o bayanla beraber yaşiyor ve çocuklarima beraber bakiyorlar. benim ögrenmek istedigim dava açarsam ne gibi taleplerde bulunabilirim ve çocuklarimin velayetini alma şansım varmı, zamaninda çocuklarımı kocama terketmis olmam olumsuz bir durum oluştururmu. yardimlariniz için şimdiden teşekkürler.
Old 13-02-2008, 17:23   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Konuk,

Şu anda evli olduğunuz için çocukların velayeti eşiniz ve size aittir, ortak olarak kullanılmalıdır.

Boşanma davasıyla birlikte velayetin kendinize verilmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca boşanma sonrası için kendiniz için yoksulluk ve eğer velayet size verilirse iştirak nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz.
Evi terk etmeniz sizin kusurunuz değildir, çünkü Medeni Kanuna göre aile huzuru, kişi güvenliği tehlikeye girmişse eşlerin ayrı yaşamaya hakları vardır. Ayrıca davranışlarıyla eşini evi terk etmeye iten eş kusurludur, bu nedenle boşanma davası bakımından kusurlu değilsiniz.

Velayetin verilmesini istediğinizde terk etmekte haksız olmadığınız için aleyhte bir durum oluşturmaz. Ancak velayetin kime verileceğine yargıç çocukların yüksek yararını gözeterek karar verecektir. Çocukların yüksek yararında ise nerede daha iyi bakılacağı, ilgilenileceği, daha iyi eğitim göreceği gibi konular önemlidir.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse baroların adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Old 13-02-2008, 18:13   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Eşinizin başka bir kadınla birlikte yaşaması , sizin için ayrı yaşama hakkı oluşturur.Eşinizin evliliğniz nedeniyle olan yükümlülükleri de devam etmektedir.Bu nedenle Aile Mahkemesine başvurarak haklı sebeple ayrı yaşantıya dayanan tedbir (geçim,katkı )nafakası talep edebilirsiniz.

2-Ayrı yaşama olgusu sebebi ile hakim çocukların kimin yanında kalmasının uygun olacağına da karar verecektir.Hakim çocukların sizinle kalmasına karar verdiğinde çocuklarınız için de nafaka talep edebilirsiniz.

3-Eğer çocukların babasında kalmasına karar verilir ise ,çocuklar ile sizin için ,kişisel ilişki kurma kararı verilecektir.Bu karar icra konusu yapılabilir.

Çocuklarla birlikte yaşayan eş,bu sürelere uymakla yükümlüdür.Uymadığında yasal yaptırımı ile karşılaşacak,dahası velayet hakkını kötüye kullandığı dahi düşünülebilecektir.

4-Bu arada hakim çocukların kimin yanında kalacağına karar verirken uzman görüşünden yararlanacaktır ve çocukların görüşüne de başvuracaktır.12 yaşındaki çocuğunuz bu konuda görüşünü ve isteğini açıklayacaktır.

Üç yaşındaki çocuk anne şefkatine ve bakımına muhtaç olunan bir yaştadır.Bu durum da hakim tarafından gözönüne alınacaktır.

5-Mali yetersizlik nedeni ile çocukları istenmediği halde diğer tarafa bırakmak ,evliliğin kurtarılması için çocukların bakımını diğer tarafı zorlayıcı bir olanak olarak görmek; çocukların menfaatleri ile uyumlu olmayabileceği gibi,velayetin tayini sırasında da bu durum dikkate alınabilecektir.

Bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz elverişsiz ise bulunduğunuz yerdeki baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 15-02-2008, 10:08   #4
gönül

Varsayılan Sn. Avukatlar

bukadar kısa surede beni aydınlattıgınız için çok teşekkürler. yanlis anlama olmasın diye tekrar belirtmek istiyorum, eşim başka bir kadınla ayrı evde yaşamaya başladıktan sonra ben çocuklarımızı ona bırakıp, kendi evimde yaşamaya devam ettim, çocuklara ben tek başıma bakarken bana maddi destek oluyordu ama dedigim gibi manevi anlamda ben tek başıma yapamadım bu sebeplede çocuklarımızı bırakmak zorunda kaldım, 12 yaşındaki kızım benimle yaşamak istedigini bana defalarca söyledi mahkemede de aynı şeyi söyleyecektir zaten, kizim zaten eşimin beraber oldugu bayanla iyi anlaşamıyor fakat ogluma çok iyi bakıyorlarmış. bu durumda hakim kızımın velayetini bana verecekmidir, benim korkum 3 yaşindaki oglumuza uzun süredir eşimin ve beraber oldugu bayanın bakıyor olması velayet hakkını onlara geçirirmi ama hakimler kardeşlerin ayrılmasından da yana degil bildigim kadarıyla, su durumda kızımın beni istemesi oglumun da bende kalabilecegi anlamına gelirmi.
ayrıca eşim beni aldattıgı için tazminat hakkım varmıdır, yüzde 10 hisseli oldugu bir şirket var ancak o şirkette tamamen borç içinde yinede tazminat alabilirmiyim
Old 15-02-2008, 12:25   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

*Çocuklarınızla şimdi beraber yaşamak istiyorsanız,çocuklarınızı eşinizden almaya bir engel bulunmamaktadır.Çocuklarınızı almak istediğinizde, eşiniz buna engel olur ise Aile Mahkemesine başvurabilir ve bu konuda hakimin müdahalesini ve karar vermesini talep edebilirsiniz.

*Ayrıca daha önceki mesajlarda belirtildiği gibi eşinizin evi haksız terki nedeniyle nafaka talep edebilirsiniz.

*Boşanma davası açmak isterseniz,maddi,manevi tazminat ve nafaka talep edebilirsiniz.Dosya içeriği,tarafların mali durumları,kusur değerlendirmesi ve diğer deliller dikkate alınarak karar hakim tarafından verilecektir.

*Eşin aldatması manevi tazminatı gerektirir bir durumdur.Fakat nihayetinde kararı hakim verecektir.

*Kardeşlerin bir arada bulunması gerekliliği bir çok Yargıtay kararında belirtilmiştir.Fakat velayet kararı verilirken çocuklara halen bakıp gözeten tarafın daha avantajlı olma ihtimali olduğunu düşünüyorum.

*Velayetle ilgili son kararı hakim çocuğun görüşü,uzman raporu,çocuğun yaşı ve tarafların çocukla ilişkileri de dikkate alınarak verecektir.Bu nedenle peşinen bir tahminde bulunmak mümkün değildir.

Bir avukattan yardım almanızı israrla öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi