Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

iki ayrı davanın tek bir davada açılması mümkünmüdür ?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-10-2016, 21:40   #1
Konuk

Varsayılan iki ayrı davanın tek bir davada açılması mümkünmüdür ?

Boşanma davamız yaklaşık on ay önce kesinleşti. Ben ise eşimin verdiği maddi ve manevi zararlar tazmin edilmediği, dava sürecinde tarafıma verilen yoksulluk nafakası da sona erdiği ve daha pek çok sebepten doyalı bu on ay içerisinde yoksulluk ve fakirlik içerisine düşürüldüm, mağdur edildim. Aynı zamanda boşandığım eşim şiddette uyguluyordu. Mahkemenin uzmanı görüş günleri ve çocukla kişisel iletişim şeklini yatılı olmayacak şekilde ve bir pedogog ile polis ile olması gerektiği kanaatine vardı. Ancak Sayın Mahkeme mahkeme uzman görüşlerini dikkate almayarak sanki eşim hiç şiddet uygulamayır ve uygulaması muhtemel dahi değilmişçesine olağan görüşme kararını yatılı olarak verdi. sekiz ay eşim çocuğu görmek talebinde bulunmadı. gelmedi. ancak sonraları bana devamlı mesajlar göndererek çocuğu kendisine göstermediğim hususunda suçlamalarda bulunarak beni psikolojik olarak çok bunalttı. her ne kadar kendisini görüşmek için davet etti isemde ne görüşmeye geldi ne de bu suçlamalarından vazgeçmedi. bu durumda hem benim ve hem de çocuğumun yani yeni ailemizin huzurunu oldukça ve epeyçe kaçırıyor.
ben boşanma kesinleşme tarihi henüz bir yıl olmadığı için çocukla kişisel ilişkinin yeniden belirlenmesi ile yoksulluk ve fakirlik nafaka istemi taleplerimi Aynı dava içerisinde açabilirmiyim. Yoksa bu davalar birbirinden bağımsız ve ayrı ayrı açılması gereken davalar mı ?
Bir de eşimin beni hiç suçum günahım yokken bu şekilde ( mesajlar ile ) suçlayarak bunaltmasından yani psikolojik şiddet uygulamasından ve aile huzurumuzu bozmasından oldukça tedirgin ve mağdur haldeyim. Kanaatimce kendisi beni suçlayarak hatta iftira atarak çocuğu kendisine göstermediğimi iddia edecek ve velayetin kendisine verilmesini isteyecek. Bu durum ve halde ne / neler yapabilirim ? Hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmam halinde ilgili hukuki mevzuata göre eşime uygulanacak bir yaptırım var mıdır ?
Old 25-10-2016, 15:40   #2
Av. Hatun Olguner

Kişisel ilişkinin yeniden belirlenmesi talebi ile yoksulluk nafakasını aynı dosya içinde açabilirsiniz. Kişisel ilişkinin yeniden belirlenmesini istemek için boşanma kararının kesinleşmesinden sonra bir yıl beklemek mecburiyetiniz yoktur. Davanızı hemen açabilirsiniz.

Çocuğu göstermekten kaçınmadığınızı,aksine eşinizin görmek için girişimde bulunmadığını tanıklarla kanıtlayabilirsiniz.

Eşinizin sizin huzurunuzu kaçıran mesasjları için '' Kişilerin huzur ve sükununu bozma''(TCK Madde 123) suçundan savcılığa suçduyurusu yapabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi