Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

gerçek ve hayal

Yanıt
Old 07-06-2006, 16:26   #1
gülşah

Varsayılan gerçek ve hayal

HAYAL VE GERÇEK

Babasının işi nedeniyle çocuğun orta öğretimi kesintilere uğramıştı. Orta ikideyken, büyüdüğü zaman ne olmak ve ne yapmak istediği konusunda bir kompozisyon yazmasını istedi hocası.

Çocuk bütün gece oturup günün birinde at çiftliğine sahip olmayı hedeflediğini anlatan 7 sayfalık bir kompozisyon yazdı. Hayalini en ince ayrıntılarıyla anlattı. Hatta hayalindeki 200 dönümlük çiftliğin krokisini de çizdi. Binaların, ahırların ve koşu yollarının yerlerini gösterdi. Krokiye, 200 dönümlük arazinin üzerine oturacak 1000 metrekarelik evin ayrıntılı planını da ekledi. Ertesi gün hocasına sunduğu 7 sayfalık ödev , tam kalbinin sesiydi...

İki gün sonra ödevi geri aldı. Kağıdın üzerinde kırmızı kalemle yazılmış kocaman bir “0” ve “Dersten sonra beni gör”, uyarısı vardı.

- Neden 0 aldım, diye merakla sordu hocasına çocuk.

- Bu senin yaşında bir çocuk için gerçekçi olmayan bir hayal, dedi hocası.

- Paran yok. Gezginci bir aileden geliyorsun. Kaynağınız yok. At çiftliği kurmak büyük para gerektirir. Önce araziyi alman lazım. Damızlık hayvanlar da alman gerekiyor. Bunu başarman imkânsız. Eğer ödevini gerçekçi hedefler belirledikten sonra yeniden yazarsan, o zaman notunu yeniden gözden geçiririm.”

Çocuk evine döndü ve uzun uzun düşündü. Babasına danıştı.

- Oğlum, dedi babası; “Bu konuda kararını kendin vermelisin. Bu senin hayatın için oldukça önemli bir seçim!”.

Çocuk bir hafta kadar düşündükten sonra ödevini hiçbir değişiklik yapmadan geri götürdü hocasına .

- “Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin... Ben de hayallerimi...”

öğrenciliğin zor bir yanını da meslek seçimi oluşturuyor.ama tüm gerçekliğe,yolsuzluğa,torpillere rağmen hayal etmek ve bu uğurda çabalamak en güzeli,değil mi
Old 22-01-2007, 00:44   #2
calikusu_kamuran

- “Siz verdiğiniz notu değiştirmeyin... Ben de hayallerimi...”

İçimden derin bir gülüş...Teşekkürler.

Büyükler mi daha geniş hayallere sahiptir, küçükler(!) mi?

Bence ENGİNİMİZ, -yani ben olsam o çocuğun ismini Engin veya ona benzer bir isim koyardım, en azından göbek adını- mükemmel bir zekaya sahip. Öğretmen beynini küçültmüşse çocuk ne yapsın yani.

Ha, bu arada bir olay daha anlatayım. Tic. Meslek Lisesindeyim. Bir öğrenci arkadaşım benim 100 almam gerekirdi hocam, nasıl bana 80 verirsiniz?
Öğretmen: 100 alman için BENİM GİBİ OLMALISIN.

Bu bir gerçek emin olun hayal değil.

Saygılar Gülşah
Old 25-04-2007, 12:28   #3
yağmurdamlası

Varsayılan :)

Hayaller ve de gerçekler arasında sıkışıp kalıyoruz.Bazen hayalde olsa onu yaşamak istiyoruz bazen gerçekleri öyle kabulleniyoruz ki hayal kuramayacak kadar renksizleşiyoruz benzimiz soluyor ellerimiz soğuyor içimizde bir buz dağı oluşuyor.Ne yapacağını bilemeyen kişi olmak çok zor katılaşmak hayaın içinde kaybolmak karasız olmak çok kötü.Ama hayalle gerçeği ayırt etmeyi öğreneceğiz ikisini kabul etmeden ikisini yaşamadan hayat yürümüyor.

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi