Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Ticari Duyurular Ticari hukuk programları ve ürünleri, ücretli seminer ve konferans duyuruları, hukuk kitapları - yayınları. Hukukla ilgili tüm ticari ilanlar için.

Hukuk Kitapları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-03-2004, 16:42   #1
Av. Bülent Sabri Akpunar

Varsayılan Hukuk Kitapları

Sevgili meslektaşlarım,

Sizin de takdir edeceğiniz üzere hukuk uygulayıcılarının en büyük yardımcısı kitaplardır.Konuyu kavramış ve tecrübeli bir kişinin yazmış olduğu okuması hem zevkli hem de eğitici aynı zamanda güncel bilgileri içeren dolu bir kitap gerçekten çok faydalıdır.

Bu sebeple kütüphanemi genişletmek istiyorum.Fakat piyasada şu an itibariyle aynı konuda yazılmış onlarca kitap bulunuyor ve seçim yapabilmek için iyi inceleme yapmak gerekmekte.Bir de
temel kanunlardaki değişiklik çalışmaları (Ceza K, Humk, SSK..) tereddüt yaratıyor ve biraz daha mı beklesem acaba dedirtiyor.
Gerçi bir Baki Kuru'nun Medeni Usul Hukuku (6 cilt sanırım) ve ya Karahasan'ın Sorumluluk hukuku serileri temel eserler olarak kesinlikle alınması gereken eserler de olsa alternatiflerin çokluğu insanı yeni arayışlara itebiliyor.Kitaba değer biçilemez derler ama ne yazik ki 2003 basım eserlere bir baktığınızda kitaplara gayet güzel bedeller (!) biçildiği görülmüyor da değil!Fakat Taksit olanağı sunan yayımevleri var sanırım.

Sizin bu konudaki fikirleriniz neler?Temel eserleri hemen almalı mı?Yoksa biraz daha mı beklemeli?Kitap seçimi neye göre yapılmalı?Şerh mi alınmalı yoksa açıklamalı ve pratik bilgiler sunan ders kitabı tipindeki eserler mi yeğlenmeli?Son karar yine seçimi yapandan çıkacaktır ve iyi bir gözlemci ve araştırmacı olduğumu da söyleyebilirim ama tecrübeli meslektaşların görüşlerine de her zaman değer vermek gerekir.Tecrübe kavramı "çok okuyan değil çok gezen bilir" sözündeki "çok gezeni" ifade etse de buradaki tecrübe aslında "çok okuyan" ı ifade ediyor

Neler düşünüyorsunuz?
Old 04-03-2004, 00:06   #2
Çaba

Sayın Jus,
Temel eserlerin kütüphanede bulunması gerektiğini düşünüyorum .
Ancak değişiklik yapılması muhtemel yasalara ilişkin kitaplar konusunda beklenmesinden yanayım,eğer elinizin altında daha evvel alınmış ihtiyacınızı gideren kitaplar varsa.Çünkü son yıllarda hızlı bir şekilde yasalar değişmekte ki , inanın bazen o da mı değişmiş diyebiliyoruz.Yaşadığım ve çok utandığım bir olayı aktarmak istiyorum.1918 sayılı yasaya muhalefetten dolayı takip ettiğim bir davada ,kaçak eşya ile yakalanan teknenin batma ihtimali olduğunu bildırdiler.Gümrük müdürünü aradım,konuşurken yasa değişti demez mi?Gayrı ihtiyari ne zaman,hangi R G yayınlandı deyince adamcağız ben size göndereyim dedi ve gönderdi.Ben o zamana kadar yasanın değiştiğini duymadığım gibi,hakime sordum o da duymamış.4926 sayılı yasa yürürlüğe girdiğinden bu yana cevabını bulamadığım bazı konuları aydınlatabilecek bir kitap halen bulamadım ve bekliyorum.
Tabiki karar size ve tercihlerinize bağlı.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi