Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

babamın annemi aldattığını öğrendik ve kendisi hala anneme kötü davranıyor

Konuyu Kilitleyin
Old 06-09-2007, 11:06   #1
Konuk

Varsayılan babamın annemi aldattığını öğrendik ve kendisi hala anneme kötü davranıyor

Merhaba, size durumu şöyle anlatayım. Annemle babam 30 küsür senedir evliler. Ama mutsuz ve huzursuz bir aile hayatımız var. gün aşırı bir huzursuzluk olmasına rağmen hep annem idare etti durumu. Ama dün artık son damlaydı. Bizim oturduğumuz dairenin 2 kat üstünde yani apartmanın en üst katında hasta babaannem oturuyor. Yabancı uyruklu bir bakıcısı var. yatılı kalıyor. Babaannemin bakımıyla babam ilgileniyor. Evin eksikleri, market,fatura gibi. Her akşam namazından sonra da babaanneme çıkar bakar. Yatsıya kadar. Dün annem balkonda otururken karşı apartmanın en üst katındaki komşumuz annemi acil gel diyerek çağırmış. Annem gittiğinde kendiyle birlikte 2 komşunun daha orda olduğunu görmüş. Bizim bakıcı balkonlu odada tam da balkon kapısının önüne sadece alt çamaşırıyla yatmış.bir takım hareketler yapıyor kendi kendine. Biz şikayetçiyiz demiş komşu. Çocuklarım utanıyor balkona çıkamıyor bu hep böyle demişler. Annem utancından bayılacak gibi olmuş. Ama daha fenası arkadan gelmiş. Sen akşam namazından sonra çık kaynananın yanına da neler oluyor bir bak kocanla şöyle böyle yapıyorlar. Biz hep görüyoruz demişler. Apartmanlar karşılıklı olduğundan ışık yanınca sadece tül olduğu için camda herşeyi görüyorlarmış. Annemin düştüğü durumu tahmin edersiniz. Bana utana sıkıla anlattı. Meğer bir kaç ay önce o katın merdivenlerinden inerken babamın bakıcıya müstehcen laflar ettiğini kulaklarıyla duymuş. Eve geldiğinde kavga etmişler ama babam inkar etmiş. Benim annem çok iyi kalpli, namusludur ama eğitim almamış cahil bir insan olduğundan babam (o da ilkokul mezunu gerçi) onu hep alt eder. Bağırarak olayları bastırır. Dün yani komşunun anneme olayları anlattığı gün akşam babam yukarı çıkınca peşinden annemde çıktığı ve olanları yüzlerine haykırdı bakıcıyla babamın. Ama babam tabi ki yine bağırış çağırışla baskın çıkmaya çalıştı. Sanki sorun sadece bakıcının çıplak yatmasıymış gibi anneme bağırdı. O zaman alırım aşağı annemi sen bakarsın diye. Babaannemin üç tane kızı var. annemin bakımına muhtaç değl zaten. Sonra ben artık duyduklarıma tahammül edemedim ve annemi aşağı evimize çağırdım. 10 dk sonra hiç birşey olmamış gibi babam geldi. Ve gece de kaldı. Evimizi terkedip ayrı bire ev kuracak maddi dayanağımız yok. annemin babasından kalma bir dairesi var daha 2 aylık falan. Oturduğumuz dairede babamın. Annem boşanma davası açtığında umarım komşularda lehimize tanıklık edip gördüklerini anlatırsa bizim şu an oturduğumuz babama ait olan evi alma şansımız var mıdır. Babam emekli, annem hiç çalışmadı. Kardeşim 24 yaşında ama ev geçindirecek biri değil. Aklı havada bir genç. Eğer bu evi mahkeme bize maddi manevi tazminat olarak verirse annemin kirası ve benim maaşımla üçümüz geçinebiliriz. Böyle birşey mümkün olabilir mi sizce. Ya da mahkeme nasıl bir yol izler bana anlatır mısınız. Babamın bir daha bize asla yaklaşmamasını sağlayabilir mi. bu arada iki ay önce babam yeni bir daire almak için 40.000YTL kredi çekti. Bu krediye kardeşim ve ben kefiliz. Ve para şu an annemin üzerine bankada yatıyor. Henüz ev alınmadı. Bu para ve bizim kefilliğimiz ne olacak acaba
Old 07-09-2007, 08:51   #2
av.semire nergiz

Sayın konuk;
Babanızla anneniz arasındaki ilişkinin ciddi anlamda sorunlu olarak devam ettiğini ve son olayla da bu sorunlu ilişkinin had safhaya çıktığını ifade etmenizden yola çıkarak babanızın aile birliğinin korunması ve sağlıklı devamı konusunda ciddi anlamda kusurlu olduğunu söyleyebiliriz.Babanızın içinde bulunduğu tutum bir boşanma sebebidir. Annenizin babanız aleyhinize açacağı boşanma davasında anne babanızın ilişkisini bilen komşularınızın tanıklığıyla veyahut sizin tanıklığınızla mahkeme önünde bu hususlar rahatlıkla ispatlanabilir.
Açılacak boşanma davasında annenizin gerek kendisi ve gerekse de varsa 18 yaşından küçük veya öğrenim gören çocukları için nafaka,sadece kendisi için ise maddi manevi tazminat hakları bulunmaktadır.
Maddi-manevi tazminat ve nafaka talepleri şu şartlarda talep edilebilir:

a)Tedbir Nafakası: Dava müddetince hem çocuklar ve hem de kendisi için tedbir nafakası talep edebilir.Bu nafaka davada boşanma kararı verilmesi halinde çocuklar açısından iştirak ve kendisi açısından da yoksulluk nafakası olarak devam edecektir.

Nafakanın miktarına ise, babanızın geliri, ekonomik-sosyal durumu, annenizin ihtiyaçları, sosyo-ekonomik durumuna göre hakim karar verecektir. Çocuklar reşit olsa bile öğrenim görüyorlarsa yine iştirak nafakası talep edebilir

b)Maddi Tazminat:Evlilik ve boşanma nedeniyle annenizin kişisel ve mali durumunda olumsuz bir değişiklik meydana geldiyse buna mukabil bir tazminatı talebe hakkı vardır.

c)Manevi Tazminat:Babanızın kusurlu davranışları nedeniyle annenizin maruz kaldığı acı ve ıstıraplara ve üzüntüye karşılık uygun miktarda bir tazminat talep edebilir.

d)Gayrimenkul:Eğer 01.01.2002 tarihinden sonra alınmış ve ancak babanızın üzerine bir malvarlığı ise bunu özellikle mahkemede belirtsin ve nekadar pay hakkı olduğunu düşünüyorsa dilekçesinde belirtsin.

Annenize miras olarak kalan evde babanızın herhangi bir hakkı bulunmamaktadır.Bu ev sadece annenize aittir.Evlilik birliği içerisinde alınan evin ise hangi tarihte alınmış olduğu çok önemlidir.01.01.2002 tarihinden evvel alındıysa annenizin katkı payını ispatlaması gerekir.Bu tarihten sonra alındıysa yasa gereği zaten hak sahibidir.

Bankadaki paralara gelince bunlar zaten hala sizin kontrlünüzde olduğundan babanızın bu konuda yapacağı birşey yok.

Annenize ve size karşı istenmeyen şiddet davranışlarına karşı savcılığa veya aile mahkemesine başvurarak koruma kararı alabilirsiniz.

Anneniz ve babanızın birlikte oturduğu aile konutunun annenizin rızası dışında satılmamasını sağlamak için tapu müdürlüğüne bir dilekçe vererek tapuya evin kaydı üzerine aile konutu şerhi konulmasını sağlayın.Böylelikle babanız annenizin haberi olmadan evi satamayacaktır.

Tüm bu işlemlerinizi gerçekleştirirken bir avukatın profesyonel yardımından faydalanın.Maddi durumunuz uygun değilse bulunduğunuz yerin adli yardım bürosuna başvurarak sizin için ,ücret ödemeyeceğiniz bir avukatın atanmasını talep edin.

Av.Semire Nergiz Toz
Diyarbakır Barosu
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi