Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafaka Borcu Nereye Ödenmeli?

Yanıt
Old 24-05-2007, 14:45   #1
Av.Hüseyin Erdayandı

Varsayılan Nafaka Borcu Nereye Ödenmeli?

Değerli meslektaşlarım,
Rrızai boşanma sonucunda mahkemece müşterek çocuk için belirlenen iştirak nafakasının tarafların sözlü anlaşması üzerine bankaya ödenmesi kararlaştırılıyor.Ancak nafaka borçlusu borcu zamanında ödememesi üzerine icra takibi yapılıyor ve sonunda maaş haczi talep ediliyor.Ancak borclu haciz müzekkeresinin yazılmasından sonra henüz maaş haczi yapılmadan önce bankaya borcu yatırıyor.Şimdi bu durumda: İcra takibinden sonra ve haciz için müzekkere yazılması talebinden sonra ;yani süresinde nafaka borcunu ödemeyen borçlunun daha sonradan ben bu borcu bankaya yatırdım diyerek borçtan ve maaş haczinden kurtulması mümkün mü?Şikayet yoluna giderse sonuç alabilir mi?Konuyla ilgili başından böyle bir durum geçmiş olanlar veya elinde konuya ilişkin yargıtay kararı bulunan arkadaşların yanıtlarını bekliyorum.Selam ve saygılar.
Old 24-05-2007, 16:47   #2
Av.Selim Balku

Borçlu bankaya parayı yatırmışsa ve bunu size bildirmişse paranızı çekin dosyayı kapatın, sorun ne anlamadım.

Siz takip kesinleştiştikten sonra haciz talebinde doğal olarak başvurmuşsunuz, parayı bundan sonra yatırsa bile bir sorun çıkmaz, siz haciz talebinizden vazgeçtiğinizi icra vasıtasıyla ilgili kuruma bildirin, rahatlarsınız...

Eğer sorun siz takip açmadan ödemenin, size yapıldığı iddiasından kaynaklanıyorsa, bence burdada sorun çıkmaz, zira ödeme posta havalesiyle gelmemiş size tebliği edilmemiş olur...

Ya da ben yanlış anladım veya göremediğim birşey var...
Old 24-05-2007, 16:58   #3
Av.Suat Ergin

Borç faiz , masraf ve avukatlık ücretiyle birlikte yatırılmamış sanırım. Aksi takdirde anlamsız bir soru olurdu.

Saygılarımla
Old 24-05-2007, 18:11   #4
muratsadioğlu

Varsayılan Ortada çocuk olunca..

Sayın Erdayandı,

Ortada bir çocuk var,iştirak nafakasına muhtaç olduğu hükmen sabit.
Nafaka borçlusu baba,biraz tembel yada parasever..Herkes gibi.
Bence siz ne yapıp edip,dosyayı ayakta tutun.Hemen de haciz müzekkeresini göndermeyin;yedekte beklesin.
Baba sonraki nafakayı usulünce aksatmadan öderse mesele yok.Aksi takdirde mevcut dosyaya göre cebri icraya gidersiniz.Zaman kaybınız olmaz..
Bunun çocuk yararına olduğunu düşünüyorum.
Başarılar.
Old 24-05-2007, 22:18   #5
anahtarım

Bu durumda nafaka alacaklısı İcra Dosyasına giderek haciz talebinden sonra borçlu tarafından bilgisi dışında banka hesabına nafaka alacağının yatırıldığını bildirerek ; yatırılan miktar nedeniyle sadece bu miktar için hacizden vazgeçebilir.Saygılarımla..
Old 25-05-2007, 08:19   #6
GÜLİZ

Görülemeyen ve anlaşılamayan nokta bence sayın erdayandı borçlu vekili.Aksi takdirde alacaklı vekili ise sorunun anlamı kalmıyor.
Old 25-05-2007, 11:59   #7
ersen

bende Suat bey gibi düşünüyorum. sanırım faiz, vekalet ücreti ve icra giderleri tam olarak yatırılmamış. bunların dışında bu aşamadan sonra yine yatırılan paranın icra dairesine bildirilmesi, eksik kalan bakiye ve devam edecek nafaka için yeni bir haciz müzekkeresi düzenlenerek maaş haczi yapılması gerektiği kanaatindeyim. zira nafaka sürekli bir borç. bundan sonrada nafakanın icra müdürlüğü'ne yatırılması gerekir kanaatindeyim. zira burda nafaka borçlusu icra takibi açılmasına sebebiyet vermiş durumda. iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi