Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ocas mantığı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-10-2008, 20:43   #1
yaman

Varsayılan Ocas mantığı

değerli hukukçu arkadaşlar bildiğiniz üzere bir çok baromuz cmk görevlendirmelerini artık OCAS denen sistem üzerinden yapmakta.benim merak ettiğim ocas görevlenlendirmeleri neye göre yapıyor bir puanlama usulü varmı cevap ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler
Old 22-10-2008, 23:05   #2
üye18332

Sayın Yaman;

Diğer illerde de aynı mı bilemiyorum ancak İzmir'deki uygulama puanlama sırasına göre.Yani en düşük puanlı olanlar , sisteme yeni girenler ilk sıralarda yer alıyor.

Saygılarımla,
Old 23-10-2008, 09:22   #3
avzafer

CMK Nöbet Listesi yapılıyor, robot listeden her aradığı kişiye puan veriyor. Aranıp Puanını alan nöbetçi Avukat sıranın en arkasına geçiyor. Arandığınız dosyada birden fazla sanık varsa puanınızda sanık sayısı kadar katlanıyor. Telefona cevap vermez ya da mazeret bildirmezseniz , yine puan alıp arka sıraya geçersiniz. Ocas sisteminin Baroların talebine gör düzenlenebilen nöbet listeleri de bulunuyor. Buna göre ,Gündüz ve Gece nöbetçileri farklı listeler olabiliyor.
Old 23-10-2008, 10:48   #4
av_sibelll

Sayın Yaman, bizim baromuz olan Sivas Barosu bu sisteme yeni geçti. Bu sistemde bizim baromuzda her avukat bir ayın 2 günü nöbetçi. O gün de toplam 5 avukat görevlendiriliyor. Görevlendirmeler puan sistemine ve sıraya göre yapılıyor. Paunınız yüksekese diğerleri ile eşitlenen kadar aranmayabilirsiniz. Ancak diğer avukatlara ulaşılamamsı halinde veya diğerleri red etmesi veya mazeret bildirmleri halinde sizin puanınız yüksek olsa da size dönülüyor. Her sanbık veya mağdur için ayrı puan veriliyor. Mahkeme görevlendirmeleride bu puan hesabında dikkate alınıyor. mazeret bildirmezseniz ceza puanı alıyorsunuz. Ve bu ceza puanınızdan düşülüyor. aslında çok ayrıntılı bir sistem. Bir taraftan eşitliği sağlıyor ancak dediğim gibi ayrıntısı da çok. Hata olduğu zamanlarda olmuyor değil. Mesela geçenlerde ben nöbetçi olduğum gün hiç aranmadım. Ertesi gün yani nöbetçi olmadığım gün sabah 5 gibi arandım. hatta ilk aramada nöbetçi olmadığımı belirtip mazeret bildirdim ama yine tekrar ben arandım. ve gitmek durumunda kaldım. İşte böyle garip yanları da var. Eğer sistemi aldığımızda görevli bir meslektaşımız ( OCAS görevlisi) gelip sistemi tanıtmak için seöiner verdi. Sizede böyle bir seminer verilecektir. İyi çalışmalar.
Old 23-10-2008, 12:56   #5
Emine Yıldız Balkan

İzmir Barosu nun sayfasında bu sistemin çalışma prensipleriyle ilgili uzun bir açıklama var..Bizim de uzun süre sistemi çözememeiz üzerine Baro ya bilgilendirme istemli dilekçemizden sonra bir açıklama yapıldı.Sistemin çok matematiksel işlediği söyleniyor.Yalnız İzmir ili için geçerli tek handikap puanlarımızı öğrenememiş olmamız..Bu yöndeki talebimiz puanların daha sonra sistemde aktif olarak görüleceği belirtilerek açıklanmadı..Açıklamanın size de ışık tutacağına inanıyorum.
Old 22-07-2009, 02:49   #6
sahmat

Merhaba meslektaşlar ocas uygulaması mersinde temmuz ayından itibaren uygulanmaya başladı. Mersin Barosu nöbet listesinde herhangi bir düzenleme yapmamış yani her avukat ayın her günü nöbetçi bu da avukatların il dışında olması duruşmada olması vb nedenlerle telefona cevap verememesi sonuçlarını doğuruyor. Ceza puanı almamak ve görevlendirmelerde sıkıntı yaşamamak için her avukatın ocas sistemine girerek işinin olmadıgı günleri nöbet günleri olarak belirlemesidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi