Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tereke Hakimliği

Yanıt
Old 26-01-2007, 13:01   #1
Av.Orhan Kaya

Varsayılan Tereke Hakimliği

Değerli meslektaşlarım;

Daha önce hiç karşılaşmadığım bir sorun hakkıda yardımlarınızı rica ediyorum.

3 şirket çalışanımız şirketimize ait bir araçla kaza yaptılar. Kaza neticesi çalışanlarımızdan birisi vefat etti.

araçta şirketimize ait bir miktar para ve kambiyo senedi bulunmaktaydı. Bu senetlerden bir kısmının vadesi geçmiş bir kısmınınki de hala gelmemiştir. Bir kısmında yetkili hamil olmamıza rağmen diğerleri beyaz ciroludur, şirketimiz kaşesi yoktur.

Para ve senetlerin teslimi için savcılığa muracaat ettiğimizde önce tarafları dinleyelim ondan sonra bir karar veririz diye bir yanıt aldık. Bizde sağ kurtulan iki çalışanımızı savcılığa götürdük ve dinlettik. Her ikiside bu paraların şirkete ait olduğunu ifade ettiler. Buna rağmen teslim edilmeyen bu kıymetler için Sulh Ceza Mahkemsine talepte bulunduk kovuşturma devam ettiği gerekcesi ile! den red kararı aldık. Teslimi beklerken bunların Savcılıkca daha sonra Tereke Hakimliğine gönderildiği öğrendik. Aynı talebi Tereke Hakimliğine de yaptık. Gerekli evraklarıda dilekcemize ekledik. Fakat tereke hakimliği( sulh hukuk ma.) yine talebimizi red etti ölen kişinin mirascıalrının dinlenmeden tarfaımıza teslim edilmeyeceği gerekcesi ile. Şimdi;

1- Kaza yapan araç şirketimizindir
2- para ve senetler araç içindeki sağ kurutulan çalışanımıza ait çantadan çıkmıştır.
3- senetlerin bir kısmında açıkca hamil şirketimiz olarak görülmektedir.
4- sağ kurtulanlar bunların kendilerine ait olmadıklarını şirket ait olduğunu açıkca ifade etmişleridir.

1-Bu durumda hala ölenin mirascılarının dinlenilmesine gerek varmıdır

2- Bu red kararına karşı bir şey yapılabilirmi

3-ölenin mirascıları bunlar ölene aittir dese ki elde bunların ölene ait olduğu kanusunda tek bir emare yoktur mahkeme hak sahipliği konusunda nasıl karar verecektir. Bu durum işi uzatmaktan başka neye yarayacaktır.

4- çeklerin ve senetlerin vadesi duruşma gününden öncedir. bunların tahsili için ne yapılabilir.

bu hususlarda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Old 26-05-2009, 16:56   #2
Av. Asena

Sayın meslektaşım, bir konuyu araştırıken sizin mesajınızla karşılaştım. Anlattığınız konu ilgilimi çekti ancak tarihe baktığımda üzerinden 2,5 sene kadar kısa (!) bir zaman geçtiğini gördüm.

Epey geç kaldım ama sizden rica etsem, gelişmeleri aktarabilir misiniz? Mirasçılar bulundu mu? Ne dediler? Hakim nasıl karar verdi? Ya da siz başka bir yola başvurmak zorunda kaldınız mı?
Old 27-05-2009, 13:10   #3
Av.Orhan Kaya

Alıntı:
Yazan Av. Asena
Sayın meslektaşım, bir konuyu araştırıken sizin mesajınızla karşılaştım. Anlattığınız konu ilgilimi çekti ancak tarihe baktığımda üzerinden 2,5 sene kadar kısa (!) bir zaman geçtiğini gördüm.

Epey geç kaldım ama sizden rica etsem, gelişmeleri aktarabilir misiniz? Mirasçılar bulundu mu? Ne dediler? Hakim nasıl karar verdi? Ya da siz başka bir yola başvurmak zorunda kaldınız mı?

Dosya bayağı karıştı ;

Dosya hakimi biz tereke hakimliği olarak mirascıları tespit eder onlara parayı teslim ederiz dedi. böyle olunca bizda asliye hukuk mahkemesinden paranın müvekkil şirkete ait olduğnunun tespitini istedik. tereke hakimliği bu davanın sonucunu bekliyor. Tespit davasında mahkeme tarafımıza süre vererek mirascılık belgesi almamızı istedi Bu belge alındı ve tespit dosyasına sunuldu bir sonraki celse tanıkları dinleticem.
Aslna bakarsanız 2.5 yıldır pek bişey değişmedi ....
Old 27-05-2009, 17:04   #4
Av. Asena

Yazdıklarınıza bakılırsa epey karışmış ortalık..

Ben geçen kısa süre zarfında sonuçlandığını zannetmiştim ama daha tanık dinletme safhasında olmanız -yanlış anlamayın- acı bir durum. Daha kısa süre içinde sonuçlanması gerekmez miydi? Kıymetli evrakların süresi de tahminimce geçmiştir ya da geçmek üzeredir. Size teslim edilmemesi nedeniyle de işlem de yapamadınız, Müvekkiliniz de parasını tahsil edemedi, sanırım.

Dosyanızla ilgili gelişmeleri aktardığınız için teşekkür ederim. O zaman bundan sonraki safhaları da anlatmanızı rica etsem?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi