Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tüketici hakem heyeti başvuruma görev alanı dışındadır kararı vermiş

Yanıt
Old 23-01-2021, 22:23   #1
şinas

Varsayılan tüketici hakem heyeti başvuruma görev alanı dışındadır kararı vermiş

24 ay taahhütlü internet aboneliğini 12 ay dolduktan sonra feshettim. cayma bedeline ilişkin taleplerine karşı tüketici hakem heyetine başvurdum. ancak heyet başvuru konusu görev alanı dışındadır diye karar vermiş. bu karara itiraz etmek istiyorum. kararda nereye başvurmam gerektiğini belirtmemişler. belirtmeleri gerekmiyor muydu? belirtmemeleri hukuka aykırılık oluşturur mu?
ayrıca itirazımda kararın iptalini mi istemem gerekiyor? başvuru konumun tüketici hekem heyetinin görev alanına girdiğini düşünüyorum. itiraz ettiğimde tüketici mahkemesi hangi konularda karar verebilir?
ayrıca başvurum tüketici hakem heyetinde incelenirken bana icra takibi başlattılar ve itiraz ettim. tüketici mahkemesine takiple alakalı talepte bulunabilir miyim?
Old 30-01-2021, 20:23   #2
avbilgen

Merhaba;
İnternet aboneliği işyerine mi aitti?
Tüketici ilçe hakem heyetinin kararının iptali ile talebinizin kabulünü talep edeceksiniz.
İcra takibi durduğu için ve tüketici hakem heyeti kararını iptalini talep edeceğinizden icra takibi ile ilgili bir talebiniz olamaz.Olsa da mahkeme karar vermez.
Old 30-01-2021, 23:26   #3
şinas

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Hayır internet aboneliği işyerine ait değil, vatandaşa ait.
Bir şey daha sormak istiyorum: sanırım abonelik sözleşmeleri taahhütlü ve taahhütsüz olmak üzere ikiye ayrılıyor. internet sağlayıcısının taahhütlü sözleşmeyi 1 yıldan uzun yapma hakkı var mı?
Ve aklıma takılan bir soru daha var: eğer ben bu karara itiraz edersem; karşı taraf itirazın iptali davası açtığında derdestlikten davası reddedilir mi?
Old 31-01-2021, 19:48   #4
avbilgen

a-internet sağlayıcısının taahhütlü sözleşmeyi 1 yıldan uzun yapma hakkı var mı?Abonelik Sözleşme Yönetmeliğine göre süre sınırlaması yok. Bir ya da birden fazla yıl için taahhütlü abonelik yapılabilir.
b-Eğer ben bu karara itiraz edersem; karşı taraf itirazın iptali davası açtığında derdestlikten davası reddedilir mi? Derdestlikten red olmaz ancak birleştirme yapılabilir. Çünkü sizin dava hakem heyeti kararına itiraz, karşı tarafın davası itirazın iptali davası olacak. İtirazın iptali davasında talepler (icra inkar tazminatı,vekalet ücreti vs) ve sonuçları farklı olacağından derdestlik olmaz.
Old 31-01-2021, 20:17   #5
Admin

Abonelik sözleşmeleri 1 yıldan uzun yapılabilir ama 1 yıldan sonra tüketicinin cayma hakkını kullanması cezai şarta bağlanamaz (Tüketici Kanunu md. 52/4)

Hakem heyetinin kararına karşı on beş gün içinde Tüketici Mahkemesine itiraz da bulunabilirsiniz (md.70/3)

Yapılan icra takibine itiraz ettiğiniz için şu aşamada bu takiple ilgili sizin birşey yapmanız gerektiğini düşünmüyorum. Karşı taraf itirazın iptali yoluna gidebilir elbette ama bu uyuşmazlık önce arabulucu, sonrasında Tüketici Mahkemesinde görüleceğinden zaten Hakem heyetiyle bir ilgisi olmayacak.

Hakem heyetinin neden başvurunuzu reddettiğinden bahsetmemişsiniz ama belki bu nedenle olabilir? Yani aslında sizin borcunuz olmadığını tespit ettirmeye (menfi tespit) esasında ihtiyacınız yok, karşı taraf borçlu olduğunuzu düşünüyorsa o gerekli işlemler (icra takibi vs.) yapmak durumunda.
Old 01-02-2021, 14:01   #6
şinas

cezai şarta bağlanamaz ama yararlandırdığı indirimleri geri isteyebilir değil mi?
Old 01-02-2021, 15:41   #7
Admin

yararlandırdığı indirimlerin geri istenmesi cezai şart niteliğinde olacağından, (1 yıldan sonra) cayma hakkının kullanılması durumunda bunların da istenemeyeceğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi