Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu İptal ve Tescil Davalarında Kesin Hüküm, Derdestlik İtirazları ve Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-04-2012, 13:17   #1
çaçaça

Varsayılan Tapu İptal ve Tescil Davalarında Kesin Hüküm, Derdestlik İtirazları ve Vekalet Ücreti

Müvekkilim noterde düzenlenmiş satış vaadi sözleşmesiyle kendisine vaat edilen gayrimenkul için müteahhit ve arsa sahibine karşı Tapu İptal ve Tescil Davası açmış. Bilirkişi raporuna göre inşaatta %40 oranında bir eksiklik bulunmuş. Ancak dava bu sebeple değil başka bir sebeple reddedilmiş.
SEBEP: Müteahhit, inşaatı bitiremeyince hak ve borçlarını başka bir müteahhide devretmiş. Bu devri arsa sahipleri de onaylamış. Ancak bunların hiçbiri noterde yapılmış sözleşme değil. Mahkeme, müvekkilimin davasını müteahhit ile arsa sahipleri arasındaki sözleşmenin feshedilmiş olması sebebi ile reddetmiş. Gerekçeli karar henüz tebliğ edilmemiş.
Müvekkil bu aşamada bize geldi. Ben şimdi yeni müteahhidi de hasım göstererek yeni bir dava açmayı düşünüyorum. (Yeni dava açmak istememin sebebi, ilk davada tescilin mümkün olmaması durumunda gayrimenkulün nakti değerinin istenilmemiş olmaması) Şu anda inşaat bitmek üzere yani % oran bakımından tescil mümkün. Ancak ilk davanın bu davayı etkileyebileceğinden korkuyorum. İlk davanın kararının tebliğinden sonra temyiz yoluna gidilmezse kesin hüküm, gidilirse derdestlik itirazı olabilir. Bana göre inşaat bitmeye yaklaştığından yeni bir durum söz konusudur. Ayrıca davalılara bir yenisi eklenecektir. Bu sebeplerle bahsettiğim itirazlar kabul edilmemelidir. Ancak şüphelerim de var tabi. Siz ne düşünüyorsunuz?
Bir de müvekkilimin reddedilen davasında müvekkilim aleyhine nispi vekâlet ücretine hükmedilmiş? Tapu İptal ve Tescil Davalarında vekâlet ücreti nispi midir? Ben maktu diye biliyordum.
Old 05-04-2012, 15:23   #2
advocateso

1- tapu iptal ve tescil davalarında vekalet ücreti nisbidir.
2- bence ikinci kez açmayı düşündüğünüz dava, diğerinden ayrı bir dava, yine de kesinleşmesini beklemenizi tavsiye ederim. kesinleştikten sonra dediğiniz gibi husumet yönünden reddedilmişse, davayı yeni müteahhite karşı açmanız halinde kesin hüküm itirazıyla karşılaşmazsınız diye düşünüyorum.
Old 22-09-2012, 10:41   #3
Av.Nevra Öksüz

Sayın advocateso,
Alıntı:
Yazan advocateso
1- tapu iptal ve tescil davalarında vekalet ücreti nisbidir.
2- bence ikinci kez açmayı düşündüğünüz dava, diğerinden ayrı bir dava, yine de kesinleşmesini beklemenizi tavsiye ederim. kesinleştikten sonra dediğiniz gibi husumet yönünden reddedilmişse, davayı yeni müteahhite karşı açmanız halinde kesin hüküm itirazıyla karşılaşmazsınız diye düşünüyorum.

Sayın çaçaça'nın husumetten red yönünde bir beyanı olmamış... Kaldı ki dava, husumetten reddedilse idi: "...husumet nedeniyle davanın reddine karar verilmesinde, davanın görüldüğü mahkemeye göre Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde yazılı miktarları geçmemek üzere üçüncü kısımda yazılı avukatlık ücretine hükmolunur." düzenlemesi gereği maktu vekalet ücretine hükmolunurdu. Sanırım anlatımdan mütevellit davanın husumetten reddi gerekirdi diye düşündünüz

Sayın çaçaça,
Sorunuz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=72234
adresindeki sorunuz ile aynı konu sanırım? Sorunuz üzerinden uzun süre geçmiş, davanızı açtınız mı bilemiyorum ama:
Alıntı:
Yazan çaçaça
...Ayrıca K ve G de aralarında bir sözleşme yapıyorlar, bu sözleşmeyle K ve G’nin birbirlerine karşı yükümlülükleri ayrıntılı olarak düzenleniyor. G’nin yükümlülüklerinden biri de müvekkilimin hakkını daire olarak ya da nakden vermek...
Bu işlem, K'nın, müvekkilinize olan borcunu G'ye naklettiği anlamına gelir. G'ye karşı BK m.173 vd-TBK m.195 vd. maddeleri uyarınca "borcun nakli"ne mesnetle dava ikame edebilirsiniz (diye düşünüyorum ).

Saygılar...
Old 22-09-2012, 14:50   #4
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan çaçaça
Müvekkilim noterde düzenlenmiş satış vaadi sözleşmesiyle kendisine vaat edilen gayrimenkul için müteahhit ve arsa sahibine karşı Tapu İptal ve Tescil Davası açmış. Bilirkişi raporuna göre inşaatta %40 oranında bir eksiklik bulunmuş. Ancak dava bu sebeple değil başka bir sebeple reddedilmiş.
SEBEP: Müteahhit, inşaatı bitiremeyince hak ve borçlarını başka bir müteahhide devretmiş. Bu devri arsa sahipleri de onaylamış. Ancak bunların hiçbiri noterde yapılmış sözleşme değil. Mahkeme, müvekkilimin davasını müteahhit ile arsa sahipleri arasındaki sözleşmenin feshedilmiş olması sebebi ile reddetmiş. Gerekçeli karar henüz tebliğ edilmemiş.
Müvekkil bu aşamada bize geldi. Ben şimdi yeni müteahhidi de hasım göstererek yeni bir dava açmayı düşünüyorum. (Yeni dava açmak istememin sebebi, ilk davada tescilin mümkün olmaması durumunda gayrimenkulün nakti değerinin istenilmemiş olmaması) Şu anda inşaat bitmek üzere yani % oran bakımından tescil mümkün. Ancak ilk davanın bu davayı etkileyebileceğinden korkuyorum. İlk davanın kararının tebliğinden sonra temyiz yoluna gidilmezse kesin hüküm, gidilirse derdestlik itirazı olabilir. Bana göre inşaat bitmeye yaklaştığından yeni bir durum söz konusudur. Ayrıca davalılara bir yenisi eklenecektir. Bu sebeplerle bahsettiğim itirazlar kabul edilmemelidir. Ancak şüphelerim de var tabi. Siz ne düşünüyorsunuz?
Bir de müvekkilimin reddedilen davasında müvekkilim aleyhine nispi vekâlet ücretine hükmedilmiş? Tapu İptal ve Tescil Davalarında vekâlet ücreti nispi midir? Ben maktu diye biliyordum.

1- Sorudan anladığıma göre, Müvekkilin, M1 ve arsa sahiplerine karşı açtığı davanın kabul edilebilmesi, inşaatın, noksansız olarak tamamlanıp, arsa sahibine teslim edilmesine bağlıdır. Oysa, bilirkişi raporuna göre inşaat seviyesi %40 dır.

2- Mahkemenin red sebebine gelince; Müteahhit, inşaatı bitiremeyince hak ve borçlarını başka bir müteahhide, M2' ye) devretmiş ve bu devri arsa sahipleri de onaylamış. Ancak bunların hiçbiri noterde yapılmış sözleşme değil.
Arsa sahibinin onayıyla işin M2' ye devri, mahkemece geçerli ve M1 ile olan ilk sözleşme ise taraflar arasında feshedilmiş sayılmıştır. Mahkemece, feshedilmiş bir sözleşmeye istinaden talepte bulunulamayacağı gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiştir.

3- Gerekçeli kararda birinci sözleşmenin feshedildiğinden, ikincisinin geçerli olduğundan (Noterden olmasa da, M2 ile arsa sahipleri arasında Tapuda taşınmaz devri yapılmış ve inşaat de bitmek üzere ise geçerlidir) bahsediyorsa,yeni müteahhide (M2) ye ve arsa sahibine, kesin hüküm itirazı söz konusu olmadan, tapu iptali ve tescil bu olmazsa, rayiç bedelin ödenmesi davası açabilir.Çünkü,inşaatın bu günkü yapım oranı, buna müsaittir. Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi