Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işe iade davalarında tedbiren işe iadeye karar verilmesi

Yanıt
Old 25-11-2013, 09:42   #1
HaticeBilgici

Varsayılan işe iade davalarında tedbiren işe iadeye karar verilmesi

Öncelikle iyi çalışmalar diliyor ve tecrübeli meslektaşlarımdan bilgilerini esirgememelerini temenni ediyorum...
Açmış olduğumuz bir işe iade davasında 4 ayı doldurmuş olmamıza rağmen henüz karar verilmedi. Malumunuz olduğu üzere dava sonuçlansa dahi kesinleşmesini bekleyeceğiz. Benim merak ettiğim konu; dava devam ederken mahkemeden işçinin tedbiren işe iadesini talep edip edemeyeceğimizdir. Okuduğum bir makalede (https://www.google.com.tr/url?sa=t&r...HGgf_1ZEn2VE-w) bunun mümkün olabileceğini anladım. Ancak uygulamada benzer bir karar alan meslektaşım var mıdır merak etmekteyim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
Old 28-11-2013, 03:37   #2
fountain

Kanunda, işçinin isteyebileceği boşta geçen süre ücretinin dört ayla sınırlanmasının amacı, işçiye sınırsız bir iş güvencesi tanımayarak, işçi ve işveren arasındaki menfaat dengesinin korunmasıdır.Ancak; uygulamada 4 ay oluyor 2 yıl hatta daha uzun bir süre. İşçi başka işe giriyor, düzenini kuruyor vs. Türk hukukundaki iş güvencesi sistemi mevcut haliyle bir sürü problem içeriyor ve yeni ve daha gerçekçi bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğu iş hukukçuları tarafından dillendiriliyor. Ama çalışma yaşamına dair çıkan ve çıkması beklenen yasaların mevcut durumu iyileştirmekten öte işçilerin haklarının tırpanlanmasına yönelik olduğunu düşünüldüğünde aman bu hali ile kalsın bari demek zorunda kalıyoruz.
İşçinin çalışırken işe iadesi ilgili makalede de belirtildiği üzere teoride mümkün ama pratikte bu yönde karar verebilecek "cesur" hakim var mıdır bilemem. Bence mahkemeden talep ediniz ve konuyu Anayasa mahkemesine taşıyınız. Nitekim; işçinin 4 aylık ücretinden başka tüm boşta geçen süresini yargılamanın yasadaki sürede tamamlanmamasından kaynaklı devletten tazminat olarak istenebileceğini düşünüyorum. Şimdiden başarılar.
Old 28-11-2013, 16:52   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan HaticeBilgici
Öncelikle iyi çalışmalar diliyor ve tecrübeli meslektaşlarımdan bilgilerini esirgememelerini temenni ediyorum...
Açmış olduğumuz bir işe iade davasında 4 ayı doldurmuş olmamıza rağmen henüz karar verilmedi. Malumunuz olduğu üzere dava sonuçlansa dahi kesinleşmesini bekleyeceğiz. Benim merak ettiğim konu; dava devam ederken mahkemeden işçinin tedbiren işe iadesini talep edip edemeyeceğimizdir. Okuduğum bir makalede (https://www.google.com.tr/url?sa=t&r...HGgf_1ZEn2VE-w) bunun mümkün olabileceğini anladım. Ancak uygulamada benzer bir karar alan meslektaşım var mıdır merak etmekteyim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sayın fountain'in yanıtına ve verdiğiniz linkteki makaledeki görüşlere katılmıyorum. Şu soracağım soruya yanıt verirseniz, siz de katılmayacaksınız.

Diyelim ki, mahkeme tedbiren "işe iadeye" karar verdi. Davalı işveren, buna rağmen işçiyi işe başlatmadı. Bu durumda ne yapacaksınız?

Makale yazarına göre,

Alıntı:
Davalı işveren ihtiyatî tedbire
uymazsa, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu m. 398’e göre tedbire
muhalefetten dolayı cezalandırılabileceği gibi, alacaklının temerrüdüne de düşmüş
sayılabilecek

Tedbire muhalefetin cezası bir aydan altı aya kadar disiplin hapsi cezasıdır. Diyelim ki işveren, bunu göze aldı ve işe başlatmadı. Başka yaptırım var mı?

Yazara göre var:

Alıntı:
ve çalışmadığı hâlde işçinin ücretini ödemek zorunda kalabilecektir.

Neden ücret ödemek zorunda kalsın? Yasal dayanak nedir? Asıl davada bile böyle bir karar veremezken(4+4 ay), tedbire muhalefet durumunda kim? hangi gerekçe ile örneğin 2 yıl sürecek bir davada verilmiş tedbir kararına uymamaktan dolayı, işvereni maaş ödemeye zorlayacaktır?

Siz ne dersiniz, peki?
Old 28-11-2013, 23:24   #4
Av. İbrahim YİĞİT

Sayın meslektaşım,

İşveren açısından geçersiz feshin yaptırımı işe iade ya da tazminat ödemedir. Buradaki yaptırım konusunda işverene seçimlik hak verilmiştir. Yani kesinleşen mahkeme kararının tebliğini müteakip işveren ister işçiyi işe başlatır, isterse boşta geçen süre ile diğer sosyal haklarını ve iş güvencesi tazminatını öder. Akçeli yaptırımı seçme hakkı yasa ile işverene verilmiş iken, henüz bir karar olmaksızın mahkemenin tedbiren işçiyi işe başlatma hak ve yetkisi yoktur. Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi