Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hangi hukuk fakültesi

Yanıt
Old 29-05-2007, 08:51   #31
Av.Elvan Akkaya

selçuk mezunları üye imzamdaki linki ziyaret ederseniz sevinirim
Old 21-08-2007, 00:38   #32
Beyza20

Olumlu

Alıntı:
Yazan Seyda
Bizler mühendislik ya da işletme okumadık, okumuyoruz..Bizler

hukukçuyuz.Bu nedenle de genel olarak arkadaşlarımızın söylediklerine

katılmıyorum ve hukuk dünyasında salt okul adının hiçbir işe yarayacağını

düşünmüyorum..Erzurum Atatürk mezunu, çok başarılı bir kalemi, güçlü bir

mantığı ve farklı bir bakış açısı olan birini de ; Ankara Hukuk mezunu olup iki

kelimeyi yanyana getiremeyen birini de tanıyorum..Ya da İstanbul mezunu olup

farkımız adımız deyip bürosunu kapatanı da, Bilgi mezunu olup çok iyi konumda

olan bir avukatı da.. Tek bir isim belirtip diğer fakülteleri çöpe atanlara

anlam veremiyorum doğrusu..
Seyda o kadar güzel bir yorum yapmış ki hepimiz bu mantıkda olmalıyız bence de çünkü bizim bölümümüz gerçekten zor bir bölüm üniversite değil zor olan bölüm zor olan bu yüzdendir ki bu konuşmalar sadece öğrencilik zamanında konuşulur emin olun stajı da atlattıktan sonra kimse bize hangi üniversiteden mezun olduğumuzu sormayacak!Kimin yanında staj yapmış olduğumuz bile sorulabilir.Hukuk profesyonel bir alandır ve hak verilen bütün üniversiteler bu amacı sağlarlar ve her müfredatda aynıdır bu yüzdendir ki mezun olunan üniversiteden çok mezun olunan bölüm önemlidir illaki uzun yıllar vakit geçirileceği için şehir seçilir ama bunlar sadece sosyal yönlerdir amaca yönelik değildir
Old 22-08-2007, 13:26   #33
ben_c

sayın hukuçular;
insanları hangi hukuk fakültesinde okuduklarıyla değil mantıklarıyla değerlendirmek gerektiği kanısındayım.
şimdi soruyorum size; ankara veya istanbulda okuyan hukukçuların hepsi dört dörtük de diğer illerimizdeki hukuk fakültelerinde okuyan hukukçuların hepsi işe yaramaz mı?demem o ki ankara,istanbul kazanmakla iş bitmiyor.çünkü kaliteli hukukçuluk össde ne kadar matematik neti çıkadığınla veya hangi prof.tan ders aldığınla ölçülmüyor.hukukçulukta kim tembellik etmez, kendini geliştirirse o kazanır.
kısacası hangi fakülte iyi,hangisi kötü,hangi şehide ne var,hangisinde ne yok...çok yersiz bir tartışma.okumak,kendini geliştirmek isteyen bir insanın önünde hiç bir zorluk duramaz.tüm hukukçulara bu yolda başarılar dilerim...
Old 22-08-2007, 15:21   #34
hukukun-üstünlüğü

merhaba arkadaşlar. istanbul hukukta okuyorum.tarihiyle mezunlarıyla ve türk hukukuna yön veren olmasıyla bir ekoldür istanbul hukuk.ama bu demek değil ki sadece istanbul hukuk var, bence türkiye de özellikle ilerisi için olumlu adımlar atan fakültelerimiz var. istanbul ve ankara hukuka saygı duyarım onlar ekoldür. ancak iyi hukukçu olmak bireysel çabaya bakar araştırmacı bir ruha aradığını nerede bulabileceğini bilmeye bakar.ben inanıyorum ki her fakültemizde ilerisi için idealist hukukçular yetiştirmektedir.benim için istanbul hukukluda ankara hukukluda marmara hukuklusuda ve diğer tüm fakültelerimizde birdir.hiçkimse boşuna üstünlük taslamaya çalışmasın birbirine hukuk öss puanıyla öğrenilmez.hakimlik savcılığa ankaradan 750 kişi girmiş 150 si kazanmış ne oldu şimdi çoğunluğu kazanamamış istanbuldan 500 kişi girmiş 83 ü kazanmış ne oldu burdada çoğunluk kazanamamış.hakim-savcı her hukuk fakültesinden çıkar ve de çıkıyor yani boşuna üstünlük kavgasına tutuşmayalım.sadece istanbul ve ankara hukukun köklü yapısına tarihine saygı duyalım yoksa her fakülte iyi hukukçu yetiştirmeye muktedirdir çünkü herşey hukuk öğrencisinin idealiyle baglantılı.
Old 14-10-2007, 14:23   #35
diplomat

Varsayılan Sİtem

hukuk fakültelerinin hangisi daha iyi tartışmalarına hiç bir anlam veremıyorum dogrusu.ben selçuk ünv. hukuk fak.tayım bizden sadece bırkaç mat. neti fazla yapanalrın havasından geçemıyoruz. ama malesef hukukla matematıgın pek de alakası olmadıgından ünv iyi hukukçu olmayı belilrleyen unsur degildir.artık internet sayesinde herkes istedigi hukukcunun kıtaplarına ulasabılmekte istedıgı ünv. nın notlarını alabılmekte.hukukçular olarak hangi ünv.nın daha iyi oldugunu bırakıp bu ülkenı adalet sistemini nasıl düzeltiriz onu tartısmalıyız.... saygılarımla
Old 21-10-2007, 20:24   #36
_Halise_

Bence de şu üniversite daha iyi bu üniversite daha iyi demek yanlış olur.Her üniversitenin öğretim kadrosu,o üniversitenin bulunduğu şehir yapısı,bulunduğu coğrafya,sosyal olanaklar,faaliyetler bir hukukçu adayına katkıları farklı olan unsurlar olacaktır elbette...Sonuç olarak ülkemizde mükemmel bir üniversite olmadığını da hepimiz biliyoruz.Bana göre de Eskişehir'in şehir olarak artıları ve kampüs olanakları çoğu üniversiteden daha iyidir.Üstelik üniversitenin amaçlarından biri öğrenciyi araştırmaya teşvik etmek, bilgiyi hazır vermemektir.Çok iyi hocalar gelebilir ama yine de iş bizde biter.Saygılarımla...
Old 23-11-2007, 19:23   #37
adalet06

Selam herkese
ben burda birkaç konuda da yazmıştım belki tekrar ama yinede yazayım.Bana göre bir okulun iyiliği ve kötülüğü vardır ve iyisi kötüsü de vardır.ben ankara hukuk örencisiyim ve okulumdan nefret ediyorum.tercih ettiğim güne ve beni buraya yazdırana hergün lanet okuyorum kahretsin ki burdayım.Bu okul beni hayattan bezdirdi.keşke birkaç matematik eksik yapsaydım hatta hepsini yapmasaydım ama burayı kazanmasaydım.bu söylediklerim kesinlikle okulun zorluğundan kaynaklanmamkta bu kadar basit bir neden değil neyse anlatılmaz yaşanır.diğer hukuk fakültesi öğrencileri okulunuzun kıymetini bilin komplekslerine yenik düşmüşleri kafaya takmayın onlar ankara hukuku hep överler kompleks meselesi size söyleyeceğim tek şey tercih dönemine geri dönsem aklımın ucundan dahi geçirmeyeceğim okul ankara hukuk olurdu.
Old 26-03-2008, 20:23   #38
-Judge-

acaba okuldan bu kadar nefret etmeni saglayan şeyler nedir sorabilir miyim ?
Old 29-04-2008, 11:15   #39
kmaral

Özel üniversitelerde okumanın negatif yönleri olduğu düşünülsede aslında hocalarla diyalog hak ve hürriyetler anlamında bir artıdır...ÖZEL Üni.ler devlet üniversiteleri üzerindeki o ölü toprağından arınmıştır daha dinamiktir..
Old 05-05-2008, 15:49   #40
üye20620

selçuk hukuku görmedikten sonra çok iddialı açıklamalarda bulunmayın derim.
Old 30-05-2008, 18:53   #41
üye23342

sonuç şudur ki vakıf ya da devlet üniversitesi önemli olan hukukun erdemine ulaşabilmektir.Buna ulaşamadıktan sonra Ankara,İstanbul,Bilkent,Çankaya,Selçuk vs mezunu olmuşsun kaç yazar ..

Adaleti çölede suyu arayacağımız gibi adaleti arayıp sorgulamak dileğiyle ..
Adaleti önce vicdanlarımızda vermek dileğiyle ..
Old 31-05-2008, 13:53   #42
muratoz

onurcinar86izmir her yazdığına katılıyorum bu ülkenin öyle hukukçulara ihtiyacı var. bir hukukçu olarak tebrik ederim
Old 25-07-2008, 21:33   #43
Adeviye Okutan

devlet üniversitelerinden bahsedilmiş ama ben Bilkent'in hukuku hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyorum. 9 eylül diye planlarken, beklentilerin altında bir sonuç ile özele gitmem gerekebilir de.
Old 26-07-2008, 00:46   #44
Av. R. Onur ÇINAR

daha önce de söylediğim gibi, hukuk dalında lisans eğitimi almak isterseniz önce kendinizi tanımanız gerekir. hangi eğitim sisteminde hangi şehirde nasıl bir ortamda hayatınızın bu bölümünü geçirmek istediğinize bağlı bir sonuç. ben ankara uni istedim evime yakın ve bildiğim bir şehir olması dolayısıyla, istanbulu istemedim çünkü hiç bilmediğim bir şehire gitmek istemiyordum. sonuçta izmir oldu ve gayet mutluyum. eğer ben zorla ders çalışırım beni birileri zorlamalı diyorsanız izmir, rahatı severim sınav zamanı harici takılmam öyle masa başında ama daha sonra bunalımlara gire gire ders çalışırım derseniz ankara, o müthiş şehirde ömrümün en güzel yıllarını geçirmek isterim derseniz istanbul...

bundan gayrı özel uni devlet unisi ayrımı ben yapmıyorum. yalnız giriş şartlarındaki adaletsizlik bakımından özel unilere yüksek puan almış olan arkadaşlarımızın gitmesine karşıyım. mümkün olduğunca SİZE en uygun olan uniyi seçmelisiniz.
Old 01-08-2008, 09:42   #45
manolimato_06

Arkadaşlar herkes kendi okulu hakkında birşeyler yazıyor, yararlı olabilir fakat anlamadığım; kendi okulu hakkında birşeyler yazanlar sanki diğer hukuk fakültelerinde de öğrencilik hayatlarının bir kaç yılını geçirmiş gibi bilgi sahibiler(!),oldukça ilginç.
Ne gerek var senin okulun şöyle benim okulum böyle... tavrı yazılara ki zaten diğer okul hakkında ne kadar bilgi sahibi olabilirsiniz?
Old 08-08-2008, 12:12   #46
Şevval

Varsayılan "adalet şehir ve fakülte ile ölçülmemeli"....................

ben hukuk fakültesi öğrencisiyim tek ders nedeniyle 2 senedir çıkış almayı bekliyorum. ayrıca vakıf üniversitesinde lisans eğitimi mi tamamlamaya çalışıyorum.dediğim gibi "adalet şehir ve fakülte ile ölçülmemeli" savcı ve hakim olmak istiyorsanız ankara üniversitesi , avukatlık yapacaksanız istanbul üniversitesi diye bir ekol geliştirilmiş. bu site de lisans eğitimine devam eden ve lisan eğitimini tamamlamış olup fiilen görevde olan avukat,hakim, savcı arkadaş/hocalarımıza sesleniyorum hukuk fakültesini okumak isteyen daha hukuk yolculuğuna henüz başlamamış olan gençlere şu şehir şu üniversitede okumak ayrıcalıktır vs. gibi yön çizmektense Adalet ancak "siz gençlerin azmi ve çabasıyla zorluklardan kaçmadan hedefe ulaşmak ile olcaktır.kişinin iyi bir hukuçu olması bitirdiği fakülte ile ölçülmez hukuk mantığını özümsemesi ile ölçülür".demeliyiz. evet hukuk fakültesi'ni kazanmakta okumakta zor zor olmasa diğer bölümlerden nasıl farkı olurdu bizler adalet dağıtacağız eğitimimizi tamamladıktan sonra muhasebe defteri tutmayacağız arkadaşlar.
Old 08-08-2008, 13:28   #47
inci_hukuk

bende bu konu hakkında bir kaç sıkıntımı anlatmak istedim..vakıf üniversitesinde okuyorum...yakın doğudayım..insanlara bölümüm hukuk okulum kıbrıs yakın doğu dediğim zaman:aa sen özeldesin deyip hemen küçümsemeye başlıyorlar..bu da beni çok üzyüyor..ister özel olsu ister devlet...insan aklı ve zekasıyla yaşar ..bir çok devlet ünv ve özel ünv den mezun olan insanlar tanıyorum.nice ank huk dan mezun olupta bilgi birikimi olmayan ya da özelden mezun olup iş hayatında çok başarılı olan insanlar var.sonuç olarak hangi ünv olursa olsun verilen ders aynı okutulan konular aynı.önemli olan insanın kendini yetiştirip meslek adına her geçen gün daha iyi olmak için çalışmasıdır...ayrıca fakültede öğrenilenlerle avukatlık mesleği uygulamasında çok büyük farklılık olduğunu düşünüyorum düşünüyorum...ki öyle olmasaydı meslek eğitimi için stj eğitimi olmazdı..ayrıca bir şey daha belirtmek isterim bu durum sadece hukuk dalında değil öğretmenlik gibi bir çok meslek alanında da içinde geçerli olduğu kanısındayım..saygılar
Old 16-08-2008, 07:31   #48
Oğuzhan S.

Alıntı:
Yazan diplomat
hukuk fakültelerinin hangisi daha iyi tartışmalarına hiç bir anlam veremıyorum dogrusu.ben selçuk ünv. hukuk fak.tayım bizden sadece bırkaç mat. neti fazla yapanalrın havasından geçemıyoruz. ama malesef hukukla matematıgın pek de alakası olmadıgından ünv iyi hukukçu olmayı belilrleyen unsur degildir.artık internet sayesinde herkes istedigi hukukcunun kıtaplarına ulasabılmekte istedıgı ünv. nın notlarını alabılmekte.hukukçular olarak hangi ünv.nın daha iyi oldugunu bırakıp bu ülkenı adalet sistemini nasıl düzeltiriz onu tartısmalıyız.... saygılarımla
Merhaba, ilk mesajım bu. Aylardır tkip ediyordum bu siteyi, öss ye girmeden önce bu bölümün abonesi olmuştum diyebilirim.

Şimdi konuya girmek istiyorum. ÖSS'de doğru yanıtladığım sorularla Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne yerleştim. Bakınız sözel kısımlar 25 den aşağı değilken, sayısallar 20 civarı olduğu için hep hayal ettiğim üniversitelerden birine yerleşemedim. Kendimi bildim bileli ben sözel derslerde hep iyiydim.

Hukuk analiz yeteneği istiyor bunu kabul ediyorum. Çözümleme yapabilmek olmazsa olmaz özelliklerden hukukta. Fakat gel gör ki, çözdüğümüz matematik soruları malesef bütün bunlardan uzak. Matematik okuyacakları ilgilendiren nitelikte sorulardı. Özellikle Mat-2 kısmı Geometri soruları. Bu açıdan "diplomat" adlı üyeye katılıyorum. Neyse herşey bitti geride kaldı.

Tercih döneminde çok fazla araştırma yaptım, değişik üniversitelere giden, çok değişik insanların görüşlerini okudum. Bence devlet üniversitelerinin bir çoğu başarılı denilebilecek kadar iyi. Gerek kamu sınavları olsun, gerek avukatlık olsun isteyenler başarılı olabiliyorlar. İstanbul, Ankara Üniversitelerini bu kadar tanınmış yapan öğrencileridir diye düşünüyorum. Ankara Üniversitesinde ders dinlemeye giden kişi sayısıyla, sınavdan sınava okula giden kişi arasında uçurumlar olduğunu da biliyorum. Demek ki nedir? Bütün iş öğrencide bitiyor. Aradaki 5 puana değil.

Saygılarımla.
Old 21-08-2008, 22:40   #49
fevziFIRAT

İki temel düşüncenin karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Birincisi kendi okulunda okumayı ayrıcalık olarak görenler, ikincisi okulun hiç önemli olmadığını savunanlar.

Bizim milletin karakteristik özelliğidir. Biz böyle anlaşırız. Birbirimize takılırız, dalga geçeriz. Hemşehrilik meselelerinde olduğu gibi, okul meselesi de böyledir. ''ÖSSde Her Gazi'linin ilk tercihi Ankara Hukuktur.'' İşte size bir latife cümlesi. Hemen gerginliğe gerek olmamalı, Gazili arkadaş da bize birşey söyler. Ne olur böylece, rekabet artar, aidiyetler güçlenir. bu atışmalar tatlı tatlı devam ettiği sürece faydalıdır. Bakınız Ankara Hukuk ile Siyasal yılardır birbiriyle bu şekilde atışır, birbiriyle dalga geçerler ve sonuç ortadadır. Memleketi Cebeci'de okuyanlar yönetmektedir.

İki bakış açısının da ciddi haklılık payı vardır. İnsanların kendi okullarını ayrıcalıklı olarak görmesi aslına bakılırsa güzel birşeydir. Aidiyet duygusunu geliştirir, hukuk bazında da bir ekol oluşmaya başlar.

Örneğin bugün Sorbone ya da Bordeax birer ekoldür. Aynı şekilde Türkiye'de de Ankara ile İstanbul Hukuk birer ekol oluşturmuştur. Ankara Hukuk, Atatürk'ün kurduğu bir fakülte olarak Cumhuriyet Hukukunun uygulayıcısıdır, İstanbul'un ise biraz daha eski mazisi vardır.

Türkiye'de bu iki ekolün önemi ortadadır. Elbette ki yeni kurulmuş genç okulların gerek kalite, gerekse tecrübe bazında bu okullarla yarışabilecek düzeyde olmadığı ortadadır.

Acele etmemek gerekir. Bir Ankara Hukuk olmak için belki de bir 80 yıla ihtiyaç vardır. Bugün Selçuk Hukuk, Gazi Hukuk genç fakültelerdir ve ilerleyen yıllarda eminim ki adlarından daha çok söz ettireceklerdir. Anlaşılan henüz değil ama. Bu da gayet normaldir, işin doğal seyridir.

Selçuk ya da Gazi'yi de köklü ve güçlü birer fakülte haline getirecek olanlar şimdiki öğrencileridir.
Old 27-12-2009, 21:25   #50
gsliburak

Bence İstanbul Üniversitesinde okusun adı başında İstanbul Üniversitesi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi