Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Avukat ücretleri

Konuyu Kilitleyin
Old 12-08-2010, 20:03   #1
Konuk

Varsayılan Avukat ücretleri

Merhaba,gösterdiğiniz destek ve yönlendirmelerle ilgili teşekkür ederim.
Evim ve maaşım olduğu için ücretsiz avukat talebinde bulunamam, her hizmetin karşılığı elbette ki var hele hukuk konusunda kaybımız kazancımızdan daha büyük olabilir, buna katılıyorum. Ama boşanma davaları 4.000 TL gibi limitleden başlıyor, özellikle kadınlar zaten en çok mağdur olan taraf ve mutlaka da yanlarında avukatı olmalı.
Avukat ücretini ödemek isteyen mağdur hanımlara da insaflı davranılamaz mı?Cevabınız için teşekkür ederim.
Old 13-08-2010, 06:57   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,gösterdiğiniz destek ve yönlendirmelerle ilgili teşekkür ederim.
Evim ve maaşım olduğu için ücretsiz avukat talebinde bulunamam, her hizmetin karşılığı elbette ki var hele hukuk konusunda kaybımız kazancımızdan daha büyük olabilir, buna katılıyorum. Ama boşanma davaları 4.000 TL gibi limitleden başlıyor, özellikle kadınlar zaten en çok mağdur olan taraf ve mutlaka da yanlarında avukatı olmalı.
Avukat ücretini ödemek isteyen mağdur hanımlara da insaflı davranılamaz mı?Cevabınız için teşekkür ederim.

Sayın konuk,
Öncelikle davalarınızda mutlaka bir avukattan hukuksal yardım alınması gereğini vurguladığınız için teşekkür ediyorum.
Avukatlık ücreti, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nde gösterilenden az olmamak üzere avukat ve müvekkili arasında serbestçe kararlaştırılabilir. Boşanma davaları için tarifede öngörülen en az ücret şu anda 1.000-TL.dir. Ücret, bu tutarda az olmamak üzere davanın zorluğuna, avukatın harcayacağı zaman ve emeğe, olası sonuçlanma süresine, davadaki taleplerinize göre değişecektir. Yine ücretin ödeme şekli (peşin, taksitle, dava açılırken ya da dava sonunda gibi) değişkenlik gösterebilir. Aynı dava için çok farklı ücretler talep edilmesi, avukatlık mesleğinin serbest meslek olmasının bir sonucudur. Sizin ekonomik durumunuz da avukat tarafından mutlaka gözönüne alınacaktır.
Ancak avukat-müvekkil ilişkisinde ücretten daha çok, güven unsuruna önem vermenizin daha doğru olacağını anımsatır, davanızda adil bir sonuca ulaşmanızı dilerim. Saygılarımla.
Old 13-08-2010, 12:32   #3
Konuk

Yanıtınız için teşekkür ederim. Hukukçuların bizim güvenimizi kazanabilmesi için, dava konumuzu iyi anlamalı ve kanunlar hakkında gerekli bilgiyi verdikten sonra, durumumuzu da göz önüne alarak ücret konusunu gündeme getirmeli, ilk konuşma ücretle başladığı ve daha ilk anda alt limit budur deyip yanıltıcı bilgi vermeye başlanırsa, güvenin kurulması imkansız hale geliyor. Boşanma ile ilgili karar aşamasındayım ve haksız duruma düşmemek için bütün araştırmalarımı yapıyorum.Özellikle kadınlara tavsiyem, boşanma kararı aldıysanız ki bu zor bir aşama çok iyi biliyorum, duygusallığı bir kenara bırakıp haklarınızı, güvendiğiniz hukukçular yardımı ile adil olmaya çalışarak aramanız. Saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi