Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma sonuçları

Konuyu Kilitleyin
Old 06-08-2010, 14:19   #1
Ayrılık

Varsayılan boşanma sonuçları

Merhaba,
Öncelikle böyle bir site kurduğunuz için teşekkür ederim.
Eşimden ayrılmak üzereyim ve aşağıdaki sorularıma cevap verirseniz sevinirim. 1998 yılında eşimle severek evlendim. İ...' de ev hanımı olarak yaşamaya başladım.1 yaşında kızım, 7 ve 12 yaşlarında iki oğlan çocuğumuz oldu. Yaklaşık üç ay önce bir gün eşimle tartıştık ve bana bir tokat attı. Bunu hazmedeyip K...'de bulunan ailemin yanına gittim. Eşim sürekli dönmemi istiyor. Tokattan dolayı yüzüm morardı ancak herhangi bir sağlık raporu almadım. Ancak morarıklığı ailemden pekçok kişi gördü. Evden ayrılırken 12 yaşındaki oğlumu götürmek istedim ancak babasına düşkün ve onunla kaldı. Dönmeyi düşünmüyorum.1. Çocukların iyi bir okulları vardı. Herhangi bir gelirim yok, ancak boşanır isem rahmetli babamdan emekli maaşı bağlanacak. Eşim çocuklar ile çok alakalı idi ve ekonomik olarak onlara daha iyi şartlar sağlayabilir. Çocukların velayeti ne olur. 2. 1995 yılında eşimin babası kendi adına kooperatif ödemeleri yapıp, tapu esnasında tapuyu eşimin üzerine yaptığı ancak eşimin katkısı olmayan bir daire var buradan bir hak talep edebilirmiyim. 3. eşimin 2006 yılında girdiği ödemeleri henüz bitmemiş ancak bu süreçte babasınında banka havaleleriyle gönderdiği yardımlarında olduğu bir dairemiz var mal paylaşımında bu daireden hak alabilecekmiyim. 4. Eşimin attığı tolattan dolayı manevi tazminat davası açabilirmiyim. 5. Ben ve bildiğim kadarıyla eşim henüz kanuni bir süreç başlatmadı. Ancak terk davası açabileceğini duydum sizin öneriniz nedir.
ilginize teşekkürler.
Old 07-08-2010, 11:40   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Şiddet nedeniyle Ailenin Korunmasına Dair Kanun uyarınca aile mahkemesi yargıcından koruma önlemi alınmasını isteyebilirsiniz. Verilebilecek önlemler arasında ortak konuttan eşinizin uzaklaştırılarak size ve çocuklarınıza konutun özgülenmesi, tedbir nafakası bağlanması da bulunmaktadır.

Şiddet gördüğünüzü bir raporla belgelendirirseniz açacağınız boşanma davasında eşinizin kusurunu kanıtlamanıza yardımcı olacaktır.

Eşiniz terk nedeniyle boşanma davası açmakta haklı değildir, çünkü yasaya göre haklı bir neden olmadan konuta dönmediği takdirde eş terk etmiş sayılır. Oysaki eşiniz size şiddet uyguladığı için ayrı yaşama hakkınız doğmuştur yasaya göre. Bu nedenle eşiniz boşanma davası açmakta haklı sayılamayacaktır.

Boşanma davası açarsanız boşanmaya neden olan olaylar yüzünden gördüğünüz manevi zarar nedeniyle manevi tazminat isteyebilirsiniz. Ayrıca maddi tazminat ve yoksulluk nafakası bağlanmasını da isteyebilirsiniz. Çocuklarınızın velayetinin size verilmesini istiyorsanız velayetin verilmesini ve çocukların bakımı için iştirak nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz. Velayetin anneye ya da babaya verilmesi konusunda maddi olanaklar tek başına yeterli bir ölçüt değildir. Eğer maddi olanaklara sahip baba, çocuklarla yeterince ilgilenemeyecekse, onlara yeterli sevgi, ilgi, şefkati gösteremeyecekse velayet babaya verilmez. Bu aşamada eşinizin size şiddet uygulaması çocuklara da uygulayabileceği endişesi uyandırabilir.

Eşinizin babasının eşinize bağışladığı kooperatif üzerinde hiçbir hakkınız bulunmamaktadır. Ödemeleri bitmemiş olan ve olasılıkla eşiniz adına kayıtlı dairenizde ise hem çalışmanızın karşılığı hem de eşinizin babasının bağışı var. Bu malın değerinden eşinizin babasının bağışladığı tutar düşülerek kalan değerin yarısı üzerinde alacak hakkınız bulunmaktadır.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan mutlaka destek almanızı, parasal gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım bürosuna başvurarak ücretsiz avukat atanmasını istemenizi öneriyorum. Saygılarımla
Old 09-08-2010, 07:35   #3
Konuk

Varsayılan ayrılık

özge hanım cevabınız için teşekkürler,
Eşim aslında şiddet yanlısı biri değil 11 yıllık evliliğimizde bir kez şiddet uygulamadı sadece son attığı tokat var bununda ne şahiti nede raporu var, yine terk davası açamaz mı? teşekkürler
Old 10-08-2010, 11:59   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşiniz dilerse terk olgusuna dayanarak,terk tarihinden itibaren 4.aydan sonra size ihtar gönderebilir ve 6.ayın bitiminden itibaren dava açabilir.

Bazı Yargıtay kararlarında haklı terkin ihtara rağmen geri dönmemeyi de kapsadığı yönündeyken bazı kararlarda ise haksız eylemin etkisinin bir süre sonra ortadan kalkacağı,her haksız terkin sonsuz ayrı yaşama hakkı vermediği yönündedir.

Kararı siz vereceksiniz.Dilerseniz haksız eylem nedeni ile boşanma davası dahi açılmadan manevi tazminat davası açabilir,dilerseniz bu eylemin evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yol açtığı iddiası ile boşanma ve tazminat nafaka istemli dava da açabilirsiniz.Ya da hiç bir şey yapmaz ve eşinizin terk ihtarını bekler ve evinize dönmeyi seçebilir veya bu ihtarın haksız olduğu yönünde savunma yapabilirsiniz.

İsteklerinize uygun seçimde bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi