Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Resmi Nikah Olmadan Birlikte Yaşama-Geçimsizlik--Ayrılık-Evlilik Dışı Doğan Çocuk

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-01-2010, 18:06   #1
Konuk

Varsayılan Resmi Nikah Olmadan Birlikte Yaşama-Geçimsizlik--Ayrılık-Evlilik Dışı Doğan Çocuk

ben 18 yaşında bir genç kızım 2 yıl önce istemediğim ailemin zoruyla bir evlilik yaptım,evliliğim 8 ay sürdü bu sekız ay süre içerisinde tanımadığım insanla yaşayamacağımı anladım belki biraz cahilce gelebilir ama o zaman içerisinde ruhsal bunalımdaydım aklıma ilk gelen şeyi yapmayı düşündüm eşim her sabah işe giderken bu insandan nasıl ayrılabilirim diye defalarca düşündüm durdum en sonunda bi sabah yine eşim işe giderken ben aklıma koyduğum şeyi yaptım bir arkadaşımın yanına kaçtım akrabalarım var ama onlar ilk etapta ne gibi bir tepki verirler diye düşünerek onlara gitmedim ve eşimede bir mektup yazdım başkası tarafından kaçırıldığım süsü vererek evden kaçtım. 2 gün boyunca eşim ve ailesi beni istanbulda aradılar ve sonra bende bunu duydugumda arkadsımın da telkiniyle akrabalarıma gitmemi bu şekilde kaçmakla bişeyi çözemiyeciğimi söyledi bana bende istanbulda bulunan amcama gittim amcam eşimin ailesine haber vererek benim bulunduğumu ve onları beklediğini söyledi aynı gün içinde eşim ve yakınları geldi fazla uzatmıyım o gün eşim geldi ve ben ondan ayrılmak istediğimi amcama söledim amcamda onlara yaşadıklarımı aynen iletti iki aile bir araya geldi ben eşimle olan ilişkim tamamen bitti ve 2 gün sonra hamile olduğumu anladım bunu duyan amcam hemen eşimi aradı ve benim hamile oldugumu söledi amcam eşiminde düşüncelerini öğrenmek istedi doğrusu benim ailemde ayrılmamı istemiyorlardı o yüzden hemen eşimi aradı amcam eşimi arayıp benim hamile oldugumu ve ne olacagını sordu çocuğu aldırıp aldırmayacağını sordu eşim çocugu aldırmamı ikimiz içinde en iyisi bunun olacagını soledi bense doğurmaya kararlıydım vede çocugumu dogurdum bir oğlum oldum şimdi bense bu çocugu tek başıma büyütemiyeceğimi anladım vede eşimden bir hak talep edebilirmiyim diye size danışmak istedim beni bu konuda aydınlatırsanız beni çok mutlu edersiniz ne olur bana yardımcı olun bu arada eşimle olan evliliğimde resmi nikahım yoktu dini nikah vardı. sizleri bekliyor olacagım ... teşekkürler.
Old 17-01-2010, 19:52   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Çocuğunuzun babası ile resmi bir evliliğiniz olmadığı için,evlenme ve boşanmanın hukuki sonuçlarına ilişkin kendiniz adına,nafaka,tazminat ve mal rejimi alacağı talep egtmeniz mümkün değildir.

Çocuğunuz için yapabilecekleriniz var.

1-Çocuğunuzu kendi nüfus hanesine baba adını doğru olarak bildirecek şekilde kaydettiriniz.

2-Çocuğun babasını,nüfusta veya noterde (veya mahkeme huzurunda)çocuğu tanımaya davet ediniz.Bu tanıma yapılır ise çocuğunuz baba hanesine baba soyadını alacak biçimde kaydedilecektir.

3-Karşı taraf tanımayı yapmaz ise kendi adınıza bir yıl içinde ,babalık davası açabilirsiniz.Bu süre hak düşürücü bir süredir.Süre geçince bu dava hakkınızı yeniden kullanamazsınız.

Bu dava ile beraber ,doğum giderleri,doğum öncesi ve sonrasındaki altışar haftalık geçim giderlerinizi isteyebilirsiniz.

4-Bir yılık süre içinde kendiniz dava açmamış iseniz bu kez çocuk için kayyım tayini için sulh hukuk mahkemesine talepte bulunmak gerekir.Kayyım çocuğun menfaatlerini korumakla görevli temsilcidir.

Kayyım kendisi veya bir avukata vekalet vererek atanma tarihinden itibaren bir yıl içinde babalık hükmü için dava açabilir.

Babalığa mahkemece karar verildiğinde çocuk yine baba nüfus hanesine ve baba soyadı ile nakledilecektir.

Bu davada çocuk için dava tarihinden itibaren iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

Doğrudan bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi