Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Gözleriniz sağlam mı?
Evet 30 18,99%
Hayır 111 70,25%
Emin Değilim 17 10,76%
Oy Verenler: 158. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 231)

Hukukçular ve Göz Sağlığı

Yanıt
Old 02-04-2008, 11:07   #1
Admin

Varsayılan Hukukçular ve Göz Sağlığı

1. Nisandaki Göz Retina taraması şakamız sırasında üyelerimizin pek çoğu gözlüklerini çıkartıp çıkartmamayı düşündüklerini bildirince, hukukçular ve göz sağlığı konusunda bir anket açmak da kaçınılmaz oldu.

Bilindiği üzere göz sağlığıyle ilgili ünlü mitler arasında "yakından televizyon seyretmenin", "uzun süre bilgisayar monitörüne bakmanın" ve "çok okumanın" göz bozduğu rivayetleri var. Hukuk kadar çok okuma gerektiren başka pek az meslek olduğunu düşünürsek, bu anket ile bu şehir efsanenin doğruluğunu görme şansımız da olabilir.

Aslında elimizde toplumun geneli için istatistik bilgileri olmadığından anket sonucuna göre kıyaslama yapmak mümkün olmayabilir ancak en azından hukuk sektörü çalışanlarının göz sağlığı durumunu öğrenebiliriz.
Old 02-04-2008, 11:18   #2
tuval2310

Sayın admin ,
Dün 1 Nisan Şakasıyla ilgili mesajları okurken bu durumu ben de fark etmiş ve hatta bu konuyla ilgili bir de mesaj yazmıştım
Sonucu gerçekten merak ediyorum...(Bu arada benim gözlerim sağlam )
Old 02-04-2008, 21:56   #3
agah

Benim gözlerim bozuk ama lisede başladım gözlük kullanmaya.Sanırım o zamanlar bile çok okuyormuşum.
Old 03-04-2008, 03:21   #4
caner87

Dörtgöz yaşama ilkokulda başladım. Karlı bir günde yolda annemin elinden kayıp düşünce, doktora gitmeye karar vermiştik. Ortopedi doktoru olmamış olacakki, gelmişken göz doktoruna girelim dendi.. hay düşmez olaydım...

Senelerce istemeye istemeye kullandım. Nedense çok çağ dışı buluyordum o zamanlardan beri, aksesuar olarak bile düşünemiyorum.. Belki de yakıştıramadığımdandır, bilemiyorum..

Ders çalışırken ve sınavlarda kullanma gibi hobi şekline getirdim ama çok zararını gördüm. Çok dikkatsizim mesela, genelde her işim hatalı olur. Mesela dilekçe yazarken bir kelime hatası, harf hatası ya da isim yazarken hata, okurken hata,işlem yaparken hata, bir şeyi kaydırma huyu şeklinde kesinlikle düzenli kullanmak lazım. Bir de çocuğu olan ailelere sesleniyorum sanırım 7 yaşına kadar göz tembelliğini durdurma imkanı var hem de çok basit yöntemlerle , eğer çocuğunuzda böyle bir durum varsa mutlaka önlemini alın derim. Ben alamadım..

Hipermetrop astigmat 1, +0,50 dereceydim sanırım en son, okumak gözlere zararlı mı gerçekten bir türlü mantıklı gelmiyor bana??
Old 05-04-2008, 19:44   #5
Av.Bülent AKÇADAĞ

Ne zaman ki Üniversiteye başladım işte o zaman bozuldu gözlerim

0,50 ye 0.75 miyop var gözlerimde, bu sorun değil zaten normal şartlarda. Görmeye engel olan astigmat. gözlüksüz pek net göremiyorum ne yazıkki ! Bu durumun tek nedenidir "Hukuk"
Old 05-04-2008, 20:37   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Gözlükle ben de ilkokulda tanıştım, o yüzden hukuka kusur izafe etmem olanaklı değil

Annem bildim bileli gözlük kullanırdı, babamın gözleri canavar gibiydi (hala da öyle ) Her annesine hayran kız çocuğu gibi, benim neden gözlüklerim yok (gözlüğüm olursa ben de annem gibi olurum altbilinci muhtemelen) yakınmasıyla, baba kapısını gözlük istemiyle aşındırmaya başladım. Gözlerimin iyi görmediğine bir aralık epey ikna etmişim ki, babam bir tarihte nihayet beni bir gözlükçüye (göz doktoruna, o zamanlar gözlükçülerde göz bozukluğu tespiti de yapılıyordu sanıyorum, çünkü anılan yerde o meşhur ve şimdi tarihe karışan tabeladan da vardı) götürdü. Bu ne, şu, bu ne, şu (neden yalan söyleyemedim acaba? ) . Kızınızın gözleri benden sağlam dedi, hain gözlükçü. Ve oradan pazarın yolunu tuttuk. Bir de baktım ki babam bana -nasıl unutmadıysam, çerçevesi beyaz, camları siyah- o vakit bile oyuncak addedeceğim bir gözlüğü beğendirmeye uğraşıyor İstemem dedim, vazgeçtim gözlükten -görünürde-.

Sonra çalışmalara başladım. Bana ne denmişti?

-"Televizyonu yakından izleme, gözlerin bozulur."

Ben ilkokulda iken -yani M.Ö.-, TV de gündüz yayını yoktu, akşam başlardı yayın. Çalışmamı derinleştirdim, gündüz evde annemin de bulunmadığı vakitleri, o yayınsız TV karaltısını yakın plan izlemeye adadım. İnanır mısınız, herhalde 6 ayı bulmadı, gözlerimin bozulması

Ve lakin, bu kez de gözlerimin sahiden bozulduğuna babamı ikna etmem epey zaman aldı, meşhur "Yangın var" masalının yalancı kahramanı misali. Nihayet ikinci kez ikna ettiğimde, bu kez tapılan tespit; -1,50 idi.

Nihayet gözlüğüm olmuştu, bir kaç yıl bu mutluluğum sürdüyse de, sıkılmam ve yeni bir mutsuzluk nedeni bulmam elbet uzun sürmedi. Lisedeyken gözlüğümü taktığımı anımsamıyorum, oysa 3 derece civarında miyoptum. İnsanları tanıyamadığım için selam verememe, burnu büyüklük oldu, "bana küstün mü" ler başladı vs. vs. Yine de takmadım

Üniversiteyi kazandığımda, yeni mutluluk nedenim/ödülüm; bu kez beni gözlük takmaktan azade edecek "Lens" icadı idi. Lenslerimi taktığım ilk günün gecesi bu kez öncekilerden daha mutluydum Bu mutluluk sabaha dek sürdü, sabah uyandığımda iki gözüm de açılmıyordu (Bir gün önce denenen deneme lenslerinde, o vakitler Karadenize musallat göz nezlesi mikrobunun olduğunu böylelikle önce ben, sonra da göz doktorumuz öğrendi)

Gözümle uğraşım yıllardır bitmedi. Son olarak 2004 yılında lasik operasyonu -Kartal bakışı operasyonu- geçirerek, bu kez de lenslerden kurtulduğum için mutlu oldum Bu mutluluğum da çok uzun sürmedi, sol göz muhteşemdi ama, sağ gözümde hafif bir bulanıklık mı vardı ne?! Tamam gözlükten, lensten kurtulmuştum ama, yine de operasyon %100 başarılı olmamıştı, olsaydı ya

Ve nihayet:

Yakın geçmişte -Belki bir yıl kadar önce- aracımın kapısının sağ gözümün üstünü 3 dikişlik biçimde ve retinaya milimetrik farklarla yarması neticesinde, kaza geçirdiğim için değil ve fakat; sağ gözümü kaybetmediğim için mutlu oldum -Dikiş izlerinin kalmasını çok istemiştim, olura olmaza üzülmenin anlamsızlığını bana her bakışımda hatırlatması için Ama kalmadı ne yazık ki -

Hukukçular ve göz sağlığı mı demiştiniz?

Hukuk bahane, diyecektim

Saygılarımla
Old 08-07-2008, 18:22   #7
üye23159

üniversiteye kadar sağlam olan gözlerimin sağlığından emin değilim su an
Old 08-07-2008, 23:19   #8
Av.Ateş

Ne zaman ki liseye başladım o zaman gözlük de takmaya başladım. Hem de 2 derece miyopla Körmüşüm de haberim yokmuş. Yani benim göz kusurumun hukukla hiç mi hiç ilgisi yok.
11 sene boyunca gözlüğü hiç aksatmadan kullandım, şu anda 3 derece miyop. O kadar alıştım ki ameliyat dahi olmak istemiyorum.
Old 09-07-2008, 10:38   #9
üye8180

Bir de akıl sağlığınız ve psikolojiniz sağlam mı diye anket açılırsa çok iyi olacak. Bugünlerde emin olamıyoruz.
Old 09-07-2008, 12:52   #10
stajyer_ss

Ben birçoğunuzdan aceleci davranmışım anlaşılan! 4 yaşımdan bugüne gözlük kullanıyorum . Gerçi son 2 yıldır lensi tercih ediyorum ama sonuçta gözlerim bozuk. Sevgili kızkardeşim de çocukken ben gözlük kullanıyorum diye beni kıskanıp, ağlardı. Artık O'nun da gözleri bozuk, şimdi kafasını duvarlara vuruyor. Bu arada Sayın ATEŞ, 2-3 derece miyopla kör olmazsınız korkmayın, ben 4,5 derecedeyim hâlâ kör olmadım) Biliyorsunuz; miyop 30 dereceye varabiliyor
Old 09-07-2008, 13:55   #11
av.şeyda müjdeci

Ben de gözlükle erken yaşta tanışanlardanım.(ortaokul yıllarında) 1.75 derece miyop olan gözlerim üniversiteden sonra 5.30 oldu maalesef halen aynı derecede .Son 5 yıldır lens kullanıyorum.Saygılarımla
Old 09-07-2008, 14:19   #12
Envanter

Komşumuzun oğlu var henüz dört buçuk yaşında. "Naber dört göz" dediğim zaman bana " Sensin dört göz " diyor haksızda değil yani. Çocukken ben de aynı cevabı veriyordum.
Bir ara ben ilkokuldayken göz doktorunun bana kitap okumayı yasakladığını hatırlıyorum.
Bazı insanlara gözlük karizma bile katıyor....
Buna rağmen hep nefret ettim camekanlardan. Dünyayı çıplak gözle görmek gibisi yok. Tabii görebilen gözlere...
Old 09-07-2008, 14:49   #13
tuval2310

Alıntı:
Yazan tuval2310
Sonucu gerçekten merak ediyorum...(Bu arada benim gözlerim sağlam )

Gözlerim sağlam değilmiş..

Bu gerçek tüm ezberimi bozdu..Nedenini bilmediğim bir şekilde gözlerimin sağlam olduğuna öyle bir inandırmışım ki kendimi , geçenlerde başka bir problem için gittiğim doktor 'gözünde problem var mı , gel bir bakalım ' dediğinde kendimden o kadar emin ' hayır yok , gözlerim sağlam ' dedim ki , sonra o meşhur tabeladaki harflerin bir tanesini ama bir tanesini bile okuyamadığımda çok utandım..

Tamam arada sırada uzaktaki yazıları okuyamıyordum ama bunun sebebinin orasının çok uzak olması sanıyordum , hiçkimse okuyamaz sanıyordum..

Nasıl oldu da fark edemedim bilmiyorum ..Diyorum ya nasıl ve niye bu kadar inandıysam gözlerimin sağlam olduğuna...
Old 10-07-2008, 00:29   #14
lawstudent

benim gözlerde problem yok,gerçi ben zaten düşünülen kalıp hukuk öğrencisi gibi kitap okuduğumu da düşünmüyorum ama bazen yorulmaları dışında gözümle ilgili bi problem yaşamamaktayım.yoksa başka bir bölüme mi aitim
Old 20-03-2009, 00:12   #15
cebba

hayır benim ki sağlam değil hocalar bir dönemde üçer kitap bitirince doğal olarak gözde kalmıyor
Old 22-03-2009, 22:59   #16
üye23342

ya birde ruh sağlığı ile ilgili anket yapalım gözleri bozduk benim bazen ruh sağlığıda gidiyor çıldırmamak elde değil
Old 30-03-2009, 20:15   #17
cebba

vallahi ruh sağlığı anketini de yapalım size sonuna kadar katılıyorum
Old 09-04-2009, 21:01   #18
duygu.ak

benim gözlerim sağlıklı gibi.ama olmayabilir de.belki bozuktur.BİLMİYORUM.idare ediyor sağolsun..hukuk çalışanın gözünü bozar bu yüzden kriter olamıyor şimdilik göz sağlığımda
Old 15-04-2009, 09:48   #19
Seher

Benim gözlerimde bozuk .üniversite 3. sınıfta gözlerim bozulmaya başladı aşırı okumaktan diye düşünüyorum
Old 15-04-2009, 13:38   #20
Mehmet Fikri Ateş

Ben de hukuk 1.sınıftan sonra gözlüklendim ) En son 1.25ti. 1.5 olmuştur heralde. Ne zamandır kontrole gitmiyorum. Aklıma geldi bu anketi görünce ) gideyim bari ..
Old 06-07-2009, 22:55   #21
Münzevi

Bende de saniyorum universitenin 2.sinifinda baslayan bir orta derece miyop var. 10 metredeki yazilari bulanik goruyor ve okuyamiyorum. Ilk firsatta bir Turk doktora gorunecegim.
Old 07-07-2009, 09:10   #22
Av. Engin EKİCİ

Her ikisi de -7,5 derece miyop. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde göz konusunda oldukça uzman bir öğretim üyesi, lazer ameliyatı yapmadığını, kimseye de tavsiye etmediğini, bu işten çok para kazanma imkanı varken tercih etmeme nedeninin tamamen etik gerekçelerden kaynaklandığını, çünkü az da olsa körlük riski taşıyan bir operasyonun savunulacak bir tarafı olmadığını söylemişti. Bu yüzden henüz lazer operasyonu olmadım.
Old 07-07-2009, 22:35   #23
Doç. Dr. Özge Yücel

Daha önce bu anketi oylamama karşın bugünlerde her zamankinden çok dikkatimi çekiyor bu konu. Çünkü gözümde 1996'dan beri yaşadığım astigmat ve ileri derecede miyop sorunu yanında yaklaşık 6-7 yıldır yazları gözlerimde alerji sorunuyla yüz yüzeyim. Göz sağlığının çalışmayı ne denli etkilediğini yaşamayan anlamaz, zihnim çalışmak istediği halde gözlerim tembel tembel direniyor.
Old 08-07-2009, 20:12   #24
MUSTAFAS

Varsayılan tavsiye

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Daha önce bu anketi oylamama karşın bugünlerde her zamankinden çok dikkatimi çekiyor bu konu. Çünkü gözümde 1996'dan beri yaşadığım astigmat ve ileri derecede miyop sorunu yanında yaklaşık 6-7 yıldır yazları gözlerimde alerji sorunuyla yüz yüzeyim. Göz sağlığının çalışmayı ne denli etkilediğini yaşamayan anlamaz, zihnim çalışmak istediği halde gözlerim tembel tembel direniyor.

özge hocam size tavsiyem laser ameliyatı..ilkokuldan beri gözlük taktım..üniversiteye başlarken babam nasılsa hukuk okurken gözlerin yine bozulcak ama yine de ameliyat ettirelim dedi 2005 de göz ameliyatı oldum 3,5 - 4 derece hem astigmat hem de miyoptum..şu anda 0 durumda.4 yıldır gayet düzgün hiçbir problem yok.
Old 09-07-2009, 08:19   #25
Av.M.Telli

Bende de uzun yıllardır görme bozukluğu var, hem de ileri derecede miyop. Laser ameliyatı için göz bozukluğunun ilerlemesinin durması ve durduktan sonra bir seneden fazla süre beklemek gerekiyor. Gözümün ilerlemesi maalesef durmuyor. Doktorum buna bilgisayar kullanımının sebep olduğunu söylüyor ama bilgisayarı hayatımızdan çıkarmamız mümkün değil. Ayrıca lens kullanmanın da ilerde gözün laser ameliyatına elverişlilik haline olumsuz etki ettiğini söylüyorlar. Sigara, lens kullanımı, bilgisayar göz kuruluğu yapıyor ve görme kalitesini düşürüyor. "Gözümüz gibi" bakıyoruz ama bilemiyorum bunun çaresi nedir.
Old 05-08-2009, 22:54   #27
MiMi

Benim gözlerimde de hem astigmat hem de miyop var maalesef. Lise döneminde başlamıştı ama tabii ki artması üniversite yıllarıma tekabul eder
Old 24-12-2009, 23:17   #28
eser_29

Alıntı:
Yazan Av.Ateş
Ne zaman ki liseye başladım o zaman gözlük de takmaya başladım. Hem de 2 derece miyopla Körmüşüm de haberim yokmuş. Yani benim göz kusurumun hukukla hiç mi hiç ilgisi yok.
11 sene boyunca gözlüğü hiç aksatmadan kullandım, şu anda 3 derece miyop. O kadar alıştım ki ameliyat dahi olmak istemiyorum.

Benim hissiyatımı-yazacaklarımı intihal etmişsiniz
Old 02-01-2010, 23:03   #29
üye25928

sağ gözüm 6 sol gözüm 6.5 nuamra miyoptur. Astigmat olduğunu da hesaba katarsak bendeniz gözlüksüz resmen körüm. İlerleyen süreçlerde lazer ameliyatı olmayı düşünüyorum. O zaman ankete verdiğim oyu değiştiririm.
Old 08-02-2010, 13:14   #30
yalcin3

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
sağ gözüm 6 sol gözüm 6.5 nuamra miyoptur. Astigmat olduğunu da hesaba katarsak bendeniz gözlüksüz resmen körüm. İlerleyen süreçlerde lazer ameliyatı olmayı düşünüyorum. O zaman ankete verdiğim oyu değiştiririm.
İnşallah Raşit,aynı şeyi ikimiz için de temenni ederim.
Gözlerimin bozuk olmasının hukuk okumamla alakası yok aslında,genetik.Abimle ablam da göz bozluğundan mustaripler.Ben ilkokul 4ten beri gözlüğe mahkumum.Sağ gözüm 4.5,sol gözüm 2.5 numara miyop,astigmatta mevcut 1,50'undan.Yıllar yılı dalga geçtiler "dört göz" diye. Ama artık o dört göz kız gururlu ve lensli bir hukuk öğrencisi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi