Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

En Son Okuduğunuz Kitap?

Yanıt
Old 21-12-2016, 16:21   #691
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Mavidem
Orhan Pamuk-Masumiyet Müzesi-
Keşke herkes okusa...
Okudum da , bana Bayburtlu'nun CSO'nun izlenimini verdi.
Beğendiğinize sevindim.
Old 12-01-2017, 22:24   #692
Av.Duygu Işık Behrem

Ercan Kesal - Peri Gazozu

Anlatımı, içe dokunan onlarca hikayesi, hayretle keder arası gidip gelen bir ruh hali, kimi zaman küçücük bir gülümseme... Okumayana açıklaması zor bir kitap. Ben Ercan Kesal'ı sevdim. Bence eksik kalınmamalı.

Ayşe Kulin - Tek ve Tek Başına Türkan

Açıkçasını söylemek gerekirse, Bir Genç Kızın Gizli Defteri kıvamında bir kitap olmuş. Türkan Saylan'ın hayatını, O'nun dilinden anlatıyor Ayşe Kulin.

Türkan Saylan'ın en yakın dostlarından biri ile olan mektuplaşmaları esas alınarak hazırlanmış ancak bana göre çok yüzeysel ve basit bir kitap olmuş. Tek artısı, Türkan Saylan hakkında hiç bilmediğim bir kaç detayı öğrenmemi sağlaması idi. Üzülerek söylemeliyim ki beğenmedim. (Hatta hiç beğenmedim.)
Old 18-01-2017, 15:06   #693
Av.Duygu Işık Behrem

Sıfır Noktasındaki Kadın - Neval El Saddavi

Mısır'da yaşanan bir yaşam kesitinden, hücredeki Firdevs ile yazarın gerçekleştirdiği bir günlük bir görüşmeden, bir fahişenin, Firdevs'in hayatı üzerinden, kadın olmanın en acı yanlarını gözler önüne seren bir roman.
Firdevs, çocukluğundan başlayarak yaşadığı korkunç tecrübeleri neticesinde acımasız ve öfke dolu bir kadına dönüşür, en sonunda da bir kadın satıcısını öldürdüğü için tutuklanır ve idama mahkûm edilir.

Yazar, Firdevs'ten bir araştırma nedeni ile haberdar oluyor, kendisi ile görüşmek için can atıyor, O'ndan çok etkileniyor ancak kimsenin görüşme talebini kabul etmeyen Firdevs bir süre O'nunla görüşmeyi de kabul etmiyor. En nihayetinde, tam da idamından bir gün önce görüşmeyi kabul ediyor ve karşımıza bu hikaye çıkıyor...
Old 18-01-2017, 16:42   #694
hukukbilgisi

Jonathan Santlofer / Renk Körü

"Paramparça edilmiş iki ceset, yanlarında birer tablo?

New York emniyeti, Ölüm Ressamı’nı dize getirip adalete teslim etmiş olan sanat tarihçisi-eski polis Kate Mckinnon’u tekrar göreve çağırır. Oysa McKinnon, zengin bir avukat olan kocasıyla birlikte sanatla iç içe, sakin ve huzurlu bir hayatı tercih etmiş, artık mümkün olduğunca suç dünyasından uzak kalmaya çalışmaktadır. Fakat cinayetler Kate’in evinin içine kadar girince iş başa düşer ve Kate kollarını sıvayıp bu ressam caniyi aramaya koyulur.

Bu heyecan dolu seri katil kovalamacasında tek ipucu, cesetlerin yanında bulunan tuhaf resimlerdir. Santlofer!in bu seferki sapık katili, serinin bir önceki romanı Ölüm Ressamı’ndaki gibi yine bir ressamdır; ancak tek bir farkla: adamımız renk körüdür ve yaşamına katabildiği tek renk kurbanlarının kanıdır.

Romancılığının yanı sıra bir ressam olan Jonathan Santlofer, resim sanatıyla seri katil olgusunu bir araya getirdiği romanlarında engin resim bilgisini kullanarak polisiye türüne kelimenin tam anlamıyla renk katıyor."
Old 30-01-2017, 09:45   #695
Av.Duygu Işık Behrem

Bu mesajımda, "Kitap" başlığına uygun gördüğüm için, güzel bir uygulama önereceğim. Uygulamanın, hem android telefonlar için hem de iphone'lar için uygun sürümleri mevcut.

Uygulamanın adı : Goodreads

Adının İngilizce olduğuna bakmayın; uygulama, Türk Edebiyatı'ndan da hemen hemen her esere ulaşabileceğiniz bir platform. Bulunmayan kitapları sizin ekleme şansınız da var. Aktif kullanıldığında çok faydasını görebileceğiniz bir uygulama.

Uygulama sayesinde:

*Okuduğunuz tüm kitapların kaydını tutabilir,
*Kitaplara beğeni oranınıza göre yıldız verebilir, hakkında yorum yazabilir,
*Arkadaşlarınız ile takipte kalabilir,
*Okuma zevkini beğendiğiniz arkadaşlarınızın iyi notlar verdiği kitapları okuma listeniz için sıraya alabilir,
*Okumak istediğiniz kitapların ayrı bir listesini oluşturabilir ve böylece hiçbir zaman unutulmamasını sağlayabilir,
*Kendi kendinize "challenge" düzenleyebilir, (Örnek: ben 2017 yılında 40 kitap okuma hedefi koydum. Goodreads sayesinde durumu takip ediyorum.)
*Uygulamayı kitaplar ve yazarlar hakkında pratik bir kitapçık gibi değerlendirebilir,
*Çeşitli okuma klüplerine üye olabilir,
*Benzer kitap önerilerini inceleyebilirsiniz.

Benim goodreads'teki kullanıcı adım da Duygu Işık Behrem
Kullanan varsa beni ekleyebilir.
Old 30-01-2017, 09:52   #696
Av.Duygu Işık Behrem

Ursula K. Le Guin - Sürgün Gezegeni

Ursula her zamanki gibi kendi yarattığı, başka bir düzende akan dünyasına çekiyor bizi. Ancak bunu yaparken, günümüz dünyasını, kapitalizmi (kitapta yarattığı toplumlar/ırklar üzerinden) tatlı tatlı eleştiriyor.

Diğer kitapları kadar etkilenmesem de hoş bir kitaptı. Ursula'yı severim.
Old 20-02-2017, 16:17   #697
Av.Duygu Işık Behrem

Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan - Oğuz ATAY

Mustafa İNAN, Türkiye'de bilim ve eğitim adına büyük işler yapmış çok değerli bir hoca imiş. Zamanında TÜBİTAK'ın (TÜBİTAK gerçekten bir bilim kurumu iken...) önerisi ile Oğuz ATAY tarafından bu biyografi türündeki roman kaleme alınmasaymış, zannediyorum ki ben ve benim neslim bu kadar değerli bir bilim adamının varlığından asla haberdar olamazdık.

Oğuz ATAY, yine kendine has üslubu ile farkını ortaya koymuş ancak Oğuz ATAY okurlarına sesleniyorum: Yazınsal açıdan beklentiyi yüksek tutmamak gerekiyor. Kitabın bazı kısımlarında sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Belki de ben bir hukukçu olduğum için teknik nitelemelerin uzatıldığı bölümlerde yeterli ilgiyi sağlayamamış da olabilirim.

Netice olarak bu kitabı okumak bana kesinlikle katkı sağladı. Mustafa İNAN'ı tanımış olmak başlı başına bir zevkti.
Old 27-02-2017, 11:51   #698
hukukkızı

Duygu, Ali'm, Bekir, Sedat dörtlemesini okudum, duruşma aralarında zamanın nasıl geçtiğini, önümdeki onlarca duruşmanın hangi ara yapıldığını anlamadım bile
Old 12-04-2017, 13:01   #699
Elif Ünal

UÇURTMA AVCISI (Khaled Hosseini)
Çoğunuzun bildiği bir kitaptır. Ama okumayan varsa mutlaka okusun, tavsiye ederim
Old 29-01-2018, 11:53   #700
Av.Tuğba Elmas

İnsan beynini etkileyen 10 roman kategorisiyle aşağıdaki kitapların listelendiğini internet de gezinirken farkettim. İçlerinde okuduğum kitaplar olduğu gibi, okumadıklarım da vardı. Bu listedeki kitapların birçoğunu temin ettim ve okudum. İçerisinde beni oldukça etkileyenlerin de olduğunu söylemeliyim. Tabi listedeki bir tane kitabı piyasa da bulamadım, ayrıca henüz Türkçe'ye çevrilmeyen bir kitap da vardı, bu nedenle tüm listeyi halen bitiremedim. Kitaplara gelecek olursak;

Johann von Goethe / Genç Werther’in Acıları (1787)

Yazarının Goethe olması bile kitabı okumaya değer kılıyor.

Jane Austen / Aşk ve Gurur (1813)

Hem kitabını okuyup hem de filmini izlediğim bir kitap olarak tavsiye ediyorum. Tabi ben kitabı okuduktan sonra filmini çok da beğenmedim. O ayrı bir konu

Nathaniel Hawthorne / Kırmızı Leke 1850

Bu kitabı açıkçası çok aramama rağmen piyasa da bulamadım. Eğer kitabı bulan olursa, bana da haber vermesini rica ediyorum

Gustave Flaubert / Madam Bovary (1856)

Şahsi görüşümce okuduğum en iyi klasik kitaplardan bir tanesi diyebilirim.

George Eliot / Middlemarch (1870)

Bu kitabın sadece İngilizce baskısının bulunması ve halen daha Türkçe'ye çevrilmemiş olmasını şaşırtıcı buldum. İngilizce baskısını aldım, ama çok da uzun bir kitap olduğu için halen vakit ayırıp okuyamadım. Çevirmenlere buradan rica ediyorum, artık Türkçe'ye çevrilsin bu kitap

Leo Tolstoy / Anna Karenina (1877)
Bu kitabı duymayan yoktur herhalde Rus edebiyatının baş yapıtlarının ben de şöyle bir etkisi var, eğer ilk yüz -bazen yüz elli- sayfasını okumak için azmeder ve sabır gösterirsem sonrası çok akıcı oluyor ve kitap çabucak bitiyor. Sabır ve azme değiyor açıkçası

Virginia Woolf / Bayan Dalloway (1925)

Bu kitap beni çok etkiledi. Bu etkinin kaynağının hem yazarın hem de benim kadın olmamızdan mı yoksa o şiir edasıyla kitabın akıcılığından mı olduğuna halen karar veremedim.

Toni Morrison / Sevilen (1987)
Siyahi bir kadın yazarın, kölelik dönemine ve kölelik dönemindeki kadınların durumuna dair yazdığı etkileyici bir kitap, okunmasını tavsiye ederim.

J.M. Coetzee / Utanç (1999)

Kitabı ilk okurken kitabın baş kahramanını içten içe yargılamış olsam da olayların gelişimi ve sonucu öyle bir noktaya geliyor ki o ilk başta oluşan ön yargılı yaklaşımımı yerle bir etti.

Muhsin Hamid / Gönülsüz Köktendinci (2007)
Bu kitabın listede yer alması hiç şaşırtıcı değil, okuyanı kesinlikle sarsan bir kitap olduğunu söylebilirim. Mutlaka okunmasını tavsiye ederim.
Old 01-02-2018, 10:36   #701
Av. Fatih

Dan Brown Başlangiç Isimli Kitabi Okudum. Fantastik Ve Okunmaya Değer Bir Eser, Tavsiye Ederim.
Old 06-02-2018, 13:36   #702
yargucı

Cemal Kafadar- Kendi Halinde Bir Roma

Kültür tarihine, Ortaçağ Anadolusuna igi duyanlara tavsiye ederim.
Old 06-02-2018, 15:30   #703
Av.Duygu Işık Behrem

Mahir Ünsal Eriş - Dünya Bu Kadar

Yazar ile tanışmamı sağlayan kitaptı "Dünya Bu Kadar".
Akıcı ve tatlı bir dille anlatılan öyküler, zaman zaman gülümseten hoş bir kitap.
Öyküler ayrı öyküler gibi görünse de bazı noktalarda birbirine dokunuyor, bu da kitaba ayrı bir tat katmış.
Sadece kitabın sonundan, kitaptan aldığım genel tadı alamadım ama tavsiye edebileceğim güzel bir kitap.
Old 06-02-2018, 15:39   #704
Av.Duygu Işık Behrem

Kurtlarla Koşan Kadınlar : Vahşi Kadın Arketipine Dair Mit ve Öyküler - Clarissa Pinkola Estes

Estes'in neredeyse tüm hayatını bu kitaba adadığını düşündüğümde kitap hakkında bir kaç kelime ile yorum yazmaya utanıyorum. Hayatımda karşıma çıkan en muazzam kitaplardan birisi idi ve okuduğum için kendimi şanslı sayıyorum, defalarca daha okumam gerektiğini düşünüyorum.

Okuması kolay değil, zaman zaman ağır gelebiliyor insana, çok kez okuduğum sayfayı kapatıp kendime gelmeyi bekledim devam etmek için. Ancak çok başka bir kitap. Özellikle hemcinslerimin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Estes, çok farklı bir kadın, bakış açısı ile masalları ile masalların altında yatanları, mitleri yorumlaması ile... Çok farklı!

Kitaba ilişkin merak uyandıran bir açıklamayı da paylaşayım:

"...XIX. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kapitalist endüstri çarkının içinde kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içlerindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor ve kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor.
..."
Old 06-02-2018, 15:43   #705
Av.Duygu Işık Behrem

Olağanüstü Bir Gece - Stefan Zweig

35 yaşıma kadar Stefan Zweig okumamış olmama yandıran kitaptır.
69 sayfalık bir kitap ile nasıl bu kadar etki yaratılabilir; hayret uyandırıcı! Benim kabuğumdan ince ince içime sızmış bir kitaptır, severek okudum ve bitirdiğimde ne kadar çok beğendiğimi fark ettim.
Old 06-02-2018, 15:50   #706
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık Behrem
Kurtlarla Koşan Kadınlar : Vahşi Kadın Arketipine Dair Mit ve Öyküler - Clarissa Pinkola Estes

"XIX. yüzyılla birlikte insanlığın doğadan kopuşu ve duygulara yer vermeyen kapitalist endüstri çarkının içinde kayboluşundan yola çıkarak, kadınların yapması gereken ilk şeyin içlerindeki doğal sesi keşfetmek olduğunu söylüyor ve kadınların içlerinde yatan sınırsız güç ve yaratıcılığın, kurtların doğal yabanıllığında yattığı savını ileri sürüyor."

Yani aslanlarla kendimi özdeşleştirdiğim zamanlar oluyor da kurtları hiç düşünmemiştim. Neden olmasın?
Old 06-02-2018, 15:53   #707
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yani aslanlarla kendimi özdeşleştirdiğim zamanlar oluyor da kurtları hiç düşünmemiştim. Neden olmasın?

Okurken çok sık "evet yahu!", "demek bu yüzdenmiş!", "haydaaaa!" dedim!

Çok enteresan bir kitap tavsiye ederim. Ben de kendimi kedilerle çok özdeşleştiririm, varmış bir sebebi!
Old 19-03-2018, 16:47   #708
Av.Duygu Işık Behrem

Konstantiniyye Oteli - Zülfü Livaneli

Okuduğum Zülfü Livaneli kitapları arasında en beğenmediğim kitap oldu diyebilirim.

Kurgusu zaten hiç oturmamış. Kitap birbirinden çok farklı zamanlarda ve çok farklı zihin durumlarında yazılmış gibi hissettiriyor. Hatta bazı yerlerini Zülfü Livaneli yazmamış gibi bile hissettiriyor.

Çok farklı, şaşkınlık uyandıran bazı bilgiler edinmemize yardımcı olmakla birlikte, şahsen okumaktan keyif aldığımı söyleyemeyeceğim.
Old 19-03-2018, 16:50   #709
Av.Duygu Işık Behrem

Doğudan Uzakta- Amin Maalouf

Kitabın anlattığı hikaye ve kitapta kullanılan dil çok akıcı fakat sonu kitabın genel havası ile oldukça uyumsuz. Kitap okurken ve film seyrederken en çok canımı sıkan durumlardan birisi niteliksiz sonlar. Bu kitapta da kötü yazılmış bir son söz konusu.

Ancak genel olarak okunmasını tavsiye edebileceğim, hoş bir kitaptı diyebilirim.
Old 30-03-2018, 15:28   #710
denizhukuku

Varsayılan Kör Baykuş

Bir çok yazardan etkilendim ama bazı yazarları aklımda nasıl bir yere konduracağımı bulamıyorum.
Onları diğerlerinden ayırmak için doğru tanımı bulamadım henüz.
Sadık Hidayet'in bu kitabı aylarca süründü elimde, gerçekten bir labirentin içine girdim, bir ara hem bir an önce çıkmak istedim hem de çıkışı bulmadan olmaz dedim.Kitap bittiğin de belirgin bir duygu yoktu her şey bulanık ve netti.
Eğer bir kaç kez okumayı kabul ediyorsanız(ben ancak öyle çözdüm, ya da hala çözdüğümü sanıyorum) bu kitabı okumalısınız. Kitaplığım da Kör Baykuş her zaman okumadıklarımın arasında olacak.Defalarca okunası bir kitap çünkü.
Old 09-04-2018, 07:43   #711
Av.Duygu Işık Behrem

Halil Cibran - Ermiş

Uzun zamandır okumayı ertelediğim isimlerden birisi idi Halil Cibran.

Ermiş'te, El Mustafa'nın on iki sene kaldığı Orphalese şehrinden ayrılıp kendisini almaya gelen gemi ile evine gitmek üzereyken, başlayan iç konuşmalarını ve ardından Orphalese halkı tarafından kendisine sorulan sorular üzerine; çocuklara, evliliğe, çalışmaya, suç ve cezaya, yasalara, özgürlüğe, acıya ve daha pek çok konuya dair halka verdiği cevapları dinliyoruz. Okuyoruz diyemedim çünkü ben kendimi Ermiş'i dinler gibi hissettim.

Özellikle evlilik ve ebeveynlik/çocuklar ile ilgili anlatımları beni daha önce başka yerlerde okuduğumda da çok etkilemişti. Zaten bunun üzerine Ermiş'i okumak istemiştim. Kitapta beyne mıh gibi kazınması gereken cümleler, öğretiler var.

Tavsiye ederim.
Old 12-07-2018, 11:15   #712
figen çankaya

Orhan Veli 'nin "Yalnız Seni Arıyorum " kitabını okudum en son. Nahit Hanım'a yazmış olduğu mektupları içeriyor. Orhan Veli'nin hayatına, yaşadığı sıkıntılara , aşkına dair çok hoş bir kitap. Mektup tarzı ile şairlerin ve yazarların hayatını daha yakından tanımak isteyenlerin sevebileceği türden.
Old 08-08-2018, 11:26   #713
Av.Ufuk Bozoğlu

Köstebek / Necip Hablemitoğlu
Okumamak eksiklik..
Old 10-08-2018, 11:45   #714
Av.Ufuk Bozoğlu

Bir Çift Ayakkabı / Sunay Akın
O bir büyücü )) Emekçi bir büyücü.
İnsanlıktan umudu kesmememiz için birden çok örnek sunuyor bize...
Old 12-08-2018, 17:05   #715
Av.Ozan Solak

En son okuduğum kitap Turgut özakman cumhuriyet güzel zevkli ve yakın tarihimiz hakkında üzerinde düşüne düşüne okunması gerekli bir kitap.
Old 11-10-2018, 20:23   #716
vegaaltairdeneb

Varsayılan tanrinin formulu - jose rodrigues dos santos

okumasi cok keyifli olan surukleyici bir roman. kesinlikle okuyun.
Old 18-12-2018, 14:32   #717
hukukkızı

Merhaba,
son okuduğum kitap Jean-Christophe Grangé - Taş Meclisi

2000 yılında yazılan bu kitabı, anca okumaya fırsat buldum

"mutlaka okuyun" diyebileceğim bir kitap değil ama duruşma aralarında vakit geçirmeme yardımcı oldu
Old 19-12-2018, 11:19   #718
Av.Duygu Işık Behrem

Can Gürses- Ölüyordum Geçerken Uğradım

Yazarın yaşını dikkate aldığımda, romanın başarısını göz ardı edemiyorum. Yazarın çalışmaları ile ilgili de bilgi edinince zaten parçalar tamamlanıyor. Bu yaşına bu kadar şeyi nasıl sığdırdığını düşünmedim değil.

Biraz hastalıklı bir aşkı anlatsa da içeriğe çok başka bilgileri de yedirmiş olması hoşuma gitti.

Dili ve anlatımı çok iyiydi.
Tek sıkıntı bazı yerlerde hikayenin boğulmuş olması. Yazarın ileriki yaşlarında yazacaklarını hayal bile edemiyorum...

Okunmasını tavsiye edebileceğim bir kitap.

Can Gürses, edebiyat dünyasına hoşgelmiş.
Old 21-10-2019, 10:31   #719
Av.Ufuk Bozoğlu

Bir yıldır kimse bir şey okumamış mı? )))

Sahilde Kafka / Haruki Murakami

Yazarı merak ettiğimden okudum. Acaba yanlış bir ilk kitap mı seçtim bilemedim? Kitap 27 Baskı yapmış.

650 sayfayı da okudum. ) Kitabın, o kurgunun bana göre olmadığına karar verdim. Edebiyat çevreleri adama bayılıyor.

Yazarın bir eserini daha okuyup kararımdan emin olmam lazım. Bakalım..
Old 21-10-2019, 11:42   #720
Av.Nur Hayat BURAN

Gülseren Budayıcıoğlu - Hayata Dön

İstanbullu Gelin dizisi bu kitaptan esinelenerek yazılmış. Yazarın kalemini beğendim. Tavsiye ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi