Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Macbook da uyap!!

Yanıt
Old 16-01-2017, 11:02   #1
Av.Zehra25

Varsayılan Macbook da uyap!!

Saygıdeğer meslektaşlarım, teknik bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. Yakın zamanda Macbook Air alarak uyap için Windows 10 yükledim. Sonrasında uyap için gerekli kurulumları yaptım ancak hala e imzamı okumuyor. Nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 16-01-2017, 11:36   #2
tiryakim

Olumlu

Alıntı:
Yazan Av.Zehra25
Saygıdeğer meslektaşlarım, teknik bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. Yakın zamanda Macbook Air alarak uyap için Windows 10 yükledim. Sonrasında uyap için gerekli kurulumları yaptım ancak hala e imzamı okumuyor. Nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

MacBook ile bu uyapa girebilirsiniz ancak editör programını kullanamazsınız bu nedenle paralel desktop programını kurmak zorunludur.
Old 16-01-2017, 12:13   #3
Av. Erdem Akçay

Meslektaşım, hangi e-imzayı kullanıyorsanız, onun kurulum bilgilerine ulaşıp, gerekli tüm programları kurmanız gerekiyor.

Örneğin, TBB e-imza için: http://e-imza.ubap.org.tr/Yardim.aspx

TBB e-imza, Java 7 Update 5'i destekliyormuş. Eğer güncel sürüm olan 8 Update 111 yüklüyse, e-imza çalışmayacaktır. Eğer bilgisayarlarla aranız çok iyi değilse, bilen birinden yardım istemenizi öneririm. Yoksa çok sinirlenebilirsiniz malesef.
Old 16-01-2017, 12:57   #4
Av.Zehra25

Teşekkür ederim Erdem Bey. Evet 8 Update 111 yüklü ancak diğer java sürümlerini yükleyemiyorum. Sadece bu sürüm çıkıyor karşıma ve evet haklısınız gerçekten çok sinir bozucu.
Old 16-01-2017, 15:34   #5
Av. Erdem Akçay

Eğer TBB e-imzayı kullanıyorsanız java için şunu deneyin:

1- "Denetim Masası/Program Ekle" kaldır bölümünden javayı kaldırın.

2- Bu sayfadaki "64 Bit - Java 8.66" yazanı indirip kurun.

3- Güncelleme, vb isterse yapmayın.

4- UYAP'a girerken tarayıcı, "java güncel değil", gibi bir uyarı verirse, güncelleme yapmadan devam edin. Şu an hatırlayamıyorum ama uyarının yanında "güven", "bu şekilde devam et" gibi seçenekler çıkmalı.

Başka bir e-imza kullanıyorsanız, onun yardım sayfasına bakın. Belki farklı bir java sürümü istiyordur.
Old 19-01-2017, 22:42   #6
Armedangel

konunuz ile kısmen alakalı ancak bende mac os x üzerinden uyap ı kullanıyorum. e-imzanın mac driver ı olmadığı için mobil imza almayı tercih ettim. şu anda tek sıkıntım udf formatında e-imzalı doküman üzerecek bir yazılım madesef bulamadım.
mobil imza, e imzaya göre maliyet konusunda hem çok yakın, (aylık 5 tl-yıllık 60 tl) hemde taşıması kullanması daha kolay. şayet ofiste birisine teslim edip gitmiyorsanız tavsiye ederim.
Old 23-02-2017, 13:34   #7
Nalezapon

Benim de merak ettiğim bir nokta var, yeni konu açmak istemedim.

Açıkçası UYAP'ı çok nadir kullanıyorum ve Macbook Air almayı düşünüyorum. Ancak yine de Macbook ve UYAP arasındaki sorunu araştırdığımda aynı sorunların yıllardan beri düzeltilmediğini hissettim. Doğru mudur?

Bir de UYAP meselesi dışında, iş hayatında Macbook ile sıkıntı yaşanabilir mi? Örneğin Windows işletim sistemi tabanlı bir PC'ye gönderilen word vs. dosyalarda bozulma oluyor mu? Bilenler beni aydınlatabilirse çok sevinirim, teşekkürler.
Old 23-02-2017, 14:14   #8
Armedangel

aslında mac işletim sistemi ile uyap uyumlu. hiçbir sıkıntısı yok. sadece elektronik imzaların token denen usb parçalarını mac işletim sistemi görmüyor bundan dolayı elektronik imza kullanamıyorsunuz. ben bu sorunu turkcell mobil imza ile aştım. fakat udf yani uyap döküman şablonunu kullanamıyorum bu nedenle word te yazıp bir pc de uyap şablonuna çeviriyorum imzalayıp atıyorum.

iş hayatında ise icra yazılımları mac ortamında çalışmıyor o noktada sıkıntı yaşayabilirsiniz. onun dışında mac-pc arasında word excel hiçbir sorun yaşamazsınız.
Old 24-02-2017, 13:26   #9
Av.Zehra25

Ben müşteri hizmetlerini aradım ve team viewer ile bilgisayarıma bağlanarak sorunumu hallettiler. Ben mac book a aynı zamanda windows da yüklediğim için uyap ile ilgili tüm işlerimi windows da hallediyorum. Uyap dökümanda da bir sıkıntı yaşamıyorum. Ancak henüz mac almadı iseniz size tavsiyem almamanız yönünde olacaktır.
Uyap problemimi halletmiş olsam dahi bunun dışında başka sıkıntılar yaşadığımı da bilmenizi isterim. En zoru da alışkanlıklar Eğer değişikliğe kolay uyum sağlıyorsanız sıkıntı yok tabi
Old 19-08-2017, 13:58   #10
durmuscevlan

Merhabalar,

Macbook'a windows kurmadan UYAP'ı nasıl kullanabileceğinizi şu yazıda açıkladım: http://www.sevdalimhayat.com/2017/04...kullanmak.html

Kolay gelsin...

Durmuş CEVLAN
Old 07-02-2018, 10:19   #11
Defensour

Varsayılan Mac için uyap editörü

iyi günler değerli meslektaşlarım. Bende aynı sıkıntıları çektim ancak sonunda Mac için uyap editör programına ulaştım.

ggececi@gmail.com adresine mail atarsanız sizlerle paylaşabilirim.

Bu arada Mac ile ilgili çekinceleri olan arkadaşlara şöyle söyleyebilirim. Kanaatime göre windows'u düz vitesli araba olarak mac'i ise otomatik vitesli araba olarak düşünebiliriz. Tabi bu benim düşüncem. Saygılarımla,
Old 04-08-2019, 18:37   #13
Av.Mesut Aslan

Merhabalar, bahsettiğiniz güncelleme ile hiçbir sorun kalmadı yani değil mi? Bir avukat windows kurmadan gönül rahatlığıyla Macbook kullanabilir mi?
Old 01-03-2020, 14:12   #15
Adem Gdk

Bu arada bilgi olsun. Fazla bilgi göz çıkarmaz. TBB e imza Turktrust firması üzerinden sağlanmaktadır. TBB sitesinde Mac sürücüleri yok diye umutsuzluğa kapılmayın. TBB e imzayı Mac'te kullanmak için gereken sürücüleri Turktrust internet sitesinden indirebilirsiniz.
Old 15-01-2022, 00:38   #16
pranga

Varsayılan Macos Uyap İmza Çözümü

Artık MacOs işletim sistemine sahip bir apple cihaz ile avukatlık işlemlerinizi sorunsuz yapabilirsiniz.

Uyap'a girme ve Uyap Doküman Editörünü imzalama ile ilgili hiçbir sorun yoktur.

Yapılacak işlemleri ayrıntılı olarak anlattığım sayfa:

https://www.servetsarica.av.tr/d/18-...-sorunu-cozumu

Telegram üzerinden @servetsarica kullanıcı adı ile bana ulaşmanız halinde macOs Avukatlar grubuna sizleri de ekleyebilirim.

Böylece macOs ile ilgili tüm sorunlarınızı paylaşabileceğiniz, çözüm bulabileceğiniz platforma dahil olabilirsiniz.
Old 01-06-2023, 13:48   #17
Av. Erdem Akçay

Macbook'ta Intel kullanılırken hem Macos hem Windows beraber kulanılabiliyordu. Geçen gün arkadaşım Macbook Air aldı. Boot Camp Yardımcısı ile Windows kurmaya çalıştım ama olmadı. Zira m1 veya m2 çiplerinin kullanıldığı yeni modellerde artık Boot Camp Yardımcısı kullanılamıyormuş.

Parallels uygulaması ile iki işletim sistemini beraber kullanmak hala mümkün ancak uygulamanın 100 Euro ücreti var.
Old 01-06-2023, 17:33   #18
hukas

Olumlu

Merhaba,

m1 ve m2 çipler için ücretsiz lisanslı vmware deneyebilir misiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi