Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

HMK gereğince Dava Harç ve Masraf Hesaplama Aracı

Yanıt
Old 10-01-2012, 15:22   #1
Avanıl

Varsayılan HMK gereğince Dava Harç ve Masraf Hesaplama Aracı

6100 sayılı H.M.K'nun yürürlüğe girmesi ile dava açarken gider avansı adı altında bazı meblağların peşin olarak yatırılması zorunluluğu getirilmiştir. Bu gider avansının hesaplanması için dava dilekçesindeki taraf sayısına ve delillere bakılmaktadır. Delilleriniz arasında tanık olup olmaması, tanık olması halinde sayısının belirli olup olmaması, keşif ve bilirkişi deliline dayanıp dayanmadığınız gider avansının hesabını etkilemektedir.

Ben de bu hesaplamaların kolay yapılabilmesi için Microsoft Excel formatında Dava harç ve gider avansı hesaplama aracı adında bir araç yaptım.

Öncelikle bu hesaplama aracını kullanmak için bilgisayarınızda Excel olması lazım. Bu aracı Excel de açtığınızda davanızın değişkenlerine göre bilgilerinizi girip toplam harç ve masraf miktarını görebilirsiniz. Kullanıcının bilgi gireceği alanlar dışında hesaplamaların yapıldığı alanlar; herhangi bir değişikli yapılmaması için kilitlidir. Bu araç da 2012 verilerine göre hazırlanmış olup hesaplamalarda kullanılan rakamlar günceldir.

Bu hesaplama aracı hiçbir ticari amaç güdülmeden, meslektaşlarımıza faydalı olabileceği düşünülerek hazırlanmıştır.

Hesaplama aracı içinde hatalar da olabilir. Benim en son yaptığım denemelerde bir hataya rastlamadım. Ancak sizler böyle bir hata bulursanız, beni uyardığınızda gerekli değişiklik yapılır.

Hesaplama aracını indirebileceğiniz link aşağıdadır. Hesaplama aracı sıkıştırılmış formatta (winzip, winrar gibi) inecektir. Sıkıştırılmış dosyayı açtığınızda içinde hesaplama aracının kendisini ve tanıtım-kullanım kılavuzunu da bulacaksınız.

Dediğim gibi eğer hatalı bir hesaplama ya da eksiklik bulursanız lütfen beni uyarınız.

Umarım sizler için faydalı olur. Görüşleriniz ve önerilerini bekliyorum. Saygılarımla.

Dava Harç ve Hesaplama Aracı İndirme linki : http://www.anilyalcinkaya.av.tr/download.asp
Old 06-02-2012, 16:11   #2
dlkgrsy

Sayın Üstadım,
Ellerinize sağlık, hızır gibi yetiştiniz. Böyle bir program hazırlayıp bizlerle paylaştığınız için müteşekkiriz.
Old 06-02-2012, 21:44   #5
Avanıl

Dosyalar rar formatında sıkıştırılmış şekildedir. Önce rar formatı açmalısınız. Açtıktan sonra içinde göreceksiniz.
Old 11-05-2012, 09:14   #7
uzer5613

avukat bey elinize sağlık ama eksik olmuş gibi örneğin davalı sayısı yalnız 6 kişi girebiliyoruz daha fazlasına izin vermiyor veya biz göremedik orayı, yine tşk kolay gelsin
Old 11-05-2012, 10:17   #8
Avanıl

Bu amatör bir çalışma olup eksiklikler tabi olabilir. Davalı sayısını ben 6 ya kadar yazmışım ama attırabilirim. İlk yayınladığımda yazdığım gibi eksiklikler oldukça degisiklikler yapılabilir.
Old 03-08-2012, 14:57   #9
Av.Eren Evren

Varsayılan Ellerinize Sağlık

Sayın Meslektaşım,

Programınız basit ancak çok faydalı ve işimizi kolaylaştırıyor.

Emeğinize ve Ellerinize sağlık
Old 04-08-2012, 11:40   #10
Avanıl

Alıntı:
Yazan Av.Eren Evren
Sayın Meslektaşım,

Programınız basit ancak çok faydalı ve işimizi kolaylaştırıyor.

Emeğinize ve Ellerinize sağlık

Çok teşekkür ederim. İşinize yaramasına sevindim.
Old 27-08-2012, 19:34   #11
erhank

programınızı indirmek istiyorum fakat "Bu web sayfası kullanılamıyor" şeklinde uyarı alıyorum. İlgilenebilir misiniz?
Old 05-09-2012, 20:16   #12
Avanıl

Alıntı:
Yazan erhank
programınızı indirmek istiyorum fakat "Bu web sayfası kullanılamıyor" şeklinde uyarı alıyorum. İlgilenebilir misiniz?

Mesajınızı yeni gördüm. Sayfaya baktım çalışıyor. Acaba yanlış bir yere mi tıklıyorsunuz?
Old 16-10-2012, 11:04   #13
Av. Tuba Torun

Harika bir proram Anıl bey,çok teşekkürler..
Old 16-10-2012, 12:30   #14
Avanıl

Alıntı:
Yazan Av. Tuba Torun
Harika bir proram Anıl bey,çok teşekkürler..

Teşekkür ederim işinize yaraması sevindirici.

Gider avansı ile ilgili yeni tarife yayınlandı. Bunu da ona göre en yakın zamanda güncelleyeceğim.
Old 23-10-2012, 09:20   #15
ultimatemaster

nispi harçlar 21.15 Türk Lirasından az olamaz, excel kodlarınıza bunu da girerseniz uygun olacak
Old 02-01-2013, 19:24   #17
Avanıl

Dava Harç ve Gider Avansı Hesaplama Aracının 2013 rakamlarına göre yeni sürümünü hazırladım.

BU SÜRÜMDEKİ YENİLİKLER :
  1. Tüm değerler 2013 yılına göre düzenlenmiştir. Nispi harç miktarının hesaplanması binde 68,31 TL olarak değiştirilmiştir. Keşif harcı avansı 170,80 TL’ye çıkarılmıştır. Başvuru harçları ilgili mahkemelere göre değiştirilmiştir. Tebligat gideri 8,00 TL’ye, Vekalet Harcı 3,75 TL’ye, Baro Pulu 5,90 TL’ye çıkartılmıştır.
  2. Programın görseli değiştirilmiştir.
  3. Taraf sayıları arttırılmış ve hem davalı hem de davacı taraf sayıları 10 kişiye kadar çıkartılmıştır.
  4. Nispi harç, 2013 yılı miktarı olan 24,30 TL’nin altına inmeyecek şekilde düzeltilmiştir. Hesaplama sonucu nispi harç miktarı 24,30 TL’nin altında olsa da kanun gereği bu miktarın altında olamayacağından hesaplama sonucu 24,30 TL olacaktır.
Programın indirilmesi ile ilgili olarak da bazı değişiklikler yaptım. Bazı kullanıcıların bu konuda sıkıntı yaşadığını gördüğüm için programın kendisini ve kullanma kılavuzunu rar formatından ayırarak ayrı ayrı link verdim. Böylece program indirilmek istendiğinde doğrudan excel dosyası indirilecek, ayrıca rar dosyası açmaya gerek olmayacaktır.

Programda gördüğünüz yanlışlık varsa lütfen bilgilendiriniz.

Programa Ulaşmak İçin : http://www.anilyalcinkaya.av.tr/download.asp
Old 04-01-2013, 14:48   #19
muratozsa

Öncelikle elinize sağlık Anıl Bey. Gayet faydalı ve güzel bir çalışma olmuş.

Ancak benim takıldığım bir konu var ve yanlışım varsa lütfen düzeltin. Tüketici Mahkemeleri'nde açılan davalar harçtan muaf diye biliyorum. Ancak sizin hazırladığınız tabloda Tüketici Mahkemesi seçildiğinde maktu ve nispi harçlar hesaplanıyor.

İyi çalışmalar dilerim...
Av. Murat ÖZSARI
Old 04-01-2013, 15:03   #20
Avanıl

Tüketici Mahkemesinde açılan her dava harçtan muaf değil. Dava konusuna göre, nisbi, maktu yada harçtan muaf olabiliyor.

Bu hesaplama aracında ise dava konusuna göre bir ayrım ne yazık ki yapılamıyor.
Old 08-06-2013, 19:14   #22
kalem59

Üstad,katkılarından dolayı teşekkürler ederim
Old 14-01-2014, 15:38   #23
Avanıl

Dava Harç ve Gider Avansı Hesaplama Aracının 2014 rakamlarına göre yeni sürümünü hazırlanıp yayınlanmıştır.

1-Tüm değerler 2014 yılına göre düzenlenmiştir. Keşif harcı avansı 177,50 TL’ye çıkarılmıştır. Başvuru harçları ilgili mahkemelere göre değiştirilmiştir. Tebligat gideri 8,00 TL’ye, Vekalet Harcı 3,80 TL’ye, Baro Pulu 6,00 TL’ye çıkartılmıştır.

2-Nispi harç, 2014 yılı miktarı olan 25,20 TL’nin altına inmeyecek şekilde düzeltilmiştir. Hesaplama sonucu nispi harç miktarı 25,20 TL’nin altında olsa da kanun gereği bu miktarın altında olamayacağından hesaplama sonucu 25,20 TL olacaktır.

3-Gider avansı içine 0,60 TL’lik dosya masrafı ekleme bölümü koyulmuştur.

Bu programı, 1 dakikalık bir işlem ile sayfaya üye olarak indirebilirsiniz.

İndirmek için tıklayınız: http://www.anilyalcinkaya.av.tr/inde...a-araclar.html
Old 17-01-2014, 15:54   #24
uzer5613

Alıntı:
Yazan Avanıl
Dava Harç ve Gider Avansı Hesaplama Aracının 2014 rakamlarına göre yeni sürümünü hazırlanıp yayınlanmıştır.

1-Tüm değerler 2014 yılına göre düzenlenmiştir. Keşif harcı avansı 177,50 TL’ye çıkarılmıştır. Başvuru harçları ilgili mahkemelere göre değiştirilmiştir. Tebligat gideri 8,00 TL’ye, Vekalet Harcı 3,80 TL’ye, Baro Pulu 6,00 TL’ye çıkartılmıştır.

2-Nispi harç, 2014 yılı miktarı olan 25,20 TL’nin altına inmeyecek şekilde düzeltilmiştir. Hesaplama sonucu nispi harç miktarı 25,20 TL’nin altında olsa da kanun gereği bu miktarın altında olamayacağından hesaplama sonucu 25,20 TL olacaktır.

3-Gider avansı içine 0,60 TL’lik dosya masrafı ekleme bölümü koyulmuştur.

Bu programı, 1 dakikalık bir işlem ile sayfaya üye olarak indirebilirsiniz.

İndirmek için tıklayınız: http://www.anilyalcinkaya.av.tr/inde...a-araclar.html
avukat bey hiç olmazsa THS üyeleri için üyelik aramasaydınız
Old 20-01-2014, 11:50   #25
Avanıl

Alıntı:
Yazan uzer5613
avukat bey hiç olmazsa THS üyeleri için üyelik aramasaydınız

Keşke öyle bir ayırım yapabilseydim ama ne yazık ki sitenin yapısı gereği olmuyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi