Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

anlaşmalı boşanma ısrarı

Konuyu Kilitleyin
Old 05-06-2012, 22:24   #1
Konuk

Varsayılan anlaşmalı boşanma ısrarı

25 yıllık evliyim. eşimle oldum olası anlaşamıyoruz.kendisi bugüne kadar hiçbir vazifesini (baba olarak, eş olarak) yerine getirmemiş olmasına rağmen ben çocuklarım var dedim sabrettim. şimdi kendisi ısrarla bana anlaşmalı olarak boşanalım, hadi git avukatıma diyor, olmadı telefonda avukatıyla konuşturuyor, benimle gel gidelim avukatıma diye aceleci davranıyor. ben kendisine ben giderim seninle gitmek istemiyorum dediğimde ne adresini ne telefonunu vermiyor avukatının.
geçmişte de bir çok kere boşanma davasını benim açmam konusunda ısrarı olmuştu. geçmişte de şimdi de ilişkisi olduğundan şüphe ediyorum.

sorum şu
1. anlaşmalı olarak boşanmanın benim açımdan ne yararı ne zararı olabilir? kendisinin bu kadar ısrarla anlaşmalı boşanmayı istemesi neden olabilir?
2. ben ne yapmalıyım ? nasıl bir yol izlemeliyim?
--bu arada ben boşanmayı düşünmüyorum.. bu konuda siz bir bayana ne tavsiye edersiniz?
3. delil olarak mahkemede şahitlerim ailece görüştüğümüz insanlar olduğundan konuşmak istemeyeceklerdir. bu durumda ne yapılabilir? delil olarak şahit dışında ne kullanılabilir?

ilginize şimdiden teşekkür ederim...
Old 06-06-2012, 10:11   #2
uye8490

Sayın konuk,

Kahdem, katılımcıları yasal hakları konusunda genel hatlarıyla bilgilendirme, aydınlatma ve en nihayetinde haklarını kullanmada hukuki yardım almaya yönlendirme gibi amaçlar çerçevesinde hukuki yardım veren bir oluşumdur.Katılımcıların özel hayatlarını ilgilendiren konularda, Kahdem'in tavsiyelerde bulunması bu nedenle beklenemez.Boşanmayı isteyip istememe tamemen sizin özgür iradenize bağlı bir husustur.

Boşanmayı istemediğinizi beyan etmişsiniz.Bu durumda boşanma davasını sizin açmanız beklenemez.Boşanmak istemiyorsanız ,size karşı açılacak davayı mutlaka takip etmeniz ve eşinizin sunduğu delilleri kendi sunacağınız yasal delillerle karşılamanız gerekmektedir.Şahit anlatımları boşanma davalarında önemli delillerdendir.Şahitlerin ille de aile dışından olması gerekmez,müşterek çocuklarınızın şahitliği de geçerlidir.

Eşinizin başka biriyle ilişkisi olduğunu düşünüyorsanız telefon kayıtları da bu konuda delil teşkil edebilir.

Anlaşmalı boşanma,tarafların boşanma ,boşanmanın mali sonuçları ve velayetle ilgili konularda tam bir anlaşmaya varmış olmaları ve bu anlaşmayı "anlaşmalı boşanma protokolü" dediğimiz bir yazılı belge ile düzenleyip aile mahkemesi hakiminin huzurunda da bu anlaşmayı kabul ettiklerini ve boşanmak istediklerini i özgürce beyan etmeleri ve tabii ki bu anlaşmayı da mahkemenin de onaylaması halinde mümkündür.Anlaşmalı boşanma davalarında boşanma ,nafaka,tazminat gibi hususular kısa sürede bir çözüme bağlandığından bu davalar çekişmeli boşanma davalarına nazaran daha az zahmetli ve daha az streslidirler.Eşinizin bu boşanma yolunu seçmek istemesinin nedenleri bunlar da olabilir.

Açacağınız veya size karşı açılacak boşanma davasında hukuki yardım almanız hak kaybına uğramanızı önler.Maddi durumunuz hukuki yardım alma noktasında yetersiz ise, bulunduğunuz yerin barosundan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi