Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çek ceza kararının tüm neticeleri ile ortadan kalkması

Yanıt
Old 11-02-2011, 11:54   #1
ABUKAT

Varsayılan Çek ceza kararının tüm neticeleri ile ortadan kalkması

Merhaba, borçlu şirket yetkilisi aleyhinde çek ceza şikayetinde bulunduk. Mahkeme mahkumiyet kararı verdi, karar kesinleşti. Bu arada müvekkil icra dosyasındaki alacağından zorunlu olarak feragat etmek zorunda kaldı. Borçllu tutuklandıktan sonra borçlu vekili çek aslını mahkemeye ibraz etmiş; Mahkeme de feragati ödeme sayarak 3167 sayılı yasanın 16/c/4 maddesi uyarınca tüm neticeleri ile birlikte ortadan kaldırılmasına karar vermiş.

Kanun maddesine baktım: Hüküm kesinleştikten sonra çek tutarı veya karşılıksız kalan kısmı ile çek tutarına veya karşılıksız kalan kısmına ait yüzde yirmi tazminatın ve çekinibrazından ödeme tarihine kadar geçen süre içinde 16a maddesine göre hesaplanacak gecikme faizinin ödenmesi halinde bütün cezaî sonuçları ile birlikte hüküm ortadan kalkar. denmiş. Yani Mahkeme %20 tazminat ödenmesini şart koşması gerekirken bu kısmı es geçmiş gibi geldi bana. Benim merak ettiğim konu şu, ilk kararda katılan lehine vekalet ücretine hükmetmişken şikayetten vazgeçme olmaksızın bu şekilde karar verilmesi doğru mudur? Ben vekalet ücretimi borçludan nasıl alabilirim
Old 11-02-2011, 15:04   #2
Av.Şevval

Borçlu çeki iade aldığına göre borcunu ödemiştir.
Old 11-02-2011, 16:47   #3
ABUKAT

Teşekkürler,

Ancak belirttiğim üzere çeki icra dosyasından feragat nedeniyle aldılar. Borcun ödenmediği çok açık yani, borcu ödemiş olsalardı açıklamaya alacağın tahsili nedeniyle infazı demem gerekmez miydi??? Bir de kanun açık, %20 tazminatı ödediklerini ispat etsinler... Ben vekalet ücretimi istiyorum((

Kafama takılan bir konu da, ceza kararı kesinleştiği için ben o kararı ilamlı takip olarak icraya koymuş olabilirdim, tahsil etmiş olsaydım vekalet ücretini, ne olacaktı geri mi alacaklardı, benim burda bilgi eksiğim var, ama nerede bilemedim
Old 12-02-2011, 01:01   #4
BALDIRAN

Merhaba.Benzer bir sorunla bende karşılaştım. Tahaddüdü ihlalden şikayet ettik borçluyu, ceza çıktı, tebliğe çıkardık, borçlu tebliği alınca, icra dairesine borcu ödemiş, infaz yazısını alıp İcra Ceza mah.ne başvurmuş, cezanın bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına karar verilmiş, benim haberim dahi yok. Ceza kararı kesi,nleşmediği için icraya koyamamıştım. Ancak şimdi ilamsız icraya koydum. İtiraz olursa, kazanırım diye umut ediyorum. Zira, tahaddüdü ihlal ederek hakkında dava açılmasına sebep olduysa yargılama giderlerinden ve vekalet ücretinden borçlu sorumlu olmalı.Cezanın bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılması kararı kanımca cezaya ve o cezaya bağlı hak yoksunluklarına ilişkindir, yargılama giderlerine ilişkin olmamalı. Sonucu paylaşırım.Sizin olayınızda karşılıksız kaşesi vurularak, dava açılmasına sebebp olduğuna göre, en azından vekalet ücretine hak kazanmışsıznızdır kanısındayım.saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi