Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

noterliğe atanmada sıra yöntemi adil mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-10-2007, 22:46   #1
Hukukçu55

Varsayılan noterliğe atanmada sıra yöntemi adil mi?

Değerli arkadaşlar,

Noterliğe atanmada belge numarası sisteminin adil olmadığını ve fırsat eşitliği ilkesini ihlal ettiğini düşünüyorum.Belge numarası alıp başvuruda bulunmadan uzun yıllar başka bir mesleği ifa ettikten hatta emekli olduktan sonra istenilen yere atanmada en şanslı konuma geçilmesinin yanlış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.Saygılarımla
Old 06-10-2007, 10:13   #2
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan Seçil94
Değerli arkadaşlar,

Noterliğe atanmada belge numarası sisteminin adil olmadığını ve fırsat eşitliği ilkesini ihlal ettiğini düşünüyorum.Belge numarası alıp başvuruda bulunmadan uzun yıllar başka bir mesleği ifa ettikten hatta emekli olduktan sonra istenilen yere atanmada en şanslı konuma geçilmesinin yanlış olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.Saygılarımla

Evet çok doğru düşünüyorsun katılıyorum sana . Bu konuda noterlik kanununda bir düzenlemeye gidilecek zaten sınava ilişkin bir düzenleme. Biraz gecikti fakat. Yalnız benim fikrim sınav getirilse bile hukuk fakültesini yeni bitiren 20-24 yaşında bi kişiyi noter yapmazlar diye düşünüyorum. Meslekte 3 sene 5 sene çalışma zorunluluğu gibi bişey olabilir bence
Old 06-10-2007, 21:58   #3
Hukukçu55

düzenlemeye ilişkin daha ayrıntılı bilginiz yada bilgi alabileceğimiz bir merci var mı bildiğiniz?24 yaşında hakim savcı avukat olunuyorsa niçin noter de olunmasın?
Old 10-10-2007, 09:07   #4
Av.EErdem

Kesinlikle adil olmayan bu sistemin değişmesi gerektiğine inanıyorum. Uzunca bir süredir değişiklik yapılacağı gündemde, ama bir türlü yeni düzenleme gelmiyor. yeni düzenleme atamalardaki tıkanıklığı giderecek diye düşünüyorum. Çünkü bir gerçek var ki, hakim ve savcıların tamamına yakını noterlik başvurusunda bulunmuş ve noterlik belgesi almış ama, noter olmak için emekli olmayı bekliyor. Eğer sırası gelip, tercih yapmayan kişiler varsa, değişiklikle bunlar yeniden en alt sıraya düşecekler diye biliyorum.
Ayrıca Sayın Seçil; 24 yaşında hakim savcı olunabiliyorsa niçin noter olunmasın diye sormuşsunuz. bence o yaşta hakim, savcı da olunmamalı. Çünkü ABD ve bir çok gelişmiş avrupa ülkesinde uzun yıllar avukat olarak çalışmış olma kriteri var hakim olmabilmek için. Hatta, bir hakim dostum anlatmıştı; AB tarafından ülkemize yollanan heyet Adliyelerde araştırma yaparken, kendisini duruşma esnasında izlemiş ve sonra sohbet esnasında çok şaşırdıklarını, gördükleri en genç hakim ve savcılara sahip ülke olduğumuzu söylemişler ve deneyime niçin önem verilmediğini sormuşlar. Hatta hakim dostumuz 40 yaşın üzerinde olduğunu söylediğinde kendisinin bile hakim olmak için çok genç olduğunu dile getirmişler.
Tüm bunların dışında Noterlik çok büyük sorumluluk gerektiren bir kurum. Avukat, hakim veya savcı olarak çalışıp, hukuk sistemini iyice öğrenmek ve analiz etmek gerekir ki bu sorumluluk alınabilsin diye düşünüyorum.
Old 10-10-2007, 09:36   #5
Av.Zeynep Sevgi

Noterlik ,dışarıdan bakıldığında ,kolay ve çok para kazanılan bir kurum olarak görülmektedir.Bizde eşim noterliğe geçmeden önce aynı düşüncedeydik.İşin içine girilmesiyle çok stresli bir meslek olduğunu anlayabildik.Ben noterliği,imza atılan her işlemde kefil olma olarak tanımlıyorum.Noterlik işlemlerinde düşünme ve inceleme için zamanınız çok kısıtlıdır.Özellikle büyükşehirlerde ki iş yoğunluğu çok seri olmayı gerektirir.Günümüzde öyle sahte evraklar düzenlenmektedir ki ,uzman bir kişi tarafından anlaşılması bile çok zordur.
Yeni Noterlik Yasa tasarısında ,alınmış olan noterlik belgelerinin bir hükmü kalmayacak diye biliyorum.Sadece belge sahiplerine verilen ayrıcalık ,yazılı sınava tabi olunmadan mülakatla atama yapılabilecek.
Old 25-10-2007, 21:28   #6
Hukukçu55

Tasarının bir an önce yasalaşmasını diler,katkıda bulunan arkadaşlara teşekkür ederim.
Old 03-11-2007, 20:24   #7
Av.Bektaş Salim Topbaş

yeni noterlik kanunu tasarısının içeriğini bilmemekle birlikte yukarıdaki yazılara göre eski sistemin daha adil olduğunu düşünüyorum.sıraya girmek ve sırası gelince atanmak.en doğru çözüm budur.sorunun temeli sıranın geç gelmesidir.fakat bunun önüne test sınavıyla yada mülakatla geçilmesi ne derece doğru sonuçlar verir.çözüm bu mudur.sınav demek dersane gibi kurumlara kazanç sağlamaktan başka anlam taşımaz olmuştur.mesela 20 yıl hakimlik yapmış bir hukukçunun bilgisini testle tekrar ölçmek ne kadar doğrudur.sınava ek olarak bir de mülakat olursa mülakat kelimesinin çağrıştırtırdığı durumlar soru işaretlerini artırmaktadır.
Old 05-11-2007, 23:15   #8
Hukukçu55

[quote=Av.Bektaş Salim Topbaş]sıraya girmek ve sırası gelince atanmak.en doğru çözüm budur.
sıraya giriyorsunuz. Ancak münhal yerlere sıradakilerin canı isterse müracaat ediyor, değilse sırasını muhafaza etmeye devam ediyor. Adil olmayan bu. Münhal yere müracaat etmeyenin listeden silinmesi ve arzu ederse yeni numara ile yeniden yazılması gerekir.Bu sıraya girmek değil bence sıra tekeli oluşturmak.münhal 3. sınıflara sıraya göre resen atama yapılmalı.Göreve başlamayanı sıradan silinmesi gerekir.
Old 05-11-2007, 23:27   #9
Hukukçu55

sn. Azim,
Noterliğin kolay ve sorumsuz bir meslek olduğu iddiasında değilim. Yalnızca ilk atanmadaki adaletsizliği vurgulamak istedim.Bu nedenle altı çizili cümle kullanmanız gereksiz. Her mesleğin kendine göre zor ve sorumluluk ve stres gerektiren yönleri var.Sanki avukatlık çok mu stressiz ve daha az sorumluluk gerektiren bir meslek?
Old 06-11-2007, 02:22   #10
Av.Selim Balku

Alıntı:
Alıntı:
Seçil94
Noterliğin kolay ve sorumsuz bir meslek olduğu iddiasında değilim.

Noterlik yapılabilecek en kolay ve kazanabilecek en kaymak para olan meslek gruplarındandır...

Şimdi noter olan tanıdıklarından bazıları yarın telefon açıp bu yazıyı silmemi söyleyecekler ama ben silmeyeceğim,

NE dayanışma ama...!

Bu foruma cevap vermişken, noterlik sırası adil bir şekilde sürmektedir, herkes numarasını bildiğine göre kimse kimsenin sırasını ihlal edemez herhalde...

İtirazı olan varsa tartışırız, kolay gelsin,

saygılar.....
Old 06-11-2007, 20:17   #11
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Bu foruma cevap vermişken, noterlik sırası adil bir şekilde sürmektedir, herkes numarasını bildiğine göre kimse kimsenin sırasını ihlal edemez herhalde...

İtirazı olan varsa tartışırız, kolay gelsin,

saygılar.....
noter olmak istiyorum deyip sıraya yazılacaksınız. Noter olmak istediğinize göre ilan edilen 3.sınıf noterliklere müracaat etmeniz gerekirken hiçbirine müracaat etmeyip başka bir mesleği ifaya devam edeceksiniz. Canınız o meslekten sıkıldığında yada emekli olduğunuzda 55-60 yaşına geldiğinizde hala ilk 25-30 yıl önceki sıranızdasınız ve herkesin önüne geçeceksiniz.Bu nasıl sıraya girmek?Sıradakiler resen atanmalı gitmeyen sıradan çıkmalı. Ancak böyle bu işin önü açılır.3. sınıf noterliğe atananlara bakın hepsi hakimlikten devlet avukatlığından vs. emekli olmuş amcalar.Hepsi düzenini kurmuş emeklilik meşgalesi ve ek kazanç temininin peşinde. Bir meslek ki uygulanan sistem yüzünden yeni başlayan gençler giremiyor.emekliler mesleği haline gelmiş. Adil olan bu mudur?
Old 07-11-2007, 01:07   #12
Av.Selim Balku

Seçil Hanım,
Adil olan husus noterlik sırasının işleyişi ama belirttiğiniz üzere sıranın kendisi adil değil...

ancak daha da adil olmayan bir husus var ki kazancı bol, rahatı pek olan bu meslek grubuna girme sürecindeki eleştiri yoksunluğu ve vurdumduymazlık...
Old 07-11-2007, 20:15   #13
Av. Salim

Noterlikte herhangi bir yanlış işleme bilmeden dikkatsizlik sonucu düşmenin sonuçları nelerdir? Neler yaşanabiliyor? Hukuki sorumluluk ve cezai sorumluluk konusunda durum ne? Bilgisi olan arkadaşlardan rica edeyim. Bu durumda noterin mali sorumluluğuna noterler birliği yani meslek odası katkıda bulunuyor olabilir belki, bilen var mı , merak ettim de
Old 08-11-2007, 21:07   #14
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan azim
sn.seçil94
Ben bir yanıt yazıyorsam bu yanıt sadece size izafe edilmiş bir yanıt değil.
Noterlik oldukça dikkat ve özen gerektiren bir meslek .Bu cümlenin altı cizili olması o kadar çok sey ifade ediyor ki....Kısaca Av.Zeynep sevgi nin yazdığı mesajı tekrar okumanızı tavsiye ederim.
Sn. Azim,
benim rumuzumu yazarak başladığınız mesaj doğrudan bana cevap niteliği taşır.işte bu mesajınızda olduğu gibi.Hakimlik savcılık ve avukatlık ortalaması dikkate alındığında maddi yönden büyük getiri ve mesleki avantajlar sağlayan bir meslek müsaade edinde bir parça dikkat ve özen gösterme borcunu da beraberinde getirsin.Ayrıca size göre o kadar çok şey ifade eden bu dikkat ve özenin mahiyetini de açıklarsanız sevinirim.
Old 08-11-2007, 22:17   #15
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan Av. Salim
Noterlikte herhangi bir yanlış işleme bilmeden dikkatsizlik sonucu düşmenin sonuçları nelerdir? Neler yaşanabiliyor? Hukuki sorumluluk ve cezai sorumluluk konusunda durum ne? Bilgisi olan arkadaşlardan rica edeyim. Bu durumda noterin mali sorumluluğuna noterler birliği yani meslek odası katkıda bulunuyor olabilir belki, bilen var mı , merak ettim de

Noterliğin en avantajlı tarafı göreviniz başında gözükseniz dahi başkatibinizin sizinle aynı yetkiyi kullanarak işlemleri yapabilmesi. Bu tür işlemlerden noterin bir sorumluluğu bulunmuyor. Tahsil edilmesi gereken harçlar dışında. Gerçekte suç işlemek kastı ile hareket etmek hali saklı kalmak kaydıyla diğer durumlarda ben uygulamada en kötüsü görevi ihmalden mahkum olan noter gördüm. Ayrıca bir çoğu mesleki mali sorumluluk sigortası yaptırarak ödemeleri muhtemel tazminatları da rücu imkanı buluyorlar.
Old 08-11-2007, 23:29   #16
Av. Salim

Sayın Seçil94, konuyu araştırmış olmamakla birlikte benim bir noter arkadaştan duyduğum şey şu ;
Yeminli katibin yaptığı hatalı işlemlerden noterler sadece cezai olarak sorumlu olmuyorlar, bunun yerine katibin ceza sorumluluğu var, ancak katibin yaptığı işlemden hukuki olarak sorumluluk noter için de aynen devam ediyor yeminli katiple beraber. Zaten mağdur olan kişi de noterseniz ilk sizi bulacaktır yeminli katipten önce, noterin mali durumu genellikle katipten daha iyi olacağı için.
Cezai yönden ise dediğiniz gibi dikkatsizlik sonucu bir şeye sebep olunduğundan genellekle görevi ihmal sözkonusu olacaktır ama esas ciddi sorumluluk hukuki yönden tazminat olarak ortaya çıkar diye düşünüyorum. Eeee bir yönden haklısınız, hamama giren terler, kazancın yanında böyle bir risk de mevcut. Mesleki mali sorumluluk sigortasını ilk sizden duydum. Eğer böyle bir sigorta meydana gelebilecek zararları karşılıyorsa ve böyle bir sigorta varsa çok güzel bir şey tabi noterler için.
Old 08-11-2007, 23:32   #17
Alp_aslan

Geçenlerde çok değerli bir Noterle konuşuyorum, bana şu anki koşullarda 30 yılda dahi noter sırasının gelmeyeceğini söyledi, bu da demek oluyor ki, şu anki özellikle yeni hukuk mezunları ancak mezarda noter olabilir
Old 09-11-2007, 16:17   #18
Av.Selim Balku

Noterliğin risk aşamasının abartıldığını düşüyorum, noterliğin riski avukatlığın, hakimliğin, hele hele icra memurluğunun riskinden daha fazla olduğunu söyleyebilir miyiz?

İşe kılıf uyduruluyor, noterliğin riski abartılıyor...
Old 10-11-2007, 21:27   #19
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Noterliğin risk aşamasının abartıldığını düşüyorum, noterliğin riski avukatlığın, hakimliğin, hele hele icra memurluğunun riskinden daha fazla olduğunu söyleyebilir miyiz?

İşe kılıf uyduruluyor, noterliğin riski abartılıyor...

Sayın Balku'ya aynen katılıyorum.Rekabet yok. İş geldi gelmedi derdi yok. Alınan ücrette pazarlık yok. Paramı aldım alamadım derdi yok.İstemedikçe sizi kimse yerinizden kımıldatamıyor. Bir önceki yıl cirosuna göre belli kazanç garantiniz mevcut. Belli miktarı aşan işler bizzat sizin noterlik dairenizde yapılmasa dahi bu işlerden de kurulu havuz nedeniyle pay alıyorsunuz. İşe geldin diyen yok gittin diyen yok. Hukukçuların sahip olduğu hangi meslekte bırakın bu avantajların hepsini sadece birkaçı mevcut?
Old 10-11-2007, 21:32   #20
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan Alp_aslan
Geçenlerde çok değerli bir Noterle konuşuyorum, bana şu anki koşullarda 30 yılda dahi noter sırasının gelmeyeceğini söyledi, bu da demek oluyor ki, şu anki özellikle yeni hukuk mezunları ancak mezarda noter olabilir

Üçüncü sınıf noterliklere atanma yaş ortalaması 55. Artık gençler için noterlik emekliliğe saklanacak bir uğraşı haline gelmiş. Mesleğe ancak ellili yaşlarda ve 20-25 yıl beklenerek atanılabiliyor.Meslek tamamen gençlere kapanmış.Bu normal bir durum mu? Noterlik emeklilik mesleği midir?
Old 11-11-2007, 01:21   #21
Alp_aslan

Alıntı:
Yazan Seçil94
Üçüncü sınıf noterliklere atanma yaş ortalaması 55. Artık gençler için noterlik emekliliğe saklanacak bir uğraşı haline gelmiş. Mesleğe ancak ellili yaşlarda ve 20-25 yıl beklenerek atanılabiliyor.Meslek tamamen gençlere kapanmış.Bu normal bir durum mu? Noterlik emeklilik mesleği midir?

Bu bana göre normal bir durum değil, fakat Noterlik müktesabatında bir takım reformlar yapılıyor, bunun üzerine kanuni çalışmalar yapılıyor, mesela noterlerin hasımsız davalarda yetkili olması , yine Noterlik kurumuna Noter yardımcısı adında bir ünvan oluşturulmaya çalışılıyor, aslında bu kanun çoktan çıkacaktı fakat büyük ihtimalle bazı küçük yerlerde noterlerin cirosunun çok fazla olmaması nedeniyle rakam yönünden bir sıkıntı oluştu, bunun üzerine gidiliyor, önümüzdeki günlerde bu açıklığa kavuşacak.
Old 12-11-2007, 12:28   #22
Av.Selim Balku

Arkadaşlar bir hususu dile getirmek istiyorum, burada ne benim ne de bir başkasının noterlerle alakalı bir meselesi yoktur, mesele noterlik mesleği ile ilgilidir; bu aşamada çok yakın noter çevresi ve bu doğrultuda birçok noter müvekkili olan biri olarak şunu söyleyebilirim, noterlerin şahsına münhasır bir lakırdım yoktur.

Çarpıklık şundan ileri gelmektedir;

1- Türkiye de en son bildiğim kadarı ile 1300 noter var ama kazanç miktarına bakılırsa 5000 noter daha ekmek yiyebilir bu tekneden, bu şu demektir, 5000 yeni hukuk mezununa istihdam alanı demektir.

Ama bu husus tasarı halindedir ve 8 yıldır onay görmemiştir. NEDEN ?

2-Noter yardımcılığı müessesi kurulması neden engellenmektedir. Projede 1. sınıf noterlere 2 yardımcı, 2. sınıf noterlere 1 yardımcı getirilmesi düşünülmektedir ama neden bu durum hala proje aşamasındadır. Neden Cumhurbaşkanından daha çok kazanan noterlerimiz hukuk mezunu yardımcı işine sıcak bakmamaktadır.

3-Noterlik mesleğinde nasıl oluyorda saat 11.00 de mesaiye başlayıp, saat 2 de mesai bitmektedir, bu kadar riskli bir meslek grubuysa neden hala başkatibe vekalet verme gibi bir lüks var, nasıl bir noter yılda 5 ülke gezip 60 gün tatil yapabiliyor...(bu husus tüm noterler için değildir ama birçoğu için durum böyledir.)

ben bu listeyi uzatıp sıkıcı olmak istemiyorum, bir gerçek var ki birileri hukuk mezunlarının istihdam alanlarını daraltıyor. Sıkıntım bu yönde...

Noterlik sırasına sıkıntıya sokan asıl husus ise noterlerin emeklilik yaşı, neden 65 yaşında emekli oluyorlar...

Sonuç olarak yapılması acilen lüzum olan hususların başında, emeklilik yaşını düşürmek, noter yardımcılığını kabul etmek ve noterlik sayısını çoğaltmak bununla beraber noter olma yaşını en son 30 yaparsak sıra ile ilgili bir problemin kalacağına inanmıyorum.
Old 12-11-2007, 13:35   #23
Av.Sedat Yahşi

Türkiyedeki tüm noterlerin mesleğe başlar başlamaz büyük paralar kazandıklarını kabul etmek bana göre doğru bir düşünce değil.Küçük ilçe ve illerde başlayıp yıllarca ailesini bulunduğu yere götürmeden, o ilçeye gidip gelerek bir üst sınıfa geçmek ve daha iyi bir geliri olan münhal noterliklere müracaat etmek için bekleyen noter arkadaşlarınızın varlığını inkar edemezsiniz.
Her meslek grubunda olduğu gibi noterlikte de belli bir gelir seviyesine ulaşabilmek yani kaymak tabakadan olabilmek için epeyce bir süre beklemeniz gerekiyor.Bu nedenle noter olur olmaz gelirinizin olağanüstü artacağı hayallerini bence yeni noterliğe başlayan birinden dinlemek daha doğru olacaktır.

Bu arada noterlikten söz açılmışken çok merak ettiğim bir şey sormak istiyorum,Yıllardan beridir TV.lerdeki yarışma programlarının vazgeçilmez noter başkatibi sayın N.B.ın çalıştığı Noterin ismini duyan, bilen var mı?Bir noter elemanının bu kadar gözönünde olması doğrumudur ?Yoksa reklamın iyisi kötüsü olmaz düşüncesimi ağırlıktadır.
Saygılarımla
Old 12-11-2007, 20:58   #24
Hukukçu55

[quote=Av.Selim Balku].

Çarpıklık şundan ileri gelmektedir;

1- Türkiye de en son bildiğim kadarı ile 1300 noter var ama kazanç miktarına bakılırsa 5000 noter daha ekmek yiyebilir bu tekneden, bu şu demektir, 5000 yeni hukuk mezununa istihdam alanı demektir.

Ama bu husus tasarı halindedir ve 8 yıldır onay görmemiştir. NEDEN ?

nedeni bence açık.Noterlere 12 eylül yönetimi dahi söz geçirememiştır. Noterlik kurumu devletleştirilmek istenmiş ciddi karşı çıkış ve kulis buna engel olmuştur. Eleştirmek için değil imrenilecek bir durum.güzel bir dayanışma.O tekneden ekmek yiyecek sayısı artarsa pasta küçülür.Buna şu an iş başında olanlar razı olmaz ve yapamazsınız.Bu imrenilesi dayanışma karşısında.Noterliğin serbest meslek olarak ifası gerekli midir? yoksa hakimlikte olduğu gibi atanacak kamu görevlisi eliyle yürütülmesi yasal düzenleme izin verirse mümkün müdür? Noter başkatibi maaşlı eleman her işi yapabiliyor örneğin...
Old 12-11-2007, 22:03   #25
Hukukçu55

[quote=Av.Selim Balku]quote]Sonuç olarak yapılması acilen lüzum olan hususların başında, emeklilik yaşını düşürmek, noter yardımcılığını kabul etmek ve noterlik sayısını çoğaltmak bununla beraber noter olma yaşını en son 30 yaparsak sıra ile ilgili bir problemin kalacağına inanmıyorum.

Sayın balku'nun görüşlerinin çoğuna katılıyorum.Ancak nasıl ki serbest meslek olan avukatlığa girişi yaşla sınırlayamıyorsanız noterlikte serbest meslek olduğuna göre sınır koymak bence haksızlık olur.Noter yardımcılığı meselesine gelince; aynı işi ortaokul mezununa sözünü geçirerek düşük ücretle yaptırmak varken... bu tasarıda kanunlaşmaz bence.
Old 12-11-2007, 22:13   #26
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan Av.Sedat Yahşi
Türkiyedeki tüm noterlerin mesleğe başlar başlamaz büyük paralar kazandıklarını kabul etmek bana göre doğru bir düşünce değil.Küçük ilçe ve illerde başlayıp yıllarca ailesini bulunduğu yere götürmeden, o ilçeye gidip gelerek bir üst sınıfa geçmek ve daha iyi bir geliri olan münhal noterliklere müracaat etmek için bekleyen noter arkadaşlarınızın varlığını inkar edemezsiniz.
Her meslek grubunda olduğu gibi noterlikte de belli bir gelir seviyesine ulaşabilmek yani kaymak tabakadan olabilmek için epeyce bir süre beklemeniz gerekiyor.Bu nedenle noter olur olmaz gelirinizin olağanüstü artacağı hayallerini bence yeni noterliğe başlayan birinden dinlemek daha doğru olacaktır.

Bu arada noterlikten söz açılmışken çok merak ettiğim bir şey sormak istiyorum,Yıllardan beridir TV.lerdeki yarışma programlarının vazgeçilmez noter başkatibi sayın N.B.ın çalıştığı Noterin ismini duyan, bilen var mı?Bir noter elemanının bu kadar gözönünde olması doğrumudur ?Yoksa reklamın iyisi kötüsü olmaz düşüncesimi ağırlıktadır.
Saygılarımla

Sayın yahşi,
Noterliğe başlar başlamaz büyük paralar kazanıldığı gibi bir görüş forumda ileri sürülmedi yada hayalinden bahsedilmedi. Meslek ortalamasından bahsedildi. Avukatların çoğunluğunun kazancına kıyasen ifade edilmeye çalışıldı. Merak ettiğiniz konuya gelince; o noter başkatibi acaba kaç noter eskitti? Sonra noterin bizzat kendisinin tombala çekmeye gelmesi çok mu gerekli?
Old 15-11-2007, 16:14   #27
miraypamuk

bu meslek için riskli ve zor diyenleri anlayamıyorum. acaba kaç tane noter sahte evrak onayladığı için mahkum olmuş??????
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi