Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Ltd.Şti.Ortaklar Kurulana Temsil ve İlzam Yetkisi verilebilir mi?

Yanıt
Old 17-11-2008, 14:25   #1
SMMM Sırrı ÖZDEMİR

Varsayılan Ltd.Şti.Ortaklar Kurulana Temsil ve İlzam Yetkisi verilebilir mi?

TTK.540 maddesi aksi kararlaştırılmadıkça ortaklar hep birlikte müdür sıfatıyla şirketi temsil ve ilzam ederler denmektedir. Acaba buna dayanarak ana sözleşme temsil maddesinde, şirket dışından müdür tayin ederek, belli limitin üzerindeki işlemlerin ortaklar kurulu onayına tabi olduğu şeklinde bir ifade ile
tescil yapılabilir mi?

Benim sıkıntım şu, temsil maddesinde şirket ortaklarını ismen müdür sıfatıyla zikretmek istemiyorum, zira yabancı ortaklar alduğu için vergi dairesi ve sigorta Türkiyede ikamet etmeyen ve çalışmayan bu kişiler için ikametgah tezkeresi ve çalışma izin belgesi talep ediyor. Bu konuyu ticaret siciline yazdım onlardan da sağlıklı bir cevap alamadım.(siz müracaatı yapınca bir sonuca bağlanır şeklinde.)

Siz değerli hukukçuların bu konudaki değerlendirmelerini bekliyorum.

Saygılarımla,
Sırrı ÖZDEMİR
SMMM
Old 17-11-2008, 17:45   #2
Av. Mehmet Toprak

Bu konuda POROY( POROY/TEKİNALP/ÇAMOĞLU Ortaklıklar ve Kooperatif Hukuku Güncelleştirilmiş 8. bası Beta2000, sayfa 887) : "Müdürlerin haiz oldukları temsil yetkisinin kapsamı ve sınırlandırılması hakkında AO'nun YK'si hakkındaki 321. madde uygulanır. (TK. m. 542/1<). Bu hüküm uyarınca müdürler ortaklığın maksat ve işletme konusu içine giren her çeşit işlemleri ortaklık adına yapmak ve ortaklık ünvanını kullanmak hakkını haizdir. Müdürlerin yetkileri bazı istisnai haller haricinde sınırlandırılamaz ve konulan sınırlar iyiniyetli kişilere karşı öne sürülemez. Sınırlandırma ancak ya merkez veya şubeye hasr(özüleme) ya da birlikte temsil yolu ile mümkündür. Bu sınırlandırmaların üçüncü kişilere karşı öne sürülebilmesi için tescil ve ilan edilmiş olması gerekir." demektedir.
Bu noktada sizin bulduğunuz çözüm, yani şirketi borçlandırıcı belirli limitli işlemler açısından bir diğer şirket müdürü ile birlikte temsil sınırlandırılması makul ve mantıklıdır diye düşünüyorum.
Old 22-11-2012, 10:19   #3
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Yeni TTK. Ltd.Şti. TEMSİL

LİMİDET Şirketlerde YÖNETİM ve TEMSİL TTK.m.623-630

1.Şirketin yönetimi ve temsili ŞİRKET SÖZLEŞMESİ ile düzenlenir.

2.Şirketin sözleşmesi ile yönetimi ve temsili, müdür sıfatını taşıyan bir veya birden fazla ortağa veya tüm ortaklara ya da ÜÇÜNCÜ KİŞİLERE verilebilir.

3.En azından bir ortağın, şirketi yönetim hakkının ve temsil yetkisinin bulunması gerekir.

4.Şirketin müdürlerinden biri bir tüzel kişi olduğu takdirde, bu kişi bu görevi tüzel kişi adına yerine getirecek bir gerçek kişiyi belirler.

5.MÜDÜRLER, kanunla veya şirket sözleşmesi ile genel kurula bırakılmamış bulunan YÖNETİME İLİŞKİN TÜM KONULARDA KARAR ALMAYA VE BU KARARLARI YÜRÜTMEYE YETKİLİDİRLER

(TTK.m.623)
Old 22-11-2012, 10:21   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Müdürler

Müdürlerin BİR’den fazla olmaları

1.Şirketin birden fazla müdürünün bulunması hâlinde, bunlardan biri, şirketin ortağı olup olmadığına bakılmaksızın, GENEL KURUL tarafından MÜDÜRLER KURULU BAŞKANI olarak atanır.

2.Başkan olan müdür veya tek müdürün bulunması hâlinde bu kişi, genel kurulun toplantıya çağrılması ve genel kurul toplantılarının yürütülmesi konularında olduğu gibi, genel kurul başka yönde bir karar almadığı ya da şirket sözleşmesinde farklı bir düzenleme öngörülmediği takdirde, tüm açıklamaları ve ilanları yapmaya da yetkilidir.

3.Birden fazla müdürün varlığı hâlinde, bunlar çoğunlukla karar alırlar. Eşitlik hâlinde başkanın oyu üstün sayılır. Şirket sözleşmesi, müdürlerin karar almaları konusunda değişik bir düzenleme öngörebilir (TTK.m.624).
Old 22-11-2012, 10:23   #5
Av. Hulusi Metin

Varsayılan İŞlevler Ayrimi İlke*sİ

Müdürün veya MÜDÜRLER KURULUNUN (yani bir anlamda yürütmenin) Devredilemez Görev ve Yetkileri
sınırlı sayı olarak (numerus clausus) sayılmıştır.
Old 22-11-2012, 10:27   #6
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görevler, Yetkiler ve Yükümlülükler

Devredilemez ve vazgeçilemez görevler

(1) Müdürler, kanunların ve şirket sözleşmesinin genel kurula görev ve yetki vermediği bütün konularda görevli ve yetkilidir. Müdürler, aşağıdaki görevlerini ve yetkilerini devredemez ve bunlardan vazgeçemezler:

a) Şirketin üst düzeyde yönetilmesi ve yönetimi ve gerekli talimatların verilmesi.
b) Kanun ve şirket sözleşmesi çerçevesinde şirket yönetim örgütünün belirlenmesi.
c) Şirketin yönetimi için gerekli olduğu takdirde, muhasebenin, finansal denetimin ve finansal planlamanın oluşturulması.
d) Şirket yönetiminin bazı bölümleri kendilerine devredilmiş bulunan kişilerin, kanunlara, şirket sözleşmesine, iç tüzüklere ve talimatlara uygun hareket edip etmediklerinin gözetimi.
e) Küçük limited şirketler hariç, risklerin erken teşhisi ve yönetimi komitesinin kurulması.
f) Şirket finansal tablolarının, yıllık faaliyet raporunun ve gerekli olduğu takdirde topluluk finansal tablolarının ve yıllık faaliyet raporunun düzenlenmesi.
g) Genel kurul toplantısının hazırlanması ve genel kurul kararlarının yürütülmesi.
h) Şirketin borca batık olması hâlinde durumun mahkemeye bildirilmesi.

(2) Şirket sözleşmesinde, müdürün veya müdürlerin;
a) Aldıkları belirli kararları ve
b) Münferit sorunları,
genel kurulun onayına sunmaları gereği öngörülebilir. Genel kurulun onayı müdürlerin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz, sınırlandırmaz (TTK.m.625).
Old 22-11-2012, 10:29   #7
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görev ve YETKİ

Yasada
GÖREV ve YETKİ
kavramlarına birlikte yer verilmiştir.
Çünkü, bu kavramlardan biri diğerini zorunlu olarak içermez !

GÖREV bir borcu ve yükümlülüğü,

YETKİ ise hukuken yapabilirliği, karar alabilirliği ifade eder.

Devredilemez yetkilerin tümü Yürütmeye ilişkindir.
Old 22-11-2012, 10:30   #8
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Devredilemez Yetkiler

DEVREDİLEMEZ YETKİLER...

Bu yetkiler ne esas sözleşmeyle ne de bir kararla genel kurula veya kurulacak kurullara ve komitelere devredebilir.

Müdürler Kurulu, bu yetkilerden feragat da edemez.
Old 22-11-2012, 10:32   #9
Av. Hulusi Metin

MÜDÜRLERİN (Müdürler Kurulunun) Devredilemez ve Vazgeçilemez görevleri:

1.ŞİRKETİN üst düzeyde YÖNETİLMESİ ve YÖNETİMİ ve gerekli TALİMATLARIN verilmesi.

2.Kanun ve şirket sözleşmesi çerçevesinde ŞİRKET YÖNETİM ÖRGÜTÜNÜN BELİRLENMESİ.

3.Şirketin yönetimi için gerekli olduğu takdirde, MUHASEBENİN, FİNANSAL DENETİMİN VE FİNANSAL PLANLAMANIN OLUŞTURULMASI.

4.Şirket yönetiminin bazı bölümleri kendilerine devredilmiş bulunan kişilerin, kanunlara, şirket sözleşmesine, iç tüzüklere ve talimatlara uygun hareket edip etmediklerinin GÖZETİMİ.

5.Küçük limited şirketler hariç, RİSKLERİN ERKEN TEŞHİSİ VE YÖNETİMİ komitesinin kurulması.

6.Şirket finansal tablolarının, yıllık faaliyet raporunun ve gerekli olduğu takdirde topluluk finansal tablolarının ve yıllık faaliyet raporunun düzenlenmesi.

7.Genel kurul toplantısının hazırlanması ve genel kurul kararlarının yürütülmesi.

8.Şirketin borca batık olması hâlinde durumun mahkemeye bildirilmesi.
Old 22-11-2012, 10:33   #10
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Uyum

G e n e l K u r u l (ortaklar)

ile

Yönetim (Müdürler Kuruulu) arasındaki

U Y U M
Old 22-11-2012, 10:40   #11
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Genel Kurulun Onayı

Şirket sözleşmesinde, müdürün veya müdürlerin;

a) Aldıkları belirli kararları ve

b) Münferit sorunları,

genel kurulun onayına sunmaları gereği öngörülebilir.

Genel Kurulun onayına rağmen SORUMLULUĞUN MÜDÜRLERDE OLDUĞU YASADA açıkça belir*tilmiştir.

Bu husus «SORUMLULUK YETKİYE BAĞLIDIR» ilkesinin gereğidir.

Zo*runlu olmayan onayı aramak, YETKİDEN DOĞAN SORUMLULUĞU kaldıramaz.
Old 22-11-2012, 10:45   #12
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Organlar Arasında Denklik

ORGANLAR arasında DENKLİK

Genel kurulun "her şeye kâdir olduğuna ve bütün kararları alabilme yetkisi ile donatıldığına" ilişkin salt Yetki Teorisi Yasada reddedilmiştir !

Genel Kurulun bir «Üst Organ» olduğu anlayışı, yeni Ticaret Kanununa yabancıdır.

ORGANLAR arasında İŞLEV bağ*lamında GÜÇ YÖNÜNDEN DENKLİK …
Old 22-11-2012, 10:47   #13
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Özen ve Bağlılık yükümü, Rekabet yasağı

Özen ve Bağlılık yükümü, Rekabet yasağı

1.Müdürler ve yönetimle görevli kişiler, görevlerini tüm özeni göstererek yerine getirmek ve şirketin menfaatlerini, dürüstlük kuralı çerçevesinde, gözetmekle yükümlüdürler.

2.Şirket sözleşmesinde aksi öngörülmemiş veya diğer tüm ortaklar yazılı olarak izin vermemişse, müdürler şirketle rekabet oluşturan bir faaliyette bulunamazlar. Şirket sözleşmesi Ortakların Onayı yerine Ortaklar Genel Kurulunun onay kararını öngörebilir.

3.Müdürler de ortaklar için öngörülmüş bulunan bağlılık borcuna tabidir. (TTK.m.626)
Old 22-11-2012, 10:48   #14
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Eşit işlem

Müdürler ortaklara eşit şartlar altında eşit işlem yaparlar (TTK.m.627)
Old 22-11-2012, 10:55   #15
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Temsil yetkisinin kapsamı, sınırlandırılması

Müdürlerin

1.Temsil yetkilerinin kapsamına,

2.Yetkinin sınırlandırılmasına,

3.İmzaya yetkili olanların belirlenmesine,

4.İmza şekli ile

5.Bunların tescil ve ilanına

TTK.’nin AŞ.’lere ilişkin hükümleri (m.370-373) kıyas yolu ile uygulanır (TTK.m.629).
Old 22-11-2012, 10:57   #16
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Temsil Yetkisi

TEMSİL YETKİSİ (TTK. m.629 >>> m.370)

1.Esas sözleşmede aksi öngörülmemiş veya Müdürler (yönetim) kurulu tek kişiden oluşmuyor ise, temsil yetkisi çift imza ile kullanılmak üzere Müdürler (yönetim) Kuruluna aittir.

2.Müdürler (Yönetim) Kurulu, temsil yetkisini bir veya daha fazla murahhas üyeye veya müdür olarak üçüncü kişilere devredebilir.

3.En az bir Müdürler (yönetim) Kurulu üyesinin temsil yetkisini haiz olması şarttır.
Old 22-11-2012, 10:59   #17
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Kapsam ve Sınırlar

1.TEMSİLE YETKİLİ OLANLAR ŞİRKETİN AMACINA VE İŞLETME KONUSUNA GİREN HER TÜR İŞLERİ VE HUKUKİ İŞLEMLERİ, ŞİRKET ADINA YAPABİLİR VE BUNUN İÇİN ŞİRKET UNVANINI KULLANABİLİRLER. Kanuna ve esas sözleşmeye aykırı işlemler dolayısıyla şirketin rücû hakkı saklıdır.

2.Temsile yetkili olanların, üçüncü kişilerle, işletme konusu dışında yaptığı işlemler de şirketi bağlar; meğerki, üçüncü kişinin, işlemin işletme konusu dışında bulunduğunu bildiği veya durumun gereğinden, bilebilecek durumda bulunduğu ispat edilsin. Şirket esas sözleşmesinin ilan edilmiş olması, bu hususun ispatı açısından, tek başına yeterli delil değildir.

3.Temsil yetkisinin sınırlandırılması, iyiniyet sahibi üçüncü kişilere karşı hüküm ifade etmez; ancak, temsil yetkisinin sadece merkezin veya bir şubenin işlerine özgülendiğine veya birlikte kullanılmasına ilişkin tescil ve ilan edilen sınırlamalar geçerlidir.

4.Temsile yetkili kişiler tarafından yapılan işlemin esas sözleşmeye veya genel kurul kararına aykırı olması, iyiniyet sahibi üçüncü kişilerin o işlemden dolayı şirkete başvurmalarına engel değildir.

5.Temsile veya yönetime yetkili olanların, görevlerini yaptıkları sırada işledikleri haksız fiillerden şirket sorumludur. Şirketin rücû hakkı saklıdır.

6.Sözleşmenin yapılması sırasında, şirket tek pay sahibi tarafından ister temsil edilsin ister edilmesin, tek pay sahipli anonim şirketlerde, bu pay sahibi ile şirket arasındaki sözleşmenin geçerli olması sözleşmenin yazılı şekilde yapılmasına bağlıdır. Bu şart piyasa şartlarına göre günlük, önemsiz ve sıradan işlemlere ilişkin sözleşmelerde uygulanmaz.
Old 22-11-2012, 11:00   #18
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Her tür iş ve Hukuki işlem

Temsile yetkili olanlar
Şirketin amacına ve işletme konusuna giren
her tür işleri ve hukuki işlemleri,
şirket adına yapabilir ve bunun için şirket unvanını kullanabilirler.
Kanuna ve esas sözleşmeye aykırı işlemler dolayısıyla şirketin rücû hakkı saklıdır.
Old 22-11-2012, 11:03   #19
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Temsil

1.En azından bir ORTAĞIN, ŞİRKETİ YÖNETİM hakkının ve
TEMSİL yetkisinin bulunması gerekir.

2.MÜDÜRLER KURULU (ÇİFT İMZA)

3.TEMSİLE YETKİLİ EN AZ BİR ÜYE

4.KURUL BAŞKANI

5.MURAHHAS ÜYE-LER (KURUL ÜYESİ)

6.MURAHHAS ÜYELERİN ŞİRKETİ TEMSİLİ

7.KURUL ÜYESİ OLMAYAN MÜDÜRLER
Old 22-11-2012, 11:05   #20
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Ortak(lar) ve Müdürler Kurulu

TEMSİLE YETKİLİ
En az bir ORTAK
En az bir MÜDÜR (Kuruldan)

MÜDÜRLER KURULU:

UYGULAMA: ?
Ortak + 4 Müdür (1 Kurul Bşk. + 1 Temsile Yetkili + 2 Murahhas üye) = 5 ÜYELİ Müdürler Kurulu
Old 22-11-2012, 11:08   #21
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Şirket Yönetim Örgütü

1.ÇİFT İMZA

2.UYGULAMA: BEŞ Müdür …Herhangi ikisi…

3.Müdürler Kurulu, temsil yetkisini
3.1.MURAHHAS ÜYE-YE (-LERE) (KURUL ÜYESİ)
3.2MÜDÜR (LERE) (KURUL DIŞINDAKİ KİŞİLER)
DEVREDEBİLİR.

4.Müdürler Kurulu içinden EN AZ bir MÜDÜRÜN Temsil yetkisini haiz olması şarttır.
Old 22-11-2012, 11:11   #22
Av. Hulusi Metin

Varsayılan İmza Sirküleri

Taslak İmza Sirküleri:

Ortak (A)
Müdürler Kurulu Üyesi(B)

her biri Tek imza ile Şirketi temsil ve ilzama yetkilidir.

Murahhas üyeler (C ve D);

Murahhas üyelerin ikisi veya
Murahhas üyelerden birisi ile Temsile Yetkili Ortak veya
Murahhas üyelerden birisi ile Temsile Yetkili Müdür
birlikte Çift imza ile Şirketi temsil ve ilzama yetkilidir.

Kurul Üyesi Olmayan Müdürler (E);
Murahhas üyelerden birisiyle birlikte çift imza ile Şirketi temsil ve ilzama yetkilidir.
Old 22-11-2012, 11:13   #23
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görevden alma ...

Görevden alma, yönetim ve temsil yetkisinin geri alınması ve sınırlandırılması

1.Genel kurul, müdürü veya müdürleri görevden alabilir, yönetim hakkını ve temsil yetkisini sınırlayabilir.

2.Her ortak, haklı sebeplerin varlığında, yöneticilerin yönetim hakkının ve temsil yetkilerinin kaldırılmasını veya sınırlandırılmasını mahkemeden isteyebilir.

3.Yöneticinin, özen ve bağlılık yükümü ile diğer kanunlardan ve şirket sözleşmesinden doğan yükümlülüklerini ağır bir şekilde ihlal etmesi veya şirketin iyi yönetimi için gerekli yeteneği kaybetmesi haklı sebep olarak kabul olunur.

4.Görevden alınan yöneticinin tazminat hakları saklıdır (TTK.m.630).
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi