Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Serbest çalışan avukatların doğum izni

Yanıt
Old 13-03-2007, 20:42   #1
NURHANOKURÖZCAN

Varsayılan Serbest çalışan avukatların doğum izni

Başta memur ve işçiler olmak üzere hemen hemen tüm iş kollarında doğum öncesi ve sonrası izin konusu ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiş olmasına karşın mevzuatımızda serbest çalışan avukatın doğum izni ile ilgili hiç bir düzenleme mevcut değil.Doğum yapalı 10 gün olmasına karşın keşfe gitmek zorunda kalan,karar verilecek diye 3 gün sonra duruşmaya girmek zorunda bırakılan ,ilk altı ay anne sütü vermenin önemi herkesçe bilinmesine karşın olumsuz koşullar nedeniyle bunu yerine getiremeyen veya bebek nedeniyle geç kaldığı için davaları düşen meslektaşlarımızın olduğu gözönüne alındığında bu hususta yasal bir düzenlemenin gerekliliği gün gibi aşikardır.
Arkadaşlar,yorumlarınızı bekliyorum...
Old 14-03-2007, 14:09   #2
Hekimbaşı

Varsayılan Hoş geldiniz!

Sn.NURHANOKURÖZCAN,

Durup dururken, hiç güleceğim yokken, beni güldürdünüz; Allah da sizi güldürsün. Sizin 'serbest çalışmak' tan anladığınız 'canım ne zaman isterse o zaman çalışırım' mıdır? Ben size söyleyeyim, serbest çalışmak o değil; 'müşteri ne zaman isterse, o zaman; ne kadar isterse, o kadar çalışmak' tır. Küreselleşme, emperyalizm, kapitalizm, liberalizm, ve acımasız iş dünyasının kollarına hoş geldiniz! Sermayenin bir yandan kadın haklarını destekler, hatta pompalar gibi görünürken, aslında ne kadar acımasız olduğunun farkına varmış bulunuyorsunuz. Hayırlı olsun!

Bundan tamamen bağımsız olarak, doğum izninize gelelim. Avukat olanlar elbette benden daha güzel ve uygun ipuçları vereceklerdir; ama ben kendi mesleğimden olan ve serbest çalışan hanımlardan edindiklerimi size aktarmaya çalışacağım.

1. Gebeliğin ileri ayları, doğum ve sonrası döneme denk gelebilecek hiçbir önemli iş alınmaz.

2. Söz konusu dönemlere randevu konmaz.

3. Elde olmadan o zaman aralığına denk gelen işler olmuşsa, meslektaşlardan yardım istenir; müşteri razı edilir, yapılacak şeyler siz olmaksızın yürüyecek biçimde ayarlanır. Kısacası, müşteri devredilir.

4. Önceki üç maddeye uyulduğu halde, işler beklenmedik biçimde gelişirse, her zaman sırtını dayayabilecek bir arkadaş olmalı, ve olağan dışı durumlarda seni kucaklayabilmelidir. Bazen bu kucaklama bütün müşterilerini kapma biçiminde de olsa, mesleki sorumluluk sigortasından ödeme durumunda kalınabileceklerden daha fazla olmayacaktır.

Yapacak birşey de yoktur. Belki 'gebe avukatların işlerini geçici olarak devralacak nöbetçi avukatlık' gibi birşey ihdas edebilirsiniz. Ne yararı olur, kestirmem olanaksız.

Bir başka seçenek, güvenilir birkaç avukattan oluşan mesleki ortaklıklar kurmaktır.

Saygılarımla,
Old 14-03-2007, 15:37   #3
NURHANOKURÖZCAN

Mutlu tavsiyelerinize teşekkürler

Sayın Hekimbaşı,
Yasal düzenlemeyi işte tüm bu tavsiyelerinize gerek kalmasın ve serbest meslek erbabı bayan avukat sırf doğum yaptığı için bir takım mesleki riskler altında kalmasın diye istiyorum.
Ayrıca avukat ile müvekkil ve mahkeme arasındaki ilişki mahiyeti itibarıyla ilginç bir ilişkidir.Maalesef bizim gebeliğin son ayları ve doğum sonrası için -ki hukuksal açıdan uzun bir süredir-keşif,duruşma,süreli işleri durdurma veya almama gibi bir şansımız yok.Yardım isteyebileceğimiz meslektaşımız elbette ki var.Ancak örneğin bir keşifte müvekkil sizi görmek ister,tanıklar dinlenirken sizin orada olmanızı ister,bir başka meslektaş arkadaşınızın değil.
Ben serbest çalışan derken serbest meslek erbabı olarak geçen yani kurum,kamu avukatı olmayan veya sigortalı olarak çalışmayan anlamında demiştim.Çalışma saatleriyle ilgili değildi benim kastettiğim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi