Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gerekçeli kararda bahsedilmeyen ihtiyati tedbirlerin akıbeti?

Yanıt
Old 02-02-2007, 11:37   #1
ketevet

Varsayılan Gerekçeli kararda bahsedilmeyen ihtiyati tedbirlerin akıbeti?

Herkese merhaba,

Halen devam eden bir boşanma davası nedeniyle siz sevgili meslektaşlarımın görüşlerine ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.

Davalı olduğumuz boşanma davası nedeniyle müvekkilin
gayrımenküllerine ve arabasına sayın yerel mahkemce ihtiyaten tedbir konulmuş ancak; sayın yerel mahkeme esas hakkındaki gerekçeli kararında söz konusu tedbirler hakkında kaldırılması yada devamına ilişkin herhangi bir görüş belirtmemiştir.

Bu konu hakkında humk 112. madde gereğince sayın mahkemeye tedbirlerin kalkmış olduğu ve tapu sicile müzekkere yazılması için baş vurmuş olmamıza rağmen bu talebimiz '' boşanma davalarında tazminat konusunun boşanmanın ferri olduğu ve karar kesinleşmeden kaldırılması durumunda karşı tarafın tazminat taleplerinin semeresiz kalacağı gerkçesiyle '' rededilmiştir.

Sayın yerel mahkemenin bu kararı bize göre anlamsız olup kendisini icra dairelerinin yerine koymaktan öte birdurum değildir.Humk 112. madde gereğince tebirler kendiliğinden ortadan kalktığı için bizde bunun üzerine tapu sicil müdürlüğüne yazılı başvuruda bulunarak gayrımenküller üzerindeki tedbirlerin kaldırılmasını talep ettik ama çok fazla umudumuz olduğunu söyleyemem zira müdürlük mahkeme kararı yada müzekkere olmadan kaldırmayacaklarını idda ediyorlar
Sizce bundan sonra ne yapmalıyım bu söz konusu gayrımenküllerin akıbeti ne olacak bana yardımcı olursanız sevinirmm ilginize şimdiden teşekkür ederim
Old 02-02-2007, 12:14   #2
üye14072

boşanma ve ferilerine müteallik kararlar ancak kesinleştiklerinde icra edilebilirler
bu kural olumlu olumsuz, davalı davacı her alternatifi etkiler.
bir de elinizde olumsuz mahkeme kararı var.
yapacak bir şey kalmamış.
ancak siz avukat olarak çalışmışsınız
daha ne yapacaksınız

saygılarımla
av. m. emin öztürk
Old 02-02-2007, 12:58   #3
ketevet

Varsayılan ilginize teşekkür ederim sayın öztürk

Sayın Öztürk; önceki mesajımda tedbirlerin kalkması için tapu sicil müdürlüğüne başvurduğumu belirtmiştim kurumdan gelecek olumsuz yazı üzerine idare mahkemesine başvurup iptal davası açmayı düşünüyorum zira,bize göre humk açık olmakla bu kanun hükmü göz ardı edilmektedirbunu uygulamaya tapu sicil müdürlüğü'nün koyması gerektiği kanaatindeyiz.

Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde gerekçeli kararda bahsedilmeyen tedbirlerin ortada kendiliğinden kalkacağına dair emsal kararlarada ulaşmış bulunmaktayız.bizim burdaki sorunumuz bu durumun kim trafından uygulanacağı.Söz konusu kararları ilginize sunuraım

Yargıtay 11.H.D.2004/6539E. 2005/3456K.ve 11/04/2005 tarihli ilaml gene, '' 4. '' 1987/ 4144E.1987/7478K.ve15/10/1987 ''

Emsaller de incelendiğinde tedbirlerin ortadan kalkmış olduğu açık.Tedbirler ortadan kalkıyor ama mahkeme bunla ilgili herhangi bir müzekkere yazmıyor bunun üzerine tapuya başvuruyoruz.Sorumluluk size göre kimde? iyi çalışmalar. Saygılarımla...
Old 02-02-2007, 15:26   #4
Av.Suat Ergin

Sayın ketevet,

İsyanınızda haklısınız. Aynı durum benim başıma 2 defa geldi. Yıllar önce bir tazminat davasında kararda ihtiyati tedbirin akibeti hakkında bir hüküm olmadığı için, aynı mahkemeye müracaat etmiştik. Yargıtay kararı sunduk. HUMK 112 inci maddeyi kocaman harflerle yazdık. Hakim talebimizi red etmişti.

Yakın bir zamanda boşanma davasında aynı şekilde karar verildi. Yine mahkemesine müracaat ettik. İhtiyati tedbirin "mürtefi" sayılması gerektiğini belirttik. Hakime hanım şifahen "Dosyanın Yargıtay'a gönderildiğini, dosya olmadan karar veremeyeceğini" söyleyince; hem tedbir kararının hem de mahkeme kararının fotokopisini sunduk ve karar kartonunda karar suretinin bulunduğunu da belirttik. Talebimize yazılı yanıt verilmesini de istedik. Bu defa dilekçemize derkenar düşülerek, "Dosyanın Yargıtay'dan dönüşünün beklenmesine" karar verildi. Temyiz dilekçemizde olmayan bu hususu, derkenar verilen yeni dilekçe ile birlikte ek temyiz dilekçemizde belirttik ve Yargıtay'a gönderdik. Mürafaada ise bu hususu özellikle vurguladık. Kararın bozulmasını istedik. Karar sadece nafaka bakımından bozuldu. Tedbir ile ilgili tek kelime geçmiyordu. Karar düzeltme talebinde bulunduk. Bekliyoruz...

Sizin olayınızın akibeti de aynı olacak.İlk anlattığım olayda tapu müdürüyle konuştum. Daha sonra Bölge Tapu Müdürü ile konuştum. Aldığım cevap "Mahkeme kararına göre tedbir koyduk; mahkeme kaldırması gerekir" şeklinde oldu.

İdare mahkemesine müracaat etmeyi düşünmemiştim. Ama
Alıntı:
bu talebimiz '' boşanma davalarında tazminat konusunun boşanmanın ferri olduğu ve karar kesinleşmeden kaldırılması durumunda karşı tarafın tazminat taleplerinin semeresiz kalacağı gerkçesiyle '' rededilmiştir.
diyorsunuz. Bence usulsüz olmasına rağmen bu da bir karardır. Tapu müdürlüğü kendisini böyle savunacaktır. İdare mahkemesi de davanızı red edecektir.

Ben, Yargıtaydan dosya döndüğünde hakimi red edeceğim. Başka bir yol bulamadım.

Saygılarımla
Old 02-02-2007, 17:13   #5
Yücel Kocabaş

" Mahkeme ancak hükmünde ihtiyati tedbirin devamına karar verebilir; yoksa , hükmünde ihtiyati tedbirin devamına karar vermeyi unutmuş olan mahkeme , sonradan mesela hükmün üst mahkemece incelendiği sırada ihtiyati tedbirin devamına karar veremez . "

( B.KURU-R.ARSLAN-E.YILMAZ, Medeni Usul Hukuku, 2006 s. 706)

Burada tapu müdürünün işlemi idari bir işlem değildir. Tapu Müdürü ihtiyati tedbirin " infaz memuru " olarak hareket etmektedir. Hakimin emrini yerine getirmek durumundadır. Yaptığı iş idari bir işlem olmadığından , işlemi aleyhine idare mahkemesine gidilemez. Ancak infaz memuru olarak işlemi aleyhine kararı veren Hakime itiraz/ şikayet yoluna gidilebilir. Fakat esas kararı veren Hakim talebi ret etmekle daha önce kararını vermiş bulunduğundan ve verdiği karar sonuç itibariyle ihtiyati tedbirin devamı niteliğinde olduğundan;
SONUÇ olarak son verilen karar aleyhine t e m y i z yoluna gidilmesi. Diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 23-01-2008, 20:16   #6
Seher

Varsayılan GerekÇelİ Kararda Yazmayan İhtİyatİ Tedbİr Karari Nasil Kalkar

Davalı olduğumuz bir davada Mahkeme gerekçeli kararda ihtiyati tedbirin devamına karar vermedi. Arabadaki tedbir kararı nasıl kalkar? Mahkemeden mi karar alınmalı yoksa trafik tescil şube kararı kaldırabilir mi?
Old 23-01-2008, 20:34   #7
advokat34

Mahkemenin gerekçeli kararında genellikle ihtiyati tedbir için bir şey yazılmıyor, davanın kabulüne karar verilmişse tedbir devam edecektir ve sadece davacının talebiyle kaldırılabilir. Siz davalı olduğunuz için, ancak dava rededilmişse tedbirin kaldırılmasını talep hakkınız doğar. İhtiyati tedbiri kaldırma yetkisi ilgili mahkemeye aittir, trafik tescilin böyle bir yetkisi yoktur.
Old 23-01-2008, 20:46   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Eylül
Mahkemenin gerekçeli kararında genellikle ihtiyati tedbir için bir şey yazılmıyor, davanın kabulüne karar verilmişse tedbir devam edecektir ve sadece davacının talebiyle kaldırılabilir. Siz davalı olduğunuz için, ancak dava rededilmişse tedbirin kaldırılmasını talep hakkınız doğar. İhtiyati tedbiri kaldırma yetkisi ilgili mahkemeye aittir, trafik tescilin böyle bir yetkisi yoktur.

Yukarıdaki mesajları(Tedbirin devam etmemesi konusunda) okudunuz mu?

Saygılarımla
Old 30-09-2019, 17:31   #9
Matrix

Varsayılan Ihtiyati Tedbirin Kaldirilmamasi

Sayın Av. Suat ERGİN;
Alıntı:
Sayın ketevet,

İsyanınızda haklısınız. Aynı durum benim başıma 2 defa geldi. Yıllar önce bir tazminat davasında kararda ihtiyati tedbirin akibeti hakkında bir hüküm olmadığı için, aynı mahkemeye müracaat etmiştik. Yargıtay kararı sunduk. HUMK 112 inci maddeyi kocaman harflerle yazdık. Hakim talebimizi red etmişti.

Yakın bir zamanda boşanma davasında aynı şekilde karar verildi. Yine mahkemesine müracaat ettik. İhtiyati tedbirin "mürtefi" sayılması gerektiğini belirttik. Hakime hanım şifahen "Dosyanın Yargıtay'a gönderildiğini, dosya olmadan karar veremeyeceğini" söyleyince; hem tedbir kararının hem de mahkeme kararının fotokopisini sunduk ve karar kartonunda karar suretinin bulunduğunu da belirttik. Talebimize yazılı yanıt verilmesini de istedik. Bu defa dilekçemize derkenar düşülerek, "Dosyanın Yargıtay'dan dönüşünün beklenmesine" karar verildi. Temyiz dilekçemizde olmayan bu hususu, derkenar verilen yeni dilekçe ile birlikte ek temyiz dilekçemizde belirttik ve Yargıtay'a gönderdik. Mürafaada ise bu hususu özellikle vurguladık. Kararın bozulmasını istedik. Karar sadece nafaka bakımından bozuldu. Tedbir ile ilgili tek kelime geçmiyordu. Karar düzeltme talebinde bulunduk. Bekliyoruz...

Sizin olayınızın akibeti de aynı olacak.İlk anlattığım olayda tapu müdürüyle konuştum. Daha sonra Bölge Tapu Müdürü ile konuştum. Aldığım cevap "Mahkeme kararına göre tedbir koyduk; mahkeme kaldırması gerekir" şeklinde oldu.

İdare mahkemesine müracaat etmeyi düşünmemiştim. Ama
Alıntı:

bu talebimiz '' boşanma davalarında tazminat konusunun boşanmanın ferri olduğu ve karar kesinleşmeden kaldırılması durumunda karşı tarafın tazminat taleplerinin semeresiz kalacağı gerkçesiyle '' rededilmiştir.

diyorsunuz. Bence usulsüz olmasına rağmen bu da bir karardır. Tapu müdürlüğü kendisini böyle savunacaktır. İdare mahkemesi de davanızı red edecektir.

Ben, Yargıtaydan dosya döndüğünde hakimi red edeceğim. Başka bir yol bulamadım.

Saygılarımla

Sonuçlandı mı? Benzer bir dosyamızda ( maddi / manevi tazminat istemli ) Davamız kesinleşti ancak taşınır ve taşınmazlar üzerindeki şerhi mahkeme müracaat etmemize rağmen kaldırmamaktadır...
Old 01-10-2019, 13:18   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Matrix
Sayın Av. Suat ERGİN;

Sonuçlandı mı? Benzer bir dosyamızda ( maddi / manevi tazminat istemli ) Davamız kesinleşti ancak taşınır ve taşınmazlar üzerindeki şerhi mahkeme müracaat etmemize rağmen kaldırmamaktadır...

Benim mesajımın tarihine bakarsanız HUMK yürürlükteymiş. HMK ile birlikte bu hüküm değişti. Artık mahkemeler karar verirken ihtiyati tedbiri kaldırmamışsa hüküm kesinleşinceye kadar kalkmamaktadır.Dolayısıyla alıntısını yaptığınız benim mesajımda yazılanlar mazide kaldı.

Siz ise, "davamız kesinleşti" diyorsunuz. Boşanma davası mı kesinleşti?
Old 03-10-2019, 11:08   #11
Matrix

Sayın Av. Suat ERGİN, meselemiz trafik kazasından kaynaklanmaktaydı. sorun çözüldü, ilginize teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi