Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haciz yenileme talebinin yerine getirilmemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-09-2019, 22:00   #1
cortomaltese

Varsayılan Haciz yenileme talebinin yerine getirilmemesi

Merhaba sayın meslektaşlarım; bugün icra müdürlüğünde yaşadığım bir olaydan sizlere bahsederek devamında görüşlerinizi almak istiyorum.

Takip dosyasında, borçlu kişi ile birlikte müvekkilimiz olan üçüncü tarafa ait ortak bir araç var. Alacaklı vekili bu araç üzerinde 2016 yılında haciz şerh etmiş. 2018'de haczin yenilenmesi için de uyap üzerinden dilekçe göndermiş ancak dosya içinde fiziki olarak bu talep dilekçesi yok ve icra dairesi uyap üzerinden bu talebi dikkate alıp hacizleri yenilememiş.

Geçen hafta dosyaya vekâlet sunarak ilgili araç üzerinde satış istenmediğinden ve süreside geçmiş olduğundan dolayı İİK m.110 ve m.106 uyarınca araç üzerindeki haczin fekkini talep ettik.

İcra müdürü iş yoğunluğundan dolayı dosyayı inceleyip karar yazmak için süre istedi ve bunun üzerine bir gün sonra uğramak üzere daireden ayrıldım.

Ertesi gün gittiğimde müdür dosyayı incelediğini, alacaklı vekilinin 2018'de haciz yenileme talebinin olduğunu ama dairenin görevi yerine getirmediğini, talebimiz doğrultusunda haczi kaldırsa dahi tekrar haciz uygulamak zorunda olduğunu SÖZLÜ olarak beyan etti.

Buna karşılık bende 2018 yılında her nasılsa haciz şerh edilse bile bu tarihe kadar karşı tarafın herhangi bir haciz yenileme dilekçesi olmadığı için yine altı aylık süre geçecekti ve yine haczin fekkine karar verecektiniz; kaldı ki, 79.madde gayet açık talep gereğini üç gün içersinde yerine getirmeniz lazımdı, bir yıldan fazla süre geçmiş talebi şimdi mi dikkata alacaksınız dedim? Yapacak bişey yok önce haczi kaldıracağım sonra tekrar yeniden ekleyeceğim dedi.

Her ne kadar dediklerimi tekrar etsemde bir türlü anlatamadım derdimi ve dediği şekilde karar yazdı önce kaldırdı sonra tekrar ekledi. Bende şikayet yoluna gideceğimi belirterek daireden tatsız bir şekilde ayrıldım.

Bu aşamadan sonra şikayet yoluna başvurmayı düşünüyorum ancak doğru mu yaparım yanlış mı yada farklı bir yol mu izlemem lazım bilemediğim için yaşamış olduğunuz tecrübeleri ve görüşlerinizi merak ediyor, yardımlarınızı bekliyorum.
Old 02-10-2019, 00:08   #2
Av.SARI

Şikayet yolunu denemeniz gerekir benim de aklıma başka bir formül gelmiyor ama alacaklı vekili de -durumdan da haberdar olursa- her an yeniden haciz konulmasını isteyebilir, bu durumda şikayet sonucunda karar lehe bile olsa faydası olmayacaktır. Mümkün olduğunca çabuk karar almanız gerekir.
Old 02-10-2019, 00:46   #3
cortomaltese

Alıntı:
Yazan Av.SARI
Şikayet yolunu denemeniz gerekir benim de aklıma başka bir formül gelmiyor ama alacaklı vekili de -durumdan da haberdar olursa- her an yeniden haciz konulmasını isteyebilir, bu durumda şikayet sonucunda karar lehe bile olsa faydası olmayacaktır. Mümkün olduğunca çabuk karar almanız gerekir.

Üstadım esasen konu haczin fekkinden çıkarak müdürün görevini nasıl ifa ettiği noktasına geldi. Haciz yenileme talebini işleme aldığı zaman bugünki tarih ile 6 aylık süre dolmamış olsa konuyu uzatmayacaktım. Lâkin böyle bir sonuç ortada olmadığı gibi üstüne birde ben bunu böyle yapıcam sende mecbur kabulleneceksin tavrını takınınca bende şikâyet edeceğimi söyleyerek konuyu noktaladım.
Old 02-10-2019, 08:57   #4
granma

borçlu kişinin size borcu var ise borçlu kişiye karşı icra takibine başlayıp konuyu sıra cetveline itiraz ile çözebilirsiniz
Old 02-10-2019, 09:14   #5
cortomaltese

Alıntı:
Yazan granma
3. kişinin size borcu var ise 3. kişiye karşı icra takibine başlayıp konuyu sıra cetveline itiraz ile çözebilirsiniz

Tavsiyenizi tam olarak anlayamadım üstadım. Söz konusu dosyada müvekkilim üçüncü taraf olarak yer alıyor yani hacizli araca takip borçlusu ile birlikte sahipler.
Old 03-10-2019, 03:08   #6
Av.SARI

Alıntı:
Yazan cortomaltese
Üstadım esasen konu haczin fekkinden çıkarak müdürün görevini nasıl ifa ettiği noktasına geldi. Haciz yenileme talebini işleme aldığı zaman bugünki tarih ile 6 aylık süre dolmamış olsa konuyu uzatmayacaktım. Lâkin böyle bir sonuç ortada olmadığı gibi üstüne birde ben bunu böyle yapıcam sende mecbur kabulleneceksin tavrını takınınca bende şikâyet edeceğimi söyleyerek konuyu noktaladım.

Ne yazık ki adliye personelinin bir kısmına nasıl yapsam da avukatı yorsam mantığı hakim.
Şikayet ederseniz ve bu sırada haciz yenilenirse memur işleminden kaynaklı tazminat sorumluluğunu da düşünün isterseniz. Kolay gelsin.
Old 03-10-2019, 13:38   #7
granma

Alıntı:
Yazan cortomaltese
Tavsiyenizi tam olarak anlayamadım üstadım. Söz konusu dosyada müvekkilim üçüncü taraf olarak yer alıyor yani hacizli araca takip borçlusu ile birlikte sahipler.

Şöyle meslektaşım. Anladığım kadarıyla Talebinize konu araç ortak mülkiyet. Sizin müvekkiliniz ve dosya borçlusu olan şahıs.

Eğer dosya borçlusu olan şahsın size de borcu var ise ona karşı takip yapıp kesinleştirdiğinizde ortak mülkiyetteki araca haciz koyarsanız ve satış işlemleri gerçekleştirirseniz sıra cetveli aşamasında şikayetinize konu icra dosyasından haczin aslında düşmüş olduğunu talebin süresi içinde yerine getirlmemesi nedeniyle sıranın size ait olduğunu iddia edebilirsiniz.
Old 03-10-2019, 17:40   #8
cortomaltese

Alıntı:
Yazan granma
Şöyle meslektaşım. Anladığım kadarıyla Talebinize konu araç ortak mülkiyet. Sizin müvekkiliniz ve dosya borçlusu olan şahıs.

Eğer dosya borçlusu olan şahsın size de borcu var ise ona karşı takip yapıp kesinleştirdiğinizde ortak mülkiyetteki araca haciz koyarsanız ve satış işlemleri gerçekleştirirseniz sıra cetveli aşamasında şikayetinize konu icra dosyasından haczin aslında düşmüş olduğunu talebin süresi içinde yerine getirlmemesi nedeniyle sıranın size ait olduğunu iddia edebilirsiniz.

Şimdi anladım üstat Gerçek manada güzel fikir, teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi