Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

uyuşturucu dosyasında kartel ile diğer uyuşturucu satanları aynı şekilde cezalandırma

Yanıt
Old 28-09-2019, 15:56   #1
Av.Ozan Solak

Varsayılan uyuşturucu dosyasında kartel ile diğer uyuşturucu satanları aynı şekilde cezalandırma

Merhaba meslektaşlarım iyi çalışmalar,iyi günler.Bir uyuşturucu dosyam var ve bu uyuşturucu dosyasında uyuşturucu satımı örgüt faaliyeti çerçevesinde yapılmış gibi gözüküyor.Ancak bu olayda uyuşturucunun asıl çıktığı yer yani kartel yani uyuşturucu örgütün lideri dosyada gözükmüyor.Kartel şahıs satışları diğer elemanlarına yaptırarak onların üzerinden geçiniyor.Kartel dosyada pek gözükmese de müvekkil karteli açıklamayı düşünüyor.Bu durumda müvekkilimin işin asıl yürüteni olmamasına rağmen kartel gibi 15 yıl ceza alması ne kadar hukuki?Bu durumun hukuk açısından sıkıntılı olduğunu duydum,o yüzden soruyorum.
Old 29-09-2019, 07:21   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Merhaba sayın meslektaşım,

İddianame, sevk maddesi ve savunma gerekçeleriniz ?

Saygılar
Old 30-09-2019, 14:44   #3
Av. Musa TAÇYILDIZ

Meslektaşım sorunuz net anlaşılmıyor. Hem açıklamayı düşünüyor demişsiniz hemde 15 yıl ceza alması hukuki mi demişsiniz. Dava sonuçlandı mı?

TCK MADDE 192 - (3) Bu suçlar haber alındıktan sonra gönüllü olarak, suçun meydana çıkmasına ve fail veya diğer suç ortaklarının yakalanmasına hizmet ve yardım eden kişi hakkında verilecek ceza, yardımın niteliğine göre dörtte birden yarısına kadarı indirilir.

MADDE 221 - (4) Suç işlemek amacıyla örgüt kuran, yöneten veya örgüte üye olan, (EKLENMİŞ İBARE RGT: 08.07.2005 KANUN NO: 5377/26) ya da üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen veya örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişinin, gönüllü olarak teslim olup, örgütün yapısı ve faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili bilgi vermesi halinde, hakkında örgüt kurmak, yönetmek veya örgüte üye olmak suçundan dolayı cezaya hükmolunmaz. Kişinin bu bilgileri yakalandıktan sonra vermesi halinde, hakkında bu suçtan dolayı verilecek cezada üçte birden dörtte üçe kadar indirim yapılır.
Old 30-09-2019, 15:27   #4
Av.Ozan Solak

Meslektaşım açıkçası müvekkilin örgüt faaliyeti içerisinde çalıştığı anlaşılıyor.Açıklamak istemediğim için ihtimalli konuştum.Dosya şu an için istinafta ilk derece mahkemesinde 15 yıl ceza aldık.Artık son kozumuzu oynuyoruz.
Old 30-09-2019, 15:36   #5
Av.Ozan Solak

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Merhaba sayın meslektaşım,

İddianame, sevk maddesi ve savunma gerekçeleriniz ?

Saygılar
Meslektaşım iddianame sevk maddesi TCK m.188/3-5 dosyada müvekkil örgüt faaliyeti içerisinde uyuşturucu sattığı gizli soruşturmacıların kamera kayıtlarıyla belli olduğu için delillerin hukuka aykırı elde edilmesinden yürümeye çalıştık.
Old 03-10-2019, 00:30   #6
guney1988

Alıntı:
Yazan Av.Ozan Solak
Merhaba meslektaşlarım iyi çalışmalar,iyi günler.Bir uyuşturucu dosyam var ve bu uyuşturucu dosyasında uyuşturucu satımı örgüt faaliyeti çerçevesinde yapılmış gibi gözüküyor.Ancak bu olayda uyuşturucunun asıl çıktığı yer yani kartel yani uyuşturucu örgütün lideri dosyada gözükmüyor.Kartel şahıs satışları diğer elemanlarına yaptırarak onların üzerinden geçiniyor.Kartel dosyada pek gözükmese de müvekkil karteli açıklamayı düşünüyor.Bu durumda müvekkilimin işin asıl yürüteni olmamasına rağmen kartel gibi 15 yıl ceza alması ne kadar hukuki?Bu durumun hukuk açısından sıkıntılı olduğunu duydum,o yüzden soruyorum.

Merhabalar
Öncelikle sınırlı anlatımınızdan suça konu eylemden yargılanmış bir grup insan olduğunu ancak işin yönetiminin başka bir grup tarafından yapıldığını ve onların dosyada olmadığını anladım. Bu tarz suçlarda genellikle zaten işin asıl sahibi ve arkasındakiler ihbar gibi bir durum olmadıkça olayın arka planında kalıyor ve sadece takibe takılan veya bir şekilde yakalanan kişiler yargılamanın muhatabı oluyor. Olayınızda örgüt olduğunu ve Müvekkilinizin kartel gibi cezalandırıldığından behsetmişsiniz, bununla ilgili dikkat edilecek noktalar;
1. Örgütün varlığı kanunda sıkı sıkıya bazı şartların varlığına bağlanmıştır, bu şartlar olayınızda var mı ? (en az 3 kişi, hiyerarşi, süreklilik, suç işleme amacı..)
2. Bu şartlar var ise yani örgüt var diyebiliyorsak Müvekkilinizin örgütteki konumu nedir? (yönetici,üye, yardım eden)
3.188/5 hem örgüt üyeliğini hem de iştiraki düzenler Müvekkilinizin cezasında eğer burada örgütten arttırıma gidilmiş ise TCK 220 nedeni ile de ceza almış olması gerekir. Bu maddeyi saymamışsınız sevk maddesi olarak ancak bundan da ceza hükmedild mi ? Aksi takdirde kararda çelişki vardır çünkü örgüt tck da ayrıca bir suç olarak düzenlenmiştir ya da örgütten de ayrıca ceza aldığı için toplamda 15 yıl gibi yüksek bir ceza çııkmış olabilir.
4.Son olarak Müvekkilinizin kartel ile ilgili bilgi vermek istediğini belirtmişsiniz. Burada etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanabilmesi için suç ortaklarının yakalanmasını sağlayacak doneler vermesi gerekir aksi takdirde "İranlı Aliden talimat alıyorduk" minvalinde açıklamalar yeterli olmayacaktır.
Ancak asıl sorun istinaf aşamasında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanıp uygulanamayacağı konusudur. TCK 192/3 suçla ilgili bilgilerini resmi makamlar haber aldıktan sonra aktaran kişinin cezasının yardımın niteliğine göre dörtte birden yarısına kadar indirileceği hükme bağlanmıştır. Burada kastedilen resmi makamlar haber aldıktan sonra başlayıp hüküm verilene kadar geçen süredir. Zira madde gerekçesinde "Bu koşullar altında etkin pişmanlık gösteren kişi hakkında cezaya hükmolunmaması kabul edilmiştir." denmiştir. Dolayısıyla hüküm verildikten sonra etkin pişmanlıktan yararlanamayacağını düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi