Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anlaşmalı boşanma sonrası dava

Konuyu Kilitleyin
Old 05-04-2011, 16:36   #1
Konuk

Varsayılan Anlaşmalı boşanma sonrası dava

2007 yılında evlendiğim eşimden anlaşmalı olarak 07.02.2011 tarihinde boşandık. 2008 doğumlu bir oğlumuz var velayetinin bende kalma konusunda anlaşmıştık. Fakat babasıyla şahsi münasebetini mahkemeye bıraktık.Mahkemede her ayın 2. haftası cumartesi saat 9 dan pazar akşam 6 ya kadar,dini bayramların 2.günü saat 9 dan ertesi günü akşam 5 e kadar,okula gittiği yıllarda yarı yıl tatillerinin ilk pazartesi gününden o haftanın pazar günü akşam 6 ya kadar ve yılın temmuz ayının 1- 30 tarihleri arasında babasına verdiler. Karar 15.03.2011 de kesinleşti.Fakat bu karar bana daha büyük çocuklar içinmiş gibi geliyor.Oğlum henüz 2 buçuk yaşında ve annesinden bir ay ayrı kalmasının onun psikolojisini olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum. Boşandıktan sonra birkez kaldı babasında ve çok hırçın oldu bir haftada kendine zor geldi.psikologla konustum bir anda anneden ayrı kaldığı için dedi.Oğlum benim yanımda çok mutlu henüz o anneye bağımlı bir yaşta bunu göz önüne alarak kararın iptali için dava açabilir miyim ? Ben o anki psikolojiyle temmuz ayında kalma olayını okul yıllarında diye anlamıştım.Oğlum birkez kaldı ve psikolojisi bozuldu.çok sinirli hırçın bir hale geldi.bende babasıyla konusup kalmasın diye rica ettim ama o bir türlü anlamak istemiyor.Ben Ç.kale de eşim İst.'da oturuyor.En azından birinci sınıfa kadar yatılı kalmaması için ne yapabilirim ? psikolog raporu falan işe yarar mı ?
Ayrıcaben boşanırken bir an önce olsun bitsin diye birşey talep etmedim.kararda davalıdan nafaka,maddi ve manevi tazminat ve eşya talebi bulunmamaktadır diye yazıyor. Sonradan hak talep edebilir miyim? Evliyken aldığımız araba var,ondan hak isteyebilir miyim ? Şuan arabanın 1 yıllık kredi borcu kaldı.Arabanın satılıp hakkımı ödemesini talep edebilir miyim? Çocuk için 200 tl nafaka verildi fakat yetmiyor.Şuan ben de çalışmıyorum ,ailemin yanındayım. eşim para gönderirsem çocuğa herkes bakar demişti ben de sinirle ondan hiçbirşey istemedim.Çocuğun bir bez bir süt masrafı var ne var sanki demişti. Ama yaşayınca anladım hiçte öyle olmuyor gönderdiği para 15 gün bile gitmiyor.Erkek çocuk olduğu için durmadan oyuncak istiyor,her gördüğünü istiyor.Eşimin maaşı 1200tl fakat ailesiyle yaşıyor pek birşeye ihtiyacı yok, kendini geçindirebilir. Fakat şuan 700tl araba kredisine kesiliyor o yüzden nafakayı artırmak istemeyebilir.bu yüzden ben de arabanın satılıp kredi borcunun kapatılmasını benim hakkımı vermesini ve doğru düzgün bir miktarda nafaka vermesini istiyorum.200 tl aylık gıda alışverişine bile yetmiyor.ayrıca dava açabiliyorsam eğitim masrafları ile ilgili ne talep edebilirim ? İlerde ben işe girip krşe göndersem babasından birşey talep edebilir miyim? Teşekkürler....
Old 05-04-2011, 19:59   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

1-) Baba ile görüş süresinin yeniden düzenlenmesi : Çocuğun yaşı ve mevcut uygulamada yaşadıklarının manevi yönden çocuğu zor durumda bıraktığı kanıtlanırsa kişisel ilişki günleri yeniden düzenlenebilecektir. Tarafların anlaşmalı boşanma ile kabul ettikleri uygulamanın çocuk menfaatine uygun olmadığı uzman görüş ve raporu, tanık beyanları ve her tür delille kanıtlanabilir.

2-) Mal rejiminin tasfiyesinden kaynaklanan alacak hakkı talep edilebilir mi? : Anlaşmalı boşanma protokolünde açıkça mal rejiminin tasfiyesinden kaynaklanan haklardan vazgeçildiği/ feragat edildiği belirtilmedikçe dava açılabilecektir. Maddi manevi tazminat nafaka ve eşya talebinizin olmaması mal rejimi alacağını istemeye engel değildir.

**Bundan sonra şunu açıklamak gerekecektir. Evlilik birliği içinde alınan ve halen ödemesi devam eden arabanın değerinin ne kadarı sizin tasfiye payı alacak hakkınızdır.

Alacak hakkınız arabanın alındığı tarihten itibaren boşanma davanızın açıldığı tarihe kadar yapılan ödemelerin yarısı kadardır. Yani boşanma davası tarihinden sonra eşinizin yaptığı ve halen de yaptığı ödemelerde alacak hakkınız yoktur..

***Belirttiğim miktardaki alacak hakkınız için dava açma süreniz ise 15.03.2012 tarihinde dolmaktadır.

3-) Nafaka arttırımı açabilir miyim? : Nafaka arttırımı davalarının en büyük kabul etkeni nafaka borçlusunun gelir durumunda meydene gelen artıştır. Eşinizin gelir durumunda boşanmadan itibaren bir artış oluşmamışsa davayı açmak için erkendir.

4-) İşe girersem nafaka öder mi? : Siz işe girseniz de baba geliri oranında çocuğunun giderlerine ortak olmak zorundadır. Ancak bu ortak olma; çocuğunuzun gerçek masraflarının yarıya bölünmesi ve ana baba tarafından eşit karşılanması gibi de algılanmamalıdır. Mahkemelerce hükmedilen nafaka miktarları gerçek ihtiyaçlardan uzak miktarlardır.

Tüm hukuki adımlarınızı bir avukat ile birlikte atınız.

Yoksul olduğunuzu kanıtlamanız halinde bulunduğunuz yer il barosu tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti sağlayacaktır.

Saygılarımla,
Old 07-04-2011, 21:39   #3
Konuk

Ben kendim icim de nafaka ve tazminat talep edemibilir miyim ? Bunu da merak ediyorum. Basta talep etmedigimi belirttim ama boyle bir hakkim olur mu? Ben ayrica arabanin alinmasi icin 9 bilezigimi vermistim. Bunlari da geri odemesini talep edebilir miyim? Ben bastan ondan hicbirsey talep etmedim sinirle ama simdi de en ufak bir hakkim kalmasini istemiyorum.Beni aydinlatirsaniz sevinirim. Ayrica ben burada 2 avukatla gorustum yapacak birsey yok bastan dusunecektiniz deyip gonderdiler ! Raporla cocugun yatili kalmamasini saglarim degil mi? Oglumun altinlari vardi 10 tane kayinvalideme borc vermistik. Onlari da odemesini isteyebilir miyim? En azindan cocugun ustune bir hesaba yatirsin... Tesekkurler..
Old 08-04-2011, 08:53   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Kendiniz için nafaka ve tazminat talep edemezsiniz. Bu haklarınızdan açıkça vazgeçmiş durumdasınız.

9 bileziğinizin bedelini TMK. 227. madde gereğince değer artış payı alacağı olarak talep edebilirsiniz. Öncelikle bu değer size iade edilmelidir. Kalan değer üzerinden dava açılma tarihine kadar ki ödemelerin miktarı da ikiye bölünerek elde edilen miktar da tasfiye payı alacağı olarak size verilmelidir. Bunun için edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi ve "değer artış payı ve tasfiye payı alacakları" dava edilmelidir.

Oğlunuzun altınları için alacak davası açma hakkınız da genel hükümler çerçevesinde vardır. İddianızı ispatlamanız gerekecektir.

Baba ile kişisel ilşikinin yeniden düzenlenmesi için dava açılabileceğini ve bu değişiklik için çocuğun mevcut düzenlemeden zarar gördüğünün kanıtlanması gerektiğini belirtmiştim.

Hak kaybına uğramamak için avukat desteğini doğrudan alınız.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi