Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yönetim Kurulu Üyeleri'nin Sorumluluğu

Yanıt
Old 21-01-2009, 12:16   #1
Av.Ali Taş

Varsayılan Yönetim Kurulu Üyeleri'nin Sorumluluğu

Değerli Meslektaşlarım;

20.04.2001 tarihinde alıcı ile satıcı müteahhit A.Ş. yetkilileri arasında bir daire satım sözleşmesi yapılmıştır. Sözleşmede, satıcının yapımını üstlendiği siteden bellirli bir daireyi, bellirli bir fiyatla, sözleşme imzalandıktan 24 ay sonra (20.04.2003) teslim edilmesi kararlaştırılmıştır.

Satıcı firma edimini hala yerine getirmedi. Dahası teslim etmeyi taahhüt ettiği dairenin bulunduğu blokun inşaatını da henüz bitirememiştir.

Satıcı müteahhit A.Ş., baba ve çocuklarından oluşan bir aile şirketidir.

Olay bize 2008'de intikal ettiğinde, satıcı müteahhit A.Ş.'nin tasfiye sürecine girdiğini ve şirket adına malvarlığı bulunmadığını öğrendik.

Diğer yanda, müteahhit A.Ş.'nin yapımını üstlendiği 10 bloktan oluşan sitenin şirkete devredilmesi gereken dairelerinin, toprak sahibi tarafından tapuda doğrudan şirket ortaklarına satıldığını tespit ettik.

Ayrıca şirketin kurucu ortağı, diğer ortakların da babası olan eski Yön.Kur.Üyesi, bir yanda şirket tasfiye halinde iken diğer yanda kendi adına firma kurup, ki aile şirketinin adını kullanmaktadır, aynı alanda (inşaat) faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Bu durum karşısında tasfiye halindeki şirketin en son Yön. Kur. Üyelerine karşı Sorumluluk Davası açtık. Dava açtığımızda davalılar adına kayıtlı g.menkuller vardı.(İnşaa ettikleri siteden doğrudan ve haksız olarak edindikleri daireler) Fakat davamız devam ederken davalılar, mallarını ellerinden çıkardılar. Mahkemeden tedbir talep ettiysek de sonuç alamadık. Dolayısı ile davamızı kazansak bile parayı tahsil etme ihtimalimiz oldukça düşüktür.

Gelinen bu aşamada;

1- Şirketin kurucusu ve eski Yön.Kur. Üyesi'ne karşı dava açma hakkımız var mı? Bunun zamanaşımı süresi nedir?

2- Davalıların, dava devam ederken, uhdelerindeki malları başkalarına devretmeleri ile ilgili yapılacak bir şey var mı? Bunun koşulları nelerdir?

3- Bunlar dışında bir çözüm yolu var mıdır?

İlginiz için şimdiden teşekkürler...
Old 21-01-2009, 12:38   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ali Taş
Değerli Meslektaşlarım;

20.04.2001 tarihinde alıcı ile satıcı müteahhit A.Ş. yetkilileri arasında bir daire satım sözleşmesi yapılmıştır. Sözleşmede, satıcının yapımını üstlendiği siteden bellirli bir daireyi, bellirli bir fiyatla, sözleşme imzalandıktan 24 ay sonra (20.04.2003) teslim edilmesi kararlaştırılmıştır.

Satıcı firma edimini hala yerine getirmedi. Dahası teslim etmeyi taahhüt ettiği dairenin bulunduğu blokun inşaatını da henüz bitirememiştir.

Satıcı müteahhit A.Ş., baba ve çocuklarından oluşan bir aile şirketidir.

Olay bize 2008'de intikal ettiğinde, satıcı müteahhit A.Ş.'nin tasfiye sürecine girdiğini ve şirket adına malvarlığı bulunmadığını öğrendik.

Diğer yanda, müteahhit A.Ş.'nin yapımını üstlendiği 10 bloktan oluşan sitenin şirkete devredilmesi gereken dairelerinin, toprak sahibi tarafından tapuda doğrudan şirket ortaklarına satıldığını tespit ettik.

Ayrıca şirketin kurucu ortağı, diğer ortakların da babası olan eski Yön.Kur.Üyesi, bir yanda şirket tasfiye halinde iken diğer yanda kendi adına firma kurup, ki aile şirketinin adını kullanmaktadır, aynı alanda (inşaat) faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Bu durum karşısında tasfiye halindeki şirketin en son Yön. Kur. Üyelerine karşı Sorumluluk Davası açtık. Dava açtığımızda davalılar adına kayıtlı g.menkuller vardı.(İnşaa ettikleri siteden doğrudan ve haksız olarak edindikleri daireler) Fakat davamız devam ederken davalılar, mallarını ellerinden çıkardılar. Mahkemeden tedbir talep ettiysek de sonuç alamadık. Dolayısı ile davamızı kazansak bile parayı tahsil etme ihtimalimiz oldukça düşüktür.

Gelinen bu aşamada;

1- Şirketin kurucusu ve eski Yön.Kur. Üyesi'ne karşı dava açma hakkımız var mı? Bunun zamanaşımı süresi nedir?

2- Davalıların, dava devam ederken, uhdelerindeki malları başkalarına devretmeleri ile ilgili yapılacak bir şey var mı? Bunun koşulları nelerdir?

3- Bunlar dışında bir çözüm yolu var mıdır?

İlginiz için şimdiden teşekkürler...

Bildiğiniz üzere TTK.336-340 maddeler A.Ş. lerde Yönetim Kurulu Üyelerinin sorumluluğunu düzenlemektedir. Bu davaları şirket açabileceği gibi menfaati haleldar olan şirketten alacaklı kişiler de "Elde edilecek tazminat şirkete ödenmek kaydıyla" açabilirler. BAHSETTİĞİNİZ eski Yönetim Kurulu üyelerinin de yolsuz işlemleri için dava açabilirsiniz. Kaldı ki daha sonra gelen yöneticiler bile eski yöneticilerin yolsuz işlemlerini murakıba bildirmemişlerse müteselsilen sorumlu tutulurlar. İHTİYATİ tedbir İSTEMENİZİ ÖNERİRİM.

Zaman aşımı süresi fiilin gerçekleştiği tarihten itibaren 5 yıl geçmemek şartı ile öğrenmeden itibaren 2 yıldır. Ancak uygulamada Mahkemeler bu 2 ve 5 yıllık süreleri görmezden gelmeye devam ediyorlar.
Old 21-01-2009, 23:55   #3
Muhsin KOÇAK

yeni kurulan şirket ortakları tasfiyeye giren şirket ortakları ile aynı kişilerden oluşuyorsa muvazaa gerekçesi ile husumet yöneltmek mümkündür, ayrıca dolandırıcılık fiilide vardır bu davranışta suç duyurusunda bulunmanızı öneririm
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi