Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Merhaba

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-07-2006, 22:53   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Merhaba

--------------------------------------------------------------------------------

Merhaba sayın üyeler

Sayın Admin Fikri Haklar ve Bilişim Hukuku Çalışma Grubu koordinatörü olarak beni görevlendirmiş bulunmaktadır.

Benim asıl amacım; Hukuk Çalışma Grubunda forum usulü soru-cevap ile yol almak yerine, belirli mesleki birikime sahip ve yaratıcı arkadaşlarımızın elbirliği neticesinde Fikri Haklar ve Bilişim Hukuku alanında özgün eserler üretmektir. Başka bir ifade ile bu alanda oluşturulacak özgün ve ilgi çekici makaleleri, bir müddet sonra bülten haline getirmek ve yine başarabilirsek basılı olarak hukukçuların hizmetine sunmak ana amacımız olmalıdır.

Bunu başarabilmek kolay bir iş değildir. Ancak amacımız bu olursa çabamız mutlaka daha renkli ve kayda değer olur düşüncesindeyim.

Bunun yanında Çalışma alanı ile ilgili gelişmeler ve paneller takip edilecek ve hukukçulara bildirilecektir. Yeri geldiğinde sorular da elbette cevaplandırılacaktır.
İlk olarak üye adayı arkadaşlarımızla özel mesaj yoluyla irtibat kurup, Gruba katkılarının ne şekilde gerçekleşeceğini öğrenmek durumundayım.

Bu şekidle oluşturulacak >Çalışma Grubumuzu< yoğun bir çalışma içinde görebileceğimi umuyorum.

Farklı önerileri olan arkadaşlarımızın düşüncelerini bilmek isterim.

Saygılarımla.

Av. Mehmet Saim DİKİCİ
Old 03-07-2006, 11:52   #2
marmarahukuk

merhaba bende marmara hukuk son sınıf öğrencisiyim.fazla katılamasamda üztadlarımın yazılarını okuyup bazen yorum ve soru sormak isterim.iyi günler herkese kolay gelsin
Old 03-07-2006, 12:37   #3
Hüsniye Çiçekçioğlu

Merhabalar,

Mayıs ayı içinde Almanya'da katıldığım marka hukuku konulu bir seminerde edindiğim bilgilerden seçmeleri ve özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin Birlik markalarının korunması konusundaki şaşırtıcı, değişik uygulamalarına ilişkin izlenimlerimi, bu konudaki ilginç Alman mahkeme kararlarının özetlerini paylaşmak isterim.
Old 12-01-2007, 16:53   #4
Hekimbaşı

Varsayılan Merhaba

Selamlar,

Özgeçmişimden görebileceğiniz üzere, aslında uzman bir tıp doktoru olmama karşın, yazın alanında 82 ve bilişim alanında 84 den bu yana faaliyetleri olan bir insanım. Son zamanlarda dört konuya olağanın dışında ilgi göstermek zorunda kaldım:

1. Fikri hakların uluslararası ortamdaki gelişimi
2. Büyük sermaye kuruluşlarının fikri haklarını korumak için yapmakta oldukları girişimler
3. Aslında bireysel hak olarak tarif edilmekle birlikte, fikri hakların nasıl olup da sermaye ağırlıklı bir duruma geldiği ve bunun için ileri sürülen haklı görünen gerekçeler
4. Gerçek kişilerin fikri haklarını elde etmeleri için nasıl donanmaları gerektiği

Kendi girişimlerim sırasında farkına vardığım olaylar nedeniyle, fikri haklarla ilgili yapılan düzenlemelerin aslında gerçek yaratıcı olan bireyi değil, sermaye sahiplerini koruma amaçlı olduklarını söyleyebilirim. Özetle; ne kadar para, o kadar koruma var.

Baskılar nedeniyle bu konularda önde gelen gelişmiş ülkelerin düzenlemelerini çevirmekten öte bir yasama faaliyetinin bulunmadığı ülkemizde bu konuda 'DAHA DOĞRU, DAHA HAKKANİYETLİ' işler yapılmasını sağlamak yolunda bir katkım olabilecekse, bulunmak isterim.

2 marka, 2 patent başvurusunu kendi başıma gerçekleştirmiş birisi olarak, WIPO, ABD, AB, TC yasa ve yönetmeliklerini aşağı yukarı harfi harfine bildiğimi söyleyebilirim.

Bu grupta yer alan hukukçu arkadaşların bir kısmı yarın öbürgün yasama organında görev alabilir, veya çalışmalarda etkin olabilir. Öngörülebilir (yani bana yararı olabilecek) bir gelecekte olsun, ya da olmasın; bu çalışmalarında onları yaratıcı bir bireyin bakış açısıyla donatabilirsem, mutlu olurum. Eminim bu katkı ülkemizin küreselleşme sürecindeki yerini belirleme açısından da avantaj sağlayacaktır.

Kısacası; fikri haklar açısından sizler hak dağıtıcı, ben üretici biri olarak yer alacağım. Üreticilerin iki farklı katmandaki tüketici karşısındaki durumlarını değerlendirmekse size düşecek: fikri / buluşu ürün haline dönüştürerek tüketen büyük şirketler (birey olmayan hak sahipleri) ve o ürünlerin son tüketicileri (halk). Buna ilave olarak belki bir de tescil kuruluşlarının (TPE, USPTO, EPO gibi) rolü, yetkisi ve uygulamalarını düşünebilirim.

Bu gruptaki varlığım bunlarla sınırlı olacaktır. Ancak; isterim ki ülkemiz için bence belirsizliği had safhada olan bu konularda koordinatörümüz tartışma konuları açsın. Benim özellikle ilgi duyduğum alanlar pratik uygulaması olan soyut buluşlar (mantık, matematik, istatistik) ile bunlara ilişkin somut uygulamalar (yazılım, aygıt arayüzleri, donanıma gömülü yazılımlar) ve telif kavramı ile telif hakları olacaktır.

Biliyorsunuz, genelde hukukçular olay gerçekleştikten sonra yasalar kapsamında tartışır ve kararlar mevcut yasalar çerçevesinde mahkemede alınır. Ama ben, konuyu yasama aşamasından itibaren ele almayı yeğlerim; çünkü dünya üzerindeki düzenlemelerin hiçbiri gerçek yaratıcıyı, fikir sahibini korumaya almamaktadır.

Özetlersek; fikri haklarla ilgili yasal çerçeve nasıl olmalıdır? Felsefi açıdan doğru olan yaklaşım nedir ve buna göre nasıl düzenlemeler yapılmalıdır?

Yapılan ya da yapılacak çalışmalara bu açıdan yaklaşacağımı bilmenizi isterim. Hukukçu olmayan bir üye olarak, projelerinize sizlerin ufkunu genişletmeye yardımcı olmaktan öte bir katkıda bulunmam mümkün değil zaten.

Saygılarımla
Old 12-01-2007, 21:32   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Hekimbaşı,

Grubumuza katılmanız bizim için önemlidir. Katkılarınızın olacağından hiç kuşkum yok. İlginiz için öncelikle teşekkür ederiz. Aşağıda yer alan isteğinizi zamanım ölçüsünde yerine getirmeye çalışacağım.

Ancak bir hususu vurgulamak zorundayım: Gruba dahil olan her üye tartışma konusu açabilir. Bu konuda bir sınırlamamız söz konusu değil.

Siz hukukçu olmayabilirsiniz ama yazdıklarınızdan ve özgeçmişinizden çıkarabildiğim kadarıyla "bilişim" konusunda ileri seviyede bilgi sahibisiniz ve en azından bu konuda benden çok adım öndesiniz.

Bilişim hukuku konusunda biz hukukçular "genel olarak" biraz geriyiz. (İstisnaları saklı tutuyorum) Bu açığımızı sizin gibi değerli üyelerimizle kapatabilirsek ne mutlu bize. Tekrar hoş geldiniz diyorum.

Saygılarımla...

Av. Saim Dikici

Alıntı:
...isterim ki ülkemiz için bence belirsizliği had safhada olan bu konularda koordinatörümüz tartışma konuları açsın. Benim özellikle ilgi duyduğum alanlar pratik uygulaması olan soyut buluşlar (mantık, matematik, istatistik) ile bunlara ilişkin somut uygulamalar (yazılım, aygıt arayüzleri, donanıma gömülü yazılımlar) ve telif kavramı ile telif hakları olacaktır.
Old 06-10-2007, 08:58   #6
ABDULLAH FETHİ KÜÇÜKTEPE

Sn. Av. Mehmet Saim DİKİCİ,
Fikri Haklar ve Bilişim Hukuku Çalışma Grubu koordinatörlüğü ile ilgili yazınızı yeni fark ettim.

En başta tabii ki Sn. Admin'in bu konuya dikkat çekmesi gerçekten faydalı olabilecek - çok önemli bir sahada - grup teşekkülü bu konuların gelişmesi ve ilerlemesi açısısndan ümit verici.

Ülkemizde Sınai Mülkiyet Hakları bilinci yeni yeni oluşuyor. 1995 yılında TPE.'nün teşekkülü ve yasaların revize edilmesi ile birlikte daha bir önem kazandı.

Ayrıca rekabetin artması, pazardan pay kapma yarışı nedeni ile ürünlerin taklidine yönelik teşebbüsler, buna karşı üretim ve hizmet sektörünün sahip oldukları değerleri koruma çabaları ve bu bağlamda Fikri ve Sınai Haklar İhtisas Mahkemelerinin kurulmasına ihtiyaç duyulmasının (son olarak İzmir'de de kurulduğu ve mevcut dosyaların bu mahkemeye devredildiğini öğrendim) önemli bir etken olduğunu düşünüyorum.

Barolarda bu sahada Komisyonlar teşekkül etmesi, seminerler, sempozyumlar düzenlenmesi, yayınlanan dergi ve bilimsel eserlerin giderek artması hep bu şuurun giderek daha da yerleştiğinin bir göstergesi kanımca.

Bu nedenle grubunuzun faaliyetlerini ilgi alanıma girmesi sebebiyle yakından takip ederek, kendimce faydalanmaya ve imkanlarım nisbetinde de katkı sağlamaya çalışacağıma inanıyorum.

Grubunuza dahil olmayı arzu ederim elbette. Ancak gerek bilgi ve gerekse meslek yönünden hukukçu olmadığım için buna imkan bulunmadığını düşünüyorum. Sadece çalışmalarınızın izlenmesi ile yetinebilirim.
Bu grubun çalışmalarında muvaffakıyetler temenni eder,tüm topluma ve her kesime yararlı olmasını temenni ederim.
Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi