Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Aforizma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-01-2010, 12:32   #1
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Aforizma

1.Avukatlık bir meslektir (diğer meslekler gibi) (Krş.Av.K.m.1)

2.Avukat yasal çerçevede görevini yapar.Görev görevdir. Görevin “kutsal” kavramıyla anılmasının anlamı ve gereği yoktur (Krş.Av.K.m.34).

3.Avukatlığın amacı para kazanmaktır (diğer meslekler gibi)(GVK.).

4.Avukatın görevi “…her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini…” sağlamak olabilir mi ?(Av.K.m.2/1).Gerçekçi olalım!

5.“Davanızı kaybettim ama sonuç adalet ve hakkaniyete uygun, sevinmeniz gerekir!” deyip de müvekkilini elinde tutan, ondan takdir ve ücret alan avukat var mı, bilmiyorum…

6.Avukat hukukî bilgi ve tecrübelerini ücreti karşılığında yalnızca müvekkiline sunar (Krş.Av.K.m.2/2).

7.Avukat yalnızca davayı kazanıp kazanamayacağını düşünmek zorundadır.( Krş.Av.K.m.2/1). (Terazi yargıcın elindedir).

8.Avukat olmadan da kişi hakkını arayabilir ( AY.m.36)

9.AŞ. ve Koop.lerde avukat bulundurma zorunluluğu, avukatlık mesleğinin bağımsızlığına aykırıdır (Krş.Av.m.35/3).

10.“Ahlâk”, “Onur”,” Namus”, “Vicdan”, “Yemin” değil…! Hukuka ve meslek kurallarına uygun davranılacağına “söz” verilmesi yeterlidir (Yemin edenlere hiç inanmadım) (Krş.Av.K.m.9/5).

11.Milletvekilliği Avukatlıkla birleşebilen bir iş olamaz(Krş.Av.K.m.12/a; 43/2)

12.Faal avukatlar bilirkişilik yap(a)mamalı.

13.Vekâlet ücreti kaybı olacaksa, avukat neden uzlaşma yoluna gitsin…? (Av.K.m.35/A)(Uzlaşma yolu özendirilmelidir).

14.Avukat “Kendisine yapılan teklifi yolsuz veya haksız görür yahut sonradan yolsuz veya haksız olduğu kanısına “ varırsa, işi reddeder mi, yoksa müvekkilini uyarıp, “yolsuzluk ve haksızlık varsa yargıç karar versin” diyerek yine de “görevini !” yapar mı? (kimler bu hüküm olmasaydı, aksine davranırdı?)( Av.K.m.38/a).(Herkes cevabını aynaya bakarak kendine söyleyebilir).

15.İşi reddedebilme özgürlüğü, avukatın varsıllığıyla doğru orantılıdır (Av.K.m.37)..

16.Adalet duygusunun gelişmesi; avukatın “oluşum” sürecine bağlıdır.
Old 27-01-2010, 11:23   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin

2.Avukat yasal çerçevede görevini yapar.Görev görevdir. Görevin “kutsal” kavramıyla anılmasının anlamı ve gereği yoktur (Krş.Av.K.m.34).

3.Avukatlığın amacı para kazanmaktır (diğer meslekler gibi)(GVK.).

5.“Davanızı kaybettim ama sonuç adalet ve hakkaniyete uygun, sevinmeniz gerekir!” deyip de müvekkilini elinde tutan, ondan takdir ve ücret alan avukat var mı, bilmiyorum…

9.AŞ. ve Koop.lerde avukat bulundurma zorunluluğu, avukatlık mesleğinin bağımsızlığına aykırıdır (Krş.Av.m.35/3).

10.“Ahlâk”, “Onur”,” Namus”, “Vicdan”, “Yemin” değil…! Hukuka ve meslek kurallarına uygun davranılacağına “söz” verilmesi yeterlidir (Yemin edenlere hiç inanmadım) (Krş.Av.K.m.9/5).

11.Milletvekilliği Avukatlıkla birleşebilen bir iş olamaz(Krş.Av.K.m.12/a; 43/2)

Ne güzel tespitlerde bulunmuşsunuz.
Old 28-01-2010, 13:14   #3
Ali Basyurt

Sayın hulusi Metin,
Sizlerin değerini, hukuka olan inancınızı ,tolumsal gelişmeleri yakından izleyişinizi,siyasi alandaki aksaklıkları zaman zaman çıklamaya çalıştığınızı bilmekteyin. İnsanın kendisine inanması, kendisine saygı duyması, sorumluluğunun idraki içinde olması,başkalarına da ayni ölçüler içinde yaklaşım göstermesi, yeminden daha etkili ve güzel bir davranış olduğuna inanmaktayın. Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04842591 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.