Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bir avukat yanına neden stajyer alır?

Yanıt
Old 19-06-2007, 17:30   #31
ecesaka

Arada sadece bilgi vermek istedim,
İstanbul Barosu geri ödemeli olarak stajyerlere burs veriyor... Daha önceden bu konu üzerine yorum yaptığım için yorum yapmak istemiyorum... Elbette ki herkesin staj sırasında beklentileri benimle aynı olmak zorunda değildir.

Saygılarımla...
Old 19-06-2007, 17:33   #32
erdemlihukukcu

evet belki tek taraflı düşünüyoruz ama bana göre yanına aldığı bir stajyere gereken ilgiyi gösteremeyecek olan bir avukatın ne olursa olsun o stajeri yanına almaması gerekiyor.evet yanında stajyer bulundurmak bir avukat için gerçekten külfetli,bir işi birkaç kez anlatmak gerekiyor,ymk masrafını vermen gerekiyor,ilgi bekliyor ... v.s.kabul ediyorum. eğer bir avukat yanına alacağı stajere her manada gereken özeni gösteremeyecekse bu yükün altına hiç girmemeli...eğer giriyorsa da karşısındakinin meseleğe başladığında hangi zorluklarla karşılaşacağını bildiğinden onu sahneye gerektiği gibi hazırlamalı.Staj dönemlerini çok zor tamamlayan bir sürü arkadaşım var.Ama hiçbirinin problemi "para" değildi.kimisi sekreter gibi kullanıldı,kimisi sırf haciz memuru oldu,kimisinin önünde öğlen ymkleri yendi ama davet bile edilmedi.....Ve şimdi sahnenin önüne kendimiz çıktığımızda anlıyoruz ki staj dönemi gerçekten çok önemliymiş!!!Ve şundan çok eminimki BEN BUNLARI YAPABİLMEYİ GÖZE ALMADAN YANIMA STAJER ALMICAM VE EĞER ALIRSAM DA ONU RAKİBİM DEĞİL,MESLEKTAŞIM OLARAK GÖRÜP GEREKENİ YAPICAM.
Old 19-06-2007, 18:03   #33
erdemlihukukcu

Bana GÖre MesleĞİn Kalİtesİnİ Artirmanin Yollarindan Bİrİ De İyİ Bİr Stajdir.gÜn AŞiri Hukuk FakÜltesİ AÇilan Ve Eleyİcİ Bİr Unsur Olan Avukatlik Sinavinin Da KaldirildiĞi Ülkemİzde Ne Yazik Kİ Bu Nedenlerle Kalİte GİttİkÇe DÜŞÜyor.ÇÜnkÜ Her Yenİ Gelen Ayni Yollardan DÜŞe Kalka Yenİden GeÇİyor.evet Belkİ Hayat BÖyle Ama,en Azindan TecrÜbelerİmİzİ Bİrbİrİmİzle PaylaŞmamiz Gerekmez Mİ?bÖyle Yaparsak MesleĞİmİz Daha Da GÜzelleŞmez Mİ?
Old 19-06-2007, 19:44   #34
Av. m.zümrüt

Sayın Clav
elbetteki ücret verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Cümleme başlarken maddi durumu iyi olmayan herkesin böyle bir beklentisi olduğunu söylerken bunun yanlış bir düşünce olduğu için söylemedim. Sadece istemiş olduğunuz bedelin karşılığında ne yapılması gerektiği ile ilgili idi söylediklerim. Hizmet olarak söylediklerinizin bir kısmına karşıyım ama biri bana stajyerlerin ne yapmak istediğini de söyleyebilir mi yani sadece yanında ona meslek kurallarını anlatıp sonra da hadi bu da ücretin mi diyecek. Ayrıca sizin yapmak istemediğiniz kalem işlerini hemen hemen tüm avukatlar kendileri de yapmaktadırlar. Siz neden ara karar yapmaktan rahatsızlık duyuyorsunuz. Ya da bir müzekkere yazmaktan. Tüm stajyerler ben de staj yaparken afiyetle yedim tabiii ki yemek yiyecekler. Telefonla da konuşacaklar ve elbette ki misafirlerini ağırlıyacaklar ama ben stajyerim ( hiçbir şey yapmam) mantığına da karşıyım bunu avukat olduğum için söylemiyorum sadece stajyerliğin sınırlarını iyi koyun ve onu iyi uygulayın anlamında düşüncelerimi sunuyorum. yanında staj yaptığım avukat benden bir kez bile çay getirmemi istemedi. hatta bir kaç kez kendisi bana çay ikramında bulundu. Meslektaşıma çay sunmaktan gurur duyarım dedi bunun karşısında ben de tüm ara kararları çalıştığım avukat bana söylemeden yapardım. Ofise gelen tebligatlara hemen bir cevap hazırlama gayretine girerdim ve kendi faturalarımı ödemek için ofisten çıkarken faturalarınız varsa ödeyebilirim derdim. Çoğunlukla kendisi halletmiş olurdu. Ama ara sıra ödediğim de oldu.Mesleki işleri yapmaktan rahatsızlık duymayın, , stajyerlikte sorunların bizzat sorumlusu olmadığınız için mesleğin en keyifli dönemi emin olun. saygılar
Old 19-06-2007, 20:07   #35
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Bir avukat yanına neden stajyer alır?

Olaya sanırım tek yanlı bakılıyor. Herkes kendi yanından.

Ben de staj yaptım. Staj yaptığım avukatın yanına çok az gittim. Sadece imzalarını aldım. Başka bir avukatın yanında ücretli olarak çalıştım. Staj yaptığım bürodan bir şey öğrenmedim. Çalıştığım büro da sadece icra işleri ile ilgilenirdi ve ben çalışmaya başlayana kadar hiç itirazın iptali davası açmamış veya bu konuda duruşmaya girmemiş bir avukattı. Onun adına icra hakimliklerinde duruşmalara ben girdim. Bir defasında hakim avukatın adını vererek nihayet sizxinle tanışmak şerefine nail olduk dedi, ben de ben onun stajyeriyim dedim.

Bana teorik olarak hiç bir şey vermedi. Ama pratiği öğrendim. Koridor avukatlığının nasıl yapılacağını öğrendim. Kavga etmeyi, hakkımı korumayı öğrendim. Bana ortaklık teklif etti kabul etmedim. Hiç bir kırgınlığım yok ve hiç bir müvekkilnin işini de almadım. Adliye koridorunun tozunu solumadan iyi bir uygulayıcı avukat olamazsınız.

Stajyerlerimde oldu. Yaklaşık 10 civarında hakim savcı, bir o kadar da avukat. Son ikisi hariç hepsine para verdim. Uygun miktar olup olmadığı tartışılabilir. Benim işim de iyi değildi. Bir tanesi (Yasemin) benden para almak istemediği için büroya gelip gitmek koşulu ile istifa etti.

Stajyerlerime hep meslektaşım diye hitap ettim. Öyle davrandım. Geldiklerinde önlerine birer dosya atıp yaz bakalım dedim. Ben yazmıştım ama onun nasıl yazacağını görmek istedim.

Dava açmayı bilmek bir avukatın ilk öğrenmesi gereken şeylerdendir. Stajyer sadece büroda oturup dosya inceleyecek ise iyi bir avukat olamaz. Evet. Kalemle kavga etmesini de bilecek, davanın nereden havale edilip nasıl açılacağını da bilecek.

Bu günlerde sık karşılaşıyorum. Avukat gidip icra memuruna bu işlemi nasıl yapacağını soruyor. İyi de hukuk kurallarını, yasaları yönetmelikleri bilmek zorunda olan sensin. Neden bilmiyorsun? Bu nedenle stajyerlerin pratik işlerde (adliyede) çalışması zorunludur. Eğer danışman avukat olarak işleri hazır değil ise koridor avukatı olacak ise bunları öğrenmek zorundadır.

Sayın Demirel'in belittiği gibi stajyer yanında staj yapacağı avukatı kendi seçer. Ben hiç bir baronun buna engel olduğunu varsaymıyorum. Doğal ki diğer baroların işleyişini bilmiyorum Ankara barosu bu konuda ciddi bir sınav uyguluyor. Avukatın da sorumluluğundan söz ediyorlardı. Konuşma. Uygulamada nasıl bilmiyorum.

Burada gözönünde tutulması gereken diğer bir konu avukatın stajyerine nasıl baktığıdır.

Yanında staj yaptığınız avukat size bir rakip gözü ile bakıyorsa size bilgilerini aktarmaz. Bu doğaldır. Çünkü yanında staj yaptığınız avukat mesleği sadece kazanç kapısı olarak görmektedir. Bir eğitmen gözü ile bakıyorsa davranışları farklı olacaktır. Burada yakınan arkadaşlara bir soru sormak gerekir. Neden yakındığınız avukatı seçtiniz?

Sonuç olarak:
Bütün kusur avukatlarda mı?
Nazımın bir şiiri vardı, tam anımsayamadım;
Şöyle anımsıyorum:

Şarabımı vermek için üzüm gibi eziliyorsam
bütün kusur gbende mi

Saygılar
Old 19-06-2007, 20:41   #36
Av. m.zümrüt

sayın cLaw
ücret beklentisini doğal karşılıyorum. stajyerken diğer stajyer arkadaşlara göre iyi ücret aldığımı da düşünüyorum. Sadece avukat arkadaşların ödedikleri ücret karşılığı beklentilerinin olduğunu düşünüyorum. Yani bir stajyer için asgari harcamalarla dahi bir miktar bedel harcadığını bunun karşılığında da kendisinin de mesai harcadığı ara karar takip etmek, müzekkere yazmak v.s işlerin yapılmasını istemesini doğal buluyorum. Ancak ısrarla vurguluyorum meslek etiğine yakışmayan işleri kabul etmiyorum.
Old 20-06-2007, 09:35   #37
cLaW

Olaya tek taraflı bakmak,tek yanlı bakmak,kendi yanından bakmak ne demektir?

-Olmadığımız insan olarak mı bakmalıyız?
-Olamadığımız insan olarak mı bakmalıyız?
-Yanında olduğumuz düşünüş yanlış olarak mı bakmalıyız?

Tek taraflı bakmak ya da kendi yanından bakmak bir değerlendirme(yargılama) biçimi ise ne yazıkki kabul etmiyorum.İnsanların taraf oldukları yanların savunulabilecek değerleri varsa savunulması gerektiğine inananlardanım.

Haklıyı/haksızı tartışmak yerine,olanı/olması gerekeni tartışsak daha çok cevap buluruz..

Saygılarımla.
Old 20-06-2007, 12:12   #38
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın claw,

Tartışmanın girdiği süreçte, samimiyetle "olan" tartışılırkenki tepkilerinizi doğrusu haklı bulamıyorum.

Size "olan" anlatılmış. Siz "olması gereken" den söz edilmesi isterseniz, staj "ücretsizdir". Olan ve olması gereken kavramlarının tersinin geçerli olduğu da düşünülebilir. Bütün problem de buradan doğuyor zaten.

Saygılarımla...
Old 20-06-2007, 12:55   #39
cLaW

Kişisel düşüncem(yan olduğum tarafım) : Avukatlık kişisel yetenek,kişisel beceri ve toplamında kişisellikle özdeştir,amaçları ve araçları genelleyemeyiz..Staj yapanları da bu önermenin içine dahil ediyorum..
Verilen ücret lütuf olarak görülmemeli,verilen ücretin doğal olarak karşılığı beklenmeli.Angarya yapılmamalı,verildiği kadar beklenilmeli..

Sn. Demirel
Önceki mesajlarım konuya önem verip yazan insanların kurdukları cümlelerin altından çıkabilecekleri göstermek amaçlıdır.

Saygılarımla.
Old 20-06-2007, 12:57   #40
ISIL YILMAZ

Bir avukat yanına neden stajyer ister?

Enteresan bir soru aslında. Stajyerlik geçici bir dönemi kapsar ve sadece müstakbel bir meslektaşınıza birikiminizi mümkün mertebe aktaracağınız bir süreçtir. Bu süreçte elbette ki stajyer avukat büronun kalem işlerini, dilekçeleri, yapılan görüşmeleri/toplantıları, bazı mahkemelerdeki duruşmaları takip eder.

Ancak, böyle bir istek varsa, bu isteğin temeli, meslek ahlakı ile ilgili olmalıdır. Birlikte çalıştığınız bir meslektaşınıza nasıl davranırsanız, stajyer avukata da öyle davranırsınız. Aradaki tek fark şudur: avukatlık ruhsatı almış bir meslektaşınıza ( o talep etmese dahi ) bir tür öğretmenlik yapmazsınız. yaparsanız, ayıp olur. Ancak, stajyere o istemese dahi birşeyler öğretmeye çalışırsınız, onu öğrenmesi için zorlarsınız. Çünkü işin, ilişkinin doğası bunu gerektirir.

Böyle bir istek yoksa, stajyer avukat ya zorunluluk ya da birilerinin hatrını kıramama nedeniyle büronuza gelir. Bu halde dahi, yukarıdaki prensipler geçerli olmalıdır.

Saygılar.
Old 20-06-2007, 13:08   #41
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın claw,

Baro beni desteklemiyor, ben kendi kanatlarımla uçana dek bana bir kaynak ayırmıyor, öyleyse meslek kuruluşunun yapmadığını, ben meslektaş adaylarımdan bekliyorum diyebilirsiniz, yalnız siz değil, zaten düzen bunu gerektiriyor.

Ama yüklenilecek bir merci aranıyor ve hak/adalet temelinde arayış, savaş veriliyorsa, bunun karşı tarafı mecbur olmadığı bir ödemeyi ihtiyariyla yapan avukatlar değil, mensubu olacağınız meslek örgütü olmalı. Stajyer avukatlar bu konuda veryansın etmeli ve çabalamalı.

Elbette aynı çalışmayı meslektaşlardan da beklemek gerekir. Aynı yollardan, aynı sıkıntılı süreçlerden geçtiğiize göre, bizden sonra aynı yoldan geçecek olanın yolunu aydınlatmak görev bilinci olmalı, ne yazık ki bu konuda, o sıkıntılı köprüyü geçtikten sonra kişisel olarak çaba sarfedenimiz de pek olmuyor, çünkü o köprüden sonra, avukat, kendini mesleğin gerçek sorunları içinde ve onlarla savaşırken buluyor. Peki, ortak sorunlarımızı, mesleğe dair uyuşmazlıklarımızı çözümlemeye talip olan barolar ve birlik nezdinde neler yapılıyor, işte asıl ona bakmalı.

Staj esnasında bana ücret ödüyor, ödemiyor, azdı, çoktu tartışmasını yakışıksız buluyorum. Ama bunun ayıbını da ne meslektaş adayında ne de meslektaşta bulamıyorum. Yukarıdaki paragrafta işaret ettiğim yerde buluyorum.

Stajyer avukatın , yanında staj yaptığı meslektaşına yegane yüklenmesi, staj dışına taşan isteklerle karşılaşması haline münhasır olmalı.

Yakınmak yararsızdır, kısırdır, anlamsızdır, kimseye yararı olmaz. Eyleme dayalı yakınma asıl anlamlı olan ve başarı sağlayan.

Saygılarımla...
Old 20-06-2007, 20:53   #42
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Av.Günar'ın sahaya çıkartacaksın ki;ezilsin pişsin fikri gerçeklikten uzak.Yani "ezilesin ki pişesin" çin atasözü gibi.Bir yıl içinde mi pişecek bir avukat adayı

Haklısınız bence de. Hiç bir şey ezilerek pişkin hale gelmez. Belki bonfile ve pirzolada bu durum geçerlidir. İnsan için böyle bir ihtimal yok. Tamamen eski zamanlarda esnafın, çırağına hükmetmesine dair bir meşruluk yaratma uyanıklığı gibi geliyor bana...

Yani ezilmek için büzülmek için stajyer olunmaz..

Alıntı:
Baro beni desteklemiyor, ben kendi kanatlarımla uçana dek bana bir kaynak ayırmıyor, öyleyse meslek kuruluşunun yapmadığını, ben meslektaş adaylarımdan bekliyorum diyebilirsiniz, yalnız siz değil, zaten düzen bunu gerektiriyor.

Evet, ben de baroların görevlerini layıkile yapmadığı düşüncesinde olan bir avukatım. Barolar, özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir Baroları çok ciddi gelirlere sahipler. Stajyerler için, ve daha öncelikli olarak mesleğe ilk olarak adım atan genç avukat meslekdaşlarımız için her halukarda geçerli "hoşgeldiniz geliri" sağlanmalıdır...

Saygılarımla.
Old 06-09-2007, 12:45   #43
lawyerorjudge

öncelikle ben hukuk fakültesi öğrencisiyim fakat babamın ve abimin hukukçu olmalarından kaynaklanan bir ayrıcalığım vardı ve bende bu ayrıcalığı köklü bir şekilde kullanmam gerektiğini düşündüm ve tatillerimi büroda geçirip birşeyler öğrenme çabası içindeyim ve derslerden öğrendiklerimizin pratikte sadece teknik olarak birşeyler bilmek adına onları uygularken yardımcı olduğunu fark ettim ilk geldiğim zamanlarda abim bir iş veriyordu ve o işi yapabilmem uzun süremi alırken şuan o kadar zorlanmadığımı gördüm aam bireylerin tam analamıyla öğrenilmesini(hukuk dalında)uzun süre aldığını fark ettim.staj süresi kısıtlı olduğu için herşeyin taam anlamıyla oturabilmesi biraz da size dayalı oluyor.fakat seçtiğiniz avukatın size ne dercede önem verdiğini ve bunu size verdiği işlerdeki önemin staj döneminde ne kadar gerekli olduğunu anlıyorsunuz.tabi şuan öğrenci olmamın ve diplomamın olmaması sebebiyle satjyer avukatlar kadar çok iş alanım yok ama pratiğin çok farklı olduğuna şahit olmam açısından şanslı olduğumu düşünmekteyim..
Old 07-01-2010, 16:56   #44
üye31194

Siteye yeni üye oldum,başlık ilgimi çekti
Bazı meslekdaşlarıma katılıyorum,önemli olan stajer avukatın mesleği öğreneceği yeri seçmesidir.Birçoğumuz okulun son dönemlerinde özel hukuk veya genel hukuk alanlarından hangisiyle ilgilenmek istediğimize ve bu dalların hangi branşlarında profesyonelleşeceğimize karar vermişizdir,bu nedenle ilgilenilen branşta faaliyet gösteren avukatlardan birisinin yanında staja girmek gerekmektedir.Hiç bir binanın yapımına tavandan başlanmadığı gibi staja başladığınız ilk gün layiha hazırlanmaz.Bunun için tabana inmek gerekiyor.Güzel bir söz vardır; HİÇ BİR ZAFERE ÇİÇEKLİ YOLLARDAN ULAŞAMAZSINIZ!.Tıpkı bunun gibi.Ben oldukça varlıklı bir ailenin(şimdilerde öyle değiller ) bir üyesi olarak ilk başlarda bir üstüm olduğundan ve benimle aynı derecede okumamalarına rağmen ahkam kesen adliye çalışanlarından nefret etmeye başlamıştım,sonra bundan rahatsızlık duymak yerine alışmak ve birşeyler öğrenmek gerektiğini öğrendim.Bu kısım için argo bir deyim var ama kendime yakıştıramıyorum
SONUÇ OLARAK;BAŞARIYA ULAŞMAK İSTİYORSAK DİKENLERE TAKILMAK YERİNE GÜLE ODAKLANMALIYIZ.
Old 07-01-2010, 17:06   #45
üye31194

Bu arada staj döneminde bana hep saygılı olan,aşağılamayan yüce insan,büyük adalet insanı Sayın Avukat Ferit BELGİN'e buradan teşekkür etmeyi borç bilirim.Kendisiyle bircumartesi günü şöyle bir anımız gerçekleşti:Büroda ikimiz oturuyoruz,sekreter hanım erken çıkmıştı.Ben de çay içip içmeyeceğini sordum,kabul etti,iki çay doldurdum.İçtikten sonra onun da boşunu alıp mutfağa gittim,suyu açar açmaz bana seslendi,"Ne yapacaksın?" Ben de bulaşık yıkayacağımı söyledim."Olmaz,hemen kapat musluğu,bırak o şekilde kalsın,senin görevin bulaşık yıkamak değil,lütfen bir daha da olmasın",deyince bendeki değeri oldukça arttı,dünya iyisi insanın.
Old 07-01-2010, 23:18   #46
didem kunal

Yorunların hiçbirisini okumadan konu başlığına cevap verceğim. Bir avukatın yanına stajer almasındaki asıl amacının o stajeri kendi bilgileri ile donatmak, öğretmek uygulamayı göstermektir. Ancak ne yazıkki stajer,çalıştığı ofiste sekreter oluyor,icra takipçisi oluyor,avukatın ayakçısı oluyor ama en son stajer oluyor onu da layıkıyla yaşayamıyor zaten.

Avukat, sekreter alıp ona sigorta ve ücret vermektense bir stajer çalıştımayı tercih ediyor.Maliyeti daha düşük ama işlevi çok oluyor stajerin. Daha sonra bu ortamda çalışan stajer hiçbirşey öğrenemeden ruhsatını alıyor ve güvensiz olarka emsleğine başlıyor.

Avukat yanına neden stajer alır sorusuna ben de bu sebeple henüz cevap bulabilmiş değilim. Amaçtan sapıalcaksa niye alır?
Old 08-01-2010, 10:44   #47
Derya DEMİR

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Olaya sanırım tek yanlı bakılıyor. Herkes kendi yanından.

Ben de staj yaptım. Staj yaptığım avukatın yanına çok az gittim. Sadece imzalarını aldım. Başka bir avukatın yanında ücretli olarak çalıştım. Staj yaptığım bürodan bir şey öğrenmedim. Çalıştığım büro da sadece icra işleri ile ilgilenirdi ve ben çalışmaya başlayana kadar hiç itirazın iptali davası açmamış veya bu konuda duruşmaya girmemiş bir avukattı. Onun adına icra hakimliklerinde duruşmalara ben girdim. Bir defasında hakim avukatın adını vererek nihayet sizxinle tanışmak şerefine nail olduk dedi, ben de ben onun stajyeriyim dedim.

Bana teorik olarak hiç bir şey vermedi. Ama pratiği öğrendim. Koridor avukatlığının nasıl yapılacağını öğrendim. Kavga etmeyi, hakkımı korumayı öğrendim. Bana ortaklık teklif etti kabul etmedim. Hiç bir kırgınlığım yok ve hiç bir müvekkilnin işini de almadım. Adliye koridorunun tozunu solumadan iyi bir uygulayıcı avukat olamazsınız.

Stajyerlerimde oldu. Yaklaşık 10 civarında hakim savcı, bir o kadar da avukat. Son ikisi hariç hepsine para verdim. Uygun miktar olup olmadığı tartışılabilir. Benim işim de iyi değildi. Bir tanesi (Yasemin) benden para almak istemediği için büroya gelip gitmek koşulu ile istifa etti.

Stajyerlerime hep meslektaşım diye hitap ettim. Öyle davrandım. Geldiklerinde önlerine birer dosya atıp yaz bakalım dedim. Ben yazmıştım ama onun nasıl yazacağını görmek istedim.

Dava açmayı bilmek bir avukatın ilk öğrenmesi gereken şeylerdendir. Stajyer sadece büroda oturup dosya inceleyecek ise iyi bir avukat olamaz. Evet. Kalemle kavga etmesini de bilecek, davanın nereden havale edilip nasıl açılacağını da bilecek.

Bu günlerde sık karşılaşıyorum. Avukat gidip icra memuruna bu işlemi nasıl yapacağını soruyor. İyi de hukuk kurallarını, yasaları yönetmelikleri bilmek zorunda olan sensin. Neden bilmiyorsun? Bu nedenle stajyerlerin pratik işlerde (adliyede) çalışması zorunludur. Eğer danışman avukat olarak işleri hazır değil ise koridor avukatı olacak ise bunları öğrenmek zorundadır.

Sayın Demirel'in belittiği gibi stajyer yanında staj yapacağı avukatı kendi seçer. Ben hiç bir baronun buna engel olduğunu varsaymıyorum. Doğal ki diğer baroların işleyişini bilmiyorum Ankara barosu bu konuda ciddi bir sınav uyguluyor. Avukatın da sorumluluğundan söz ediyorlardı. Konuşma. Uygulamada nasıl bilmiyorum.

Burada gözönünde tutulması gereken diğer bir konu avukatın stajyerine nasıl baktığıdır.

Yanında staj yaptığınız avukat size bir rakip gözü ile bakıyorsa size bilgilerini aktarmaz. Bu doğaldır. Çünkü yanında staj yaptığınız avukat mesleği sadece kazanç kapısı olarak görmektedir. Bir eğitmen gözü ile bakıyorsa davranışları farklı olacaktır. Burada yakınan arkadaşlara bir soru sormak gerekir. Neden yakındığınız avukatı seçtiniz?

Sonuç olarak:
Bütün kusur avukatlarda mı?
Nazımın bir şiiri vardı, tam anımsayamadım;
Şöyle anımsıyorum:

Şarabımı vermek için üzüm gibi eziliyorsam
bütün kusur gbende mi

Saygılar

Şiir belki de bir çok duruma uygun bir şiir olduğundan bir kısmını daha altta yazdım.

Çok uzun tartışmalara konu olacak bir konu aslında! Problemin kaynağına bakılmalı.
Üniversiteyi bitiren bir çok insan para kazanma kaygısıyla bakıyor hayata - çoğunlukla da- bakmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla, zaten üniversiteyi zar zor,bir sürü sıkıntılarla bitiren birine, tutup da "1 yıl daha sıkıntı çek işte o kadar yıl dayandın" demek gerçekten büyük bir acımasızlıktır. Birincisi artık öğrenci değilsindir,
ikincisi artık öğrenci ortamında değilsindir.
Üçüncüsü, stajyer de olsan avukatsındır ve giyim kuşamından tut da nerede yemek yediğine kadar göze batarsın! ( Çok ince ince laf işittiğim oldu mesela benim)

Gördüğün muamele gerçekten de kötüdür.

Ben staj konusunda şanslıydım, stajımı yanında yaptığım avukatlar inanılmaz paylaşımcı insanlardı. Dilekçelerle boğuştum stajım boyunca ama yazın sıcağında burnumun sıcaktan sürekli kanayacağını bildiğim halde de oradan oraya koşturdum Hep çok sevdim bu mesleği, kışın soğuktan üşüdüğüm, yağmur altında sırılsıklam olduğum halde sözü geçen "ayak işini" yaptığımda da, güzel bir dava dilekçesi yazdığımda da.
Ama bu şikayet etmeme engel değildi sistemden.
Sudan çıkmış balıktan ne farkımız vardı. Desteğe ihtiyacımız vardı hem de öyle böyle değil maddi anlamda artık ailemize yük olmayacağımız bir desteğe ihtiyacımız vardı. Oysa tek başımızaydık
Kimseden destek yoktu. Belki iyi bir staj dönemi geçiriyorduk avukatımız çok iyiydi bir sürü şey öğreniyorduk ama ya hayatın diğer yüzü. Paraya ihtiyacımız vardı artık ve ailemiz gerçekten de bize yetmeyebiliyordu. Bu durumda meslekten soğuyan, çok başarılı bir avukat olacağına inandığım ancak başka arayışlara girmek zorunda kalan bir çok arkadaşım oldu.

Etrafımıza baktığımızda bizimle aynı sorunu yaşayan arkadaşımız dahil bizden daha önce o sorunları yaşamış olan herkes susuyordu. Bu sorunu çözmek için kimse hiçbir şey yapmıyordu.

İşte yukarıda dizesini paylaştığınız şiir de tam onu anlatmaya çalışıyor.

"Bu Dünyada, Bu Zulüm
senin Sayende.
ve Açsak, Yorgunsak, Alkan İçindeysek Eğer
ve Hâlâ Şarabımızı Vermek İçin Üzüm Gibi Eziliyorsak
kabahat Senin,
— Demeğe De Dilim Varmıyor Ama —
kabahatın Çoğu Senin, Canım Kardeşim!"

Hakim ve savcılık sınavlarına katılım gün geçtikçe artıyor. "Neden?" sorusunun cevabının altında inanın ki ekonomik kaygılar yatıyor. Ekonomik nedenlerle, ayın belli bir günü belli ve doyurucu bir maaş hesabına yatsın diye hakim savcı olmak isteyen kişilerden iyi yargıç ya da savcı olur mu bilemem? Ama bildiğim şu ki; birilerinin şikayet ettiği şeyleri değiştirmek için artık harekete geçmesi lazım. Stajyerler ve genç avukatlar başladı diye duydum umarım gerisi gelir.
Old 08-01-2010, 13:10   #48
üye31194

Çok önce açılmış olan başığın tekrar canlandırılması oldukça heyecan verici.Bir orman gibi beraber ve kardeşçesine,stajını bitirmiş genç avukatların,staj yapmakta olan stajyer avukatların ve bir süre sonra staja başlayacak hukuk fakültesi öğrencileri için güçlü bir kampanya başlatalım,sesimizi nereye kadar duyurabileceksek oraya kadar yükseltelim.Biz başkalarına adalet için sesimizi mahkeme salonlarında yükseltiyorsak kendimiz,meslekdaşlarımız ve mesleğimizin onuru adına bunu mutlaka yapmalıyız.Bu çalışma hem kendimize ve mesleğimize olan saygımızı,inancımızı arttıracaktır hem de mesleğe adapte olma süreci içinde başkalarının sözlü ya da eylemsel aşağılanmalarından kurtaracaktır.
Haydi gelin birlik olalım,herkes kafasından geçeni yazsın,herkes bir diğerini örgütlesin,kendimize birliğimizden kuvvet doğuralım.
Talepleriniz ve bunların nasıl olabileceği,nasıl iletilebileceği ile ilgili bütün düşüncelerinizi yazın lütfen.
Saygılarımla
Old 14-01-2010, 09:35   #49
av.s_ulusinan

Varsayılan Stajyer avukat çalıştırma..

Sayın meslektaşım Nakil'in "Gönülsüz alınan Stajyer veya avukatı bürodan kaçırma teknikleri" başlıklı yazısını okudum. Hem tebessüm ettim hem de üzüldüm. Ama bir çoğunun doğru olduğunu biliyorum. Ancak benim tutumum daha farklı oluyor. Yoğun çalışan bir "avukat ortaklığının" üç ortağından biri olmama karşın zaman zaman yanımızda çalışan stajyer avukatlara vakit ve imkan elverdiğince bir şeyler katmaya çalışıyorum. Elbette onlara (bazılarına göre angarya gibi görünen) adliyede dosya ve müzekkere takibi işleri de veriyoruz. Ama bu da aslında adliyedeki işleyişin ve dosyanın aşamalarının uygulamalı olarak izlenmesi için bence faydalı.. Ancak bunun dışında biz stajyer avukat çalıştırdığımız dönemlerde;
- Büromuzun sekreter ve avukat katiplerinin bazıları stajyer arkadaştan yaşça büyük olsa bile; perspnelimize, onun (stajyerde olsa) bir avukat olduğunu ve ona göre davranmaları gerektiğini söylüyoruz.
- Nispeten basit nitelikli ve yeni açılacak bazı dava dilekçelerini dosyayı onlara vererek kendilerine yazdırıyoruz. (Ama sonrasında tabiki ben üstünden bir kez daha geçiyorum).
- Nadirde olsa bazı dosyalarda gördüğüm ilginç ama önemli detayları görebileceklermi diye dosyayı onlara da inceletip genel bir beyan hazırlaalarını istiyor ve sonra o beyanı okuyup kendi tespitlerimi ve nbuna göre beyanları farklı açılardan da değerlendirebilmeleri gerektiğini göstermeye çalışıyorum.
- Kendilerinden bana çay servisi yapmalarını istemiyorum (ama kendileri bazen ben istemesem de yapıyolar...)

Ama yine de bir stajyer avukatla yeterince ilgilenebildiğimi söyleyemem..
Old 15-01-2010, 12:27   #50
üye18734

Bir avukat yanına neden stajyer alır?
1-Yoğun bir bürosu olan avukattır. İşleri koşturacak kimselere ihtiyacı vardır. Ki bu bürolar icra bürolarıdır. Telefonla borçlu aranılır, hacze çıkılır, raporlar hazırlanır. Kısaca bu büro stajyerlerinin takipçilerden hiç bir farkı bulunmamaktadır, eğer biraz kıdemli bir takipçi mevcutsa uğruna stajyer feda bile edildiği görülmüştür. Çalışma saatleri daha uzun ve genelde hafta sonu tatili olmaz. Diğer bürolara oranla daha fazla ücret öderler. Çünkü kimse çalışmak istemez sık sık çalışanlar değişir sürekli takipçi ve stajyer ilanı verirler.
2-Hatır sebebiyle stajyeri yanına alır. Böyle bir büroda mesleki bilgi ve tecrübe sağlanabilinir. Kısmen maddi destekte de bulunanları vardır. Böyle bir büroda staj dönemi mutlu mesut geçirilir.
3-Dava ve takip işlerinde 'yardımcı' olması için Stajyer alır. Az yoğunluklu büyük davaların takibini yapan avukatlardır. Bu avukatlar stajyeri özenle seçer. Şöyle ki iyi bir fakülteden final döneminde mezun olmuş, İngilizce yanında ya da sadece almanca bilen kimseleri seçerler. Yalnızca İngilizce bilmeniz yeterli değildir çünkü almanca bilen birileri mutlaka vardır. Yüklüce maddi destekte bulunurlar. Böyle bir büroda krallar gibi staj yapılır. Henüz staj dönemi bitmeden iş teklifleri yağmaya başlar.

Birinci grup büroları bulmak çocuk işidir. Pano, defter ya da internette her zaman ilanları bulunur. Birinin diğerinden fazlaca bir farkı yoktur. Üç ay içerisinde birden fazla ilan veren bürolardan uzak durulması gerekir.
ikinci gruptakilere fakülteden hoca aracılığıyla, akraba ya da tanıdıklar aracılığıyla ulaşılır.
Üçüncü gruptakilere ise bu nitelikleri taşıyorsanız ulaşmanız zor olmayacaktır. Şehrin bilgi deneyim ve tecrübe bakımından en iyi avukatına bizzat başvurup anında sonuç alınabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi