Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

babaya ne öneririsiniz?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-11-2006, 08:21   #1
imsel

Karar babaya ne öneririsiniz?

arkadaşlar ,baba boşanmış.önceki evliliğinden 3 çocuğu var.yeni evliliğinden 2çocuğu ve eşi.baba önceki çocuklarını dayılarına yardım ediyorlar diye öldükten sonra mirasından pay almamalarını istiyor.bunu yolu ölünceye kadar bakma sözleşmesi olabilir mi. yalnızyeni eşinden çocuklarını malından faydalandır manın yolu var mı?ne önerir siniz.?saygılar.iyi çalışmalar.
Old 27-11-2006, 10:09   #2
Av.Abdulkadir Yıldız

"AVUKATLIK KANUNU
AVUKATLIĞIN AMACI:

Madde 2 - (Değişik fıkra: 02/05/2001 - 4667/2. md.) Avukatlığın amacı; hukuki münasebetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır.

Avukat bu amaçla hukuki bilgi ve tecrübelerini adalet hizmetine ve kişilerin yararlanmasına tahsis eder."

Sayın Meslektaşım;
Dayıya yardım etmek, çocuklarından mal kaçırmaya gerekçe olamaz. Bu konuda Türk Medeni Kanununun ıskat ve mirastan mahrumiyet ile ilgili kurumlarını incelemenizi öneririm. Şayet ıskat veya mahrumiyetin koşulları oluşmamışsa, bu şahsın kanuna karşı hileye başvurarak mal kaçırmaya teşebüs etmesine avukat olarak yardımcı olmamamız gerekir.
Selamlar
Old 27-11-2006, 16:46   #3
ebrus

Çok sevdiğim ve şimdi rahmetli olan yargıç dayım bir gün bana 'ne olursa olsun sen avukatsın ve daima adalete yardımcı ol, avukatım farklı yollara sapabilirim diye sakın ola düşünme' diyerek hayatımın en önemli nasihatını vermiştir. Mesleki yaşantımın ehemn her anında bu nasihatı elimden geldiğince tutmaya çalışıyorum. Şimdi sevgili nmeslektaşım rahmetli dayımın bu nasihatını size de öneriyorum. Vede o müvekkilinize vijdanını sorgulamasını nasıl bir baba olduğunu sorgulamasını öneriyorum!!!!
Old 27-11-2006, 16:53   #4
ibreti

Sn.Ebrus çok güzel cevaplamışsın. Mademki babaya bir öneri getireceğiz, dürüst olmasını öneririz
Saygılar...
Old 27-11-2006, 17:25   #5
imsel

arkadaşlar özür diliyorum.zaten bende böyle söyledim.hepinize katılıyorum.saygılar sunuyorum.
Old 29-11-2006, 12:03   #6
Aybüke Kağan

değerli arkadaşım
bildiğimiz gibi kanuni mirasçılar mirastan ıskatı gerektyirecek bir durum olmadığı müddetçe saklı paylarını herhalde alırlar.
Old 29-11-2006, 13:13   #7
ISIL YILMAZ

Sn.Yıldız, Sn.Ebrus,
Soru sahibi ahlaka aykırı birşey sormamış ki? Baba çocuklarına mal bırakmak istemiyor mümkün mü, demiş. Cevap mümkün ya da değil gibi birşey olmalı burada.

Saygılar.
Old 29-11-2006, 13:32   #8
Av.Abdulkadir Yıldız

Sayın Işıl Yılmaz;
Soru sahibi meslektaşımızın onurundan ve ahlakından gram kadar şüphemiz yoktur
Fakat "çocuklarını dayılarına yardım ediyorlar diye öldükten sonra mirasından pay almamalarını istiyor" şeklindeki bir soruya ancak öyle bir cevap verilebilirdi. Buradaki cevabımızın amacı, meslektaşımızı ahlaksızlıkla suçlamak değildir. Bir meslektaş olarak uyarı görevimizi yerine getirmeye çalıştık.
Soruyu ve verdiğim cevabı kelime kelime okumanızı rica ederim.
Hala düşüncenizde ısrarlı iseniz, tabii ki bu düşüncenize saygı göstermekten başka bir şey gelmez elimden.
Selamlar
Old 29-11-2006, 13:47   #9
ISIL YILMAZ

Meslektaşımızla ilgili bir konu elbette olmamalı zaten. Mesele sorunun içeriğinin yargılanmasında benim açımdan. Bir baba çocuklarına miras hukukuna aykırı olmamak kaydıyla mal bırakmak istemiyorsa buna verilecek cevap avukatı bu şekilde uyarmak olmamalı, diye düşünürüm.
Yani soru sahibi ben olsam, sizin de ebrusun da verdiği cevaplara bayağı bozulurdum.

Kanuna karşı hile için yardım istemiyor ki soru sahibi, niye uyarma ihtiyacı hissediliyor? Niye akraba nasihatları sıralanıyor? Niye Sn.imsel özür diliyorum demek zorunda bırakılıyor?
Old 29-11-2006, 14:22   #10
Av.Abdulkadir Yıldız

Sayın Işıl Yılmaz;
"bunun yolu ölünceye kadar bakma sözleşmesi olabilir mi." cümlesinde kanuna karşı hile kokusu yok mudur sizce?
Eğer baba, mirastan ıskat ve mahrumiyet hükümleri gereğince çocuklarını mirastan mahrum edemeyecekse, ölünceye kadar bakma sözleşmesi ile çocuklarını mirastan mahrum etmesi ne anlama gelecektir?
Eleştiri, başkasını "özür dilemek zorunda bırakmak" amacı ile yapılmaz. Yanlışı düzeltmeye çalışmaktır meramımız.
Selamlar
Old 29-11-2006, 15:24   #11
avslh

ben babaya ne öneririm biliyo musunuz? daha vicdanlı daha adil daha insancıl olmasını...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi