Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Abd'de Bosanma Ve Velayet

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2002, 19:28   #1
ozge

Varsayılan Abd'de Bosanma Ve Velayet

esimden bosnmak icin dava actim,fakat bir yasindaki kizim burada dogdugu icin ABD vatandasi, esim turk fakat ABD vatandasi benimse gecici yesil kartimin suresi doldu .Kizimin velayetinin bana verilmesini istiyorum .su an calismiyorum acaba kizimi alabilmek icin ne yapabilirim . buraya geleli neredeyse ucuncu yilina giriyor esim benim calismama ve ingilizce ogrenebilmek icin beni her hangi bir kursa gondermedi,bana surekli ailesi ve kendisi kotu davrandi,ailemle gorusturmek istemiyorlar,buraya geldigimden beri hic turkiyeye ailemi gormeye gidemedim ve suan yardima inanilmaz derecede ihtiyacim vardavamiz bir bucuk hafta sonra lutfen bana yardimci olurmusunuz.Eger kizimi alamazsam insan haklari mahkemesine bas vurabilirmiyim
Old 01-03-2002, 19:38   #2
ozge

Varsayılan YNT:ABD'de bosanma ve velayet

Merhaba,
ben burasinin saatiyle,:saat,23:00'da yukaridaki yazima acilen cevap bekliyorum. Suan saat..2:46 ve ben gerekirse sabaha kadar beklemeyi dusunuyorum.Inanin bana gercekten cok zor durumdayim.Kucuk kizimi hafta sonlarida dahil babasina vermek istemiyorum cunki babasi calistigi icin kizima gerekli olan bakimi yapamayacak (zaten daha oncede gerekli sevgiyi ve ilgiyi gostermiyordu)kizima onun ailesinin bakmasini istemiyorum.Nedenine gelince seviyesiz ve terbiyeden yoksun insanlar kizima ancak sevgi degil nefret ve kotuluk asilayabilirler.Onlarin yapacaklari tek sey kizimi benden sogutmalari olacaktir ,ayni esimi benden soguttuklari gibi...
Old 01-03-2002, 19:40   #3
Admin_

Varsayılan bosanma ve velayet

Bu forum alanından Amerikan hukukuyla ilgili bilgi almanız (veya Amerikada bulunan bir avukat bulmanız) mümkün gözükmüyor. Bu konuda Türk Hukuku değil, Amerikan Hukukuyla ilgili siteleri ve forum alanlarını izlemenizi öneririm.
Türk hukuku açısından konuşmak gerekirse, her ikiniz de Türk vatandağı olduğunuza göre dava Amerika yerine Türkiye'de de açılabilirdi (ve kızınızın yaşı küçükse velayet %99 anneye verilirdi). Ancak eşiniz boşanmak konusunda uzlaşmıyorsa, Amerikada olduğu dikkate alınarak bu dava oldukça uzun sürerdi. Davayı orada açtığınıza ve duruşma günü de geldiğine göre bu bir opsiyon değil artık tabii. Dediğim gibi Amerikan hukukuyla ilgili siteleri geziniz.

Saygılar,

Ps. Lütfen aynı mesajı birden fazla kere, veya birden fazla alana göndermeyiniz.
Old 01-03-2002, 19:42   #4
ozge

Varsayılan bosanma ve velayet (

merhaba, bana cevap verdiginiz icin size cok tesekkur ederim.Sormak istedigim bir sey daha var. Eger kizimin velayetini alamazsam insan haklari mahkemesine bas vurabilirmiyim , nasil? Inanin su an her turlu bilgiye ihtiyacim var.
Old 01-03-2002, 19:43   #5
sinem

Varsayılan YNT:ABD'de bosanma ve velayet

merhaba
Sizin de bildiginiz gibi her eyaletin kanunları farklı eger bulundugunuz eyaleti yazarsanız velayetin ve boşanmanın hukuki niteliğine ilişkin daha spesifik bilgi vermeye çalışırım. Şu an için ABD'nin genel hukuk yapısını dikkate alarak size yardımcı olabilecegini umdugum bazı tavsiyelerim olacak. öncelikle davanızı Türkiye'de açmak şu an için düşünülebilecek en son çözüm. Çünkü eşiniz ve çocugunuz ABD vatandaşı dolayısıyla Türk Mahkemesinden alınmış bir karar boşanmanızın ABD'de kabulünü sağlasa da velayet konusunda dezavantajlı olursunuz. Geçici yeşil kartınızın süresinin dolmasına izin vermekle büyük bir hata etmişsiniz. Anladıgım kadarıyla başvurunuzu yaptıgınız sırada 2 yıldan az bir süredir evliydiniz ya da eşiniz greencardlı idi vatandaşlık hakkını henüz elde etmemişti.Bu yüzden geçici kart verildi size. Evliliginizin 2. yılı dolmadan eşinizle INS'ye başvurmalıydınız. Eşiniz görüşmede bulunmayı kabul etmese bile siz başvurarak bu işi çözebilirdiniz. Bunun için hala bir şansınız olabilir ve yeşilkartınızı tekrar elde etmeniz çocugunuzun velayetine sahip olabilmeniz açısından çok önemli bir unsur. Sizin de bildiginiz gibi bu şartlar altında kocanızdan boşandıgınız anda ABD'de yasal olarak yaşama,çalışma gibi haklarınızı kaybedeceksiniz. Şu anda çalışmamanız ve ingilizcenizin olmaması da ne yazıkki dezavantajlarınız arasında. Bu şartlar altında velayet hakkını almanız çok güç. Şu anda yapabileceklerinize gelince; öncelikle yeşilkart olayını çözmeye çalışmanızı tavsiye edecegim. Bunun için tanıdıgınız,güvendiginiz iyi bir avukat varsa dogrudan bu kişiyle temasa geçin. Fakat avukat ücretleri konusunda eminimki bilginiz vardır durumunuz bunu karşılamaya uygunsa problem yok. Eger ingilizce konusunda probleminiz olmasaydı kendiniz de INS'ye başvurabilirdiniz. Geçici yeşilkartın amacı muvazaayı, yani sırf ABD vatandaşı olmak için anlaşmalı evliligi, önlemektir. Siz evlenirken eşinizi sevdiginizi, bu evliligin gerçek bir evlilik oldugu ancak zamanla aranızdaki sorunlar nedeniyle bu evliligi yürütemeyeceginizi anladıgınız için boşanmaya karar verdiginiz yönünde INS'deki görevliyi ikna ederek kartınızın daimi hale gelmesini saglayabilirdiniz. Çocugunuzun olması da bu tezinizi güçlendiren ve işinizi kolaylaştıran bir unsur ancak süreyi kaçırmışsınız bu durumda iş biraz daha komplike ama hala şansınız var. Süreyi kaçırmanızı haklı gerekçelere dayandırabilirsiniz. Tabii tüm bunlar için mutlaka bir avukata ihtiyacınız var. Şayet gerçekten konusunda uzman oldugunu bildiginiz ve güvenebileceginiz bir avukat yoksa ya da ekonomik durumunuz bunu karşılamaya müsait degilse size kadın dernekleriyle temasa geçmenizi öneririm. Onlar gerek avukat bulunması konusunda(greencard için) gerekse daha sonra duruşma aşamasında (velayet için)size yardımcı olabilirler. Bu tip davalarda sivil toplum örgütleri bazan inanılmaz etkili olabiliyor.Tüm bunlar dışında bulundugunuz county'de mutlaka ücretsiz ingilizce kurslar vardır. Bunlara katılmanızı tavsiye ederim. Çünkü çocugunuzun velayetini gerçekten istiyorsanız ABD'de yaşamayı -en azından bir süre daha-geçiminizi saglamak için çalışmayı göze almalısınız. Bunun için de yaşadıgınız ülkenin dilini ögrenmekten başka şansınız yok!
iyi şanslar

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi