Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

sonradan konuşma özürlü

Konuyu Kilitleyin
Old 01-12-2009, 16:50   #1
Konuk

Varsayılan sonradan konuşma özürlü

ben iki yıl önce gırtlak kanserinden total larenks ameliyatı oldum bu nedenle ses tellerim alındığı için konuşamıyorum .şuana kadar özürlü,engelli kimlik kartı çıkarmadım.Eğer bu kartı çıkarırsam araştırdığım kadariyle %85 özürlü oluyorum.Ben bu kimliği aldığım zaman
diğer özürlülerle aynı sosyal haklara sahip olurmuyum?
devletimizin engellilere sağladığı bağzı kolaylıklardan yararlanabilirmiyim.mesela ötv ödemeden yurtiçinden,kdv ve gümrük ödemeden yurtdışından araç sahibi olabilirmiyim,yaşam kalitesini yüksek tutmak için kullandığım bazı aparatlar var bu aparatları buradan raporla alırsam bana maliyeti çok yüksek oluyor.Bende yurtdışından getiriyorum bu aparatların paralarını devlatten nasıl alabilirim? bu konularda bana yardımcı olabilirmisiniz eğer ben bu haklardan yararlanamıyorsam yaralanabilmek için neyapmam gerekir bende diğer engelliler gibi çalışamıyorum çünkü insanlarla iletişim kuramıyorum.yardımlarınız için çokteşekkür ederim
Old 02-12-2009, 14:40   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Öncelikle özürlülük durumunuzun bir raporla tespiti gerekmektedir.% 40 ve daha fazla oran sizi özürlülerin yararlandığı haklara ulaşmanızı temin edebilecektir.

Böylece Belediyeye bağlı ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanabilir,yurt içinden alacağınız birinci el aracı ÖTV ödemeden satın alabilirsiniz.

Yurt dışından otomobil almak isterseniz bunun hibe şeklinde edinilmesi yararınızadır.

Aparatlar için koşul öncelikle Türkiye içinden temin edilmesidir.Bu durumda ödemenin bir kısmı devlet tarafından karşılanmaktadır.

Yurtdışından ancak ,bu aparatın Türkiye'den temin edilememesi koşuluna bağlı olarak yararlanmanız mümkün olabilir.

Bu konuda ilgili medikal firmaları ile konuşmakta yarar bulunmaktadır.

Özürlü olarak kabul edildiğinizde tarafınıza aynı zamanda yeşil kart verilecek ve özürlü maaşı ve koşulları varsa bakım ücreti de ödenebilecektir.

Daha geniş bilgi için:

Özürlüler Vakfı:

Adres : Arnavutköy Mah. Ceviz Sok. No:13 Beşiktaş/İSTANBUL

Tel : 0212 263 88 28
Faks : 0212 263 65 64

http://www.ozurlulervakfi.org.tr/iletisim.htm
Old 02-12-2009, 18:46   #3
Konuk

sayın av.Habibe YILMAZ KAYAR
öncelikle ilginize teşekkür ediyorum
özürlü kartı için müracaat edeceğim benim gibi bir arkadaşım çıkarttı %85 özürlü çıkıyor(1-Larenks kaybı Tam %70,Ses organlarının tedavi edilemeyen arızaları iki taraflı%25 bu iki özrün tpolamı %85 oluyor)
dediğiniz gibi belediyeye bağlı ulaşım araşlarından ücretsiz yararlanıyorum,yanlız araç alımında benim bildiğim sadece ortepedik özür arıyorlar yoksa benmi yanlış yorumladım? yani devlet bizi araç alımında özürlüler gurubuna dahil etmiyor ben bu nedenle idari bir dava açmak istiyorum.
Aparatların teminine gelince ben türkiyeden temin yoluna gittim üç aylık kullanacağım aparatları almak istediğim zaman 2500 tl tutuyor devlet bunun 750 tl sini karşılıyor kalan miktarını ben ödüyorum
Oysa ben bu aparatları bana 1 yıl yetecek miktarını amerikadan bir medikalden getirttim bana maliyeti 420 tl
Ben bu durumda devleti büyük bir zarardan kurtarmış oluyorum ama tabi bunu gelde anlat hem ben karlıyım hemde devlet nedeni türkiyede fiyatın 3-4 misli olması buna karşılık sgk de bu aparatların fiyatının çok eski tarihlerdeki bir tespit olması bunun için sgk ya sut attırmak istedim başaramadım ben bunu getirtebildim kullanıyorum fakat benim durumumda olupta bunu madden karşılıyamıyacak okadar çok insan varki inanamassınız
Evet bizim gibi insanların sorunlarına şimdiyekadar hiç bakan olmamış gırtlağının tamamını alıyorlar (mecburen) o insan bu ameliyatından sonra küşesine çekiliyor ve ömrünün sonuna kadar orada oturuyor ben bu durumu değiştirebilirmiyim bilmiyorum ama elimden geleni yapmak istiyorum nasıl yapacağımıda bilmiyorum sizlerden yardım istiyorum bana yol gösterin araç alımında devlet bizide özürlüler gorubuna alsın,kullanmak istediğimiz aparatları bir recete ile gidip alabilelim
sizlerden özürdiliyorum çok uzun bir yazı oldu ama gerçekten benim gibi insanlar için birşeyler yapmak istiyorum. bana yol gösterin
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi