Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Selçuk hukukta devletler özel dersiyle ilgili bilgi

Yanıt
Old 19-12-2008, 15:12   #1
Zehra Ekizo

Varsayılan Selçuk hukukta devletler özel dersiyle ilgili bilgi

Merhaba arkadaşlar.Selçuk hukuk 4.sınıf öğrencisi olarak Musa hocanın dersinden acayip korkuyorum.
Bu dersin nasıl çalışılrak geçileceği hakkında bilgileri olanlar benimle bunu paylaşırlarsa çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ediyorum
Old 20-12-2008, 01:49   #2
Av.Cengiz Aladağ

Her ders için işe yarayacak bir yöntem önereyim size:
Soru hazırlayın.
Ben her derse bu mantıkla çalışmıştım. Soru hazırlayıp çözüyordum. Kendimi hocanın yerine koyup, ben olsam hangi konuyu ve nasıl sorardım diyordum.
Hem, Devletler Özel Hukuku dersi o kadar da zor değildir; topu topu kısa bir yasa ile ilgilidir. Moralinizi bozmayın; geçersiniz.
Başarılar dilerim.
Old 21-12-2008, 03:04   #3
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Zehra Ekizo
Merhaba arkadaşlar.Selçuk hukuk 4.sınıf öğrencisi olarak Musa hocanın dersinden acayip korkuyorum.
Bu dersin nasıl çalışılrak geçileceği hakkında bilgileri olanlar benimle bunu paylaşırlarsa çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ediyorum
Selamlar Zehra Hanım. Valla ben kendi çalışmamı söyliyeyim. Bilen arkadaşlar bilir ben derslere devam etmeyen bir kişiyim.(Sakın iyi bir haltmış gibi söylediğimi sanmayın, durumu anlatmak için diyorum) Önceki senelre ait notlardan kendi notumu çıkarıyorum. Bu sene Yabancılar Hukuku'nda da Vatandaşlık Hukuku'nda da çok fazla değişiklik var. Geçmiş seneler notlarından çıkan bilgileri son değişiklerle güncelledikten sonra kendi notum çıkmış oluyor. Örneğin bu sene yanlış hatırlamıyorsam 70 sayfadan fazla not çıakrdırm Devletler Hususi Hukuku'ndan. Neyse not çıkarma işleminden sonra geçmiş yıllar sınav sorularını ve geçmiş yıllar pratik çalışmalarını ve sınav sorularına vakit ayırıyorum. Her bir soruyu tek tek irdeleyerek, kesinlikle neyin nereden geldiğini anlayarak çözüyorum. Bunlardan sınavda çıkabilecekleri ayrı bir köşeye not ediyorum. Bunlar normal senelik çalışmalar. Sınav zamanına gelirsek siz de bilirsiniz ki kafayı yemiş "Allahım, Allahım!!" modunda oluyoruz. Sınav öncesi gece tekrar sene içinde çıkardığım ve başka yerden edindiğim notları okuyorum. Pratik çalışamaları tekrar çözermiş gibi okuyorum, aynen sınav sorularını da. Kısaca en baş yazıyorum, sonra okuyorum, okuyorum ve okuyorum..

Önümüzdeki ay hepimize kolay gelsin. Harbiden zor bir sene ve vize dönemi bizleri bekliyor...
Old 23-12-2008, 17:34   #4
Zehra Ekizo

Her ders için işe yarayacak bir yöntem önereyim size:
Soru hazırlayın.
Ben her derse bu mantıkla çalışmıştım. Soru hazırlayıp çözüyordum. Kendimi hocanın yerine koyup, ben olsam hangi konuyu ve nasıl sorardım diyordum.
Hem, Devletler Özel Hukuku dersi o kadar da zor değildir; topu topu kısa bir yasa ile ilgilidir. Moralinizi bozmayın; geçersiniz.
Başarılar dilerim.
Sayın Avu.Cengiz bey önerileriniz için çok teşekkür ederim.Ama bana göre bizim fakültede devletler özel dersi çok zor.Hoca karar sormuş geçen sene okudum hiç birşey anlamadım.Dün sınıfta çözdü.Çözerken anlıyorum ama kararı anlamadıktan sonra çözemem değil mi Yine de bilgileriniz için teşekkürler uygulamaya çalışacağım inşallah.
Selamlar Zehra Hanım. Valla ben kendi çalışmamı söyliyeyim. Bilen arkadaşlar bilir ben derslere devam etmeyen bir kişiyim.(Sakın iyi bir haltmış gibi söylediğimi sanmayın, durumu anlatmak için diyorum) Önceki senelre ait notlardan kendi notumu çıkarıyorum. Bu sene Yabancılar Hukuku'nda da Vatandaşlık Hukuku'nda da çok fazla değişiklik var. Geçmiş seneler notlarından çıkan bilgileri son değişiklerle güncelledikten sonra kendi notum çıkmış oluyor. Örneğin bu sene yanlış hatırlamıyorsam 70 sayfadan fazla not çıakrdırm Devletler Hususi Hukuku'ndan. Neyse not çıkarma işleminden sonra geçmiş yıllar sınav sorularını ve geçmiş yıllar pratik çalışmalarını ve sınav sorularına vakit ayırıyorum. Her bir soruyu tek tek irdeleyerek, kesinlikle neyin nereden geldiğini anlayarak çözüyorum. Bunlardan sınavda çıkabilecekleri ayrı bir köşeye not ediyorum. Bunlar normal senelik çalışmalar. Sınav zamanına gelirsek siz de bilirsiniz ki kafayı yemiş "Allahım, Allahım!!" modunda oluyoruz. Sınav öncesi gece tekrar sene içinde çıkardığım ve başka yerden edindiğim notları okuyorum. Pratik çalışamaları tekrar çözermiş gibi okuyorum, aynen sınav sorularını da. Kısaca en baş yazıyorum, sonra okuyorum, okuyorum ve okuyorum..
Sayın Oğuzhan.Benim ders çalışma stilim derste kendi notlarımı çıkartırım eve gelince temize çekerim.Sınavlardan önce kitapla birlikte notlarımı okur notun da notunu çıkartırım yani sürekli yazarım.Ama bu devletlerde ne yapacağımı bilemedim.Kararlar beni çok korkutuyor.
İnşallah haziran ayında hepimiz biran önce mezun olur gideriz.
Old 24-12-2008, 13:40   #5
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Zehra Ekizo
İnşallah haziran ayında hepimiz biran önce mezun olur gideriz.
Evet, sadece bu. Bir an önce mezun olup gitmek istiyorum bu okuldan. Gerçekten gına geldi çünkü...
Old 03-01-2009, 17:46   #6
Zehra Ekizo

Bugün devletler özel dersini çalıştım yapılamayacak ders değilmiş onu öğrendimİş artık sınavdaki kararı anlamaya kalıyor...
Old 03-01-2009, 21:31   #7
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Zehra Ekizo
Bugün devletler özel dersini çalıştım yapılamayacak ders değilmiş onu öğrendimİş artık sınavdaki kararı anlamaya kalıyor...
Zehra Hanım bu mevzuyu açtığınız iyi oldu. Devletler Özel Vizemiz nasıl olacak?
Kaç soru?
Test mi, yoksa yazılı mı; olay vs. şeklinde?
Yoksa karar çözümü mü olacak?

Bu konuda ve hatta vizelerimiz hakkında hangi bilgileri biliyorsanız, ders ders bildiklerinizi aktarırsanız çok memnun olacağım.

Şimdiden teşekkürler
Old 09-01-2009, 15:17   #8
Zehra Ekizo

Sayın Oğuzhan internete pek girmediğim için mesajını yeni gördüm geç cevap yazıyorum kusura bakma artık.
Devletler özel dersimiz çok büyük ihtimalle karar şeklinde olay olacak mevzuat kullanmak serbest.
Genel kamu test,Ticaret test mevzuat yasak,iş büyük ihtimalle test(salı günü kesinleşecekmiş) mevzuat yasak,Ceza usul olay mevzuat yasak,İcra iflas olay mevzuat serbest,Miras test mevzuat yasak,Adli tıp doğru yanlış şeklinde.
Seçimlik dersinin hangisi olduğunu bilmiyorum infazsa eğer ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki kanunda madde 37ye kadar(37 hariç)sorumluyuz sınav klasik.
İnşaallah faydalı olabilmişimdir.Şimdiden başarılar diliyorum.
Old 11-01-2009, 23:59   #9
oguzhand0

Alıntı:
-Devletler özel dersimiz çok büyük ihtimalle karar şeklinde olay olacak mevzuat kullanmak serbest.
-Genel kamu test,
-Ticaret test mevzuat yasak,
-iş büyük ihtimalle test(salı günü kesinleşecekmiş) mevzuat yasak,
-Ceza usul olay mevzuat yasak,
-İcra iflas olay mevzuat serbest,
-Miras test mevzuat yasak,Adli tıp doğru yanlış şeklinde.
-infazsa eğer ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki kanunda madde 37ye kadar(37 hariç)sorumluyuz sınav klasik.
Zehra Hanım gerçekten çok makbule geçti verdiğiniz bilgiler, çok teşekkürler.
Ve evet; seçmeli dersim infaz (:
Old 12-01-2009, 09:52   #11
hukukcu1985

Arkadaşlar Bir Selçuk Hukuk mezunu ve de Musa hocadan ders almış bir avukat olarak şunu söyleyeyim ki aslında bu korkunuz daha çok hocadan kaynaklanıyor.Sanki dersi dünyanın en zor dersi ve olayları da hiç yapılamayacak birşey gibi yapmyaı sevmesinden kaynaklanıyor.Sizi o kadar iyi anlıyorum ki anlatamam.Ancak korkmayın sınavda bildiğiniz herşeyi yazın mutlaka bir yerinden tutacaksınız.Ayrıca bu sene de kitap okuma vs gibi ödevler veriyorsa en azından geçmek için biraz daha şansınız vardır.Mezun olmaya olursunuz kafanızı takmayın ve vakit geçmeden öğrenciliğinizin tadını çıkartın inanın gözünüzü korkutmak gib olmasın daha zorlu bir maroton içine giriyorsunuz.Hepinize sınavlarınızda başarılar
Old 12-01-2009, 23:08   #12
Av. Mehmet Aslan

Kitap sistematisini takip eden hocalar için; hangi kitaptan, kaçıncı sayfaya kadar sorumluyuz? Derslere devam etmeyen biri olarak mazur görün.
Old 13-01-2009, 09:33   #13
seydakk

oğuzhan dün belli olmuş devletler özel test olacakmış %95 ihtimalle
bilginize...
Old 13-01-2009, 21:33   #14
oguzhand0

Ve fırından yeni çıkmış en son bilgiller...

Ticaret poliçeye kadar.Kambiyo senetlerinin genel özellikleri dahil
Ve son günlerde aldığım en kötü haber. İş Hukuku yazılı, 18 olay her olaydan 1 soru sorulacakmış biraz da doğru-yanlış şeklinde sorular olacakmış.
Devlerler Özel'in test olması... Bilmiyorum iyi mi kötü mü. Gerçi mevzuat serbest. Sanırım iyi bir haber bu...
Old 14-01-2009, 00:01   #15
Av. Mehmet Aslan

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar

Ve son günlerde aldığım en kötü haber. İş Hukuku yazılı, 18 olay her olaydan 1 soru sorulacakmış biraz da doğru-yanlış şeklinde sorular olacakmış.
Devlerler Özel'in test olması... Bilmiyorum iyi mi kötü mü. Gerçi mevzuat serbest. Sanırım iyi bir haber bu...

İş Hukukunda -sanırım geçen hafta- koca amfiye dört kişi gelince Haluk Hadi hoca bunun acısını çıkartırım demiş ve çıkartacak gibi de görünüyor senden gelen haberlere bakılacak olursa

Evet "hangi kitaptan nereye kadar sorumluyuz" sorum hala geçerliliğini korumaktadır ey SÜHF gençliği
Old 14-01-2009, 09:54   #16
betül akbuğa

bir selçuk hukuk mezunu ve devletler özel dersini musa hocadan almış biri olarak vereceğim tavsiye hocamızın derste üzerinde durduğu konular ve kararlar üzerine çalışma yapman olacak.devletler özel dersi aslında zor değildir,özellikle de kanunu iyi yorumlayabildikten sonra.bunun içinde kanunda neyin nerde olduğunu ve istisnai durumları çok iyi bilmek gerekir.korkmayın nereye gittiğini bilen insana yol vermek için dağlar bile kenara çekilir..
Old 14-01-2009, 11:13   #17
seydakk

Nasıl yani iş yazılı mı olacak??? Niye karar değiştirmiş ki of of...
Ha unutmadan devletler özel danıştay kararı soracakmış.
Old 14-01-2009, 16:41   #18
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar

Sayın Oğuzhan bende şimdi sana son dakika bilgilerini vermek için girmiştim internete ama benden önce öğrenmişsin.Devletlerin test olmasına çok sevindim İnşallah bütün dersler için hakkımızda hayırlısı olur.
Old 14-01-2009, 16:41   #19
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan betül akbuğa
bir selçuk hukuk mezunu ve devletler özel dersini musa hocadan almış biri olarak vereceğim tavsiye hocamızın derste üzerinde durduğu konular ve kararlar üzerine çalışma yapman olacak.devletler özel dersi aslında zor değildir,özellikle de kanunu iyi yorumlayabildikten sonra.bunun içinde kanunda neyin nerde olduğunu ve istisnai durumları çok iyi bilmek gerekir.korkmayın nereye gittiğini bilen insana yol vermek için dağlar bile kenara çekilir..
Tavsiyelerininz için çok teşekkür ederim.
Old 14-01-2009, 16:52   #20
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Mehmet Aslan
Kitap sistematisini takip eden hocalar için; hangi kitaptan, kaçıncı sayfaya kadar sorumluyuz? Derslere devam etmeyen biri olarak mazur görün.
Sayın Mehmet tam olarak kitap sayfası olarak söyleyemem ama yardımcı olmaya çalışayım.
Devletler özel vatandaşlık ve yabancılar hukuku kataplarının tamamı
İş biraysel iş hukukunun sonuna kadar
Ceza Cumhur hocanın kitabı varsa elinizde sayfa123e kadar adli koluk dahil
İcra 354e kadar kambiyo senetleriyle haciz yoluna kadar
Ticaret poliçeye kadar
Hatırlayabildiklerim bu kadar inşaallah yardımcı olabilmişimdir.
Şimdiden başarılar diliyorum...
Old 15-01-2009, 01:40   #21
oguzhand0

Sayın Zehra ilgin için çok çok teşekkürler. Arkadaşlar bilmiyorum ya; iş hukukunun yazılı olması zaten baştan kötü bir durum. Hiç hoşlanmadım. Biraz rahattım test olacak diye. Ancak olmuşa bir çare bulamayız değil mi... Elimizden gelen sadece daha iyi hazırlanmak. Devletler özele gelecek olursak açıkçası onda da hep yazılı diye düşünmüştüm test olması etki yaratmadı. Gerçi tüm arkadaşlarım daha iyi oldu diyor ama umarım öyle olur. Aynen sizin de dediğiniz gibi Zehra hanım. Hakkımızda hayırlısı (:

Bu arada sınavlara yahut pazar gününe kadar nete gelir misiniz bilmem ama gelirseniz şeyi de söyleyebilir misiniz; bazı noktalar vardır bazı derslerden hoca "kesin çıkar", ya da "bunu soracağım" veyahut "buna çok çok dikkat edin, sınavda gelecek" tarzı bir şeyler demiştir. Bu sene aklınızda böyle konular ve dersler var mı? Özellikle iş hukukunda bu tür bilgiye çok ihtiyacım var. Tüm konuları okuyup duruyorum ama illa ağırlık vermem gereken konu varsa ve bana söylerseniz çok teşekkürler…

Şimdiden teşekkürler ve hepimize kolay gelsin. Umarım bu sınavlar bu okuldaki son vizelerimiz olur...

Ha unutmadan aşağıda gösterdiğim ders-sınav türü-mevzuat üçlemi I.öğretimler ve seçmeli ders hususunda infaz hukukunu seçenler için doğrudur değil mi?

Old 15-01-2009, 21:29   #22
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar

Bu arada sınavlara yahut pazar gününe kadar nete gelir misiniz bilmem ama gelirseniz şeyi de söyleyebilir misiniz; bazı noktalar vardır bazı derslerden hoca "kesin çıkar", ya da "bunu soracağım" veyahut "buna çok çok dikkat edin, sınavda gelecek" tarzı bir şeyler demiştir. Bu sene aklınızda böyle konular ve dersler var mı? Özellikle iş hukukunda bu tür bilgiye çok ihtiyacım var. Tüm konuları okuyup duruyorum ama illa ağırlık vermem gereken konu varsa ve bana söylerseniz çok teşekkürler…

Şimdiden teşekkürler ve hepimize kolay gelsin. Umarım bu sınavlar bu okuldaki son vizelerimiz olur...

Ha unutmadan aşağıda gösterdiğim ders-sınav türü-mevzuat üçlemi I.öğretimler ve seçmeli ders hususunda infaz hukukunu seçenler için doğrudur değil mi?

Sayın Oğuzhan tam yardımcı olabilir miyim bilmiyorum ama İş hukukunda hoca sınıfta söylediğim olaylardan sordum dedi eğer not satın aldıysan onlar yardımcı olur sana inşaallah tabi iyi tutulmuşlarsa Cezacı heryer önemli ben sizin dikkatinizi ölçerim bilginizi değil dedi.Ticaretci önceki hakimlik savcılık ve kpss sorularından soruyormuş.Miras hocası yarı test yarı doğru yanlış olacak dedi tarihli soracakmış dikkat etmemiz lazımmış.Diğerleriyle ilgili hocalar pek bir şey demedi sanırım tam hatırlamıyorum da.

Sınavlarla ilgili yazdıkların doğru bu arada avukatlık sınavı da test olacakmış.Bir de avukatlık ücretine iyi bakın dedi.
Benden bu kadar inşaallah iyi bir şekilde geçiririz sınavları...
Başarılar...
Old 17-01-2009, 01:47   #23
oguzhand0

Son kez teşekkürler hepinize, bana yardım eden herkese... Özellikle Zehra ve Şeyda arkadaşıma(Hanım demiyorum çünkü samimiyet içeriyor cümlem sonuçta aynı sınıftayız sizleri tanımasam da), fikirlerini eksik etmeyen Cengiz Abiye de çok çok teşekkürler. Bir daha yazamam heralde şubata dek...

İsmini yazmadığım ve vizelere girecek olan birinci, ikinci, üçüncü ve son sınıftaki ha bir de unutmadan 4 yılı tamamlamış arkadaşlarıma sınavlarda başarılar.

Hepinizin dualarına ve iyi dileklerine ihtiyacımız var...

Görüşmek üzere...

Bu okulda son vizemiz olsun bu (:
Old 17-01-2009, 03:15   #24
Av. Mehmet Aslan

Soru

Öncelikle sorularımı yanıtlayarak ya da panoya yazarak nispeten tüyo açlığı çeken beni aydınlatan değerli arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Ve Muhtelif sorularla geri gelmiş bulunuyorum fakültedaşlarım Gönül ister soru soran değil yanıtlayan mertebesinde olayım. Uzunca bir süredir fakülteye uğramadığımdan şimdilik bu durum fazlaca mümkün gözükmüyor.

1- Genel Kamu'da tam olarak neyden sorumluyuz? Reyhan Hoca derste anlattıklarını mı, fotokopiye bıraktığı siyaset teorisi-ideolojiler notlarını mı, kitabı mı soracak? Ya da "E)Hepsi" mi?

2- İcra'da Kuru'dan yetiştiremeyecek gibiyim. Acaba Ömer Ulukapı hocamızın nispeten ince olan ders kitabından okuyup, üstüne yine hocamızın pratik kitabını çevirmek işe yarar mı?

3- Kıymetliden Poroy-Tekinalp'e abanılmalı mı, yoksa Fırat Öztan'da bir fayda verir mi? Hoca testte genel esasları mı sorarım dedi; yoksa doktriner tartışmaların, ayrıntının en dibine kadar inecek mi?

4- Berrin hocadan CMK alanlar, tam olarak hangi kaynaktan, nasıl çalışıyorlar? Derse bir defa bile uğramışlığım yok.

5- Seçmeli ders olarak Adlî Yazı ve Yazışma Usulleri seçen arkadaşlar, Recep Hocadan tüyo vs. var mıdır? Neyden sorumluyuz?
Old 17-01-2009, 10:35   #25
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar

Bu okulda son vizemiz olsun bu (:
Bu söze daha ne denir ki aynen katılıyorum.İnşaallah son vizelerimiz olur.
Old 06-05-2009, 17:58   #26
oguzhand0

Eee, 4. sınıflardan bu konuya hala bakanlar var ise; sınavlara çok az kaldı (:

Neler düşünüyorsunuz, hissediyorsunuz (:
Old 06-05-2009, 19:17   #27
cemile41

Benimde geçen sene zorlandığım derslerden biridir devletler özel, özellikle ikinci dönem konular oldukça zorluyor insanı ama sene içinde düzenli çalışılırsa ve ders takibi yapılırsa verilebilir.Benim geçen sene verdiğim derslerden biridir.Bu seneki 4. sınıf arkadaşlardan biri kamu ve iş hocasının kitaptan nereye geldiğini söyleyebilir mi?
Old 06-05-2009, 21:23   #28
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar

Ben senin adına seviniyorum bu yıl mezun olacaksın diye.
Old 10-05-2009, 17:02   #29
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar

Evet sınavlara çok az kaldı ama ben hala çalışmıyorum malesef başlayamadım bir türlü Nasıl geçeceğim onu da bilmiyorum.Rabbim hepimizin yardımcısı olsun inşaallah
Old 11-05-2009, 12:42   #30
oguzhand0

Zehra Hanım ilk dönem verdiğiniz bilgilerle baya bir yardımcı olmuştunuz bana. Rica etsem bu dönemde de hangi dersin yazılı, olay, test şeklinde olacağını, hangi derslerden barajların aşağı çekildiğini söyler misiniz? Şimdiden teşekkürler (:
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi