Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bosanma Davasi Devam Ederken Mal Rejimi Degisikligi

Konuyu Kilitleyin
Old 13-11-2007, 12:57   #1
Konuk DURU

Varsayılan Bosanma Davasi Devam Ederken Mal Rejimi Degisikligi

Kocam durusmaya gelmiyor.Ben sahit-tanik gosteremedim.Bosanma davasi devam ederken, kocamin uzerine kayitli 11 adet tasinmazi, birlikte calisip edindik,guncel Mal rejiminin gecerli olmasi için ,Sulh Hukuk/ aile mahkemesi hangisine basvuru lazim ? Bir dilekce ornegini gondermeniz mumkun mu ? 29 yillik evliyim 2002 de Guncel mal rejimine gecmek icin basvurmadik.4 yildir kumar oynuyor 3 evi satısa cikardi,Acilen Guncel mal R.e gecmek icin hangi mahkemeye ve nasil bir dilekce ile basvurmam lazim ? Lutfen yardimci olurmusunuz.Tesekkur ederim.DURU
Old 13-11-2007, 19:56   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davasını siz açmışsanız ve davanızı ispatlayamassanız ,davanız reddedilecektir.Yani boşanma gerşekleşmeyecektir.

Güncel mal rejimi demekle sanırım "edinilmiş mallara katılma rejimini"kastettiniz.

1 Ocak 2002 tarihinden itibaren yeni bir sözleşme yapmamışsanız zaten bu rejim içindesiniz.Yeniden sözleşme yapmanıza gerek yok.

Yasa yürürlüğe girdiği tarihten bir yıl sonrasına kadar olan sürede yapılan sözleşme,edinilmiş malların evlilik tarihinden itibaren geçerli olması için yapılmıştı.

Bu sözleşmeyi yapmamışsanız 2002 öncesinde edinilen mallar ,mal ayrılığı rejimine tabidir.Yani mal kimin adına kayıtlı ise hak sahibi odur.Adına tapu kaydı olmayan taraf,malların edinilmesi için yapmış olduğu katkı oranında alacak hakkınız bulunmaktadır.

Fakat boşanma yoksa mal rejimi alacağınız da olmayacaktır.

Bu durumda eşinizin malları elden çıkarmasına engel olmak istiyorsanız,aile mahkemesi hakiminden tedbir talep etmeniz uygun olacaktır.Böylece sizin onayınız olmadan mallar satılamayacaktır.

Diğer bir olanak da haklı sebeple mal rejiminin değiştirilmesini istemenizdir.

Bu konuda bir avukattan mutlaka hukuki yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer barosu adli yardım servisinden yardım almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi