Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Asgari geçim indirimi dava konusu olamaz mı ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-12-2010, 17:56   #1
av.ismailibis

Varsayılan Asgari geçim indirimi dava konusu olamaz mı ?

Değerli meslektaşlarım,

Ödenmeyen işçi alacakları için açtığımız davada, yapılan bilirkişi incelemesinde asgari geçim indirimi konusundaki talebimiz hesaplanmamış gerekçe olarak ise "asgari geçim indirimi, brüt ücretin içerisindedir ayrıca talep edilemez" denilmiştir. Asgari geçim indirimi, çalışan işçiye her ay ödenmesi gerekmez mi ? Ek rapor isteyeceğim. Konuyla igili görüşlerinizi ve elinizde varsa kararlarınızı bekliyorum. Saygılarımla.
Old 15-12-2010, 18:04   #2
Atahun

Alıntı:
Yazan av.ismailibis
Değerli meslektaşlarım,

................."asgari geçim indirimi, brüt ücretin içerisindedir ayrıca talep edilemez" denilmiştir....................

Bilirkişinin neye dayanarak böyle bir ifade kullandığını bilmiyorum ancak; Şahsi kanaatim, asgari geçim indirimi kazanç veya ek kazanç değildir. Dolasıyla brüt ücrete etki etmeyeceği gibi, brüt ücretin içinde de gösterilemez. Herkesçe bilindiği üzere asgari geçim indirimi, sonradan gelir vergisinden mahsup edilmek üzere çalışana peşin yapılan bir ödemedir.
Old 16-12-2010, 04:00   #3
Muhsin KOÇAK

Atahun bey'in düşüncelerine katılıyorum, AGİ ne bir ücret ne de bir ikramiyedir brüt ücret içinde bulunmaz, bilirkişinin gerekçesini çok merak ediyorum, AGİ, daha önce vergi iadesi ( tüketicinin belge almaya teşviki ile kendisinden kesilmiş verginin bir kısmının iadesi) yerine kanuna eklenmiş bir hükümdür, yani vergi istisnası olarak da değerlendirmek mümkündür. Bilirkişi raporu hatalıdır.
Old 05-01-2011, 14:20   #4
av.ismailibis

Söz konusu dosyada bilirkişiden Asgari geçim indirimi konusunda ek rapor istedim. Hakim talebimizi reddetti Dosyayı ıslah ettik. Karar verilince bu açıdan temyiz etmeyi düşünüyorum. Yargıtay bu konuda ne diyecek merak ediyorum. Sizinle paylaşacağım.
Old 05-01-2011, 14:36   #5
Atahun

Alıntı:
Yazan av.ismailibis
Söz konusu dosyada bilirkişiden Asgari geçim indirimi konusunda ek rapor istedim. Hakim talebimizi reddetti Dosyayı ıslah ettik. Karar verilince bu açıdan temyiz etmeyi düşünüyorum. Yargıtay bu konuda ne diyecek merak ediyorum. Sizinle paylaşacağım.

Bu konuda en büyük hatayı başta medya yapıyor. Bilgiyi nereden ve nasıl alıyorlarsa? sunum şekilleri de yanlış. Ki, hepsinin mali müşavir veya sosyal güvenlik uzmanı danışmanları var. Ancak, bilirkişilerin bu kadar basit bir konuda yanlış hesaplama yapmalarını anlayamıyorum. Yani bana göre yanlış.

Mesela; 01.01.2011 tarihinde yeni asgari ücret uygulanmaya başlandı. Çoğu gazeteler fikir birliği etmişcesine asgari ücretin netinin 629.00 TL. olduğunu yazdı. Verilen bilgi yanlıştır. Asgari ücretin (yılın ilk ayı için 796,50 TL.) neti 570,21 TL. dır. Buna asgari geçim indirimini eklediğinizde yaklaşık 629.00 TL. olur. Eş ve cocukları hesaba katmazsanız tabi.

Umarım atladığımız bir nokta yoktur. Sizin yerinizde olsam bilirkişiye telefonla sorardım. Hani bilmediğimiz bir nokta varsa öğrenmiş olurduk.
Old 28-11-2013, 03:18   #6
fountain

O günlerden bugüne sorun çözülmüş olsa gerek. asgari geçim indirimi hem talep edilmekte, hem bilirkişiler tarafından hesaplanmakta hem de bu alacak kalemi için karar verilmektedir. Temyiz sonucunu merak etmekle beraber asgari geçim indirimi alacağını ücretten kabul etmeyerek yasal faiz uygulanmasının hukuki dayanağı hakkında fikri olan var mı? Bence ücret ve eki niteliğinde olduğundan en yüksek mevduat faizinin uygulanması daha doğrudur.
Old 29-11-2013, 13:19   #7
ümitkar

Asgari geçim indirimi davada istenirken belirli alacaklar gibi hepsimi istenecek yoksa kısmi olarak ta istenebilir mi. Bir müvekkil asgari geçim indirimini eksik aldığını söyledi ne yapmamızı tavsiye edersiniz.
Old 14-07-2015, 15:40   #8
raportör

Varsayılan asgari geçim indirim, asgari ücrete ilave midir???

evli, eşi çalışan bir ücretlinin ücreti; 949,07 TL+90,00 TL mi olması gerekir? yoksa toplumda bilindiği gibi ve bordro da gözüktüğü şekilde agi 949,07 TL' nin içinde var mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi