Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

O artık savcı değil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-11-2006, 10:42   #1
Seyda

Varsayılan O artık savcı değil

Hazırladığı Şemdinli iddianamesi nedeniyle savcılıktan ihraç edilen Ferhat Sarıkaya'nın bu karara itirazı reddedildi. Böylece ihraç kararı kesinleşti

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Ankara

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) İtirazları İnceleme Kurulu, meslekten ihraç edilen Ferhat Sarıkaya'nın itirazını reddetti.
Van Savcısı iken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda rütbelinin ağır biçimde suçlandığı Şemdinli iddianamesini hazırlayan Sarıkaya, HSYK'nın kararıyla meslekten ihraç edilmişti. Sarıkaya, itiraz hakkını kullanmıştı. Sarıkaya'nın başvurusunu Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile HSYK yedek üyesi Belma Kösebalaban'ın katılmadığı toplantıda dün görüşen İtirazları İnceleme Kurulu, bire karşı dokuz üyenin oyuyla itirazı reddetti. Sarıkaya lehinde oy kullanan tek üye, ihraca da karşı çıkan Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga oldu. Karara göre, Sarıkaya avukatlık da yapamayacak.
Haberi Van'da alan Sarıkaya, Milliyet'e, "Hayırlısı olsun. Şu an için diyecek bir şey yok. Elbette başımızı sokacak bir yer bulacağız. Hukuk Türkiye'de böyle maalesef. Vatan sağ olsun. Ne yapalım. Başa gelen çekilir. Ama şu an için ne diyeceğimi bilemiyorum. Çok iyi değilim" diye konuştu.
http://www.milliyet.com.tr/2006/11/0...l/axgun01.html
Old 08-11-2006, 22:59   #2
Çaba

Bazı gazetelerde Avukatlık dahi yapamayacak başlığı altında haberler çıktı.Ne demek Avukatlık dahi yapamayacak.Bu ifade tarzı yanlış.Savcılık-Hakimlik Avukatlıktan daha mı üstün yada Avukatlar 2.sınıf bir meslek grubu mu?
Old 08-11-2006, 23:32   #3
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan Hukuk herkese gerekli

"Hukuk devletinde kudretinden sual olunamayacak makam ve kişi yoktur."

Bu tez 1948 yılında Dr. Cemal Aygen tarafından savunulan ve kabul edilen tez'den alınmıştır.

Öncelikle savcı Ferhat Sarıkaya'ya geçmiş olsun; ancak bu karar diğer savcılarımıza da gözdağı niteliğinde olmasın diye düşünmek istiyorum. Bu düşüncem, Ankara'nın labirentlerinde ve puslu yollarında gözlemlediklerinden etkilenerek değişiyor: Ey savcılar yasal güvenceniz yoktur! diye bir ses duyar gibi oluyorum. Bu sesin kaynağını arıyor bulamıyorum.

Hukukçu bir meslektaşın önerisi ve deyimiyle, 82 belgesi'nde "cumhuriyet ... bir hukuk devletidir..." yazdığını anımsıyor ve bir avukat olarak SAVUNMA HAKKI KULLANDIRILMAYAN, AVUKAT TUTMA HAKKI KULLANDIRILMAYAN, VERDİĞİ KARAR YARGI (yani Muhakeme) DENETİMİ DIŞINDA BIRAKILARAK KUTSALLIK KAZANDIRILAN kanunda yazılı bir kuruluşun verdiği kararı içime sindiremiyorum.

5271 sayılı CMK m.150/3 ZORUNLU MÜDAFİLİK öngörmekte ve yargılamada profesyonel bir hukuk savunmanının yardımını sanığa (kimliğine bakmaksızın tüm sanıklara) tanırken, GÖREVİ BAŞINDAKİ BİR SAVCININ YARGILANMASINDA AVUKATSIZ BIRAKILMASINI KABUL EDEMİYORUM.

Her ne kadar ortada bir karar var ise de, YARGILAMA HUKUKU BİLİMSEL İLKELERİ BOZULARAK VERİLEN BU KARAR, yargının zedelenen onurunu kurtarmayacak ve uzun yıllar tartışmalara yol açacaktır.

Hukukçu meslektaşa kendi doğrularından ödünsüz bir yaşam diliyorum.

Ömer KAVİLİ
Avukat, İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi üyesi

http://www.adalet.org/forum/goster.p...leki%20Konular
adresine yazdığımız yorumu SİTEMİZ OKUYANLARININ beğeni veya eleştirilerine sunuyorum.
Old 09-11-2006, 07:50   #4
A.Turan

Varsayılan sayın çaba

Sayın Çaba değil mi?
Old 09-11-2006, 12:28   #5
Staj.Av.Selçuk

çok isabetli bir karar olmuş.adalet tecelli etmiş.
Old 09-11-2006, 12:34   #6
medenikal

çok ağır oldu;

meslekten çıkarma kararı ;
Old 09-11-2006, 13:49   #7
Brusk

Sayın Sarıkaya için çok üzülüyorum. O sadece görevini layığıyla yerine getirmeye çalışan dürüst bir Savcıydı bu kararı haketmemişti, Umuyorum kendisine bu haksızlığı hazırlayanlar için de gelecekte aynı şeyler olacaktır. Yani adalet bir gün onlar içinde lazım olabilir. Geçmiş olsun diyorum
Old 09-11-2006, 18:56   #8
A.Turan

Adalet; insanca yaşamanın ekseni, devlet ve demokrasinin temel dayanağıdır.
Adaletsizlik ( zulüm); insanlara büyük acı, yönetimlere ise mutlak yıkım getirir.
Old 09-11-2006, 19:12   #9
ramses

Hukukun zaten ideoloji ve siyasetten tamamen bagimsiz olmasi düsünülemez ise de, görece asgari bir mesafenin olmasi elzemdir. Türkiyede ise bu yok maalesef..Hukukun ne derece siyaseten bir arac konumuna indirgendiginin vehametini gösteren bir karar bu...
Old 09-11-2006, 20:42   #10
kum

Varsayılan Değerli Hukukçular;

Yanılmıyorsam Sn.Sarıkaya'nın iddianamesi doğrultusunda dava açıldı ve bu dava görülüyor/görüldü.Madem bu iddianame meslekten ihraca sebep olacak kadar hukuk dışı,aynı iddianameye göre davaya bakmayı kabul eden mahkemenin pozisyonu ne olacak?Bir anlamda bu iddianameyi baz almakla hakimlerde sorumluluk almış olmuyormu?Davaya bakma açısından sorun yokta sadece iddianame hazırlamak mı suç kabul edilyor?
Bu konuda bizi aydınlatmanız dileği ile.
Saygılar;
Old 10-11-2006, 16:52   #11
üye11499

Sn.Sarıkaya çalıştığım en saygın hukukçulardan birisiydi.Bizzat içinde yaşadığım o hukuksuzluğun sona ereceğini umut eden, belki bir şeylerin başlangıcı olacağını düşündüğü iddanamesi sadece kendisine mesleğini kaybettirdi ya bu ülke neler kaybetti.Sarıkayanın söylediklerini kimler anlamaya çalıştı o süreçte nerdeydi sevgili hukukçularımız.Katı hukuk anlayışı nedense bireysel bazda kalıyor,oysa bu ülkenin kanayan yarasını anlayan bir iç anadolu evladıydı ve hukuk karşısında kimsenin töleranslı olmaması gerktiğini vurguladı,kendimizle yüzleşelim dedi.Dokunulmaz sınırları olan bu ülkede bizlerin geleceği için bir adım atmak istedi fakat bizim bunu hakketmediğimizi anlamadı.Bizler hukukun kenarında yaşamaya layık olduğumuzu ispatladık.Hukukçular bağımsız ve özgürdürler ama bir savcı bağımsız değildir gerçeği yorumlama selahiyeti yoktur hatta bir savcı hukukçu değildir bu karar aynen bu anlama gelmektedir.
Old 10-11-2006, 18:55   #12
ibreti

Savcılar, suç işlemekten münezzeh olmayıp, onlar da suç işleyebilir. Ferhat Sarıkaya görevini gereği gibi yapmıştır ya da yapmamıştır. Ferhat Sarıkaya hakkında verilen karar doğrudur ya da yanlıştır.
Önemli olan bunlar değil!

Önemli olan Sn.ömer Kavili'nin de işaret ettiği kudretinden sual olunamayan makamlarca karar verilmesi. Böylesi bir kararın hukuk ile bağdaşır bir yanı yoktur.
Old 14-11-2006, 09:53   #13
dalman

Öncelikle bu kararın çok ağır olduğunu söylemeliyim ve üzüntü duyduğumu ifade etmeliyim.

HSYK, ihraç kararını Hâkimler ve Savcılar Kanunu'nun 69.madde son fıkrasına dayandırdı. Söz konusu fıkra, şu düzenlemeyi içeriyor: "Disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil, suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir."

Maddedende anlaşılabileceği gibi savcılık mesleğinden ihraç ğibi ağır bir karar, yoruma açık böyle bir maddeye dayandırılılmıştır. Bu karar sizlerin adalet anlayışıyla uyuşuyormu bilemem ama beni derinden üzdü, insanlar hakkında verilmiş kararları değerlendirirken bir hukukçu olarak lütfen "öteki" mantığıyla, bir taraftar mantığıyla düşünmeyelim ve kim hakkında verilmiş olursa olsun verilen kararları evrensel hukuk değerleriyle ve adalet anlayışından uzaklaşmadan değrlendirelim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi