Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

dokuz eylülde kamu hukuku yüksek lisansı

Yanıt
Old 07-12-2008, 02:03   #1
müjgan

Soru dokuz eylülde kamu hukuku yüksek lisansı

Arkadaşlar, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Kamu Yükseklisansı için neler gerekiyor?Kimler şanslı?Sitede araştırdım ama yazılmamış.Kamu için bütün kamu hukuku derslerini mi çalışacağız mesela? O zaman başarmak çok zor olacak.Ben genel kamu hukuku istiyorum.Yine de yazılı sınavda hepsinden mi soru geliyor?Örnek soru bilen var mı?Nasıl çalışmak lazım ilgilenen olur da yardım ederse çok sevineceğim.
Old 15-01-2009, 00:20   #2
adnan özdemir

Ales puanı, yabancı dil puanı ve lisans mezuniyet notları önemlidir. Ancak bunlar biraz da hukukî zorunluluk dolayısıyla önem kazanmaktadır. En büyük önem üniversite yapılan bilim sınavıdır ki, nihai sonucu da o büyük ölçüde o belirlemektedir. Sorulara gelince ise, 2008 temmuzdaki sınav soruları anayasa hukuku, idare hukuku ve ceza hukukuna ilişkin üç ayrı bölümdeydi. her biri için ayrı cevap kağıdı kullanılıyor. sorular(yaklaşık olarak) :

1) Adlî cezalar ile idarî cezalar arasındaki farkları avrupa insan hakları mahkemesi içtihatlarını da dikkate alarak kabahatler kanunu örneğinde açıklayınız.

2) Parlamenter sistemde cumhurbaşkanının konumunu, seçimini, sorumluluğunu vs. açıklayınız.

3)A limanının işletme hakkı bakanlar kurulu kararı ile belli süreliğine B şirketine bırakılıyor. C nakliyeciler derneği bu karara karşı dava açıyor.
a) liman kavramını "kamu malı" teorisi çerçevesinde açıklayınız.
b)açılan dava ne tür davadır açıklayınız, C'nin dava ehliyeti var mıdır açıklayınız.
c) ??

3. soruda olay daha uzundu. olayın ve soruların hatırladığım kadarıyla özü buydu.
Old 24-02-2009, 22:51   #3
müjgan

Geç görmüş olsam da cevabınıza çok teşekkür ederim.Fakat bu işten vazgeçmek daha doğru olacak benim için sanırım.Sorular müthiş zor geldi
Old 25-02-2009, 21:14   #4
adnan özdemir

Rica ederim. Tercih sizin tabi ama vazgeçmeyin derim. Hevesinizi kırdım sanırım. Ancak unutmayalım ki; bir hukukçunun/avukatın isteyip de başaramayacağı hiç bir şey yoktur
Old 22-03-2009, 23:55   #5
av.ozzgul

merhabalar size bir sorum olacaktı, ben deü de ekonomi hukuku tezsiz yüksek lisans programına katılmak istiyorum alesim 80 ama üds ya da kpds ye girmedim ve zor olduğunu da düşünüyorum onlara girmesem okulun yabancı dil hazırlık programı var mı? Bu arada hem ingilizceyi gerçekten öğrenmiş olurum hemde şuan dil sınavı stresinede girmemiş olurum
Old 23-03-2009, 22:45   #6
adnan özdemir

Merhaba. Tezsiz yüksek lisans konusunda yabancı dil şartı konusunda kesin bir bilgiye sahip olmamakla birlikte, tezli yüksek lisansta arandığı gibi yabancı dil şartları aranmıyor diye hatırlıyor-sanıyorum. Yabancı dil hazırlık programına gelince ise, tezli yüksek lisans için böyle bir imkan-mecburiyet sözkonusu, ki ben bu mecburiyete tabi tutulanlardanım Tezsiz yüksek lisan programı için ise yabancı dil hazırlık programı bulunmuyor. Başarılar...
Old 25-03-2009, 01:02   #7
av.ozzgul

Tezsiz yüksek lisans içinde kpds veya üds den 60 istiyorlarmış (DEU) yada okulun yaptığı sınavı geçmeniz gerekiyor dendi bana... Peki siz bu okulun yaptığı yabancı dil yeterlik sınavına girdiniz mi? Ben bir metin veriliyor bir de sözlük bunun çevirisini yaptırıyorlar diye duydum bu konuda bir bilginiz var mı?
Old 26-03-2009, 10:20   #8
adnan özdemir

Yabancı dil için bahsettiğiniz sınavlardan 60 puan alma ya da okulun muafiyet sınavından geçme şartı tezli yüksek lisans programları için geçerli. Zaten başvuru koşulları açıklnadığında da bu konu ilanda yer alıyor. Tezsiz yüksek lisans için böyle bir şart bulunmuyor.
Old 14-04-2009, 14:49   #9
nak

merhaba. ben deü son sınıf öğrencisiyim. yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ancak bu konuda tam bilgiye sahip değilim. hukukta uzmanlaşmak için tezli ya da tezsiz yüksek lisans yapmanın önemi-farkı nedir? ayrıca deü de tezsiz yüksek lisansda ekonomi, aile ve avrupa birliği hukuku alanları mevcut. bu alanlardan hangisinin önü daha açık. cevaplarsanız çok sevinirim.
teşekkürler...
Old 14-04-2009, 19:56   #10
adnan özdemir

Akademik hedefler için tezli yüksek lisans uygundur. Daha yorucudur ve daha özenli çalışma gerektir. Bir yıl ders aşaması, bir yıl da tez hazırlama aşaması vardır. Belli koşullar dahilinde bu sürenin uzatılması mümkündür.
Tezsiz yüksek lisansta, adı üzerinde tez yazılmaz. 1,5 yıl ders vardır.( Bir de tezsiz yüksek lisans paralıdır. Ülkemizde orta gelir düzeyine sahip aileleri zorlayacak düzeydedir.)
Old 15-04-2009, 19:53   #11
nak

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Yüksek lisans konusunda bilgi sahibi olduğunuz için size bir kaç soru daha sormak istiyorum. Tezli yüksek lisans için kpds ya da üds den en az 60 alabilecek seviyede ing ye sahip değilim. Soruları inceledim. Deü de okulun çeviri yapma şeklinde ing sınavı yaptığını belirtmişsiniz. Bu kpds ya da üds yerine geçiyor mu? Ayrıca yüksek lisans başvuruları hangi aylarda oluyor?
ÇOk çok teşekkürler...
Old 18-04-2009, 16:47   #12
av.ozzgul

bende bu konuda bilgi almak istiyorum 9 eylülün yaptığı sınavdan 70 alınması gerektiği biliyorum ama bu işler nasıl oluyor anlamıyorum bir örnek bulan olursa yollasın lütfen
Old 26-04-2009, 14:07   #13
adnan özdemir

Tezli yüksek lisans için kpds ya da üds'den 60 puan şartını sağlamayanlar, yabancı diller yüksekokulnca yapılan muafiyet sınavına tâbi tutuluyorlar. Bu sınav 100 puan üzerinden değerlendirilir. 30 puanı kompozisyon yazma, 70 puanı ise çoktan seçmeli sınav şeklinde gerçekleştirilir. Sınavda başarılı olmak için toplamda en az 70 puan almak gerekmektedir. Bu sınav; kpds ya da üds yerine geçmek üzere değil, "yalnızca" dokuz eylül üniversitesine kabul için bu sınavlara bir alternatif olarak bulunmaktadır.
Old 27-04-2009, 08:29   #14
av.ozzgul

Çok sağolun... Ben sınavı bir metin veriyorlar ve bunun çevirisini yapmamız isteniyor diye duymuştum demekki yanlışmış.. Bu da demek oluyor ki benim YL hayalim burada sona erdi...
Old 02-05-2009, 09:54   #15
nak

Adnan bey bildiğim kadarıyla deü de yüksel lisans yapıyorsunuz. ben de deü son sınıf öğrencisi olarak deü de özel hukuk alanında yüksek lisans yapmayı çok istiyorum. özel hukuk alanı için ales ten hariç okul sadece bilim sınavı yapıyormuş öğrendiğim kadarıyla. mezununiyet halinde öünümüzdeki dönem yüksek lisansa başvurmak istiyorum. yabancı dillerin düzenlediği dil sınavı dışında beni neler bekliyor ayrıca bu sınavlar hangi aylarda yapılmakta? çok teşekkürler...
Old 20-01-2010, 15:05   #16
_.hatice._

Tezli ve tezsiz yüksek lisansta yabancı dişlin yetersiz olması durumunda hazırlık yapma mecvburiyeti DEÜ'de kalkmış arkadaşlar,kişisel isteğe bağlıymış artık hazırlık okumak ya da okumamak
Old 20-01-2010, 15:11   #17
_.hatice._

Sayın Nak, ben DEÜ özel hukuk tezli yüksek lisanstan mezun odlum bu yıl. okul ortalamanız, ales, kpds-üds-okulun yaptığı yabancı dil puanı ve bilim sınavından iyi bir puan almanız gerekiyor. gerçekten çok çalışkan arkadaşlarımız başvuruyor. ancak bilim sınavbında sağlam ve güzel cevaplar yazılmış bir cevap kağıdı teslim etiğiniz tadkirde pek ala girebiliyorsunuz. ben kendi paunlarımı söyleyeyim, eğer sizin için bir öngörü oluşturabilirse sevinirim. lisans ortalamam 74, ales 88, okulun yaptığı yabancı dil sınavı 76, bilim sınavı 79. benim zamanımda 20 kişilik kontenjana çılmıştı ancak bilim sınavından herkes çok düşük almıştı. 80 civarı kişi girmişti sınava ancak kontenjan dolmadı ve 14 kişi alındı. ben bu puanlarla 13. sıoradaydım ve ilk 7,8 arkadaşın özellikle okul ortalaması oldukça iyiydi. umarım yardımcı olabilmişimdir.
Old 17-01-2011, 15:20   #18
Mehmet'im ben

DEÜ HUKUKTA KAMU HUKUKU YÜKSEK LİSANSA GİRİŞ:

1) ALES yüzde 50 / diploma notu yüzde 25 / Yüksek lisans sınavı yüzde 25; anacak bu sınavdan 70 almak şart.

2) Yüksek lisans sınavında üç dersten soru gelecektir. Anayasa, İdare, Ceza. Örneğin 2010 yüksek lisans sınavı soruları,
a) 2007 yılı anayasa değişikliklerinden önceki ve sonraki duruma göre ülkemizdeki hükümet sistemini değerlendiriniz.
b) YTCK'nın kusurluluğa yaklaşımını açıklayınız.
c) Özelleştirme kavramı nedir? ÖİB ve ÖYK kime bağlıdır? Kararlarının niteliklerini açıklayınız.
Old 17-01-2011, 15:27   #19
Mehmet'im ben

DEÜ HUKUKTA YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ:

Öncelikle İngilizce muafiyet belgeniz yoksa, okulun yapmış olduğu muafiyet sınavına gireceksiniz. Yoksa bir sene hazırlık okunacaktır.

Okulun sınavını, anadolu lisesi sırasısından geçmiş herkes yapabilir. 100 test ve tek kompozisyon. Test 70 puan, kompozisyon 30 puan.

Testten 50 doğru yapan ve komposizyonu iyi yazan geçİRİLİR.Bizim sınav sonuçlarına göre 38 ile 70 arası not yoktu. Hep geçmişiz! 70 geçme notudur.

Eğitimde bazı hocalar devam arar, çoğu aramaz. Her derstten seminer ödevi hazırlanır. İşin özü de seminer ödevi hazırlamaktır.
Old 17-01-2011, 15:31   #20
Mehmet'im ben

DEÜ HUKUKTA YÜKSEK LİSANS - HAKİMLİK SINAVI:

Başarılabilir. Başarılmıştır. Fakat bunun için kişinin İzmirde ikamet ediyor olması çok gereklidir. Yoksa yorgunluk çok yıpratacaktır. Sınavda doğru cevaplanan 5-10 soruda yüksek lisansta görülen eğitimin katkısı yadsınamaz.
Old 12-10-2011, 12:01   #21
merdogan

Varsayılan dokuz eylül de yüksek lisans şartları

merhaba ben istanbul hukuk tan bu yıl mezun oldum,izmir de yaşıyorum avukatlık mesleğinin bana göre olmadığını anladım ve akademisyenlik üzerine yoğunlaşmak istiyorum bunun için hukuk felsefesi ve sosyolojisi dalında çalışmak i,stiyorum,tabi bunun için kamu hukukunda yüksek lisans yapmam lazım arkadaşlar sizden ricam dokuz eylül de hukuk yüksek lisans ında yabaancı dil şartının varlığı veya yokluğu konusunda bi,lgilerinizi paylaşmanız yol ayrımında olduğum şu dönemde benim için çok önemli bu konu..yabancı dilim yok denecek kadar az ve üstelik almanca bu koşullarda yüksek lisans a başvuru ve girebilme konusunda önümdeki geçmem gereken aşamalar nedir?aydınlatırsanız çok
sevinirim.
Old 17-12-2012, 20:23   #22
bilimsel hukukçu

Almanca yüksek lisansa başvurmanız için şart değil, ayrıca ingilizce için üds ve kpds puanınız olmadığında okul size genelde eylül ayında ingilizce muafiyet sınavı yapıyor geçerseniz hazırlık okumuyorsunuz, geçemezseniz 1 yıl hazırlık okuyorsunuz. Hazırlıkta da illa ingilizce okuma zorunluluğunuz yok Almancayı seçip eksğinizi 1 yılda tamamlayabilirsiniz. Fakat bu yıl nasıl olur bu değiştirilir mi bilgim yok. Yazdıklarım bu sene içindi, seneye durumun ne olacağını sosyal bilimlerin sitesinden öğrenebilirsiniz.
Old 07-01-2013, 01:09   #23
Ozancan Belci

Dokuz Eylül Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim ve fakülteye adım attığım günden beri anayasa hukuku alanında uzmanlaşmak istiyorum, bilgisi olan meslektaşlarımızın güncel (2012-2013) yardımına ihtiyacım(ız) var.
Old 07-01-2013, 21:04   #24
bilimsel hukukçu

Alıntı:
Yazan Ozancan Belci
Dokuz Eylül Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim ve fakülteye adım attığım günden beri anayasa hukuku alanında uzmanlaşmak istiyorum, bilgisi olan meslektaşlarımızın güncel (2012-2013) yardımına ihtiyacım(ız) var.

Öncelikle sizin Kamu Hukukunda yüksek lisans yapmanız gerekecektir. Çünkü anayasa hukuku, idare hukuku ve ceza hukukunu esasında içinde barındıran tezli kamu hukuku yüksek lisansıdır. Burada şunu da söylemek gerekiyor ki ücreti biraz fazlada olsa tezsiz olarakta anayasa hukukunda eğer açılırsa tezsiz yüksek lisansta yapabilirsiniz. Fakat bunu görebilmek için mezun olduğunuz yıl ilanları sıkı takip etmeniz gerekecektir. Size tavsiyem alese girmeniz ve 85 puan almanız, kendinizi 85 puana sabitleyin bir kaç deneme çözerek zaman sorununuda çözersiniz zaten. Ama bana göre en önemlisi bilim sınavı, anayasa idare ve ceza hukukunu kapsayan 2 buçuk saatlik bir sınav ve sınavda yapamazsanız alesten 100 alsanızda bir önemi olmaz önemle belirtirim.
Old 07-01-2013, 21:39   #25
Ozancan Belci

ALES'e şimdiden hazırlanıyorum, çıkmış soruları hızlı şekilde cevaplandırabildiğimi düşünüyorum ancak biraz daha çalışmam gerekecektir bana kalırsa, bilim sınavı için hazırlanabileceğimiz kaynaklar var mıdır, hakimlik sınavına hazırlanabileceğimiz kaynaklar bunun için de yeterli midir? Bir de, seçimlik ders olarak "İdarenin Sözleşmeleri" veya "Kamu İhale Hukuku" derslerinden birini açılırsa seçmeyi düşünüyorum, bilim sınavına katkısı olur mu, çok teşekkür ederim.
Old 07-01-2013, 23:18   #26
bilimsel hukukçu

Alıntı:
Yazan Ozancan Belci
ALES'e şimdiden hazırlanıyorum, çıkmış soruları hızlı şekilde cevaplandırabildiğimi düşünüyorum ancak biraz daha çalışmam gerekecektir bana kalırsa, bilim sınavı için hazırlanabileceğimiz kaynaklar var mıdır, hakimlik sınavına hazırlanabileceğimiz kaynaklar bunun için de yeterli midir? Bir de, seçimlik ders olarak "İdarenin Sözleşmeleri" veya "Kamu İhale Hukuku" derslerinden birini açılırsa seçmeyi düşünüyorum, bilim sınavına katkısı olur mu, çok teşekkür ederim.

öncelikle şunu söyleyemeliyim, hakimlik sınavıyla hele ki hazırlık kitaplarıyla yüksek lisans bililm sınavının uzaktan yakından bir benzerliği olmadığı gibi tam tersine hakimlik sınavının o an ki kanunların ezberlenmiş olup olmadığını ölçmesiyle, bilim sınavın ise doktrinel olarak sizi çok boyutlu düşündürmeyi hedefleyen, kelime oyunlarından soru kaçırmanızı hedeflemeyen bir sınavdır. Kısacası ikisi birbirine tamamen zıt, nereden çalışabileceğiniz konusunda ise kaynak yok, kaynak 4 yılda sizin iyi bir hukuk öğrencisi olarak konuları özümsemenizden geçiyor sevgilerle....
Old 08-01-2013, 10:44   #27
Ozancan Belci

İlk iki senesi neler döndüğünü anlamaya çalışmakla geçti fakültenin, anca 3. sınıfta hukukçu kimliğimi hissetmeye başladım kalan sürede de bu söylediğiniz gerçekten zor olacak, işimiz zor. Çok teşekkürler Murat bey.
Old 08-01-2013, 20:32   #28
bilimsel hukukçu

öyle düşünmeyin, bence başarmamak için hiçbir neden yok siz sadece isteyin ve dikkatle çalışın.
Old 08-07-2014, 23:05   #29
Mezun92

Dokuz Eylül Üniversitesi 'nde özel hukuk alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. Başvuru koşulları hakkında bilgi verebilir misiniz?(özellikle bilim sınavları ve ingilizce sınavı hakkında)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi