Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

İşyerinin Huzur Ve Güvenliği

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2002, 11:50   #1
Akın

Varsayılan İşyerinin Huzur Ve Güvenliği

Merhaba
Bu defa beni uzun süredir huzursuz bırakan bir sorunuma bir de buradan derman arayayım dedim.
Benim bir internet kafem var. Burada müşteriler ve apartman sakinleri açısından bazı kuralları uygulama zorunuluğumuz var.
Bunlar dükkan önünde toplanmamak, yüksek sesle ve/veya küfürlü konuşulmaması, internetkafenin toplantı ve sohbet ortamı olarak kullanılmaması v.s. Ama gelin görün ki bir iki kişinin önderliğinde bizim işyerinin önü mekan tutulmakta ve tüm uyarılarımıza rağmen yüksek sesli kahkahalar küfürler devam ettirilmekte, hatta bir de diklenilmektedir. Bir kaç kez polis de çağırdık. Bu tür kişiler işyerimizin müşteri ve itibar kaybetmesine yol açmakta ama biz tam olarak bunu önleyememekteyiz. Bu tür durumlarda hukuki olarak yapılabilecek birşeyler olması lazım diye düşünüyorum. Ne olabilir?
Ayrıca bu şahısların bazıları 18 yaşını doldurmamış da olabilir.
Bu da sanırım önemli faktör.
Teşekkürler.
Old 13-04-2002, 10:24   #2
Armağan Konyalı

Sayın Akın,

Hukuk, ne yazık ki, binlerce yıllık geçmişine karşın,
her soruna çözüm bulamamaktadır. Anlattığınıza benzer
bazı sorunlar henüz düzenlenmemiştir.

Bir kaç kişinin kendi aralarında kaldırımda sohbet etmesine
engel bir ceza yasalarımızda bulunmamaktadır.

Bu gibi sorunların kendiliğinden veya ahlak kurallarına göre
çözülmesi beklenmektedir.

Sabırlar dilerim.
Old 13-04-2002, 13:32   #3
Akın

Varsayılan Acaba diyorum

İşyerinin kazancına mani olmak çevreye rahatsızlık vermek açısından bir sonuca ulaşılamaz mı?. Mesela fotoğraf ve video çekimleri ile de desteklemek de olabilir. Bazı cüretlerinden yola çıkarak çetecilik suçlaması olabilir. Uyarılara hakaretle cevap verebilmekteler. Bundan dolayı tazminat davası olabilir...... mi? Polisi çağırınca hemen geliyor ama pek de caydırıcı değiller. (Biraz hukuk dışına çıkılırsa etkili oluyorlar. Ama onlar da baltayı taşa vurmaktan korkuyorlar).
Doğrusu basit bir dükkan önünde toplanma da sayılmaz.
3 yol var. 1. hukuk, 2. Mafyavari, 3. İş yerini kapatmak
Teşekkürler
Old 13-04-2002, 18:55   #4
Armağan Konyalı

Sayın Akın,

Sizi anlamadığımı sanmayın. Ben de taşınmadan önce evimin önünde toplananlardan çok çektim. Burada 'doktor' olarak
değil, 'başka bir hasta' olarak derdinize derman olmaya
çalıştığımı bilmelisiniz.

Merak ettiğiniz konularda haklısınız. Bu rahatsızlık veren
''küçük adamlar'' bir şekilde hukukun bir kuralına göre
suçlanabilirler. Fakat önemli olan, haklarında dava açılması
değil, caydırıcı bir ceza almalarıdır. Suçlanacakları maddelerde
yazılı cezalar, herkesi güldürmekten öte gitmeyecektir. Ve
sonunda duyacağınız sözü ben şimdiden söyleyeyim:
- Şikayet ettin de ne oldu?

İşte hepsi bu.

Çözüm diye düşündüğünüz diğer seçenekler hiç tavsiye olunmaz.

Bence çözüm zamanda... Bekleyiniz.

Sabırlar dilerim.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi