Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel istismar-BERAAT.

Yanıt
Old 13-01-2021, 10:47   #1
drako

Varsayılan Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel istismar-BERAAT.

Müvekkil yaz vaktinde sahili bulunan bir yerde şehir turu atarken yanından geçen mağdurun benim kalçama dokundu demesiyle gözaltına alınıyor ve ardından adli kontrol ile salınıyor.Ardından hakkında dava açılıyor ve şu aşamada müvekkil her ne kadar mağdur kıza daha olay anında benim hakkımda şikayetin var ise karakola gidelim teklifinde bulunmuş ve olayın olduğu andan sonra yine kaçmamış ve tekrar olay yerine döndüğünde halk tarafından darp edilerek polise teslim edilmiştir.Olaya ilişkin gerek müvekkilin yanında gerek ise mağdurun yanındaki arkadaşının olayı görmediğini beyan etmesine rağmen yüksek ihtimal hakim müvekkile ceza verecek.Hakim ısrar ile neden seni söylemiş de yanındaki kuzeninin ismini vermemiş şeklinde yaklaşımlarda bulunmakta.

Ben de işimi daha da kolaylaştırmak için konuya ilişkin beraat kararı aramaktayım ancak spesifik olarak bu konuya benzer içtihat bulamadım.Şimdiden teşekkürler içtihat konusunda yardımcı olabileceklere.Veyahut ücretsiz bam ceza dairelerinin kararını bulabileceğim site önerisi var ise bu da yeterli olacaktır benim için.
Old 15-01-2021, 10:48   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Müvekkil yaz vaktinde sahili bulunan bir yerde şehir turu atarken yanından geçen mağdurun benim kalçama dokundu demesiyle gözaltına alınıyor ve ardından adli kontrol ile salınıyor.Ardından hakkında dava açılıyor ve şu aşamada müvekkil her ne kadar mağdur kıza daha olay anında benim hakkımda şikayetin var ise karakola gidelim teklifinde bulunmuş ve olayın olduğu andan sonra yine kaçmamış ve tekrar olay yerine döndüğünde halk tarafından darp edilerek polise teslim edilmiştir.Olaya ilişkin gerek müvekkilin yanında gerek ise mağdurun yanındaki arkadaşının olayı görmediğini beyan etmesine rağmen yüksek ihtimal hakim müvekkile ceza verecek.Hakim ısrar ile neden seni söylemiş de yanındaki kuzeninin ismini vermemiş şeklinde yaklaşımlarda bulunmakta.

Ben de işimi daha da kolaylaştırmak için konuya ilişkin beraat kararı aramaktayım ancak spesifik olarak bu konuya benzer içtihat bulamadım.Şimdiden teşekkürler içtihat konusunda yardımcı olabileceklere.Veyahut ücretsiz bam ceza dairelerinin kararını bulabileceğim site önerisi var ise bu da yeterli olacaktır benim için.
Sayın drako;

Muhtemelen müvekkiliniz 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 102/I-2. cümleden yargılanıyordur. Bu tür davalarda Yargıtay'ın bakış açısı genellikle "mağdurun sanığı tanımadığı halde iftirada bulunmasını gerektirecek bir sebebin olamayacağı" şeklinde oluyor. Aktardığınız durumla bire bir örtüşen bir karar olup olmadığını bilemiyorum ancak yargılamada, sadece mağdurun beyanının esas alınmasının "şüpheden sanık yararlanır" ilkesine aykırılık teşkil edeceği ve iddianın başkaca delillerle desteklenmesi gerektiği üzerinden bir savunma yapmanız gerektiği kanaatindeyim. Olayın gerçekleştiği iddia edilen yere müvekkilinizin konuyu emniyete intikal ettirmek amacıyla yeniden dönmesinin suçlu psikolojisiyle bağdaşmadığı savını da ön planda tutmalısınız.

Saygılarımla...
Old 15-01-2021, 10:56   #3
drako

Meslektaşım teşekkür ederim yanıtınız için.Mağdur 18 yaşını doldurmamış dolayısı ile müvekkil 103/2-1' den yargılanmakta.Dediğiniz hususları belirttim özellikle hakime hanıma müvekkilin olayda sıcağı sıcağına mağdura polise gidelim teklifinde bulunduğunu sonrasında mağdurun tepki göstermemesi üzerine olay yerinden ayrıldığını sonrasında gezmeye devam ettiğini yaklaşık 15 dakika sonra yine olay yerine geldiğini;suç işleyen birinin bu tür eylemlerde bulunmayacağını,şüpheden sanık yararlandığını,tanık delili ve müvekkili suçlayıcı hiçbir husus olmadığını ve suçun müvekkil tarafından işlendiğinin sabit olmadığını belirttim ancak hakime hanım inatla neden sen diye bizim ikna etmemizi bekliyor ve yüksek ihtimal de aleyhe karar verecek gibi duruyor.

Dolayısıyla içtihat bulabilir isem daha iyi olacak.Araştırmama devam ediyorum bulursam konuya da ekleyeceğim.Teşekkürler ilginiz için.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi