Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Başkası İçin Çekilen Kredi

Yanıt
Old 27-10-2010, 14:38   #1
kapgan

Varsayılan Başkası İçin Çekilen Kredi

Herkese Merhaba,

Müvekkil, beraber çalıştıkları iş arkadaşlarından birisi için bankadan ihtiyaç kredi çekiyor ve veriyor.Arkadaşı kredinin ödemesini belli dönem yapıyor sonra hiç ödemiyor.Kalan borcu tamamını mecburen müvekkıl ödüyor.5 yıl olmuş ama ödemler yeni bitmiş.
Sizce ne yapılmalı,geri isterken hukuki gerekçemiz ne olmalı?
Old 27-10-2010, 14:43   #2
Av. Aykut Toklu

Birisi için derken müvekkiliniz kendi adına mı çekmiş krediyi bankadan? yani eğer kendi adına çekmiş arkadaşına vermiş arkadaşı da belli bir dönem kredi taksitlerini ödemiş daha sonra ödememiş ise bu durumda yapılacak pek bir şey yok gibi görünüyor. Eğer kefil olsaydı arkadaşının kredisinde krediyi kapattıktan sonra dava açarak ödediği tutarı arkadaşından talep edebilirdi ama bu durumda kendi adına çektiği kredide kendisi muhataptır.

Eğer arkadaşından bu tutarı almak istiyorsa ilamsız icra takibi yapabilir, dava açabilir vs ancak bu durumların hepsinde de yeterli kanıt olmalı.

Arkadaşı ile bir sözleşme yapmış mı ya da bir taahhüt almış mı yani krediyi arkadaşı adına çektiğini ve arkadaşının kullandığını kanıtlayacak bir belge bilgi herhangi bir yazı vs var mı?
Old 27-10-2010, 14:50   #3
butterfly

Eğer müvekkiliniz bu krediyi kendi adına çekmişse, malesef yapılabilecek pek bir şey yok. Yeterli kanıtı olmadığını düşündüğüm için, ilamsız icra takibi yahut alacak davası neticesi, istenilen sonucunu oluşturmayacaktır. Müvekkiliniz ve arkadaşı arasında umarım bir sözleşme mevcuttur, aksi takdirde hukuki bir dayanak elde etmeniz güç görünüyor.

Kolay gelsin,
Old 27-10-2010, 14:51   #4
üye32062

Sn.Toklu'ya ilaveten
Eğer arkadasınız kefil ise ve icra takibine maruz kalınmıssa, icra dosyasındaki alacağı temlik alabilir, alacaklı banka yerine geçerek takibe devam edebilirsiniz. Süre birazda olsa kısalır bu durumda. iyi çalışmalar
Old 27-10-2010, 15:10   #5
kapgan

Cevaplar İçin Öncelikle Teşekkürler,

Müvekkil krediyi kendi adına çekmiş ve arkadaşına vermiş.Yani kefil,garantör v.s. değil. Aralarında hiçbir sözleşme-belge v.b. yok.Elimizdeki dayanaklar a)Bankaya yapılan kredi ödemelerindeki tahsilat makbuzlarında ödeme yapan kişi olarak krediyi gerçekten kullanan arkadaşın adı var.b) Aybı ieşyerinde beraber çalıştıkları tanıklar var
Old 27-10-2010, 15:35   #6
av.suleyman

Ödemeyi arkadaşın yapması onun bu paraya çektiği anlamına gelmez. Müvekkiliniz parayı verirken arkadaşından bir senet alsaydı iyiydi. Şu aşamada belki alttan alarak elinden ileri tarihli de olsa bir senet alabilirse sorun çözülür. Aksi halde çok zor.
Old 27-10-2010, 15:35   #7
üye32062

Olayı karz akdi olarak değerlendirebilir, ihtarname ile uygun bir süre verip gerekli ihtaratı yaptıktan sonra dava açılabilir, veya ilamsız takip yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Ancak itiraz halinde mevcut delillerle paranın verildiğini ispatlamanız zor gibi görünüyor. iyi çalışmalar
Old 27-10-2010, 15:38   #8
kapgan

Müvekkilin arkadaşının SMS leri( parayı ödeyeceğim abi,süre ver, az kaldı v.b.) delil olarak kullanılabilir mi acaba?
Old 27-10-2010, 15:52   #9
boran79

müvekkiliz bankadan çekmiş olduğu parayı arkadaşına elden mi teslim etmiş yoksa onun hesabına mı yatırmış. eğer hesaba yatırmış ise sebepsiz zenginleşme hükümleri dorultusunda hukuki süreç başlatılabilir.
Old 27-10-2010, 15:52   #10
üye32062

Mesajlarda alacagın miktarı, hangi borca ilişkin olduğu yönünde bir ibare varmı? Çünkü muhtemelen miktara ve borcun kaynagına itiraz gelecektir.
Old 27-10-2010, 17:20   #11
turanuzun

arkadaşınız kendi adına çektiği için her ne kadar karşı tarafa rücu de etse bunu ispatta zorlanacaktır. mesela arkadaşı sunu öne sürebilir; bana borcu vardı ve borcu için bankada kredi çekti bana verdi. ya da bankadan çekilen krediyi ben her ay eline verdim ama o ödememiş. sonuçta banka muhattap olarak arkadaşınızı bilir. Kefil olarak para çekilmiş olsa rücu edebilirdi ama bu durumda bana imkansız gibi geliyor. Tabi banka avukatlığı yapan arkadaşlar daha iyi bilirler. yardımcı olurlar umarım.
Old 27-10-2010, 18:07   #12
kapgan

Alıntı:
Yazan turanuzun
arkadaşınız kendi adına çektiği için her ne kadar karşı tarafa rücu de etse bunu ispatta zorlanacaktır. mesela arkadaşı sunu öne sürebilir; bana borcu vardı ve borcu için bankada kredi çekti bana verdi. ya da bankadan çekilen krediyi ben her ay eline verdim ama o ödememiş. sonuçta banka muhattap olarak arkadaşınızı bilir. Kefil olarak para çekilmiş olsa rücu edebilirdi ama bu durumda bana imkansız gibi geliyor. Tabi banka avukatlığı yapan arkadaşlar daha iyi bilirler. yardımcı olurlar umarım.

Yanıtınız için tşekkür ederim yalnız bizim banka ile bir sorunumuz yok,müvekkil ödemeyi bankaya zaten süresinde maaş hesabından her ay düzenli ödemiş(maaş hesabından otomatik olarak kredi ödemeleri kesilmiş)

Şimdi geri almak istiyor arkadaşından.
Old 27-10-2010, 18:17   #13
turanuzun

İmkasız olacağı kanaatindeyim, ama yine de daha önce başına gelen bir meslektaşımız var ise daha iyi yönlendirir, ne bilim sebepsiz zenginleşme falan
Old 28-10-2010, 13:21   #14
kapgan

Alıntı:
Yazan turanuzun
İmkasız olacağı kanaatindeyim, ama yine de daha önce başına gelen bir meslektaşımız var ise daha iyi yönlendirir, ne bilim sebepsiz zenginleşme falan

Git gide ümitsizliğe kapıldım şimdiden ama belki tecrübesini paylaşacak biri çıkar...
Old 06-10-2015, 10:39   #15
Av.Hasan KAYA1

Merhabalar,şöyle bir basit soru da ben sormak istedim;diyelim ki 2000 TL krediyi çektim arkadaşıma borç verdim.Bankadan faiz ve masraflarla birlikte 2500TL borç çıktı.Arkadaşım 2000den mi yoksa 2500den mi sorumlu?
Old 27-10-2015, 10:19   #16
gecelerin_yargıcı

Alıntı:
Yazan Av.Hasan KAYA1
Merhabalar,şöyle bir basit soru da ben sormak istedim;diyelim ki 2000 TL krediyi çektim arkadaşıma borç verdim.Bankadan faiz ve masraflarla birlikte 2500TL borç çıktı.Arkadaşım 2000den mi yoksa 2500den mi sorumlu?

Eğer arkadaşınızla aranızda sadece ana paradan sorumlu olunacağı, diğer yan masraflar açısından sorumlu olunmayacağını kararlaştırmamışsanız 2500 TL'den sorumlu olur
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi