Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İtİrazlar Ve SonuÇlari-emİnİm Sİz De Merak Edİyorsunuz.

Yanıt
Old 17-05-2009, 22:39   #1
Av.Ali HALLAÇ

Varsayılan İtirazlar ve Sonuçları.Eminim siz de merak ediyorsunuz.

Sayın Meslektaşlarım,
Bilirsiniz yasalarımızda bir çok konuda itiraz yolu veya itiraz kanun yolu düzenlenmiştir.
Hem idari hem de adli yargıda var.Bunların bir çoğu son dönemde güya yargılamayı hızlandırma ve yüksek mahkemelerin işgücünü azaltmak amacıyla düzenlenmiştir.Genel ve özel konulardaki yasalarda da itiraz yolu mevcut.
Bunlardan bazıları; Kovuşturmaya Yer olmadığına ilişkin kararlara karşı itiraz,İdari Para Cezalarına yönelik itirazlar,eski usul yasalarında temyize tabi olupda yapılan yeni düzenlemelerle bir üst mahkemeye yapılması gereken itirazlar,İcra Ceza Mahkemelerinin kararlarına karşı itiraz,vb. aklıma gelmeyen veya bilmediğim konular.
Gerek kendi meslek yaşamım gerekse yakın meslektaşlarımdan araştırdığım kadarı ile itiraz veya itiraz kanun yolu ile sonuç alabilen bir avukata rastlamadım.
Bütün hakimleri töhmet altında bırakmak amacında değilim.THS'de bu konuda kapsamlı bir anket yapılırsa belki durum aydınlanır.Belki ben yanılıyor olabilirim.
İtirazı incelemekle görevli ve yetkili mahkemelerin zaten çok ağır olan duruşma vs. işleri nedeniyle itiraz yolunun iyi işlemediği görüşündeyim.
Zira itirazın reddi kararları"matbu karar" olarak boşlukları doldurularak güven vermeyen görünüm arzetmektedir.
Adaletin gereği gibi tecellisi yani artık evrensel hale gelen"adil yargılanma hakkı" acaba mahkemelerin iş yoğunluğu,personel yetersizliği gibi ilkel nedenlere kurban ediliyor olabilir mi ?
Benim bu düşüncelerim sağlıksız ve aşırı kuşkucu düşünceler mi ,yoksa Türkiye gerçeği mi ?
Bugün 22.000 üyeye ulaşan sanırım büyük bir çoğunluğu da avukat olan THS üyeleri arasında kapsamlı bir anket yapılırsa belki sağlıklı sonuç çıkabilir. (Bu kadar sayıda avukatın meslek yaşamlarında yaptıkları itirazların hepsi hatalı veya redde mahkum olmayacağına göre)
Küçük dava büyük dava,önemli dava önemsiz dava,önemli meblağ önemsiz meblağ,önemli ceza önemsiz ceza...Ne yazık ki yasalarda yapılan böyle ayrımlar yüzünden adalet duygusu ağır bir darbe almış,insanların adalete güvenleri azalmıştır.
Yeterli sayıda mahkeme ve yargıç olamaması toplumun suçu değildir.Altyapı eksikliği insanımızın suçu değildir.Bunları yapmak devletin,hükümetin,adalet bakanlığının asli görevidir.Adalet Bakanlığının bütçedeki payının 2-3 puan artırılması ile bile birçok sorunun çözülebileceği görülecektir.
Bu meyanda ,karar kesinleşme sınırlarının ülke gerçekleri ile bağdaşmayan yüksek sınırlara çekilmesi yerel mahkeme ve ilk derece mahkeme hakiminin kararlarının denetlenebilmesi ve içtihat oluşturulmasını engellemiştir.Bu ülkede milyonlarca vatandaşın yıllık gelirine eşit olan 3.000-4000 TL.gibi kesinlik sınırları korkunçtur.Adli hatalar nedeniyle bir çok insanın umutlarının,bir yıllık gelirinin heba edilmesi olasıdır.Lütfen herkes içtenlikle ve hukukçu duyarlığıyla yanıt versin.Biz değil miyiz "adalet yerini bulsun da isterse kıyamet kopsun" diye özdeyişler söyleyen?

Old 18-05-2009, 15:29   #2
Av.Elvan Akkaya

kesinlikle üzerinde düşünülmesi, konuşulması ve çözüm bulunması gerek bir konu açmışsınız öncelikle bu nedenle teşekkür ederim.

meslekte beşinci yılıma başladım ve bugüne kadar hiç bir itirazım ne adli ne idari mahkemelerde sonuç vermedi.
daha doğrusu "red"le sonuçlandı.
öyle ki artık, itiraz dilekçelerimizin 'verilse de kararı kesinleştirsek'den başka bir işe yaramadığını düşünmeye başladım...
Old 18-05-2009, 23:24   #3
Av.Necdet Yıldırım

Sevgili Ali Hallaç;
Tamamen haklısın;Çoğunlukla işin esasına bakan Mahkemece karar verilsin anlayışı hakim.Ne yazıkki konulmuş bulunan Hukuki yolların kullanılması sözkonusu olamamaktadır.Herrkes işi başından atmaktadır.
Elbette bir gün Hukukun gereği gibi uygulandığı bir ülke olacağız.Umarım Ben ölmeden görebilirim.27 yıldır büyük bir özlemle beklemekteyim.Bir süre daha mücadele etmenin yararı vardır.
İyi çalışmalar dilerim.19.05.2009
Av.Necdet YILDIRIM
Old 20-05-2009, 09:19   #4
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Ali HALLAÇ

İtirazı incelemekle görevli ve yetkili mahkemelerin zaten çok ağır olan duruşma vs. işleri nedeniyle itiraz yolunun iyi işlemediği görüşündeyim.
Zira itirazın reddi kararları"matbu karar" olarak boşlukları doldurularak güven vermeyen görünüm arzetmektedir.
Adaletin gereği gibi tecellisi yani artık evrensel hale gelen"adil yargılanma hakkı" acaba mahkemelerin iş yoğunluğu,personel yetersizliği gibi ilkel nedenlere kurban ediliyor olabilir mi ?

Kesinlikle haklısınız. İtiraz kurumu, mevcut haliyle yargılamanın taraflarına güven vermemektedir.
Old 20-05-2009, 13:06   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Gerek kendi meslek yaşamım gerekse yakın meslektaşlarımdan araştırdığım kadarı ile itiraz veya itiraz kanun yolu ile sonuç alabilen bir avukata rastlamadım.
Benim deneyimlerim o kadar karamsar değil: İtiraz yolu ile sonuç alabiliyorum. Şimdiye kadar açıkça kanuna aykırı olan konularda hiç bir itirazım sonuçsuz kalmadı.

Koğuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararların hepsine Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesinde yerli yersiz itiraz ettim. Haksız itirazlarım tatmin edici gerekçelerle kabul edilmedi. Haklı itirazlarımın hepsi kabul edildi.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin kararların hepsine İzmir Ağır Ceza Mahkemesinde yerli yersiz itiraz ettim. Haksız itirazlarım tatmin edici gerekçelerle kabul edilmedi. Haklı itirazlarımın hepsi kabul edildi.

Tek hakimli idare mahkemesi kararlarına itirazlarımda da İzmir Bölge İdare Mahkemesi doğru kararlar verdi.
Alıntı:
İtiraz yolunun diğer kanun yollarından farklı durumda olmadığı kanısındayım.

Saygılarımla
Old 20-05-2009, 16:53   #6
fikirbay

Varsayılan haklısınız...

Sayın Hallaç,

İtiraz yolunun şablon kararlarla geçiştirildiği konusunda tamamen haklı olduğunuzu düşünüyorum. Çok açık hukuka aykırılıklar dahi görmezden gelinmektedir. İtiraz yapılırken, yargı yerinin kararı da ortaya çıkmış olduğundan, daha güçlü argümanlarla yapılmasına rağmen, arz ettiğiniz sebeplerden olsa gerek, sonuç elde etmek mümkün olmamaktadır. Duygu ve düşüncelerinizi çok iyi anlayabiliyorum.

Kararların "gerekçesiz" yazılması da tarafların sav ve savunma haklarının yargı yerlerince kısıtlanması anlamına gelmektedir. Bu yüzden, iç hukuktaki kararların da AİHM kararlarında olduğu gibi, davacı ve davalı tarafların sav ve savunmaları irdelenip, yasal mevzuatla kıyaslanıp, sonra da yargı yerince sav veya savunmadaki sakatlık mevzuata dayalı olarak gösterilip kararlara inandırıcılık kazandırılması gerekmektedir. AİHM kararlarında tüm bu aşamalar gayet doyurucu şekilde yerine getirilmekte ve bu sayede akıl, mantık, vicdan sahibi sağduyulu aklıselim insanlar tatmin olabilmektedir.

TESEV'in son araştırmasında yer alan ve bizatihi hakim ve savcılara ait olan tespitlere bir göz atmanızı öneririm.

Sayın Armağan'ın durumunun da ilginç bir "istisnai" hal oluşturduğunu düşünmekteyim. Zira, genel tabloya aykırı bir halden söz etmektedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi